321ZOBRAZENÍ

Pobřeží bylo objeveno španělskými mořeplavci na konci 15. století, během 16. až 18. století si území rozdělili Nizozemci, Francouzi a Britové. Od počátku 19. století do poloviny 20. století země tvořila kolonii Britská Guyana. Vyhlášení republiky předcházelo v roce 1970 vyhlášení samostatnosti v rámci Commonwealthu.

KDY A JAK

Guyanu trápí časté deště, proto je nejlepší přijet na konci deštivého období v lednu či srpnu, kdy se Guyana zvolna probouzí do suchých časů. Ty jsou ostatně nejlepší i v případě, kdy se chcete toulat po vnitrozemí.
Mezinárodní letiště je vzdálené přibližně čtyřicet kilometrů od hlavního města Georgetownu. Létají sem i některé evropské společnosti, let z Londýna trvá deset hodin. Velmi zdlouhavou variantou může být plavba po moři z velkých evropských přístavů. Další způsoby dopravy se nedoporučují.

NEMOCNICE, SLUŽBY

Zdravotnická péče je na přijatelné úrovni jen u lehčích zdravotních problémů. Rychlá pomoc a hlavní péče je velmi nekvalitní kvůli nedostatku specialistů a špatnému technickému stavu většiny zdravotnických zařízení. Lékaři většinou vyžadují platbu v hotovosti. V zemi je akutní nedostatek léků, a proto si cestovatelé musí přivézt dostatečnou zásobu s sebou. Rizikem je vlhké klima Guyany, které může turistům způsobit řadu nečekaných zdravotních problémů. Nezbytná je ochrana proti velkému počtu moskytů, kteří přenášejí malárii a horečku dengue.
Guyana je pro cestovatele poměrně příznivou zemí. Nenáročný turista potřebuje deset dolarů denně, náročnější cestovatel, který chce spát v lepších hotelech a jíst v restaurací, bude muset zalovit v peněžence pro čtyřicet dolarů denně.
Hotely jsou především v Georgetownu, jejich kvalita kolísá od dobrých po rozumné a jejich ceny by neměly podléhat sezónním vlivům. Milovníci přírody mohou nocovat ve srubech ve vnitrozemí. Kempy v Guyaně neexistují. Nocování pod širým nebem se nedoporučuje.
Jídlo v hotelích a restauracích odráží podobu guyanské společnosti. Strava je kombinací řady národních kuchyní, indické, africké, evropské i americké. V jídelních lístcích většiny podniků můžete najít kuřecí i vepřové na kari, dušenou zeleninu, dary moře. Nejlepší čínské restaurace jsou v Georgetownu. Nejbezpečnějším pitím je balená voda s neporušeným uzávěrem. Místní rum Demerara je skvělý, pivo se jmenuje Banks. Elektrické napětí je 100 V v Georgetownu a 220 V v dalších městech. Výpadky elektrického proudu jsou ale běžné, proto je doporučováno vybavit se svítilnou či baterkou.

DOPRAVA, ČAS

K řízení vozidla doporučujeme mezinárodní řidičský průkaz, není však vesměs vyžadován, takže vám většinou postačí náš řidičský průkaz. Půjčoven je v Guyaně minimálně, většinou fungují v Georgetownu. Jezdí se vlevo. Silnice, které odolávají vlivům počasí, jsou především ve východních pobřežních částech, ale jsou vzdálené, byť existují plány na jejich rozšíření až k brazilským hranicím. Pobřežní silnice spojující Georgetown, Rossignol, New Amsterdam a Crabwood Creek jsou v dobrém stavu, ale všeobecně je silniční síť v Guyaně velmi špatná.
Největší koncentrace autobusů, respektive minibusů je v Georgetownu u tržiště Stabroek. Jsou spolehlivé, ale jezdí neuvěřitelně přeplněné. Do měst Linden, Timehri a Patentia jedou jednou za hodinu, do Rossignolu jedenáctkrát denně a do Pariky patnáctkrát denně. Cesta z Vreed en Hoop do Pariky vede přes řeku Demerara, přes níž minibusy převáží trajekt. Podobně je tomu při cestě z New Amsterdamu do Crabwood Creeku, která vede přes řeku Berbice. Na menších silnicích jezdí konkurenční mikrobusy.
Guyana má 1100 kilometrů splavných řek, například Mazaruni, Essequibo, Potaro, Demerara a Berbice. Parníky fungují dobře, ale jejich činnost mohou zhatit povodně. Osobní železniční doprava tady neexistuje, dráhy provozují pouze soukromé hornické společnosti pro přepravu vytěžené suroviny. Taxi je doporučované zejména pro noční jízdy, byť jsou dražší než denní jízdy. Obvyklé spropitné je deset procent. Letecká doprava je jediným spolehlivým způsobem dopravy do vnitrozemí. Místní aerolinky spojují Georgetown a další významná města. Pořádají i vyhlídkové lety po okolí pro turisty. Čas je minus pět hodin.

NEBEZPEČÍ

Guyana je země s přijatelnou mírou kriminality. Cestovatelům hrozí zejména drobné trestné činy, jako jsou krádeže a kapsářství. K těm dochází v hustě obydlených oblastech, na venkově je kriminalita minimální. Většina zločinů včetně těch vážnějších se stává v Georgetownu, a to hlavně v okolí dvou hlavních trhů Stabroek a Bourda. Nebezpečné jsou také pláže metropole, které jsou většinou prázdné a tudíž svádějí ke krádežím. Výjimkou jsou časná rána a pozdní odpoledne, kdy sem obyvatelé chodí sportovat. Vykrádání vozidel a hotelových pokojů nejsou příliš časté. Cestovatelé si musí uvědomit, že jsou v Guyaně chápáni jako bohatí lidé, kterým tudíž krádeže příliš neuškodí. Proto zůstaňte obezřetní, nenavštěvujte tmavá místa a dávejte si pozor při občasných protivládních demonstrací, které Guyanu trápí. Při jakémkoliv problému se obraťte na policii, která spolupracuje, ale bohužel značně neefektivně.

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

BARTICA
Dobrý výchozí bod k cestě na Marshallovy vodopády, které leží pouhou půlhodinu cesty lodí po řece Cuyuni. Pohádkově krásné Marshallovy vodopády jsou dalším z mnoha přírodních skvostů Guyany. Návštěvníci, kterých tu každým rokem přibývá, se mohou nejen pokochat pohledem na padající proudy dravé vody, ale i vykoupat v jezírcích vyhloubených ohromnou silou padajících proudů. Nezapomenutelným zážitkem je také pobyt v nedalekém kempu nebo rozhovor s některým z místních obyvatelů, kteří žijí v jeho okolí. Veliké oblibě se rovněž těší výlety do všudypřítomného deštného pralesa.
Další ze zajímavostí, které se nacházejí poblíž vodopádů i Barticy na soutoku řek Mazaruni a Cuyuni, jsou pozůstatky holandské pevnosti Kyk-Over-Al. Byla vybudována v roce 1616 a sloužila také jako sídlo holandské koloniální vlády. Návštěva ruin této v minulosti strategicky důležité stavby vás vrátí o několik století zpět, do významné části historie Guyany.

GEORGETOWN
Pulsující charakter a vznešená krása města se zrcadlí v jeho neobyčejné kulturní historii a rozličnosti. Georgetown byl navržen a postaven Holanďany (nejdříve známý jako Stabroek). Dnes je guyanské hlavní město charakteristické širokými třídami, liliemi pokrytými kanály a desítkami pozoruhodných budov z 18. a 19. století. Zdejší tropické botanické zahrady oplývají neuvěřitelnou krásou a právem jsou považovány za jedny z nejkrásnějších na světě. Město je plné pestrobarevných indiánských tržišť, křivolakých uliček a milých kavárniček.
Georgetown leží pod úrovní mořské hladiny, a proto jej při přílivu musí chránit ohromný kamenný val. Právě tady ústí do moře Demerara, jedna z řek, které tečou z guyanských hor přes pobřežní rovinu do Atlantského oceánu.
Většina pamětihodností města se nachází na Hlavní třídě nebo v její těsné blízkosti. Patří mezi ně gotická Katedrála sv. Jiří, údajně nejvyšší dřevěná katedrála světa. Stranou zájmu turistů však nezůstává ani neoklasicistická budova Parlamentu z poloviny 19. století. Město můžete spatřit i z ptačí perspektivy, a to díky věži s hodinami u impozantní litinové budovy Stabroek Market. Za návštěvu stojí i Muzeum Guyana, které vlastní ojedinělé ukázky guyanských maleb a skulptur. Vaší pozornost si zaslouží také místní zoologická a botanická zahrada s viktoriánskými mosty, palmami a rybníky. Pokud hledáte zábavu, můžete zamířit do některé z hospůdek, diskoték či tanečních škol v okolí Hlavní třídy.

KAITERU
Úchvatné vodopády, které jsou ukryté v srdci Guyany na řece Potaro. Scenérie, kdy se dravá voda řítí přes ohromné plotny z pískovcových kamenů a padá s ohlušujícím burácením do úzké soutěsky, doslova vyráží dech a všem cestovatelům připomíná obrovskou sílu a krásu přírody. Neobvyklé podmínky, které tvoří tříštící se voda, vytváří v blízkosti vodopádů fascinující mikrosvět výrazně odlišný od toho obvyklého. Okolí tak zahrnuje mnoho rozličných specifik, které nenajdete nikde jinde na světě. Pokud máte štěstí, můžete vidět například v mihotající záblescích tzv. létající Kaieteurské ještěrky. Údajně patří mezi nejrychlejší stvoření na světě. Fascinující pohled přitom skýtá především pohled na to, jak dravci během krátkého letu loví hmyz, který tvoří hlavní část jejich jídelníčku. Spatřit ještěrky však není nic jednoduchého, protože mají hnízda skrytá pod obrovskými kameny za oponou padající vody.
K dalším ze souboru překrásných přírodních scenérií Guyany patří vodopády Orinduik na řece Ireng. S notným burácením se žene po stupňovitých terasách až k brazilským hranicím, aby se tu spojila s řekou Takutu a nakonec skončila v nekonečných vodách veliké Amazonky. Samotné vodopády zdobí pahorkatou oblast pohoří Pakaraima. Tato oblast je označována jako jedno z nejkrásnějších míst země. Na rozdíl od dramatické soutěsky vodopádů Kaieteur zdejší voda dopadá do přírodního jezírka, které je vhodné pro koupání a relaxaci, čehož využívají turisté i obyvatelé Guyany.

LETHEM
Město v těsné blízkosti stepi Rupununi, která se nachází na jihozápadě země. Step je nesmírně rozlehlým územím pokrytým kobercem trávy, termitích mohyl, zalesněných vrcholků, klubek průzračných potůčků i pohádkových zátok lákajících ke koupání.
Přestože je území domovem velkého množství zvířat, jen málokdy se vám poštěstí některé z nich spatřit, protože jsou velice plachá. Na Evropana působí exotickým dojmem i početné indiánské vesničky a ranče skotských přistěhovalců, jejichž předci se sem přistěhovali během 19. století. Ke vstupu na toto území je třeba získat povolení, které vám zajistí buď cestovní kancelář nebo o něj musíte požádat několik měsíců předem u guyanských úřadů.