672ZOBRAZENÍ


Chystáte se do nejlidnatějšího města Spojených států a máte na svém seznamu 30 věcí, které musíte naprosto nutně prozkoumat? Rozhodování, co stojí za to vidět, a co nechat na jindy, může být poněkud stresující, zvláště, máte-li na to jen pár dní. Nenechte se však vykolejit, třeba se do Velkého jablka podíváte někdy podruhé! Záleží, kolik času jste si na výlet vyhradili. Máte-li dva dny, měli byste plánovat rozumně a neutahat se hned během první hodiny. Přináším vám seznam míst, která byste v New Yorku rozhodně neměli prošvihnout a také různé tipy. Například, na čem ušetřit.

1) Times Square

Neboli náměstí, které vlastně není tak úplně náměstím. Jedná se spíše o křižovatku mezi Broadwayí a 7th Avenue. Velké množství světelných reklam na velkoplošných obrazovkách jsou hlavním důvodem, proč na tomto místě potkáte ve večerních hodinách mraky turistů. Všechny neony a barvy totiž krásně vyniknou. Pobočky mají v této lokalitě známé firmy jako například Reuters či redakce New York Times. Počítejte s tím, že to tu bude hlava na hlavě v jakoukoliv denní hodinu. V New Yorku je všeobecně a všude stále mnoho lidí, a to nejen pracujících rezidentů, ale samozřejmě hlavně turistů.

2) Empire State Building

Proslulá vysoká budova, kterou si často turisté pletou s  budovou Chrysler. Pohled je na ni krásný i zespoda a zdá se ještě větší, než z fotek. Empire State Building je nejoblíbenější turistickou atrakcí hlavně z důvodu božského výhledu na město shora. Počítejte ale s tím, že za něj pořádně zaplatíte. Poslední nejvyšší patro, ze kterého můžete spatřit téměř celý New York, vás vyjde kolem 14ti stovek. Spoustu lidí přišlo na takovou vychytávku. Máte-li rádi výhledy z výšky a nechce se vám platit takovou částku, jednoduše si udělejte na internetu malý průzkum vysokých hotelů s restaurací na střeše nebo možností výhledu. Do mnoha z nich můžete přijít jen tak z ulice, nechat se vyvézt výtahem na vrchol a zdarma si užít to samé, za co byste jinde zbytečně utráceli.

3) Chinatown a Little Italy

Italští příslušníci mají stejně jako ty asijští celou vlastní čtvrť a pěšky jste v ní za pár minut od všeho dalšího. Centrum je v New Yorku obrovské a pár minut chůze vás dostane do úplně jiných koutů a dimenzí. Tohle si na New Yorku zamilujete! Tolik rozmanitosti! Chinatown mi trochu připomínalo Holešovickou tržnici (no dobře, v hodně malém měřítku). Prodejci nabízí neskutečné množství věcí ve svých venkovních i kamenných stáncích, pokřikují na vás, ať se u nich zastavíte, a nabízí skutečně dobré ceny! Zajít si můžete do čínských, vietnamských nebo třeba taiwanských restaurací a je to, řekla bych, celá taková komunita ldí, kteří žijí a pracují v jednom místě. Malá Itálie je to samé. V jedné ulici můžete nakoupit proslulé cannoli, italskou zmrzlinu a další delikatesy. Vyzkoušela jsem však zdejší italskou restauraci a s politováním oznamuji, že se to pravé Itálii nerovná ani náhodou! Radši si v New Yorku dejte pizzu, ta je vynikající na každém rohu!

4) Památník obětí teroristického útoku z 11. září neboli Ground Zero

Tady se vám zastaví srdce. Jestli si pamatujete na 11. září 2001 tak jako já a víte přesně, co jste v moment těchto událostí dělali, může vás návštěva tohoto místa i trochu rozhodit. Je to velice dojemné. V zemi je vytvořena obří díra ve tvaru čtverce, je v ní napuštěná voda, což je celé večer osvětlené, a kolem dokola této památky jsou vytesána jména všech obětí. Celé Obchodní Centrum New Yorku, ve kterém se i samotný memoriál nachází, se jistě muselo probouzet k životu velmi dlouho po této smutné a nezapomenutelné události. Obrovské mrakodrapy vás obklopují na každém kroku stejně jako oranžové jeřáby, jenž prozrazují, že se něco nového chystá.

5) SOHO

Neboli South Houston. Chcete zažít opravdové módní orgie, bezkonkurenční nákupy a třeba i potkat na ulici nějakou tu slavnou modelku? Bookujte letenku do New Yorku a zastavte se ve čtvrti zvané SOHO, kde nakupují i celebrity! Pokud to navíc zvládnete přímo ve dnech Fashion Weeku, máte zaručenou inspiraci, kamkoliv se na Manhattanu vydáte. Jen pouhým pozorováním velmi stylových a nadčasově oblečených lidí dostanete nespočet nápadů, jak zlepšit váš současný styl a z inspirace budete čerpat ještě dlouho poté. Známé značky, nejlepší světoví designeři. Řekněte jméno, já vám řeknu, že tento obchod najdete v Sohu. Naprostá nutnost pro všechny módní nadšence a shopaholiky. A když nejsou peníze na utrácení, aspoň omrknete, co je nového.

6) Central Park

Obří park, který byste jen těžko srovnávali s některým českým. Petřín je oproti Central Parku břídil, i když má samozřejmě také svoje kouzlo – hlavně na První Máj. Myslím však co se týče rozlohy. Do Central Parku chodí celý New York odpočívat, venčit pejsky, děti a zrelaxovat mysl. Najdete v něm spoustu zeleně, zábavných míst a také slavné části z filmu Sám Doma. Pokud byste chtěli navštívit to úžasné a surrealistické hračkářství Duncanova Truhla Hraček ze stejného filmu, zklamu vás však. Ano, toto hračkářství je skutečně zcela fiktivní. Nenajdete jej nikde. Bylo totiž uměle vytvořeno v Chicagu pouze pro účely natáčení.

7) Grand Central Terminál

Využijte vlakové dopravy a nechte se přivézt na hlavní New Yorkskou stanici! Znáte film Nouzový východ, Věčný svit neposkvrněné mysli, Zomené město či třeba Kamarád taky rád? V každém z nich najdete nejméně jednu scénu právě z tohoto ohromného a nádherného místa, kde máte pocit, že se zastavil čas i přestože všude vidíte spěchající lidi. Architektura je naprosté unikum a nejspíše budete zírat na strop a okna déle, než je zdrávo. Terminál má několik pater. Aniž byste v zimě museli ven, můžete si uvnitř v areálu vlakové stanice zpříjemnit čekání třeba teplou polévkou či jinou dobrotou. Řekli byste, že je Grand Central Terminál starý sto let? Prozradí ho možná jen ta architektura, protože jinak je v perfektním stavu.

8) Socha svobody

Za Sochou Svobody si sice trochu zajedete, ale když to vezmete pozitivně a ne jako nepříjemnost, aspoň si užijete vyjížďku lodí a uvidíte New York zase z jiného úhlu. Já osobně doporučuji strávit jeden den pouze na Manhattanu, obejít tam, co je libo, a za touto podívanou se vydat další den. Socha Svobody je Světovým dědictvím Unesca a je vysoká 46 metrů. Připočítáme-li také její 47 metrový podstavec, socha se nachází vlastně ve výšce 93 metrů. Wow! Socha stojí na ostrůvku před New Yorkem (teoreticky by tedy katastrálně měla spadat k New Yersey) od roku 1886 a připomíná přátelství a pomoc, kterou Francie poskytla americkým osadníkům v roce 1776.

Připravte se na žluté taxíky na každém rohu, sbalte si do kufru teplou bundu s kapucí, protože i v létě může být chladno a větrno, a hlídejte si batoh s doklady a peněženkami nepřetržitě! Velká města jsou rájem zlodějů a bylo by vskutku nemilé přijít například o pas. Nejlépe uděláte, vložíte-li si nejdůležitější věci do náprsní kapsy. Návštěvu New Yorku si zcela určitě užijete a americká atmosféra vás pohltí a získá! Nemusíte však mít závistivé myšlenky. I samotní Američané tvrdí, že New York je skvělý akorát na návštěvu jednou za rok. Mnoho lidí, kteří zde totiž žijí, platí tvrdou daň za možnost žít na tomto vysněném místě. Vedou to dost často těsně od výplaty k výplatě po zaplacení předraženého nájmu a jídla. Nejlevnější malý pokoj v bytě se spolubydlícími najdete od cca 13 000 Korun a i to je, milí přátelé, velká výjimka a štěstí. New York je v každém případě veliký zážitek a doporučuji každému jej alespoň jednou za život navštívit.