373ZOBRAZENÍ

Jednotlivé ostrovy byly osídleny před třemi tisíci lety domorodci, koncem 17. století je pro Evropu objevil holandský mořeplavec Abel Tasman. Původem domorodé království se ve druhé polovině 19. století stalo britskou kolonií. Ve druhé polovině 20. století bylo Fidži konstituční monarchií v rámci Commonwealthu, v roce 1987 byla vyhlášena republika.

VSTUPNÍ PODMÍNKY
Cestuje se na platný pas České republiky, jehož platnost přesahuje plánovanou dobu pobytu minimálně o tři měsíce. Při krátkodobém pobytu není třeba vízum, nutná je však dostatečná hotovost a zpáteční letenka. Před cestou na Fidži je dobré zjistit si aktuální informace, které je možné získat například na zastupitelském úřadě Velké Británie (Thunovská 14, Praha 1, tel.: 02/57320356, 57320496), protože Fidži je její bývalou kolonií. Informace je možné získat též na Fiji High Commission, 34 Hyde Park Gate, London SW7 5DN, tel: 0171-5843661, fax: 5842838, e-mail: fijirepuk@compuserve.com, úřední hodiny od pondělí do čtvrtka od 9,30 do 17,30, v pátek do 16 hodin. Přesné údaje o Oceánii vydává i Tourism Council of the South Pacific, 200 East Sheen Lane, London SW14 8LE, tel.: 0181-8761938, fax: 8789876.
Na Fidži se smí dovážet a vyvážet kromě osobních věcí 500 cigaret, 500 gramů tabáku, 2 litry tvrdého alkoholu, 4 litry vína a 4 litry piva. Naprostý zákaz platí pro drogy, střelné zbraně a náboje. Problémy jsou při dovozu ovoce a rostlin.

PODNEBÍ
Souostroví Fidži tvoří kolem tří stovek korálových ostrovů a ostrůvků, jen třetina z nich je ale obydlená. Vyhlášené bílé pláže patří k nejkrásnějším na světě, protože je obklopují palmové háje i korálové útesy, k nimž často směřují ploutve potápěčů. Vládne tu tropické podnebí, od května do října je suché a teplé počasí, návštěva v této době proto patří k nejhezčím. Doba dešťů je od prosince do dubna.
Na Fidži se vzhledem k obrovské vzdálenosti od České republiky létá, využít můžete několik různých možností. Jednou z nich je let do Londýna, odkud létá do Nadi přímá linka. Let trvá téměř 28 hodin. Další možností je let do Soulu, odkud létají letouny do Nadi třikrát do týdne. Nejvíce se však při cestě na Fidži využívají letiště v Austrálii a na Novém Zélandu, například ze Sydney trvá let do Nadi téměř čtyři hodiny. Pokud na Fidži přijíždíte z Oceánie, můžete se sem dostat i po moři. Mezinárodní přístavy jsou ve městech Suva a Lautoka. Pravidelné spojení funguje mezi Fidži a souostrovími Tuvalu, Kiribati, Nezávislá Samoa a Nauru.
Při cestě po Oceánii můžete využít tzv. Polypass, který nabízí letecká společnost Polynesian Airways. Díky němu je možné po dobu třiceti dnů létat na pravidelných linkách mezi těmito letišti - Sydney (Austrálie), Auckland (Nový Zéland), Americká Samoa, Cookovy ostrovy, Vanuatu, Nezávislá Samoa, Nová Kaledonie, Fidži a za příplatek také na Tahiti. br>

DŮLEŽITÉ KONTAKTY
Nejbližší zastupitelský úřad ČR je v Austrálii: Embassy of the Czech Republic, 38 Culgoa Circuit, O Malley, Canberra ACT 2606, tel: 00612/62901386, fax: 00612/62900006, e-mail: canberra@embassy.mzv.cz. Důležitá telefonní čísla: informace turistům i případnou pomoc v nouzi poskytuje Fiji Visitors Bureau, P.O. Box 9217, Nadi Airport, Suva, Fiji, tel: 722433, fax: 720141, e-mail: fvbnadi@is.com.fj, Fiji Visitors Bureau, P.O. Box 92, Suva, Fiji, tel: 302433, fax: 300970, e-mail: infodesk@fijifvb.gov.fj. Policie: ph 007, tísňová linka ph 000.

NEMOCNICE, SLUŽBY
Zdravotnická péče je na přijatelné úrovni, spolehlivě však ošetří jen běžná zranění a nemoci. Proto je lepší zamířit do soukromých zařízení. Na Fidži jsou dvě hlavní nemocnice - Lautoka Hospital ve městě Lautoka a Colonial War Memorial Hospital v metropoli Suva. Zajišťují jak první pomoc, tak i ambulantní péči. Veškeré lékařské zákroky se však musí platit v hotovosti, a proto doporučujeme kvalitní cestovní pojištění. Není třeba speciální očkování.
Fidži je destinací s rozvinutým cestovním ruchem, přesto je možné ji poznat poměrně levně. Pokud se budete stravovat v levných restauracích, nocovat v zastrčených hotelích a cestovat veřejnou dopravou, bude vám stačit 25 USD denně. Můžete tady ovšem utratit balík, protože na Fidži jsou i luxusní hotely a nádherné restaurace.
Díky rozvinutému cestovnímu ruchu tu bez problémů koupíte kvalitní produkty. V restauraci, jichž je tu skutečně požehnaně, se dá navíc koupit kontinentální strava i místní speciality, například kakoda, což je ryba na kokosovém krému s citrónem, nebo duruka, vařená speciální zelenina. Co se týče nápojů, dají se koupit kdekoliv. Zdejší pivo Fidži Bitter je chutné, stejně jako Fidži Golden Rum. Alkohol mohou podávat jen podniky se speciální licencí. Obyčejnou vodu můžete pít prakticky ze všech zdrojů, lepší je však požívat kupovanou balenou vodu.
Na ostrovech je dostatek luxusních ubytovacích kapacit, které jsou zejména v těchto místech a městech: Nadi, Sigatoka, Douba, Suva, Raki Raki, Tavua, Lautoka a mimo hlavní ostrov Viti Levu na Savusavu a Ovalau. Na Fidži je ale také mnoho malých, levnějších hotelů. Roste i počet soukromých ubytovacích kapacit včetně samostatných pokojů a apartmánů, což může být velmi příjemné pro nenáročné turisty. Přesným seznamem hotelů disponuje Fiji Hotel Association, P.O. Box 13560, 42 Gorrie Street, Suva, tel: 302980, fax: 300331. Přímo v Suvě se navíc nachází hostel.
Pohlednice putuje z Fidži do Evropy téměř čtrnáct dní, pošty jsou obvykle otevřené od 7 do 15 hodin vyjma dvouhodinové polední pauzy. Elektrické napětí je 240 V, 50 HZ.

DOPRAVA, ČAS
K řízení osobního vozidla na silnicích souostroví Fidži potřebujete náš i mezinárodní řidičský průkaz. Půjčovny nabízejí kvalitní vozový park a jsou na každém rohu. Na Fidži je kolem pěti tisíc kilometrů silnic, z nichž nejdůležitější jsou ve skvělém stavu a sjízdné celý rok, ale řada venkovských silnic zejména na malých ostrovech nemá pevný povrch a jsou sjízdné jen těžce. Na ostrově Viti Levu vedou hlavní silnice podél pobřeží a spojují všechna důležitější města. Přibližná doba jízdy mezi Nadi a Suva jsou tři hodiny. Jezdí se vlevo.
Autobusová doprava je spolehlivá, na Viti Levu a dalších hlavních ostrovech jezdí pravidelné linky mezi všemi městy a vesnicemi. Expresní klimatizované autobusy jezdí mezi městy Suva a Nadi, a mezi Suva a Lautoka. Využít je možné i taxíků, které stojí na každém rohu. Městské taxíky mají taxametry, při delších cestách je dobré jízdné domluvit předem.
Mezi ostrovy jezdí luxusní výletní lodě, malé jachty i vodní taxi. Hlavní přístavy jsou v Suvě a Lautoce. Trajekty jezdí pravidelně ze Suvy do přístavu Labasa i na ostrovy Ovalau a Koro. Počítejte však s tím, že jízdní řády nejsou vždy stoprocentně dodržovány. Můžete si najmout jachtu či motorový člun. Především malé loďky najaté na krátké výlety jsou velmi levné.
Dražší variantou cestování po Fidži je letecká doprava, která je velmi hustá. Zajišťují ji nejen velké letouny, ale i malé několikamístné aeroplány. Létají buď podle přesného leteckého řádu nebo si je můžete pronajmout za speciální cenu. Čas je plus jedenáct hodin.

NEBEZPEČÍ
Na Fidži dlouhá léta bublá situace mezi potomky indických dělníků a současnou politickou garniturou. Od roku 1990 má totiž země novou ústavu, která Indy diskriminuje, což vede k trvalému etnickému napětí v souostroví., které v polovině roku 2000 vyvrcholilo krvavým konfliktem.
Na Fidži se často objevují cyklóny, nebezpečné je i počasí. Kriminalita je přijatelná, turisté by měli střežit cennost a počítat s tím, že na Fidži občas dochází ke krádežím z hotelových pokojů. V hustě obydlených oblastech a na tržištích jsou běžné kapesní krádeže.