319ZOBRAZENÍ

Celý ostrov Hispaniola objevil na konci 15. století Kryštof Kolumbus. O sto let později došlo k rozdělení na francouzskou a španělskou část. Po několika více či méně úspěšných pokusech vyhlásila země v polovině 19. století nezávislost. Od konce 19. století narůstal vliv USA. Dominikánská republika se účastnila 2. světové války na straně protihitlerovské koalice. V šedesátých letech byl opět patrný tlak USA, dnes jsou poměry stabilizované.

VSTUPNÍ PODMÍNKY
Turisté z ČR nepotřebují ke vstupu do země vízum, postačí turistická karta, která je k dostání za deset amerických dolarů na každém velvyslanectví či konzulátu Dominikánské republiky, eventuelně přímo na letišti při vstupu do země. Cestovatel se musí prokázat platným pasem a sdělit imigračnímu úředníkovi účel a předpokládané trvání návštěvy země. Doporučujeme se vybavit jednou barevnou pasovou fotografií. Dovézt je možné bezcelně 200 cigaret nebo tabákové výrobky do hodnoty pět amerických dolarů, 1 láhev alkoholu, lahvičku parfému a dárky do hodnoty deseti amerických dolarů. Jeden ze zastupitelských úřadů ostrovní země má sídlo ve Velké Británii na adrese 139 Inverness Terrace, London W2 6JF, tel: (0171) 7276285 nebo 7276232 (konsulární odbor), fax: 7273693, otevřeno ve všední dny od 10 do 13 hodin.

PODNEBÍ
Dominikánská republika zaujímá dvě třetiny ostrova Hispaniola, je proslulá krásnou přírodou, plnou palmových hájů, horských pohoří, modrého moře, bílými plážemi a fantastickými korálovými ostrůvky. Ideální dobou pro dovolenou jsou měsíce říjen až květen, protože v červnu až září se dají očekávat dešťové srážky.
Vzhledem k ostrovní povaze lze do tohoto malého státečku cestovat prakticky pouze letecky, přičemž z České republiky sem v současné době nelétá žádný spoj. Do hlavního města Santo Dominga však existují pravidelné spoje z mnoha velkých evropských měst, z nichž neblíže je Frankfurt nad Mohanem. Dále je možné letět například z Mnichova, Bonnu, Düsseldorfu, Amsterodamu, Paříže, Madridu a Barcelony. Další možností je let do Spojených států - na floridské letiště v Miami. Odtud létá řada kvalitních společností do celého Karibiku.

DŮLEŽITÉ KONTAKTY
Nejbližší zastupitelský úřad ČR je ve Venezuele: Embajada de la Repúblika Checa, Quinta Isabel Calle los Cedros, Apartado 61.981, Caracas 1060-A, tel.: 0132-582-2611746. Důležitá telefonní čísla: informace a radu v nouzi poskytuje Secretaría de Estado de Turismo, Avenida México esq., 30 de Marzo, Apdo 497, Santo Domingo tel: 2214660, fax: 6823806.

NEMOCNICE, SLUŽBY
Zdravotnická péče je na slušné úrovni, co se týče soukromých zdravotnických kapacit, které jsou určené speciálně pro turisty. Svěřit své zdraví státním nemocnicím a ambulancím příliš nedoporučujeme. Veškerá péče se musí platit v hotovosti, proto doporučujeme uzavřít dobré zdravotní pojištění před cestou. Nejsou žádná předepsaná očkování.
Banky a směnárenské domy (casas de cambio) jsou pověřeny obchodováním s cizí měnou včetně její hotovostní výměny. Po uskutečnění směny hotovosti obdržíte doklad, který je zapotřebí si důkladně uschovat, neboť vám bude sloužit na konci vašeho pobytu při případné výměně zdejší měny zpět do měny původní (takto však lze vyměnit jen 30% z původní částky, hotovost obdržená při výběru platebními kartami není počítána). Není dobré spoléhat se na výměnu hotovosti v pobočkách bank na letišti, protože ty nebývají vždy otevřené. Většinu evropských měn uplatníte bez problémů v Banco de Reservas a některých dalších bankovních ústavech, česká koruna je zde v podstatě nesměnitelná. Hotovost lze také příležitostně vyměnit i v některých hotelech, kurz je přibližně stejný jako v bankách. Většina hotelů, restaurací a obchodů bez problémů akceptuje platební karty. V některých bankách můžete uskutečnit výběr hotovosti z platební karty na přepážce, tzv. Cash Advance, obvykle za poplatek pět procent z částky. Takto lze však uplatnit většinou jen platební karty VISA a American Express. Cestovní šeky Thomas Cook a platební karty Eurocard/Mastercard lze uplatnit v kanceláři Vimenca, Av. Abraham Lincoln 306, Santo Domingo, tel.: 532-73181 či v Banco del Comercio Dominicano v Puerto Plata, tel.: 586-2350.
Hotely bývají v nižších částech měst. Průměrná cena ubytování v nejlepších hotelích je kolem 140 USD na osobu a den plus 23 procentní daň. Tyto hotely ale bývají beznadějně obsazené, proto je lepší si pokoj předem rezervovat. Ubytování v menších hotelích je levnější, průměrná cena se pohybuje okolo 130 USD pro dvě osoby. Kvalita poskytovaných služeb se přitom v jednotlivých hotelech výrazně liší, všeobecně platí, že úroveň nejlepších hotelů se vůbec nedá srovnávat s úrovní hotelů stejné kategorie například na Bahamách.
Typické pro zdejší kuchyni je dušené maso společně s dušenou nebo čerstvou zeleninou, které se podává s polévkou. Pochoutkou jsou i malé kousky kuřete s citrónem a oregánem. Výborná jsou také jídla z darů moře a rozličné zeleninové a ovocné saláty. Tradiční jsou smažená jídla, která bývají dosti mastná. Z nealkoholických nápojů jsou tady nejvíce rozšířeny různé druhy džusů. Nejoblíbenějším pivem je značka Presidente společně se Quisqueya a Heineken. Rum seženete v Dominikánské republice na každém rohu. Nejoblíbenější je světlý rum s ovocným džusem a jinými nealkoholickými nápoji. Dovážené nápoje jsou velmi drahé. Elektrické napětí je 110 V, 60 HZ, používají se americké typy zásuvek. Dodávky elektrické energie jsou často přerušovány i na několik hodin, při nočních výletech je proto dobré vybavit se příruční svítilnou nebo baterkou. Mnoho místních zařízení je vybaveno vlastním, obvykle velmi hlučným generátorem.

DOPRAVA, ČAS
Půjčovny osobních automobilů, motocyklů a kol, kterých je v každém turistickém středisku dostatek, poskytují svoje poměrně kvalitní služby držitelům mezinárodního řidičské průkazu. Většinou požadují zálohu, kterou vyplácejí zpět po vrácení nepoškozeného vozidla. Věnujte pozornost dobrému pojištění. Vůz se půjčuje pouze osobám starším 25 let. Půjčování osobních automobilů se však příliš nedoporučuje, protože zdejší cesty nejsou v dobrém stavu a hodně domorodců jezdí pod vlivem alkoholu. Dopravní předpisy, ani ty nejzákladnější, se proto moc nerespektují. Jezdí se vpravo. Hlavními dopravními tepnami země jsou dálnice ze Santa Dominga do Elia Pina Higuey, Santiaga a Monte Cristi. Doporučujeme cestovat vozem s náhonem na všechna čtyři kola, což platí hlavně pro období dešťů. Při cestování do oblastí, kde jsou vojenská zařízení, je třeba se podřídit všudypřítomným vojenským kontrolám, které jsou však většinou pouze formální.
Kvalitní autobusová doprava s pohodlnými a klimatizovanými vozy je provozována zejména mezi velkými městy. Taxíky stojí na každém rohu. V zemi existuje několik pravidelných leteckých linek mezi Santo Domingo, Santiago, Samaná, Punta Cana a Puerta Plata. Tento způsob dopravy je poměrně drahý, lze však využít některé charterové lety. Dopravu v Santo Domingu zajišťují velkokapacitní autobusy, minibusy a taxíky, kterých tu jezdí více než sedm tisíc. Nazývají se Carro de Conchos. Ve starší části města se setkáte s velmi úzkými uličkami, kde je zapotřebí respektovat právo přednosti v jízdě. Místní řidiči často více než brzdy vozů používají hlasité troubení jako nástroj k uvolnění cesty. V Dominikánské republice si nezapomeňte přeřídit hodinky, oproti našemu času je zde minus šest hodin.

NEBEZPEČÍ
Dominikánská republika je poměrně bezpečná země, cestovatelům tu hrozí především drobné krádeže. Přesto tu existují čtvrti, zejména chudinské, kam se rozhodně nedoporučuje cestovat. Hrozbou je i černá směna peněz, při níž hrozí krádeže i podvod. Jakákoliv operace s drogami je samozřejmě přísně trestána.