458ZOBRAZENÍ

Batohy

Batohy jsou jednou z nejdůležitějších součástí outdoorového vybavení – pokud plánujete koupit batoh, vybírejte tedy velmi pozorně. Batoh může být vaším nejlepším přítelem nebo také nejhorším nepřítelem, v závislosti na tom, mezi kterými batohy si vyberete. Přečtěte si našeho krátkého průvodce batohy, než se některý rozhodnete koupit. více…

Velikost batohu

Batohy se prodávají ve velkém množství různých velikostí. Než se tedy rozhodnete koupit konkrétní model, zvažte, na co jej budete používat, co budete v batohu všechno nosit. Batoh by měl být dostatečně prostorný, aby pojmul vše, co ponesete s sebou – ale ne zbytečně velký. Velké batohy mají ještě jednu „neřest“ – spousta lidí má tendenci jej naplnit, mají divný pocit z toho, když je batoh poloprázdný. Opačně, malé batohy zase svádí k tomu vzít méně věcí, než ve skutečnosti potřebujeme – navíc napěchované batohy jsou velmi nepohodlné. Batohy lze podle velikosti rozdělit do několika hlavních skupin:

Batohy pro denní akce (15–35 litrů) – malé batohy většinou bez výztuhy zad, což při tak malém objemu batohu nevadí. Tyto batohy nemývají ani bederní pás, tekže veškerou hmotnost nesou ramena.

Horolezecké batohy (35–55 litrů) a turistické batohy (55–75 litrů) – z této škály batohů budete vybírat nejčastěji. Většinou mají výztuhy zad i bederní pás a zátěž batohu se tak může rovnoměrněji rozložit.

Expediční batohy (75–100 litrů) – tyto batohy jsou vhodné pro delší treky a výpravy.

Jak vám batoh padne

Jedna z nejdůležitějších věcí je, jak vám batoh padne. Každá postava je jiná a proto batoh, který je skvělý pro jednoho, nemusí být dobrým batohem pro druhého. Pokud je to možné, všechny batohy si vyzkoušejte s nějakou zátěží uvnitř. Naplňte batoh přibližně stejnou hmotností, jakou budete nosit a pokud možno co nejlépe ji do batohu rozložte. Vyzkoušejte batohy v pohybu – nakloňte se dopředu, do stran – batoh musí perfektně sedět.

Prvky batohu

Ramenní popruhy – zaměřte se na batohy se širokými, dobře vypolstrovanými ramenními popruhy. Ujistěte se, že popruhy drží batoh uprostřed a dobře vyvážený, že nekloužou a že drží batoh pevně na zádech, ale nejsou nepříjemné nebo neomezují v pohybu horní poloviny těla.

Bederní pás – dobrý bederní pás je velmi důležitý. Měl by být dost silný, aby unesl zátěž batohu a, pokud je užívaný správně, přenášel zátěž ze zad a ramennou na pánev. Ujistěte se, že bederní pás je dost tuhý a má měkké polstrování. Jakýkoliv lokální tlak může být po chvíli nošení těžkého batohu velmi bolestivý.

Další popruhy – postranní kompresní popruhy batohu jsou velice šikovné. Poté, co je batoh naplněný, stáhnou se a redukují tak objem batohu. Zároveň zvyšují stabilitu batohu tím, že zátěž posunou blíž k zádům. Vyzkoušejte si je, měly by dát nastavovat co nejpohodlněji.

Kapsy – hledejte batohy, které jich mají dostatek, protože kapes není nikdy dost. Obzvláště víko batohu je užitečné pro věci, které je třeba mít k dispozici rychle – například mapu. Síťované kapsy jsou zase vhodné pro navlhlé věci. Vnější postranní kapsy batohu jsou rovněž šikovné pro věci, které chcete mít po ruce. A pokud jsou dostatečně velké, mohou nést láhev s vodou.

Komory batohu – větší batohy mají 2 nebo 3 separátní komory s přístupem zvlášť do každé z nich. Pokud balíte a vybalujete častěji, takové uspořádání je ideální.

Zádový systém batohu – v dnešní době jsou všechny batohy s vypolstrovaným zádovým systémem. Ovšem jen ty kvalitnější batohy mají ventilační systém. Díky němu může mezi zády a batohem cirkulovat vzduch a tolik se nezpotíte.

Zipy a přesky batohu – ujistěte se, že je na nich odvedená dobrá práce. Několikrát je vyzkoušejte, abyste měli jistotu, že jsou dostatečně pevné a komfortní. Šikovné jsou také zdvojené zipy (zip nabatohu můžete zapnout z obou stran) pro případ, že se jeden porouchá.