254ZOBRAZENÍ

Území Gruzie bylo bohatě osídlené už ve starověku, kdy se zdejší oblasti říkalo Kolchida. Až ve 4. století sem přišlo křesťanství, které zdejší kraj silně zasáhlo. Gruzie neměla nikdy lehký život, protože samostatné státní útvary vládly zemi jen krátce. Vždy podlehly tlakům sousedů, z nichž nejvíce se do historie země zapsali Mongolové a Turci. Během 19. století se Gruzie stala součástí Ruska. Roku 1918 vznikla samostatná Gruzie, kterou ovšem o tři roky později pohltil Svaz sovětských socialistických republik. Teprve v roce 1991 se Gruzie osamostatnila, ale o dva roky později kvůli strachu z odtržení Abcházie a Jižní Osetie vstoupila do SNS. Ani to však nezabránilo občanské válce o rok později, která zuřila především v těchto oblastech. Gruzínské vládě se nad Abcházií a Jižní Osetií dodnes nepodařilo získat kontrolu, proto se na hranicích stále nacházejí gruzínské i ruské ozbrojené patroly.

VSTUPNÍ PODMÍNKY
Cestovatel potřebuje platný cestovní pas a vízum, které je možné získat na diplomatických misích Gruzie v zahraničí. Pro cestovatele z ČR je nejvýhodnější získat vízum na ambasádě Gruzie v Bonnu, Moskvě či přímo na letišti v Tbilisi. Jeden ze zastupitelských úřadů Gruzie je však také v Londýně: Embassy of the Georgian Republic, 3 Hornton Place, London W8 4LZ, tel: (0171) 9378233, fax: 9384108. email: 100712.1247@compuserve.com, otevřeno ve všední dny od 9.30 do 17,30. Cestovatelé, kteří přijíždějí z Arménie či z Ázerbajdžánu, vízum nepotřebují, pokud se v Gruzii nezdrží déle než tři dny. Po příletu musí turisté vyplnit celní deklaraci včetně toho, kolik přivážejí peněz. Opomenutí může mít za následek pokutu.

PODNEBÍ
Pro Gruzii jsou typická horká léta a mírné zimy. Nejvhodnější dobou návštěvy se proto jeví jaro, kdy tu nevládne tak ostré slunce. V květnu a v srpnu se v zemi konají náboženské oslavy a festivaly, které jsou také velkým lákadlem pro cestovatele.
Nejpříjemnější způsob dopravy je letecká cesta. Cestovatelé z ČR bohužel musí volit let přes některé velké evropské letiště, například přes Vídeň, Frankfurt nad Mohanem nebo přes Paříž, protože přímá linka z Prahy do Tbilisi nefunguje. Po zemi se dá do Gruzie přijet z Ukrajiny či z Turecka, dopravu přes Černé moře zajišťují trajekty. Železniční spojení má země s Íránem, Arménií a Ázerbajdžánem. Tato cesta se ale kvůli častým zločinům ve vlacích nedoporučuje.

DŮLEŽITÉ KONTAKTY
Zastupitelský úřad ČR: Embassy of the Czech Republic, 57, Tsereteli Ave., 380054 Tbilisi, Georgia, telefon: 0099532/343310, KO 0099532/343098, fax: 0099532/954092. Důležitá telefonní čísla: informace turistům i případnou pomoc v nouzi poskytne State Department of Tourism of Georgia, 80 Chavchavadze Avenue, 380074 Tbilisi, Georgia, tel.: (32) 226125, fax: (32) 294052.

NEMOCNICE, SLUŽBY
Zdravotnická péče v Gruzii je na nebezpečně nízké úrovni. Ve většině zařízení je nedostatek základních potřeb včetně injekčních jehel, antibiotik a anestetik. Pro postarší cestovatele i lidi s existujícími problémy může být pobyt v Gruzii jejich posledním, protože případná lékařská péče je v jejich případě absolutně nevyhovující. Přesto lékaři většinou vyžadují za provedené úkony platbu v hotovosti, často v dolarech. Nezapomeňte proto na cestovní pojištění, musíte však počítat s tím, že vám budou náklady proplaceny většinou až ve vlasti.
Gruzie není příliš drahou zemí, skromnější cestovatel vystačí s 20 USD denně. Nejvhodnější měnou jsou v Gruzii americké dolary či německé marky, které vám tady budou doslova trhat z rukou. Platební karty využijete jen v těch úplně nejlepších a nejdražších restauracích.
Ubytování v Gruzii prochází v poslední době překotným vývojem. Nejen ve velkých městech, ale i v méně obydlených oblastech rostou přijatelná ubytovací zařízení. Oblíbeným je Tbilisi hotel v hlavním městě. Byl postaven roku 1914, ale o osmdesát let později vyhořel. Před pár lety ho stavbaři zrenovovali, dnes směle konkuruje evropským zařízením. V Tbilisi jsou také superluxusní hotely, například Meteki Palace.
Gruzínská kuchyně je skvělá, čemuž také odpovídá zdejší legenda: Když bůh rozdělovat zemi mezi národy světa, byli Gruzínci tak zaneprázdnění jídlem a pitím, že přišli o místo ve frontě a žádná půda na ně nezbyla. Ale nelenili, pozvali boha ke svému stolu a skvěle ho pohostili. Bůh byl tak nadšen, že jim daroval část země, kterou si původně schovával sám pro sebe.
Zdejší jídla jsou skutečně excelentní a naštěstí přežila éru SSSR, kdy byla kuchyně všeobecně uniformní. Častou součástí jídel jsou vlašské ořechy, které se užívají do výtečných omáček či polévek, ale neobejde se bez nich ani světové satsivi. Ořechy polité karamelem jsou skvělým dezertem. Běžně se servíruje také pečené prase nebo grilované hovězí a kuřecí maso vždy ve výborné omáčce. Kafé, restaurace a pouliční občerstvení v Gruzii jsou podstatně kvalitnější než v ostatních zemích bývalého SSSR a tržiště jsou plná ovoce a zeleniny. Pije se excelentní bílé a červené víno. Kindzmareuli, ovocné červené víno, bylo nejoblíbenějším pitím diktátora Stalina. Zapomenout nesmíme ani na oblíbenou vodku. Elektrické napětí je 220 V, 50 Hz.

DOPRAVA, ČAS
K řízení osobního vozu potřebujete mezinárodní řidičský průkaz. Půjčoven vozidel v Gruzii mnoho není. Silnice jsou všeobecně ve špatném stavu, mají špatně značené krajnice. Řidiči by si měli uvědomovat i to, že mimo Tbilisi nekoupí bez znalosti místních poměrů pohonné hmoty. Pohyb po zemi komplikuje i nedostatek odpovídajících map a neexistující ukazatele směru. Cestovatelé proto musí být extrémně opatrní v celé zemi. Zdejší řidiči totiž absolutně nerespektují rychlostní limity, předjíždějí na nepřehledných úsecích, takže dochází k velkému počtu vážných dopravních nehod. Řízení v noci může být velmi nebezpečné, protože existují doklady o častých loupežích. Cestování po horách je zrádné během dešťů, těžké chumelenice mohou silnice učinit nesjízdnými.
Autobusy zajišťují spolehlivou, ale nepohodlnou dopravu mezi jednotlivými městy v zemi. Železniční síť je poměrně rozsáhlá, avšak vlaky jsou pomalé a zastaralé. Hrozbou jsou také ozbrojené útoky na vlaky, sabotáže a kriminalita na železnici, byť se jí vláda usilovně snaží zmírnit. Turistům se proto doporučuje dávat svoje cennosti pod sedadla a neopouštět kupé. Dobrým nápadem je také zajištění dveří před násilným vniknutím silným drátem či provazem. Dobré je využívat vlaky první třídy, i když jsou dražší. Děti do pěti let cestují zdarma, děti od pěti do devíti let za polovinu. Vnitrostátní leteckou dopravu nedoporučujeme používat. Časté výpadky elektřiny ohrožují provoz a letadla na pohled nesplňují podmínky pro bezpečný let. Čas je v Gruzii plus tři hodiny.

NEBEZPEČÍ
Důrazně varujeme před cestováním do Abcházie, Jižní Osetie a do náhorních oblastí nedaleko hranic s Čečenskem a Dagestánem. Vysoká kriminalita, časté loupeže a teroristické útoky činí cestování v těchto oblastech extrémně nebezpečným, především mimo hlavní silnice a v noci. V separatisty ovládané Abcházii se navíc nalézá obrovské množství pozemních min. Turisté se tu také mohou setkat s tzv. Abchazskými celníky, kteří budou chtít mezinárodně neuznaná víza Ministerstva zahraničních věcí Abcházie.
Kriminalita namířená proti cizincům je všeobecně velkým problémem Gruzie, především ve velkých městech. Nejběžnější kriminalitou jsou drobné a kapesní krádeže, turistům se ovšem nemusí vyhnout ani násilná trestná činnosti. Bezpečnost silničního cestování se zlepšuje, ale cestovatelé v autobusech a vlacích zůstávají stále zranitelní. Metro v Tbilisi je stále enormně nebezpečné kvůli organizovaným bandám, které se soustřeďují na zahraniční návštěvníky.

ZAJIMAVÁ MÍSTA

Batumi
Exotické město u Černého moře. Palmy a cypřiše. Magnólie a oleandry. Citrónovníky a pomerančovníky. Desítky nejrůznějších květin. To vše v Batumi neustále kvete a voní. Město je však také starým obchodním přístavem.
Batumi nabízí celou řadu nejrůznějšího vyžití a zábavy. Navštívit můžete například místní Delfinárium, na které jsou místní obyvatelé oprávněně hrdí. Jen kousek odtud je botanická zahrada, jejíž návštěva může být skutečným vrcholem vaší návštěvy tohoto města.

Suchumi
Hlavní město Abcházie leží daleko na severozápadě Gruzie a dnes je známé především jako slunečné přímořské středisko, které se každé léto stává cílem stovek, či spíše tisícovek turistů. Ti všichni sem míří odpočívat a užívat vodních radovánek.
Město je proslulé plážemi zdobenými palmami a stromy eukalyptu, příjemnými zahradními kavárničkami a kosmopolitním obyvatelstvem. Mezi největší turistické památky patří ruiny hradu gruzinského krále z 11. století, botanická zahrada, jeskyně Šroma s úžasnými krápníky a kuriózní opičí farmy.
Velmi zajímavé je i etnické a náboženské složení místní populace. Vedle sebe tu především v minulosti žili v naprostém souladu Abchazové, Gruzíni, Řekové, Rusové, Turci a mnoho dalších národností. To však naprosto změnila občanská válka, která donutila desítky tisíc obyvatel opustit své domovy.

Tbilisi
Hlavní město Gruzie leží v širokém údolí obklopeném kopci. Jméno města je odvozeno od slova tbili - teplý. Se svým příjemným teplým podnebím, kamennými domy postavenými na svazích vinic a úzkými uličkami působí Tbilisi milou atmosférou, kterou si kupodivu uchovávalo i za sovětské éry.
Staré město ve svých uličkách ukrývá početné kostely s nádhernými freskami (nejcennější je katedrála Siony ze 6. století), majestátní domy z 19. století s arkádovitými otevřenými galeriemi, zámek a neuvěřitelné množství příjemných kaváren. Najdete tu také prodejny suvenýrů, které nabízejí bezcenné cetky i hodnotné ruční práce místních řemeslníků.
Prospekt Rustaveli, hlavní brána do Tbilisi, stále vypovídá o blahobytu města na přelomu 19. a 20. století. Zdejší Gruzinské národní muzeum je domovem jedinečných sbírek ikon, fresek, porcelánu, šperků i dalších cenností.
Gruzinské muzeum umění, které najdete v samotném centru města, vám nabídne mimo jiné i desítky prací oblíbeného umělce Nika Pirosmaniho. Další turistickou zajímavostí je pevnost Narikala založená Peršany ve 4. století, z velké části přestavěná v 17. století. Dnes nabízí ohromující pohled na staré město.
Turisté mohou okusit i kvalitu zdraví prospěšných sirných lázním, které se nalézají v milé kopulovité budově z 19. století. Dodnes oblíbené lázně v minulosti nejednou poctily svou návštěvou významné osobnosti, například spisovatelé Puškin a Tolstoj.
Zajímavým místem v Tbilisi je i muzeum pod širým nebem - Etnografické muzeum na západním předměstí. Mezi dalšími zajímavostmi tu najdete i zajímavé příklady gruzinské venkovské architektury.

Telavi
Město uprostřed regionu Kachetia, který je pozoruhodnou oblastí bohatých úrodných polí. Díky výjimečné úrodnosti půdy je region nejdůležitější a nejproslulejší vinařskou oblastí Gruzie. Podle místních obyvatel se tradice pěstování a výroby vína v této části země datuje do 6. tisíciletí před naším letopočtem. Vinařské učení praví, že víno je základ života, který povzbuzuje ekonomiku země, denní život, představivost a charakter gruzinských lidí.
Zdejší vinice dnes plodí více než dva tucty vinných odrůd. Tomu odpovídá široká nabídka místních vinařů, kteří své nejlepší víno nabízejí ve stáncích u silnic i v příjemně chladných vinných sklípcích.