306ZOBRAZENÍ

HISTORIE
Novodobá historie pobaltského státu ve východní Evropě se začala psát ve 13. století, kdy území dnešního Estonska dobyl Řád německých rytířů, který do oblasti zanesl křesťanství. Kristova víra však Estonsku mnoho štěstí nepřinesla, protože během následujících staletích byla země častým cílem dobyvatelů - Estonska se chtělo zmocnit Litevské velkoknížectví a později Polsko a Švédsko. Po tzv. Severní válce v roce 1721 však byla země připojena k Rusku. Nezávislost získalo Estonsko až v roce 1918. Svobody si však dlouho neužilo. 

V prvních letech druhé světové války, v roce 1940, začala Estonsko okupovat Rudá armáda, což vyvrcholilo "přijetím" do Svazu sovětských socialistických republik. V roce 1941 se do Estonska zakousli nacisté. Země byla dobyta a až do roku 1944 ji ovládali němečtí okupanti. 

Po osvobození byl obnoven stav z roku 1940, tedy Estonská SSR v rámci SSSR. Svoboda přišla teprve roku 1991, kdy Estonsko vyhlásilo samostatnost. Poslední ruská vojenská bota však zemi opustila až o tři roky později.

PODNEBÍ
Klimatické podmínky: Podnebí v Estonsku je mírné. Charakterizují ho příjemná léta a velmi chladné zimy, které začínají v listopadu a trvají přibližně do poloviny března. Během zimy na Estonsko padají těžké chumelenice. Průměrné teploty v Estonsku se pohybují okolo 21 stupňů Celsia v létě a minus 8 stupňů Celsia v zimě. Nejvyšší vedra přicházejí v červenci, kdy se tady můžete setkat s 30 stupni Celsia na rtuti teploměru. Naopak v zimě vás může překvapit mráz minus 23 stupňů Celsia. 

Nejlepší doba návštěvy: Vzhledem k velmi chladným zimám je nejlepší dobou návštěvy jaro a léto, přesněji řečeno období od dubna do poloviny září. Počítejte s tím, že i v létě v Estonsku hodně fouká, na vině je blízké Baltské moře. Pokud jste milovníky lyžování, bruslení či jiných zimních sportů, přijeďte pochopitelně v zimě. Musíte se ovšem připravit na to, že světlo je jen několik hodin denně.

NEBEZPEČÍ
Charakteristika: Bezpečnostní situace v Estonsku je podobná jako v České republice, a to se týká i oblasti kriminality. Turisté se mohou setkat s drobnými krádežemi (obvykle peněženek, fotoaparátů a podobných věcí). Násilná trestná činnost není nijak častá, ale přihodit se rovněž může. Naopak časté jsou krádeže osobních automobilů. Upozorňujeme na to, že v Estonsku jsou na vzestupu podvody, které se týkají platebních karet. 

Rady a doporučení: Turistům se doporučuje, aby dávali pozor na okolí a nenavštěvovali zbytečně místa, která jsou od pohledu nebezpečná. Automobily by měli zaparkovat jen na hlídaném parkovišti. Nechávat cennosti viditelně ve voze je velmi nerozumné. 

Alkohol doporučujeme konzumovat s mírou nebo v bezpečí hotelového pokoje, protože opilé osoby se stávají častým terčem zlodějů. Podle některých informací jsou především v Tallinnu specializované kriminální skupiny, které se zaměřují právě na opilé turisty. 

Při placení kreditní kartou je nutné pozorně sledovat zaměstnance obchodu nebo hotelu, jak s kartou zachází. Rozumné je nenechat zaměstnance odejít i s kartou z dohledu. Platit kreditní kartou doporučujeme jen v opravdu renomovaných společnostech. 

Drogová kriminalita: Nedovolená distribuce, dovoz, vývoz, držení a užívání omamných či psychotropních látek jsou trestné. Za trestné činy spojené s tzv. měkkými drogami hrozí trest odnětí svobody až na 5 let. Pokud se jedná o tzv. tvrdé drogy (například kokain a heroin), lze uložit trest odnětí svobody až na 10 let. V případě distribuce omamných nebo psychotropních látek nezletilým osobám je stanoven trest odnětí svobody na 6 až 15 let.

ZDRAVOTNICTVÍ
Charakteristika: Estonské zdravotnictví je na přijatelné úrovni. Lékaři jsou kvalitní, zkušení a ochotní. Potýkají se ale s nedostatkem financí na zkvalitnění chodu zdravotnických zařízení, na nákup potřebného vybavení i na zvýšení platů. Kontakt na rychlou zdravotnickou pomoc je 003. 

Mezi Českou republikou a Estonskem není uzavřena dohoda o bezplatném poskytování první pomoci a základní zdravotnické péče, proto by se turisté měli před cestou do Estonska pojistit. Lékařská prohlídka stojí od 250 EEK výše. 

Léky a lékárny: V Estonsku dostanete standardní typy léků. Lékárny se nacházejí ve větších městech a najdete je podle nápisu Apteek.

OBCHODY A SLUŽBY
Obchody: Estonské obchody jsou stejně vybavené a rozšířené jako v České republice. Také v Estonsku narazíte na supermarkety na okraji velkých měst. Většina obchodů má otevřeno ve všední dny od 9 do 18 hodin, v sobotu do 15 hodin. Ve větších městech jsou obchodní domy otevřené od pondělí do soboty od 9 do 20 hodin. Některé obchody fungují do večerních hodin (21 až 22 hodin), ničím neobvyklým nejsou ani non-stopy. 

Pošty: Poštovní úřady bývají otevřené ve všední dny od 9 do 18 hodin a v sobotu od 9.30 do 15 hodin. Hlavní poštovní úřad sídlí v Tallinnu, Narva mnt. 1, tel: 64411 333. Hlavní pošta je otevřená ve všední dny od 9 do 19 hodin, v sobotu od 9 do 17 hodin. 

Telefony: Telefonovat je možné na poštách, v hotelech a samozřejmě v telefonních budkách, které fungují na telefonní karty. Koupíte je v hotelových recepcích, v turistických kancelářích, na poštách, v novinových stáncích a také v některých obchodech. Telefonní karty se prodávají v těchto cenových relacích: 30, 50 a 100 estonských korun. 

Chcete-li volat vnitrostátní hovor, je potřeba nejdříve zvolit 0, dále předvolbu oblasti a až pak telefonní číslo účastníka. Eesti Express Hotline je informační služba v angličtině. Její číslo je 1182. Estonsko je podobně jako Česká republika zasažené mánií kolem mobilních telefonů. V zemi fungují tři operátoři: EMT, Radiolinja a Q-GSM. 

Suvenýry: Oblíbenými suvenýry jsou jantar a výrobky místních řemeslníků. 

Elektřina: 220 voltů, 50 Hz.

AKTIVITY
Kultura: Estonsko je kulturně založenou zemí. Tomu odpovídá i počet muzeí, divadel, galerií a koncertních hal. Prakticky v každém městě najdete muzeum, ve větších městech jich je hned několik. Mezi nejproslulejší muzea patří Estonské historické muzeum (bližší údaje na adrese www.eam.ee) a Estonské muzeum pod širým nebem, ve kterém najdete skvělé ukázky lidové architektury. Jeho internetová adresa je www.evm.ee. Obě muzea jsou v Tallinnu. 

Běžným kulturním stánkem v Estonsku jsou i galerie. Vystavené kousky v nich můžete často i koupit. Domovem divadel je především hlavní město, ale také další města se mohou pochlubit vlastní scénou, například Otepää (Otepää Teater) nebo Rakvere (Rakvere Teater). 

V Tallinnu je možné navštívit i četné veletrhy a výstavy. Zajímavé kulturní akce však na vás čekají po celé zemi. Stačí navštívit vyhledávač kulturních akcí v Estonsku a najít odpovídající kulturní program. Databázi najdete na adrese www.kultuuriinfo.ee. 

Státní svátky a dny pracovního klidu: 1. leden - Nový rok, 24. únor - Den nezávislosti, Velikonoční svátky, 1. květen, 23. červen - Den vítězství, 24. červen - Letní slunovrat, 20. srpen, 25. a 26. prosinec - Svátky vánoční. Během těchto svátků jsou zavřené banky, úřady i obchody. 

Zábava: Co vás v Estonsku určitě nepotká, je nuda. Příjemný večer můžete začít v restauraci a pak se přemístit do některého z barů, které zavírají pozdě k ránu. Přes den můžete zaskočit do kavárny (estonsky kohvik), která je spíše křížencem baru a pekárny. 

Pokud nestačíte během pobytu utratit všechny peníze a nechcete je měnit nazpět, stačí zajít do kasina, kde se o vaše peníze postarají. Vyhlášené kasino sídlí v Tallinnu na adrese Katusepapi t. 4. Internetovou prezentaci kasina najdete na adrese www.kristiinekasiino.ee. 

Ve městech můžete zajít do četných kin nebo si zahrát kulečník a bowling. Tancovat je možné na diskotékách a v tanečních klubech. Velkým lákadlem Tallinnu je zoologická zahrada nebo jeden ze zábavních parků. 

Ucelený přehled o tom, kam vyrazit za zábavou, najdete na stránkách www.weekend.ee, které jsou jakýmsi rozdělovníkem světa zábavy. Obsahují mnoho tipů, adres, telefonů a někdy také odkazů na příslušné internetové stránky. 

Internetové kavárny: Prakticky v každém velkém městě najdete alespoň jednu internetovou kavárnu. Takže pokud to už opravdu nedokážete vydržet bez svého milovaného Bonga, máme pro vás jeden tip: Internetová kavárna Internetti, Sakala 17/Tatari 13, Tallinn, bližší informace na adrese www.internetipunkt.ee. 

Sport: V Estonsku se těší velké oblibě vodní sporty. Jízda na kanoi je zpravidla organizována specializovanými společnostmi. Vybrat si můžete náročnou rychlou trať i vodu, která teče jen velmi pozvolna. Plout můžete sami nebo v rámci skupiny, také se můžete přihlásit na závody. Cena za výlet většinou obsahuje občerstvení, půjčení lodi, pádel, záchranných vest a základní kurz jízdy na kanoi. Vzhledem k velkému zájmu je lepší výlet rezervovat předem, například u Saarisoo Canoe Center (www.soomaa.com) nebo AS KaguReis (www.kagureis.ee). 

Dalším oblíbeným vodním sportem je jachting. Estonské teritoriální vody zasahují dvanáct námořních mil od pobřeží. Plavba v nich sice není omezena, ale přesto je dobré informovat se na podmínky jachtingu v nejbližší přístavní kanceláři. Pro podrobnější informace kontaktujte Estonian Marine Tourism Association, Regati 1, Tallinn (www.artun.ee/sadamad). 

Cestování na hřbetu koně je další z možností, jak aktivně trávit čas. Nezáleží na tom, zda jste úplní začátečníci nebo ostřílení kovbojové, na své si přijdete všichni. Jezdit můžete v lesích i v pobřežních oblastech pokrytých jalovcem. Jste-li amatéry, můžete se na jeden týden uchýlit na farmu, kde vás zkušení učitelé naučí jízdě v sedle. Tady jsou adresy některých společností: www.kassariratsamatkad.ee a www.jux.ee/kotre/indexEN.html. 

Kouzelná estonská příroda je velkým lákadlem pro všechny milovníky pěší turistiky. Někteří estonští tour-operátoři dokonce pořádají tématické výlety, například kvůli sledováním ptactva. Při cestách lze bez problémů přespávat v penzionech nebo místních farmách. Adresa estonské eko-turistické organizace je www.ee/ecotourism, www.ecotourism.ee. 

V zimě hraje prim lyžování. Mezi nejznámější lyžařské oblasti patří Otepää a Vorumaa, které navštěvují lyžaři všech kategorií. K dispozici mají stovky sjezdovek a běžeckých tratí. Pokud je nedostatek sněhu, suplují přírodu sněhová děla.

ZAJÍMAVÁ MÍSTA
Kärdla
Metropole ostrova Hiiumaa je ospalé město plné stromů a zahrad. Nepříliš hustá zástavba je však velmi zajímavá, proto tohle malé rybářské městečko rozhodně stojí za návštěvu. Když už kvůli ničemu jinému, tak určitě kvůli působivým hospůdkám v centru. 

Ostrov Hiiumaa je klidným, řídce osídleným místem. Mezi jeho největší lákadla patří velmi romantické pobřeží. Hlavní turistickou zajímavostí je poloostrov Takhuma, který se nachází několik kilometrů severozápadně od města Kärdla. Na severním konci poloostrova stojí maják, jehož původ sahá až do roku 1874. Můžete vyšplhat až na vrchol majáku, odkud je skvostný pohled na okolí. Nedaleko se nachází Památník obětem neštěstí převozníků, kteří tu zahynuli začátkem roku 1994. 

Na jižním konci poloostrova v Ristimägi je Vrch křížů. Ručně vyrobené kříže jsou pozůstatkem časů, kdy tu žilo několik set Švédů. Předtím, než byli v roce 1781 deportováni, ozdobili pahorek desítkami zkřížených dřev. Od té doby je tradicí, že každý turista při své první návštěvě zabodne na vrchol další kříž. 

Druhým největším lákadlem ostrova Hiiumaa je rezervace Käina, jejíž přitažlivost spočívá v ideální poloze na jihu ostrova v Käinské zátoce. Je především ptačí rezervací, ale kouzlo mají i pozůstatky kamenného kostela z 15. století. 

Kuressaare
Hlavní město ostrova Saaremaa je sídlem hradu ze 13. století, založeného jako Ösel-wiekské biskupství. Ve Viidumäe, které leží asi dvacet kilometrů západně od Kuressaare, se nachází botanická rezervace, ve které jsou skvělé klimatické podmínky pro pěstování vzácných druhů rostlin. 

Saaremaa je největší ostrov Estonska. Býval vždy nezávislý a je to poslední část země, která byla v historii přemožena nájezdníky. Velmi řídce obydlená Saaremaa je místem s dosud neporušenou venkovskou krajinou, a proto je oblíbeným cílem finských turistů. Velkou roli hraje také Abruka, ostrov, který je Mekkou milovníků přírody. Je to drsné, avšak krásné místo obývané jen několika starousedlíky. Dalšími obyvateli už je jen velké množství vysoké zvěře. 

Prvořadou atrakcí Abruky je botanicko-zoologická rezervace, v létě přístupná návštěvníkům. Nabízí různé druhy rostlin, možnost jízdy na koni i hezké ubytování na zdejších farmách. V létě je Abruka dostupná na loďce, v zimě po zamrzlém průlivu. 

Pühtica
Nádherný ženský klášter z 19. století nabízí spoustu zajímavostí asketikům i cestovatelům, kteří umějí užívat života. Prvně jmenovaná skupina ocení dodržování denních náboženských služeb a vegetariánské stravy, druhá si bude užívat ponocování a možnost strávit noc s osmdesáti jeptiškami, samozřejmě obrazně řečeno. Koneckonců, právě proto sem putují tisíce poutníků každý rok. 

Tallinn
Hlavní město Estonska se pyšní dlouhou historií, vždyť bylo založeno v 9. století jako rybářská osada ugrofinského kmene Estů. Během dalších staletí se z původně malé osady stalo město, ve kterém žili vedle původních obyvatel také dánští přistěhovalci. Ve 13. století vystřídal zdejší tvrz mohutný hrad, o dvě staletí později Tallinn získal i městské hradby. Místo dalšího rozkvětu však přišla zkáza, když město zpustošil požár a morová epidemie. Další šrámy městu přivodila také válka, během níž Tallinn ostřelovali Dánové a později Švédové. 

Dalšího rozvoje se město dočkalo během nadvlády Ruska, kdy tady byl vybudován opevněný a mohutný přístav. Na konci 19. století navíc byla otevřena železnice, což z Tallinnu udělalo jedno z nejdůležitějších obchodních center Evropy. 

Dnes se o Tallinnu říká, že je jedním z mála míst, ve kterých přetrvává aura 14. a 15. století v tak nedotčené podobě. Proslulé je především Staré město, a to zmatkem středověkých hradeb, věžiček, jehlanovitých štíhlých věží a pospojovaných uliček. Zároveň tu však můžete najít tolik moderních staveb, že je estonské hlavní město někdy nazýváno předměstím Helsinek. 

Toompea - hora, na které je Tallinn situován - je velkým lákadlem pro turisty. Najdete na ní ortodoxní katedrálu Alexandra Něvského z konce 19. století i Toompský hrad, který je místem zasedání estonského parlamentu. Riikoga a Toomkirik jsou luteránské katedrály ze 13. století, zapomenout nesmíme ani na Kick-inde-kok, vysoké věže postavené někdy kolem roku 1470. 

Park v Kadriorgu, který najdete dva kilometry východně od Starého města, je koutem s duby, kaštany a šeříky. Společně s barokním Kadriorgským palácem, který navrhl pro ruského cara Petra Velikého italský architekt Niccolo Michetti, je perfektním cílem vycházek obyvatel. Byl vybudován v letech 1718 až 1736 a sám Petr Veliký položil tři základní kameny. Za palácem se nachází malá chalupa, ve které car žil, zatímco se palác stavěl. Nyní je tu muzeum - Dům Petra Velikého. 

Náměstí ve Starém Městě je přeplněné restauracemi a kavárnami, ve kterých je slast posedět. V létě celá plocha náměstí šumí sezónními kavárnami se zahrádkami a bary, v nichž dostanete lehké občerstvení, tradiční kotlety a spoustu piva Saku. 

Východně od Tallinnu leží národní park Lahemaa, největší estonský park. Je zajímavou směsí pobřežních útesů, hustých lesů a venkovských panství z 18. století. Cestovatelé tu najdou také mnoho jezer, řek a vodopádů. Jejich kaskády padají do hloubky šedesáti metrů okolo skalních útesů a vytvářejí nezaměnitelný hukot. 

Nedaleko východního konce parku se rozkládá venkovské panství v Palmse. Barokní dům z 18. století je zařízen původním nábytkem, k vidění tu je však mnoho dalších zajímavostí. V Palmse například najdete restaurovaný lihovar, hotel a obilnici ze 17. století. První týden v červenci se tu koná Viru Säru, folkový festival. 

Pár kilometrů severně od Palmse, v zálivu Käsmu, stojí bývalá sovětská pobřežní kasárna Käsmu. Sídlí v nich Námořní muzeum se skvělou sbírkou ze sovětské éry. Dalším významným cílem je 400 let stará, překrásně zachovalá rybářská vesnička Altja. 

Viljandi
Popravdě řečeno, Viljandi je nepříliš zajímavé městečko, které je ovšem pro cestovatele důležité tím, že se odtud pořádají zájezdy do národního parku Soomaa. Ten leží na západ od Viljandi. Pokud jste někdy snili o tom, že se brodíte močály a hledáte čarodějnice, je pro vás národní park ideální. Podle zdejších pověr tu totiž po staletí žily divé ženy a mistryně magie, a to v odloučení a daleko od lidí. 

Jediný způsob, jak park Soomaa prozkoumat, je na kanoi či na haabja, což je tradiční loďka vyřezaná z jednoho kusu osikového dřeva. V parku můžete kempovat, rybařit i si vlastnoručně vyzkoušet stavbu lodě haabja.