563ZOBRAZENÍ

Slovensko je vnitrozemský stát, který se rozprostírá ve střední Evropě. Do roku 1992 bylo součástí Československa. Podnebí se na Slovensku velmi podobá České republice, a to díky nepatrné vzdálenosti. Ale zpravidla je Slovensko teplejší zemí. Rozprostírá se v mírném podnebním pásu na přechodu mezi oceánským a kontinentálním podnebím. Léto a zima se liší dost velkými teplotními rozdíly.

Nejchladnější oblastí Slovenska jsou Vysoké Tatry, kde je teplota ovlivněna nadmořskou výškou. V Tatrách se dlouhou dobu drží také sníh, díky němuž jsou zajištěny dobré podmínky pro zimní sporty. Slovensko je typické svou rozmanitou přírodou, kterou jen tak někde nenajdete. Najdete zde mnoho chráněných druhů, zejména v Tatranském národním parku, ale i jiné části Karpat se mohou pyšnit svou vzácností.

I přesto, že je Slovensko naší sousední zemí, mnoho lidí se sem vydává za příjemnou dovolenou. S dovolenou však budete řešit i otázku ubytování. Slovensko je turistickým rájem a nabízí celou řadu oblastí, které stojí za návštěvu. Na milovníky chladnějšího prostředí čekají vysokohorské masivy a pro nadšence přírody jsou připraveny rezervace. Nocovat však můžete jednak v luxusním hotelu, který splní požadavky i náročných klientů, ale v nabídce jsou vybavené horské chaty či rodinné penziony. Během týdenního pobytu se nudit určitě nebudete. Tepající Bratislava láká na své pamětihodnosti, restaurace a zábavná zařízení.

Slovensko má bohatou historii částečně spjatou s Českou republikou. Od desátého století do roku 1918 bylo území Slovenska součástí Uherského království a vládnoucí vrstvou se stali zejména Maďaři. Během devatenáctého století byl stát zasažen národním uvědomováním, které se stalo důležité zejména pro slovenský jazyk. V roce 1918 vznikla Československá republika, která byla definitivně rozdělena na dva státy k 1. lednu 1993.