605ZOBRAZENÍ


Protože jsou Mongolové stále v pohybu - pastviště mění čtyřikrát do roka, nelpí na materiálních věcech. Jejich kulturní bohatství je spíše v písních, příbězích, nejrůznějších obyčejích a velice složité etiketě.

Dítě ve třech letech prodělává „postřižiny“. K tomu se sjede celá minimálně šedesátičlenná rodina. Dítě si pak „upižlává vlasy“ a podává je příbuzným, kteří mu za ně dávají ovci, tele, velblouda nebo koně. Po obřadu má tak dítě již slušné stádo a je do života zajištěno.

Svatby se také vesměs domlouvají už v dětství. Stvrzením závazku je výměna hedvábných šátků (chadaků) a o takové dívce se pak říká, že „má chadak“. Náš šofér měl také ženu určenou již od malička, není to však nic osudového a závazek lze zrušit.

V rodině jednoho přítele mne dokonce adoptovali. Přijetí do rodiny probíhalo tak, že jsem vypil pialu mléka, vyjadřující svou bělobou čistotu vztahu, dostal jsem modrý chadak - symbolizující barvou nebe hloubku přátelství - a po různých proslovech a přípitcích jsem pak jako syn směl políbit matku. Ta to brala naprosto vážně, rozzářila se a řekla: „Konečně mám zase devět synů“. Jeden jí totiž nedávno zemřel na zánět slepého střeva. Nato mne zavedla ke stádu a vybrala mi hříbě, tomu pak po čenichu rozetřela hroudu tvarohu a zbytek mi podala, abych ho snědl, a tím bylo hříbě moje.Za několik dní se pak jeden z bratrů ženil. V jurtě sedělo asi 30 hostů, hodně se zpívalo, pilo a předávaly se dary. Stále jsem postrádal nevěstu, až jsem se nakonec zeptal bratra, která to je, a on mi vysvětlil, že prý zrovna dělá v Ulánbátaru nějaké zkoušky - ale že o tom ví... Pochopil jsem, že to vlastně byla spíš oslava nové jurty. Nejde totiž ani tak o to, kdy spolu mladí lidé začnou žít, ale že mají konečně kde.

O nás mají Mongolové určitě lepší povědomí, než my o nich. Když jeden stařec slyšel, že jsme Češi, poklekl, objal mi nohy a řekl: „Vám děkujeme, vy jste pro nás něco udělali, zatímco jiní nám sem posílají jen vojáky“. Obecně se totiž ví, že jsme v Mongolsku postavili cementárnu, koželužnu atp. Tento stařík se zajímavě vyjadřoval i o ostatních národech: „Číňané jsou dobří lékaři, kdežto vy Evropané máte úžasnou schopnost vyrábět stroje, které dělají hračky. Nám Mongolům dal ale bůh širou step, abychom tady přemýšleli o vyšších věcech.“