230ZOBRAZENÍ

HISTORIE
Starověký ostrov Hiberia byl obýván Kelty, kteří tu vytvořili řadu samostatných království. Už od 11. století sem však začala zasahovat anglo-normandská expanze, na jejímž konci bylo totální porobení ostrova. 

Irové se však s pokorou nikdy nesmířili, a tak už koncem 18. století začaly být na ostrově velmi silné tendence k opětovnému odtržení od Anglie. Autonomie Irové dosáhli až v roce 1914, ale první světová válka jejímu provedení zabránila. Fakticky je Irsko autonomní od roku 1921. 

Bezprostředně po konci prvního světového konfliktu začala ostrovem zmítat krvavá občanská válka, jejímž důsledkem bylo roztržení ostrova na dvě části - anglickou a irskou. To platí dodnes. Irské vztahy s Velkou Británií jsou vcelku korektní, ale opravdové vřelosti brání fakt, že právě z Irské republiky se rekrutují irští teroristé, kteří usilují o osamostatnění zbytku ostrova.

PODNEBÍ
Klimatické podmínky: Irsko má mírné podnebí, výrazně oceánské s vysokou vlhkostí vzduchu. Teploty jsou vyrovnané kvůli Golfskému proudu a jihozápadním mořským větrům. Léta bývají horká, jarní a podzimní měsíce teplotně přijatelné. Ani zimy nejsou z nejchladnějších, ale přesto vás mohou zaskočit mrazy. Irské podnebí je velmi deštivé. Počítejte s tím, že dva ze tří dnů prší nebo alespoň poprchává. Například v jihozápadních horách spadne ročně 2600 milimetrů srážek. V závětrných oblastech na východně prší méně, roční úhrn srážek činí 750 milimetrů. 

Aktuální informace o počasí v Irsku můžete najít na mnoha internetových stránkách. Například na www.ireland.com/weather je pravidelně aktualizovaná předpověď. Ta se nachází i na dalších internetových adresách: www.examiner.ie/cgi-bin/today/aimsir.shtml (denní předpověď počasí) a www.independent.ie/cgi-bin/today/aimsir.shtml (denní předpověď). Dobře řešenou předpověď se zajímavými a přehlednými obrázky najdete na adrese http://utvinternet.ie/index.asp?p=/weather. 

Nejlepší doba návštěvy: Pokud vás zrovna nefascinuje zima, je nejlepší přijet do Irska v letních měsících, tedy v červenci a srpnu. Je nejtepleji a jsou také nejdelší dny. Problémem může být to, že v této době do Irska přijíždí nejvíce turistů, a tak můžete mít problémy se sháněním ubytování a s davy lidí v nejvýznamnějších památkách. Rovněž ceny v letních měsících mírně stoupají. 

Doporučené oblečení: Závisí na době, kdy se chystáte Irsko navštívit. Ať už sem však přijedete kdykoliv, nezapomeňte přibalit nepromokavé oblečení (alespoň kvalitní nepromokavou bundu).

NEBEZPEČÍ
Charakteristika: Bezpečnostní situace pro turisty je v Irsku nadmíru příznivá, žádné zásadní nebezpečí jim nehrozí. Je však třeba dodržovat základní bezpečnostní opatření, tedy střežit příruční zavazadla s cestovními dokumenty a finančními prostředky, cennosti raději nechávat v hotelovém trezoru a netábořit mimo vyhrazená místa. 

V irských městech se množí případy vykrádání osobních automobilů. Zlodějům jde především o autorádia, mobilní telefony a volně položené předměty. Proto doporučujeme nenechávat nic cennějšího ve vozech a parkovat na bezpečných místech, nejlépe na hlídaných parkovištích.

ZDRAVOTNICTVÍ
Charakteristika zdravotnictví: Lékařská péče v Irsku je velmi dobrá, lékaři zkušení a místní zdravotnická zařízení na dobré úrovni. Disponují veškerým potřebným moderním vybavením. Také rychlá záchranná pomoc funguje skvěle. Kvalitní nemocnici najdete prakticky v každém větším městě. Do Irka není předepsáno žádné povinné očkování. Podrobné informace najdete na stránkách irského ministerstva zdravotnictví (www.doh.ie). 

Počítejte s tím, že mezi Irskem a Českou republikou není zatím podepsaná mezivládní dohoda o lékařské pomoci, a proto budete muset za veškeré zdravotnické zákroky zaplatit v hotovosti. To se týká i léků. Proto nezapomeňte na kvalitní zdravotní pojištění. 

Léky a lékárny: Lékárny se v Irsku označují jako Pharmacy. Poznáte je podle zeleného kříže na bílém pozadí. Lékáren je v zemi dostatek a personál je fundovaný. Stejně jako u nás se bez předpisu mohou vydávat jen volně prodejné léky. Proto je lepší, když se na cestu předzásobíte dostatečným množstvím potřebných medikamentů. 

Lékárny bývají otevřené ve všední dny od 8 do 20 hodin. Fungují i lékárny otevřené 24 hodin denně. Pokud narazíte na zavřené dveře lékárny, měl by na nich viset lístek s adresou nejbližší nonstop otevřené lékárny. Pokud tam nevisí, získáte tuto informaci na policejní stanici nebo na recepci hotelu. Většina lékáren je v soukromém vlastnictví. 

Další rady: Změna stravy i prostředí může některým cestovatelům přinášet nepříjemné potíže spojené s cestovním průjmem. Většinou se ale nejedná o nic vážného a vše vyřeší běžné léky. Pokud však potíže trvají delší dobu, není od věci navštívit lékaře. Při toulkách irskou přírodou doporučujeme očkování proti klíšťatům.

OBCHODY A SLUŽBY
Obchody: Možností dobrých nákupů je v Irsku mnoho. Zavítat můžete do malých krámků i do supermarketů. Nabízejí široký výběr zboží, cenová hladina je však oproti České republice vyšší. Otevírací hodiny obchodů jsou od pondělí do soboty od 9 do 17.30 až 18 hodin. Větší obchodní domy mají otevřeno do 21 hodin. 

Pošty: Otevírací doby irských pošt jsou ve všední dny od 9 do 17.30 hodin, v sobotu od 9 do 13 hodin a od 14.15 (14.30) do 17 hodin. Malé pošty mají jeden den v týdnu zkrácenou pracovní dobu, většinou do 12 nebo 13 hodin. Z pošt lze zasílat dopisové zásilky, balíky, telegramy a faxy, telefonovat a v některých místech také posílat e-maily. 

Telefony: Telefonní automaty jsou na mnoha místech v tzv. Telecentres. Budky však najdete i na veřejných prostranstvích, například v autobusových nebo železničních stanicích, obchodech, hospůdkách, restauracích nebo hotelech. Z těchto telefonů lze bez problémů volat i do zahraničí. Národní telefonní společností je Telecom Eireann, která vydává telefonní karty. Ty lze koupit v Telecentres, na poštách a také v pouličních stáncích. Prodávají se v hodnotách 100, 50, 20 a 10 jednotek. Instrukce k telefonování jsou uvedeny vždy na telefonním přístroji nebo vedle něj. 

Rozhlas a TV: Národní rádiovou a televizní společností je Radio Telefís Éireann (RTE). Tato veřejnoprávní společnost provozuje dva televizní a pět rádiových kanálů. Britské rádiové a televizní programy jsou dostupné přes satelit. 

Suvenýry: Irsko nabízí celou řadu zboží vysoké kvality a mnohé výrobky jsou důkazem staletého fortele irských řemeslníků. Vliv keltského umění je patrný především na špercích, porcelánu a výrobků z křišťálu. Oblíbené jsou také výrobky z vlny. Turisté si často kupují například ručně tkaný tvíd, který obdivují pro jeho kvalitu, univerzálnost a barvy. Používá se k výrobě celé řady oblečení. 

Častým suvenýrem je sklo. Křišťálové a broušené sklo se vyrábí ve městech Waterford, Cork, Galway, Kilkenny, Tyrone a Dublinu, foukané sklo například v Kerry nebo Tipperary. A pokud vás žádný z těchto suvenýrů neuchvátil, protože jste spíše přes chuťové zážitky, můžete sáhnout po ručně vyráběné čokoládě. Ta nezklame nikdy. 

Elektřina: 220 voltů, 50 Hz.

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Cork

Druhé největší město v zemi, jehož historie sahá do 6. století. V nejbližším okolí Corku se nachází menší městečka, důležitá zemědělská centra. V samotném Corku stojí za návštěvu římskokatolická katedrála P. Marie z 19. století. Za povšimnutí stojí i návštěva obilného trhu, na kterém jsou honosné měšťanské domy z 18. století. Klasikou irského umění je kostel Haman Chapel ze začátku 20. století.

Další krásné stavby leží v okolí Corku. Příkladem může být 40 kilometrů vzdálený historický zámek Hyde ve městě Fermay. Jiným hezkým místem je městečko Malow, v němž je zámek i domy z 18. století. Nezapomenutelný výhled do okolí nabízí vesnička Kai s velkým kopcem a největším Oghamským kamenem.

Dublin

Nejstarší zmínka o hlavním městě Irska se váže k dobám, kdy tu stálo keltské sídliště. Dublin postupem času získával na významu. Král Jindřich II. město ustavil královským, což mimo jiné znamenalo obrovský rozvoj obchodu, řemesel a kultury. Dublin se brzy stal centrem veškerého společenského, kulturního a politického dění v zemi, kterým je ostatně dodnes.

Z časů, kdy bylo město ovládané Normany, pochází i první zajímavost - hrad vybudovaný v polovině 13. století. V průběhu staletí byl několikrát přestavován a rozšiřován. Dnes má dvě významné věže - Record Tower a Birmingham Tower, z nichž druhá byla postavena při přestavbě hradu ve 14. století. Na horním nádvoří se nachází velmi zajímavé muzeum zbraní s cennými exponáty.

Další z mnoha zajímavostí tohoto krásného historického města je i nejstarší protestantský kostel v zemi - římskokatolická katedrála Krista s působivými interiéry od významných sochařských mistrů. Mezi honosné církevní stavby patří i katedrála sv. Patrika, hlavní protestantská stavba Dublinu. Její zvláštností je osmdesát metrů vysoká věž a hrobky hrabat z Corku. Turisté tu najdou i náhrobní kámen dublinského rodáka a slavného spisovatele Jonathana Swifta.

Za pozornost stojí zámek Leinster House, který sloužil stavitelům známého Bílého domu v USA jako vzor. Milovníci umění jistě nepohrdnou pozváním do Národní galerie, ve které jsou díla takových mistrů štětce, jakými byli Tizian, Rubens a Fra Angelico. Za návštěvu stojí i nedaleké Muzeum moderního umění.

Výčet pamětihodností Dublinu by nebyl kompletní bez budovy Starého parlamentu, kostela St. Michan´s Church a sídla Irské královské akademie - Academy House. Pro chvíle oddechu po náročné prohlídce města vám můžeme, samozřejmě kromě posezení v typických irských pubech, vřele doporučit i návštěvu jednoho z největších městských parků světa - Phoenix. Pokud však dáváte přednost poněkud jiném způsobu relaxace, můžete navštívit divadlo Abbey nebo známé Marino Casino.

Galway

Neoplývá přílišným množstvím památek, ale určitě vás zaujme jeho okolí. Nejdříve se však s Bongo Bongo podívejte na dvě hlavní zajímavosti. První je kostel sv. Mikuláše, jehož interiér zdobí hlavní oltář a portál ze 16. století. Druhou památkou je Františkánský kostel se skvostným interiérem.

Během výletu po okolí Galway můžete navštívit místo Cang u jezer Corrib a Mosk. Dříve tu žili králové z rodu O´Conorsů, díky nimž se tady dochovala řada románských staveb. Nejzajímavější je zámek Ashford v novogotickém slohu. Za návštěvu stojí i Clifden a pahorkatina v okolí. Její součástí jsou i stezky s působivým rozhledem po okolí. Pokud navštívíte město Aram z doby keltské kultury, projděte si památky z doby pohanů.

Glendalough

Město, jehož historie je protkaná pověstmi a historickými povídkami. V 11. století tu byla postavena katedrála s okrouhlou věží. Bohužel její původní podoba nebyla zachována, protože honosná církevní stavba prošla náročnou přestavbou v 19. století. Kolem katedrály je křesťanský hřbitov a najdete tu i Převorův dům s reliéfy a zdobeným portálem.

V horní části města je k vidění zřícenina kostela z 11. století s hrobkami keltských šlechticů či malebnou poustevnou sv. Kevina z 10. století. Na nedalekém útesu je lóže sv. Kevina. Při výletech do blízkého okolí navštěvují cestovatelé romantický ostrůvek. Ten je přístupný jen s převozníkem, který fortelně kormidluje malou loďku. Uprostřed ostrůvku se nalézá kamenný kostelík, základy pevnosti z 1. století a místní církevní řád míru.

Limerick

Historické město, které bylo založeno už v době bronzové. Je plné krásných pamětihodností. Za vidění stojí například protestantská katedrála s bohatě zdobeným oltářem, s náhrobky významných představitelů města a chórovými lavicemi. Pozornost turistů upoutává i hrad z 12. století, který stojí severně od řeky Abbey. Zajímavá je návštěva městského muzea či galerie.

V těsné blízkosti Limericku lze najít několik impozantních hradů, hrobek, zřícenin a kostelů. Mohutným dojmem působí například pevnost Bunratty a Carrigogunnel, jejichž návštěva slibuje skutečně skvělý zážitek.

Sliga

Staré normanské město na západním pobřeží Irska se chlubí významnou památkou, honosným Dominikánským klášterem z konce 13. století. Jeho útroby ukrývají například bohatý oltář, náhrobky a zdobená okna. Další církevních budovou je kostel sv. Jana nebo římskokatolická katedrála. Nedaleko je pak k nalezení megalitický hřbitov v Carrowmore i prehistorické stavby ve městě Kracknarea. Turistické středisko s vodopády určené pro odpočinek se nachází zhruba deset kilometrů od Sligy u obce Balcoo.

Západně od Sligy najdete několik klášterů a působivé přírodní útesy na poloostrově Belmullet. Vaší pozornost by nemělo ujít ani jezero Laugh Conns s půvabnými památkami, jakými jsou kostel černých jeptišek, kláštery či romantické pobřeží určené jen náctiletým návštěvníkům.

Wicklow

Správní středisko oblasti a významné turistické centrum. Wicklow bylo založeno Vikingy už v 9. století. Z místních památek je asi nejzajímavější Černý hrad z 12. století a kostel sv. Patrika. Další skvosty se nacházejí v blízkosti města, kde najdete například zámek a park s obrovským množstvím rostlin z celého světa. Ve městě Arklow stojí zříceniny hradu z 12. století a obloukový most, který stavitelé vystavěli už ve středověku.

Pokud vás přestanou zajímat pamětihodnosti a pestrá historie města, můžete relaxovat v Glaghoge Valey a Anamoe Valey, což jsou dvě krásná údolí. Za návštěvu stojí i botanická zahrada v údolí Vartry.