16ZOBRAZENÍ


Splněným snem je pro kapitána cestovní kánoe Makali´i Claye Bertelmanna možnost předávat prastaré vědomosti o mořeplavbě mladým havajským studentům. Jejich předkové migrovali po moři celá tisíciletí. Havajci mohou být na tuto svou historii pyšní. Kdo se plaví na kánoi, postupně chápe podstatu havajské kulury. "Tato kánoe představuje rodinu. Znamená sdílení historie, hodnot, kultury, zodpovědnosti a pomoci. Když se vydáváme na dlouhou cestu, kánoe se stane naším ostrovem."


Havaj dnes nejsou jen pláže Waikiki, kde turisté vidí tanec hula nebo plavby na lodích s plnými sklenkami exotických koktailů, tanec s lei - květinovým věncem na krku v hotelovém baru... To je pouze turistická podoba Havaje.

Lidová havajská kultura je skutečně pohostinná a bezstarostná, ale také plná tradic, projevů úcty k učitelům a také aloha - lásky a úcta ke každé osobě. Rybolov a mořeplavectví jsou hlavní součástí havajské kultury. Kánoe se stala symbolem povzbuzujícím novou generaci Havajců ke kulturnímu znovuzrození, ke kterému dochází od sedmdesátých let. Tlak Číny, Japonska, Filipín a především USA je velký, ale silné osobnosti jako je například učitelka tance hula posilují tradice, na kterých stojí havajská kultura. Ta stále spěje k větší a větší samostatnosti, ať už by to mělo znamenat, že bude muset zmizet jedna hvězdička z americké vlajky. Možná jsou dnešní mladí Havajci opravdu tou bájnou sedmou generací, které se podaří obnovit ztracenou moudrost Ka Po´e Kahiko, Dávného národa.