203ZOBRAZENÍ

HISTORIE

Teprve od 19. století se kontinent nazývá Austrálie, do té doby se jmenoval Nové Holandsko a od 18. století patřil mezi britské kolonie. V prvních letech 20. století vzniklo hned šest samostatných kolonií: Nový Jižní Wales, Jižní a Západní Austrálie, Viktorie, Queensland a ostrov Tasmánie, krátce nato bylo připojeno Severní teritorium. Po účasti v obou světových válkách získala Austrálie řadu území v Tichomoří. Poté, co byl přijat tzv. Australský zákon, byly omezeny poslední zbytky britského vlivu a nadále roste zájem o vznik republiky.

VSTUPNÍ PODMÍNKY

Cestuje se na cestovní pas ČR, jehož doba platnosti přesahuje plánovanou dobu pobytu. Vízum uděluje australský zastupitelský úřad ve Vídni: Australian Embassy, Mattielistr. 2-4, 1040 Wien, tel. 43 1 512 85 800, fax: 43 1 513 29 08. O vízum lze zažádat osobně či písemně prostřednictvím cestovní kanceláře AUSTROPA, Revoluční 13, Praha 1. Další kontaktní adresy jsou: Australian Embassy, 03-903 Warsaw, Estonska 3/5, tel: 04822-6176081 až 5, fax 04822-6176756, úřední hodiny pondělí až čtvrtek od 8.30 do 13 a od 14 do 17 hodin, v pátek od 8.30 do 14.15 hodin.

Při podání žádosti o udělení víza žadatel deklaruje dostatek finančních prostředků pro pobyt v Australském svazu a na cestu zpět. Turistické vízum neopravňuje k pracovní činnosti. Registrace cizinců vstupujících na území Austrálie probíhá po příletu. Úředník ministerstva přistěhovalectví registruje návštěvníky po vyplnění formuláře Incoming Passanger Card, v němž každý návštěvník uvádí kromě osobních údajů rovněž místo a předpokládanou dobu pobytu v Austrálii. Obecná přihlašovací povinnost neexistuje. Před příjezdem do Austrálie návštěvník nebo rodina jako celek vyplňuje Travellers Statement. V tomto formuláři je nutno deklarovat veškeré dovážené položky.

Není dovoleno dovážet jakékoli druhy potravin v syrovém ani konzervovaném stavu. Celní kontrola je velice přísná a nekompromisní. Obsah zavazadel je důkladně prověřován. Za pokus o porušení celních předpisů jsou vyměřovány pokuty až do výše několika tisíc australských dolarů. Hotovost od 5.000 AUD je nutno ohlásit při celním odbavení. K dovozu živých zvířat, včetně psů a koček, do Austrálie je třeba obstarat veterinární povolení. Zvíře však nelze dovézt přímo z České republiky do Austrálie, neboť musí nejprve pobýt 6 měsíců v karanténě ve Velké Británii a teprve poté je dopraveno do Austrálie. Na turistické cesty do Austrálie proto nelze zvířata brát s sebou. Veškeré rostliny a výrobky z nich musí být deklarovány a předloženy celní kontrole při příjezdu do Austrálie. Povinná výměna valut neexistuje.

Austrálie má několik zámořských území, vůči nimž neuplatňuje žádnou speciální politiku. Patří sem Ashmorské a Cartierské ostrovy v Indickém oceánu (6 km2), Vánoční ostrov v Indickém oceánu (135 km2, 1300 obyvatel, hlavní město Flying Fish Cove), Kokosové ostrovy v Indickém oceánu (14 km2, 700 obyvatel, hlavní město West Island), Ostrovy korálového moře v Pacifiku (3 km2), Heardovy a McDonaldovy ostrovy v Indickém oceánu (420 km2) a ostrov Norfolk Tichém oceánu (34 km2, 2700 obyvatel, hlavní město Kingston). Norfolk je zajímavý tím, že tu žijí potomci vzbouřenců ze slavné lodi Bounty. Bližší informace o cestování na tato místa podají například na konzulátu v ulici Na Ořechovce 38, Praha 6 (02/24310071, 24310743, fax: 3119531).

PODNEBÍ

Austrálie je plná nádherných pláží s působivými korálovými útesy a její popularitu zvyšuje to, že leží na druhé straně polokoule a během naší zimy je v Austrálii pravé léto. Nejlepší měsíce pro návštěvu této krásné země je tedy v zimě, ideální je leden.

Vzhledem k obrovské vzdálenosti od ČR je jedinou možností do Austrálie letecká doprava. Na mezinárodní letiště poblíž Sydney, Melbourne, Brisbane, Cairns, Perth, Adelaide, Darwin a Hobart létá okolo padesáti zahraničních společnosti. Obvykle se létá přes některé významné evropské letiště například ve Frankfurtu nad Mohanem nebo v Londýně. Let trvá přibližně 22 hodin, ale často ještě déle.br>

DŮLEŽITÉ KONTAKTY

Zastupitelský úřad ČR v hlavním městě Canberra: Embassy of the Czech Republic, 38 Culgoa Circuit, O`Malley, Canberra ACT 2606, Generální konzulát ČR v Sydney: Consulate General of the Czech Republic, 169 Military Rd., Dover Heights, Sydney N.S.W. 2030, Honorární konzulát ČR v Melbourne: Honorary Consulate of the Czech Republic, Level 11, 500 Collins St., Melbourne VIC 3000, Honorární konzulát ČR v Hobartu: Honorary Consulate of the Czech Republic, 560 Sandy Bay Rd., Sandy Bay, Hobart TAS 7005, Honorární konzulát ČR v Darwinu, Honorary Consulate of the Czech Republic, 53 Chapman Road, Nightcliff, Darwin NT 0810, Honorární konzulát ČR v Adelaide: Honorary Consulate of the Czech Republic 6 Mahar Street Kensington Gardens, Adelaide SA 5068. Důležitá čísla: policie tísňové volání 000 bez poplatku, záchranná služba 000 bez poplatku, hasiči 000 bez poplatku.

NEMOCNICE, SLUŽBY

Zdravotní péče je na velmi vysoké úrovni, patří k nejlepším na světě. Všeobecná nemocnice je v každém větším městě, v mnoha vesnicích fungují soukromí lékaři. Lékařské služby jsou však placené a značně drahé, proto je vhodné zdravotní pojištění.

Také služby jsou na velmi vysoké úrovni. Ceny základních potravin se pohybují na úrovni západoevropských zemí. Ubytování, obchody a opravárenství jsou na dobré úrovni. Počítejte s tím, že pokud se budete snažit vyžít v Austrálii levně, postačí vám kolem 100 USD denně. Při dobrém noclehu a stravě se může denní rozpočet pohybovat i kolem pětinásobku. Platební karty a cestovní šeky uplatníte bez problémů na většině míst Austrálie, směnárny jsou téměř na každém rohu.

Po celé Austrálii je mnoho kvalitních ubytovacích kapacit všech cenových kategorií. Můžete si vybrat mezi luxusními hotely s pozlacenými vodovodními kohoutky, penziony s rodinnou atmosférou, koloniálními vilami nebo apartmány postavenými ze dřeva. Během sezóny jsou některé ubytovací kapacity přeplněné, především v Queenslandu. Levné ubytování nabízí síť hostelů, kterou provozuje Youth Hostel Association se sídlem na adrese 422 Kent St, Sydney, NSW 2000, tel.: 02-92611111. Po celé zemi je obrovské množství kempů pro stany, v nichž si můžete pronajmout obytný vůz. Nejvíce kempů je u pobřeží i ve vnitrozemských národních parcích. Součástí kempů jsou sprchy, toalety a často i restaurace. Nocování pod širým nebem se nedoporučuje. Restaurací je v Austrálii obrovské množství, nabízejí nejen australskou, ale i evropskou, čínskou, indonéskou, japonskou a mnoho dalších kuchyní. Elektrické napětí je 240 V, 50 HZ. Je třeba adaptér.

DOPRAVA, ČAS

K půjčení osobního automobilu potřebujete náš i mezinárodní řidičský průkaz. Půjčoven je po celé Austrálii dostatek včetně renomovaných mezinárodních společností, které nabízejí velmi kvalitní vozy. Ceny za pronájem automobilů včetně pojistného jsou dostupné. Minimální věk pro půjčení vozu je 25 let. Před zapůjčením se obvykle skládá záloha, kterou obdržíte zpět při navrácení nepoškozeného vozu a zaplacení eventuelních nepředplacených služeb.

V Austrálii se jezdí vlevo, zpoplatněno je použití pouze několika dálnic, výše poplatku navíc není příliš vysoká. Pohonné hmoty jsou k dostání všude, v porovnání s Evropou jsou značně nižší, často poloviční. Maximální povolená rychlost je 60 km/h v obcích a 100 až 110 km/h na dálnicích. Bezpečnostní pásy se povinně používají na všech sedadlech. Jízda pod vlivem alkoholu se přísně trestná, povolená hladina alkoholu v krvi je 0,5 promile. Dechové zkoušky jsou velmi časté. Nehody, při nichž vznikla škoda, musí být hlášeny policii.

Kvalita australské silniční sítě je velmi dobrá, pouze nejodlehlejší silnice mohou být prašné a neznačené. Obecně však platí, že všechny vozovky mají perfektní povrch a skvělé značení. Je tu však jedno velké nebezpečí - divoká zvěř, která často vbíhá pod kola. Nebezpečí srážky se zvířetem je vyšší v noci, kdy se klokani a další druhy australské fauny vydávají na lov.

Autobusová doprava patří mezi nejlevnější způsoby cestování po Austrálii, navíc bezpečné a jednotlivé spoje jezdí přesně podle jízdního řádu a velmi často. Autobusovou dopravu mají na starosti dvě hlavní autobusové společnosti, které poskytují také řadu speciálních slev. Na jeden z mnoha slevových pasů je možné jezdit celý týden. Lokální autobusovou dopravu v odlehlejších místech zajišťují drobní dopravci. Levná autobusová doprava je na Tasmánii, kde nefungují železnice.

Železniční doprava není v Austrálii nijak rozšířená, protože se jedná o obrovský kontinent. Přesto se vlakem dostanete na mnoho míst, jde ale o dražší způsob cestování, než jakým jsou autobusy. Stejně jako v autobusové dopravě mohou cestovatelé využít řadu speciálních slev. Letecká doprava je kvalitní, ale drahá. Trajekty fungují spolehlivě, například do Tasmánie se lodí jede kolem 14 hodin. Během sezóny je lodní doprava plná zajímavých slev.

Po většinu roku se v Austrálii vyskytují tři časová pásma: východní standardní čas (Viktoria, Tasmánie, Nový jižní Wales, Canberra a Queensland) - platí časový posun 9 hodin dopředu, centrální australský čas (severní oblast a Jižní Austrálie) - platí posun o 8.30 hodin dopředu, západní standardní čas (Západní Austrálie) - posun o 7 hodin.

NEBEZPEČÍ

Neorganizovaná turistika v odlehlých oblastech polopouště vede často ke zdravotnímu hazardu, případně smrti hladem a žízní. Proto je nutné při cestách do hlubokého vnitrozemí vzít s sebou dostatečné zásoby pohonných hmot, vody a potravin. Ve volné přírodě hrozí uštknutí jedovatými hady a pavouky, v tropických vodách napadení krokodýlem a zranění jedovatými mořskými živočichy. Vzhledem k vysoké sexuální kriminalitě se nedoporučuje cestovat autostopem.

Nedovolená výroba a držení omamných a psychotropních látek a jedů spolu se šířením toxikomanie jsou upraveny v zákoně, jenž vychází z Úmluvy OSN proti ilegálnímu obchodu s omamnými a psychotropními látkami. Za držení zařízení a látek, specifikovaných v uvedené úmluvě, pro výrobu omamných nebo psychotropních látek, pro jejich prodej, zásobování, dovoz/vývoz do/z Austrálie, transport nebo distribuci hrozí trest odnětí svobody na 5 až 10 let. Prodej, zásobování nebo držení omamných nebo psychotropních látek se trestá odnětím svobody, podle jejich množství, na 2 až 10 let s možností uložení trestu doživotí v případě, že se jedná o "komerční" množství. Trestným činem je rovněž obchod s drogami na palubě australského letadla či lodi a konspirace mimo území Austrálie ke spáchání příslušného činu v Austrálii a dále dovoz/vývoz nebo držení narkotických a psychotropních látek za účelem jejich dovozu/vývozu.

ně je směsicí kuchyní z celého světa. Určitě však nevynechejte barbecue, které Australané pořádají velmi často. Pivo se pije s ledem, z tvrdého alkoholu je nejznámější Bundy Rum. Spropitné by se mělo pohybovat kolem deseti procent (červenec 2000).