458ZOBRAZENÍ

HISTORIE
Krásná, horká a temperamentní Itálie má velmi dlouhou a bohatou historii. Jednotlivá sídla byla poprvé sjednocena ve starověku Římem, psalo se třetí století před naším letopočtem. V dalších staletích zažívala dnešní Itálie nejslavnější éru své historie, ale po rozpadu Západořímské říše v roce 456 našeho letopočtu se země opět rozdrobila na několik desítek drobných státečků. O jejich porobení usilovala během nadcházejících let celá řada velmocí, Římskoněmecká říše, Španělsko, Francie i Rakousko. O moc nad zdejším krajem stály i dva nejsilnější italské státy, Neapolsko-sicilské království a Sardinské království. 

V 19. století se pánem celého Apeninského poloostrova stal císař Napoleon I., ale šlo pouze o papírovou vládu. Ve skutečnosti byla Itálie stále rozdrobená na drobné územní celky. Proces sjednocování však byl nastartován. Vedle snahy o sjednocení Itálie Sardinským královstvím do hry významně zasáhl i proslulý revolucionář G. Garibaldi a také Francie císaře Napoleona III. Právě francouzská vojska významně přispěla k vytlačení Rakouska ze severních oblastí Itálie (Lombardsko). 

V roce 1861 bylo vyhlášeno Italské království, panovníkem se stal sardinský král Viktor Emanuel II. Zbývalo připojit poslední dvě samostatné oblasti, Benátsko a Řím. Stalo se tak v roce 1866 respektive 1870, zároveň byl Řím vyhlášen hlavním městem království. 

Válečná léta do historie Itálie silně zasáhla. Od roku 1915 stála země na straně Dohody, v meziválečném období získala četná území (Tridentsko, jižní Tyroly, Gorice, Gradiška, Istrie a některé části Dalmácie). V roce 1922 se v Itálii odehrál fašistický převrat a země začala silně inklinovat k nacismu. Expanzivní politika vedla k útokům na severní Afriku a později na Balkán. Na začátku druhé světové války stála Itálie pevně po boku Německa, ale po vylodění Spojenců v roce 1943 se přiklonila na stranu protihitlerovské koalice. Po válce Itálie na svou meziválečnou expanzivní politiku doplatila, když přišla o všechny územní zisky a ztratila i další oblasti. 

V roce 1946 se uskutečnilo celonárodní referendum a Itálie se stale republikou. Následující léta se nesla ve znamení velkého hospodářského rozvoje, ale i sílící moci mafie a snah o odtržení severních oblastí od méně rozvinutého jihu.

PODNEBÍ
Klimatické podmínky: Itálie má příjemné středomořské subtropické klima, které převládá na většině území. Jen na severu země se už o slovo vehementně hlásí mírné podnebí se suchým a horkým létem. V Alpách vládne klasické vysokohorské klima, které se vyznačuje chladnými zimami plnými sněhu. 

Centrální Itálie (Pádská nížina) má vhodné podmínky pro zemědělství, protože léta jsou velmi teplá a v zimě prakticky vůbec nemrzne. Jen občas sprchne, ale brzy je zase sucho. Metropole Řím má podobnou klimatickou charakteristiku, jen s tím rozdílem, že na podzim prší více. 

Čím více na jih, tím větší teplo ukazuje rtuť teploměru. Zatímco u nás vládne paní Zima, lidé na Sicílii si užívají slunečních paprsků, chodí jen v tričku nebo slabém svetříku a nejotužilejší se dokonce ráchají v mořských vlnách. Podrobné informace o italském podnebí naleznete na internetových stránkách www.meteo.it. Kromě mnoha zajímavých údajů tu najdete i aktuální předpověď počasí pro celou Itálii. 

Nejlepší doba návštěvy: Odvíjí se podle toho, jakou aktivitu hodláte v Itálii provozovat. Pro lyžování je nejlepší zima, která je v italských Alpách tuhá a plná sněhu. V některých místech se sníh drží i v létě. 

Pokud se hodláte koupat (v Bibione, Rimini, na Sicílii nebo na ostrovech), můžete se do země vypravit v létě, kdy tu vládnou vysoké teploty, voda je příjemně teplá a po většinu dne na vás dopadají sluneční paprsky. Nádherné počasí však v Itálii kraluje i na začátku a na konci léta. Takový pozdní květen nebo pozdní září může být ideální pro návštěvníky, kteří nevyhledávají právě žhnoucí slunce a rozpálený písek. V této době navíc v letoviscích vládne relativní klid a i ceny jsou nižší. 

Pro poznávání je nejlepší jaro nebo podzim, kdy panují příjemné teploty, které vám vůbec nebudou bránit v toulkách čarokrásnou Itálií. To se týká především Říma, ve kterém je vedro i v dubnu a září - dokonce takové vedro, že místní muži chodí do půli těla a koupají se v jezerech za městem. Nejslunnějším měsícem je červen. 

Pokud byste mířili do Říma na podzim, přijeďte nejpozději v říjnu. Listopad je totiž deštivý. A pokud si nedáte říci a přijedete v létě, připravte se na obrovská vedra, kdy se Římem budete doslova ploužit od fontány k fontáně. 

Doporučené oblečení: Pro letní dovolenou v přímořských střediscích je s ohledem na vysoké teploty dobré zabalit lehké a vzdušné bavlněné a lněné oblečení, což pochopitelně neplatí pro horské oblasti. 

Při trávení zimních měsíců na jihu Itálie vystačíte se středně teplým oblečením. Při pobytu na severu nebo v centrálních oblastech země uplatníte stejné oblečení jako v zimních měsících v České republice. Velmi teplé a kvalitní oblečení pak určitě oceníte během návštěvy zasněžených Alp. Naprostou nezbytností jsou jak v letních měsících, tak na horách kvalitní sluneční brýle a krém na opalování.

NEBEZPEČÍ
Charakteristika: Itálie je zemí s přijatelnou bezpečnostní situací. Turistům hrozí většinou pouze drobné krádeže, ale setkat se samozřejmě mohou i s násilnou trestnou činností. Největší riziko na vás čeká ve velkoměstech (Řím, Benátky, Milán apod.) a v oblastech soustředěného turistického ruchu (mnoho kapsářů a zlodějů). 

Návštěvníci Itálie by měli dodržovat základní bezpečnostní opatření - nelákat zloděje například ležérně zavěšenými fotoaparáty, peněženkami v zadní kapse kalhot a zlatými řetízky pověšenými na krku. Rozumné není ani ukazování přílišné hotovosti. Nedoporučujeme nákup cenného zboží a elektroniky u pouličních prodejců a na trzích. 

Určitou míru rizika přináší i řízení osobního automobilu, protože dopravní značení je na mnoha místech Itálie nepřehledné, hustota provozu příliš vysoká a hlavně - italští řidiči si nelámou hlavu s dodržováním dopravních předpisů. Ve vozidlech není vhodné ponechávat cennější předměty, cestovní doklady a peníze. Doporučujeme neparkovat a nekempovat na odlehlých neosvětlených místech. 

V souvislosti s bezpečnostní situací v Itálii se často mluví o mafii. Ano, mafie v zemi opravdu je a díky rozsáhlé trestné činnosti zaznamenává zisky v řádech miliard dolarů, avšak turistů si příliš nevšímá. Možnost, že byste se stali obětí vysoce organizované mafiánské skupiny, je velmi malá, a to i v historickém srdci mafie - na Sicílii. 

Bezpečnostní situace v Římě: Metropole Řím je rovněž hlavním městem kapsářů, protože těch v Římě působí asi nejvíce v celé Itálii. Návštěvníci Říma by si měli dávat pozor na osobní věci a doklady (vhodné je nechávat vše cenné v hotelovém trezoru). Kapesní krádeže kvetou ve všech částech Říma, ale největší riziko je v obchodních domech, městské dopravě a na tržištích. 

Známou kapsářskou lokalitou je autobusová linka číslo 64, která jezdí mezi nádražím Termini a Vatikánem (pozor, kradou i malé děti). Druhým rájem kriminálních živlů jsou vedlejší uličky u nádraží Termini, kde kvete pšenka nejen kapsářům, ale i prostitutkám, lupičům s nožem v ruce a drogovým dealerům. Bezpečno tu není ani ve dne, natož v noci! 

V Římě jsou běžné i takové zlodějské finty, jakou je například vytrhávání kabelek či videokamer z rukou. Tohoto trestného činu se často dopouštějí spolujezdci na motocyklech a mopedech, kteří na vás čekají hlavně v úzkých vedlejších uličkách. Často se kradou i věci, které lidé bezstarostně pověsí na opěradlo židle například v restauraci, pizzerii nebo baru. 

Pokud jedete do Říma vlastním vozem, doporučujeme parkovat pouze na placených parkovištích (snížíte tak riziko krádeže vozu nebo jeho vykradení). V žádném případě nepřevážejte předměty, na nichž vám záleží, na střešní zahrádce vozu, protože se s nimi už nikdy nemusíte setkat. 

Pokud do Říma letíte, dejte si na letišti velký pozor, do jakého taxíku nasednete. Kromě oficiálních řidičů, u kterých je možnost okradení nižší, na letišti postávají také malé taxíky bez licence. Tito černí taxikáři se zaměřují na nezkušené turisty, kterým se snaží vnutit své služby za nehorázně vysoké ceny. 

Drogová kriminalita: Podle italského zákona o drogách, psychotropních látkách, prevenci, léčení a rehabilitaci stavu drogové závislosti je trestné nedovolené pěstování, výroba, produkce, prodej, distribuce, obchod, dovoz i vývoz a transport omamných a psychotropních látek. Pachatel je potrestán odnětím svobody na 8 až 20 let a vysokou pokutou. Trestní sazby se zvyšují, pokud jsou tyto činy spáchány více osobami nebo zločineckými organizacemi.

ZDRAVOTNICTVÍ
Charakteristika: Italské zdravotnictví je velmi vyspělé a zkušení lékaři disponují moderním vybavením i metodikou léčby. Mezi Českou republikou a Itálií sice není podepsána dohoda o poskytování první pomoci zdarma, ale turistům bude v případě potřeba automaticky poskytnuta. To se však většinou týká jen státních zdravotnických zařízení. Soukromí lékaři po vás mohou chtít platbu v hotovosti. V každém případě byste se měli před cestou vhodně pojistit. Turistům není předepsáno žádné povinné očkování. 

Jak v Itálii postupovat v případě zdravotní nouze: Záleží na tom, v jaké situaci a na jakém místě se nacházíte. V každém případě doporučujeme okamžitě volat telefonní číslo 113 či 118 (zdravotnická pomoc a informace, italsky se rychlá pomoc řekne Pronto Soccorso). 

Pokud nejsou problémy příliš vážné, můžete si základní ošetření zajistit sami. V turistických oblastech (například Bibione, Rimini apod.) jsou zdravotníci povinně na každé oficiální pláži. Nejčastěji ho naleznete pod označením Centro Medico. 

Pokud nejde o rychlé ošetření, můžete si v italských zlatých stránkách (Pagine Gialle) nalézt všeobecného lékaře (medico), zubaře (dentisto) či nejbližší nemocnici (dell´ospedale). Radou vám ochotně poslouží i v nejbližší lékárně (farmacia). 

Léky a lékárny: Nacházejí se v každém větším městě a v mnohé vesnici. Lékárny (farmacia) jsou označené buď klasickým zeleným křížem nebo podobným symbolem (žluté kolo, v něm oranžový kříž). 

Lékárny jsou většinou otevřené ve všední dny od 9 do 18 hodin s hodinovou pauzou od 12.30 do 13.30 hodin. Mnohé lékárny jsou však otevřené nonstop. Pokud narazíte na zavřené dveře, najdete na nich většinou adresu nejbližší nonstop funkční lékárny. Koupíte všechny typy léků, mnohé jsou však italské provenience. Podrobné informace o italských lékárnách naleznete na internetové adrese www.federfarma.it. Bohužel, stránky jsou pouze v italštině. 

Zdravotnické rady: Vodu z vodovodního řadu můžete bez obav pít, je velmi dobrá. V Římě, kterým protéká špinavá řeka Tiber, je voda rovněž chutná, protože je přiváděná z nejlepších pramenů v okolních kopcích. 

Při cestách do Itálie se nezapomeňte vybavit kvalitním repelentem, protože po celé zemi řádí hejna komárů (v Bibione, Rimini, Benátkách, Římě, na Sicílii, prostě všude). Lidem s citlivou pokožkou může komáří bodnutí způsobit drobné svědění a pálení, které však brzy pomine. 

Pokud se hodláte hlavně opalovat, pak s rozumem. Nezapomeňte na to, že slunce nejvíce pálí mezi 11 a 15 hodinou, proto se v tuto dobu raději uchylte do azylu příjemné restaurace. První tři dny byste se měli opalovat jen lehce, nejlépe přes triko, které sluneční paprsky přefiltruje. V každém případě důsledně používejte opalovací krém nebo mléko s odpovídajícím faktorem a mějte na paměti to, že opalují i sluneční paprsky, které se odrážejí od slunce, vody a písku. Opalování nahoře bez se v Itálii toleruje. 

Změna stravy i prostředí může některým cestovatelům přivodit nepříjemný cestovní průjem. Většinou se však nejedná o nic vážného a vše vyřeší běžné léky. Pokud však potíže trvají delší dobu, není od věci navštívit lékaře.

OBCHODY A SLUŽBY

Obchody: Itálie je rájem nákupních maniaků. V zemi se totiž nachází hustá síť obchodů, a to se vším možným. Mezi nejoblíbenější prodejní artikly patří oblečení, obuv, krajky, keramika, šperky, kožené zboží, zlaté a stříbrné předměty, ozdoby, výrobky ze dřeva a sklo. 

Každá oblast má nějakou specialitu. Města Řím a Milán jsou známá módními výrobky. Como v Lombardii je proslulé hedvábím, Prato v Toskánsku textilem, toskánské Empoli kouzelnými lahvemi a dalšími výrobky ze zeleného skla. Městečka Annunziata v Kampánii a Alghero na Sardinii se zase proslavila ručně vyráběnými předměty z korálů. 

Otevírací hodiny obchodů se liší kraj od kraje. Rozdíl je především v délce polední přestávky, od které se pak odvíjí večerní zavírací hodina. Navíc je většina obchodů alespoň jeden půlden zavřená. Obecně se však dá říci, že platí následující otvírací hodiny: pondělí až sobota od 9 do 13 hodin a od 16 do 20 hodin. Nákupní centra, která najdete ve velkých městech, mají otevřeno od 9.30 do 19.30 hodin. 

Pošty: Z pošty můžete posílat zásilky a telegramy, faxovat i telefonovat. Někdy je také možné vyřizovat elektronickou poštu. Poštovní známky zakoupíte kromě pošt i v prodejnách tabáku. Běžné otevírací hodiny pošt jsou ve všední dny od 8.30 do 14.30 hodin. Větší poštovní úřady mají otevřeno ve všední dny od 8.30 do 19.30 hodin. Pošty na letištích a telegrafní služby na hlavních poštách jsou v provozu 24 hodin denně. 

Telefony: Veřejných telefonních automatů je v Itálii velmi mnoho. Najdete je na letištích, na nádražích, na poštách, v ulicích nebo barech, na jejichž dveřích je symbol telefonu. Automaty fungují i na mince, ale většina jich je na telefonní karty. Můžete je koupit na poštách či v tabácích (tabaccheria). Pokud budete volat z hotelu, počítejte s tím, že kromě hovorného budete muset připlatit hotelovou přirážku. 

Internet: V Itálii je řada internetových kaváren, prakticky v každém větším městě. Na této internetové adrese naleznete vyhledávač kaváren: http://thenetgate.supereva.it/. 

Elektřina: 220 voltů, 50 Hz.

 

AKTIVITY

Kultura: Jen málokterá země se může pyšnit tak bohatým kulturním a uměleckým dědictvím, jako právě Itálie. Stačí zmínit jména jako Ovid, Horace, Cicero či Danto, a to jsou jen někteří velikáni světové literatury.

Také italská hudba zasáhla každého z nás. Hudební géniové, jako byl Vivaldi, Verdi, Puccini, Bellini či Rossini, zanechali světu doslova nadčasová díla. Nejen proto jsou dnes v Itálii velmi populární koncerty klasické hudby a operní představení. Vše podstatné o italské hudbě, o její historii i současnosti najdete na internetové adrese www.cilea.it/music/entrance.htm.

Světová kinematografie by byla chudá bez velkých hvězd, jakými byli Marcello Mastroianni, Gina Lollobrigida či Sophia Lorenová. A pokud jste snad milovníky romantických toulek po muzeích, v Itálii si rozhodně přijdete na své. Historii, starobylému umění i současné tvorbě je věnováno několik stovek expozic. Muzea i galerie mají obvykle v pondělí zavřeno. Podrobné informace o italských muzeích, galeriích a výstavách najdete na adrese www.museionline.it. Údaje jsou přehledně členěné do kategorií.

Svátky a dny pracovního klidu: 1. leden - Nový rok, 6. leden - Tři králové, Velikonoční svátky, 25. duben - Den osvobození, 1. květen - Svátek práce, 2. červen - Vznik republiky, 15. srpen - Nanebevstoupení Panny Marie, 1. listopad - svátek Všech svatých, 4. listopad - Den vítězství, 8. prosinec - Neposkvrněné početí Panny Marie, 25. a 26. prosinec - Vánoční svátky.

Slavnosti a festivaly: Je jen velmi málo lidí, kteří neslyšeli o proslulých italských festivalech a slavnostech. Konají se během celého roku po celé zemi, ale hlavní festivalová sezóna začíná v létě, kdy můžete navštívit hlavně hudební a divadelní akce. Mezi nejznámější patří koncerty pod širým nebem, které pořádá Operní dům a Akademie St. Cecilia. Divadelní festival se zase koná v lázních Caracalla. A samozřejmě nesmíme opomenout jednu z největších kulturních akcí Itálie, kterou je kouzelný Benátský karneval. Vždy v únoru, během posledních jedenácti dnů masopustu před Popelečnou středou, se ve městě objeví průvody pestrobarevných masek. Půvabně ozdobené gondoly proplouvají romantickými zákoutími a vozí nejen turisty, ale také místní obyvatele.

Zábava: Posezení s přáteli v dobré restauraci, kavárně či pizzerii je oblíbenou zábavou Italů. Tak proč je nenapodobit? O důvod více, že většina podniků má v létě venkovní zahrádku. Jen tak si sedněte, objednejte si skvělou kávu a pozorujte ruch, tak typický pro italská města.

V každém větším městě i turistickém centru najdete řadu diskoték, tanečních i nočních klubů. Ve městech je také řada hudebních kaváren. Oblíbenou zábavou Italů je i bowling, o čemž svědčí mnoho bowlingových drah. Kina jsou rozšířená a italští producenti produkují kvalitní snímky. Více o kinematografii v Itálii najdete na internetové adrese www.italiacinema.net.

Sport: Téměř 9.000 kilometrů pobřeží činí z Itálie přední evropskou plážovou destinaci. S tím souvisí i oblíbenost snad všech druhů vodních sportů, na které si jen vzpomenete. Populární je potápění. Mezi nejznámější potápěčské lokality patří Sardinie, která zatím není příliš zasažená masivním turistickým ruchem. Potápět se můžete i na ostrovech Tremini. Oblíbeným vodním sportem je také surfování, destinací číslo jedna je Mauro.

Rybaření je oblíbené především na Sardinii a Sicílii, která je mezi milovníky rybolovu známá jako humří ráj. Na severu Itálie jezdí rybáři za rybolovem do vnitrozemí, protože řeky tu jsou velmi bohaté a štědré. A u vody ještě chvíli zůstaneme, a to v Janově. Ten je totiž proslavený jachtařskými regatami. Plachtění je doménou také pěti oblíbených italských jezer: Maggoire, Lugano, Como, Iseo a Garda.

Jedničkou mezi sporty je v Itálii jednoznačně kopaná. Hraje se tu jedna z nejlepších světových soutěží. Zápasy jsou bohatě navštěvované a atmosféra na stadionech je doslova fantastická. A když hraje národní tým, celá země je na nohou. Pokud squadra azzura, jak se národnímu týmu říká, vyhraje, jde pomalu o státní svátek. Zato když o vítězství přijde, nezná smutek fanoušků mezí.

V teplých měsících je velmi oblíbený golf. V Itálii se nachází celá řada prvotřídních golfových hřišť od Lombardie a Trentina na severu země přes Toskánsko po Kalábrii a Sardinii. Sezóna golfu je přitom díky místnímu klimatu poměrně dlouhá.

Dlouhou tradici má v Itálii také silniční cyklistika. Světoznámým závodem je Giro d´Italia, což je vůbec jeden z nejlepších závodů na světě.

Pro mnoho milovníků lyžování je Itálie evropskou lyžařskou jedničkou. I když se o tento titul Itálie pře s další lyžařskou velmocí Francií, z pohledu českých lyžařů Itálie vyhrává. Je totiž o poznání levnější. Mezi známá střediska patří Bardonechia, d´Oulx, Courmayeur, Cervinia, La Thuile, Sauze. Ale nejpopulárnějšími lyžařskými ráji jsou Cortina D´Ampezzo a Madonna di Campiglio.

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Benátky
Hlavní město Benátska se rozkládá celkem na 118 ostrůvcích, které jsou vzájemně propojeny rozličnými mosty a můstky. Ty se klenou přes více než 150 kanálů. Město je také jedním z turisticky nejnavštěvovanějších míst Itálie. Každoročně sem míří i stovky českých turistů, k čemuž výrazně přispívá i fakt, že vzdálenost tohoto města z České republiky je jen několik hodin automobilem či vlakem. 

Opravdovým srdcem města je historické centrum, které se nachází v těsné blízkosti jedné z nejznámější a nejnavštěvovanější památky Benátek, chrámu sv. Marka. Do centra se z odstavných parkovišť na okraji města dostanete buď pěšky s pomocí velmi dobrého navigačního systému v podobě desítek ukazatelů nebo tzv. tramvajemi. To jsou lodě fungující jako prostředky hromadné dopravy na různých linkách. Samozřejmě existuje možnost najmutí lodního taxíku, který vás za přiměřenou cenu doveze, kamkoliv si určíte (cenu doporučujeme sjednat předem). 

Cesta lodí po Canale Grande, který je jakousi tepnou města, je životním zážitkem. Po obou stranách kanálu neustále přitahují vaše oči desítky skvostných paláců a historických památek, takže občas nevíte, kam se podívat dříve. Ideální je dopravit se přímo na náměstí sv. Marka s jeho dominantou, sto metrů vysokou zvonicí, která je přístupná a skýtá fascinující výhled na město. 

Další význačnou památkou na tomto náměstí je už zmiňovaný chrám sv. Marka z 11. století, v němž můžete spatřit mozaikovou výzdobu pěti portálů a stěn v interiérech chrámu, přenosný oltář ze stříbra a zlata, chrámovou klenotnici s desítkami exponátů a presbytář s ostatky patrona města, sv. Marka, které jsou uloženy pod hlavním oltářem. 

Symbolem Benátek a významnou památkou na náměstí sv. Marka je Dóžecí palác, vybudovaný ve stylu benátské gotiky s interiéry, které vám jedinečností doslova vyrazí dech. Při návštěvě této památky stejně jako chrámu sv. Marka je zapotřebí počítat s hodinovými frontami. 

Mezi další zajímavosti patří budova Procuratie Vecchie, věž s hodinami Torre dell Orologio, archeologické muzeum a samozřejmě most Vzdechů. V Benátkách se nachází celá řada muzeí a galerií. Uveďme tedy alespoň některé z nich. Jsou to například historické námořní muzeum (Museo Storico Navale), sbírka moderního umění P. Guggenheimové, nejvýznamnější obrazárna Benátek Gallerie dell Accademia a obrazárna Akademie. 

Pokud vás omrzí chození po městě pěšky, můžete využít nabídek některého z gondoliérů, kteří vás za úplatu svezou svou zaručeně "nejkrásnější" gondolou, kamkoliv si přejete. V úzkých uličkách Benátek můžete strávit příjemné chvilky v některé z kaváren či pizzerií, kterých je ve městě dostatek. 

Z nejbližšího okolí města zmiňme Lido di Venezia, poloostrov sloužící k rekreaci a zábavě. Doveze vás na něj loď, která vyjíždí z přístaviště u náměstí sv. Marka. Nachází se tu překrásná písčitá pláž. 

Florencie
V hlavním městě Toskánska žije okolo 470 tisíc obyvatel. Florencie je významným městem Itálie, a to nejen tím, že se jedná o důležité průmyslové a obchodní centrum. Ale především pro svůj kulturní, společenský a historický význam. V ulicích tohoto slavného města žilo a tvořilo mnoho osobností: Dante Alighieri, Boccaccio, Cimabue, Raffael, Donatello, Michelangello, Leonardo da Vinci a další. 

Za centrum města se pokládá náměstí Pza della Signoria, které v minulosti sloužilo jako centrum veřejného života. Nachází se na něm hned několik velmi významných památek. Je to především gotická radnice z přelomu 13. a 14. století Palazzo Vecchio s 94 metrů vysokou věží, bohatě zdobenými sály a překrásnými nástěnnými freskami. Při vchodu do radnice nelze přehlédnout dvě významné sochy. Jedná se o kopie soch Michelangellova Davida a Donatellova lva. 

Jen o kousek dál se nachází jedna z nejznámějších obrazáren světa - Galleria degli Uffizzi s díly mnoha světových velikánů. Zdobí stěny téměř padesáti sálů a chodeb. Další impozantní památkou je baptisterium z 11. až 12. století, při jehož prohlídce vás zaujmou nejen tři bronzové brány, ale i bílý a zelený mramor, kterým byly zdobeny jeho exteriéry. Baptisterium bylo hlavním kostelem Florencie až do dokončení stavby dómu S. Maria del Fiore, dnes nejvýznamnější církevní památky města. Kopule dómu dosahuje výšky přes sto metrů a společně s venkovní výzdobou působí monumentálním dojmem. 

Palazzo Pitti byl v 19. století na krátkou dobu sídlem italského krále. Dnes je známý hlavně díky obrazárně, která se pyšní díly takových mistrů, jakými jsou Raffael, Tizian nebo Rubens. 

Paláce Pitti a Uffizzi spojuje další ze symbolů Florencie - nejstarší most města Ponte Vecchio, který po obou stranách lemují řady zlatnických stánků. Poslední zajímavostí, kterou zmíníme, je františkánský kostel z 13. století, v němž jsou pohřbeni Michelangello, Galileo Galilei a další přední osobnosti dlouhé a bohaté historie Itálie. 

Milán
Je hlavní městem Lombardie, žije v něm 1,75 milionu obyvatel, tvoří důležitý dopravní uzel a je to významné centrum průmyslu a obchodu. Kromě toho je napěchováno historickými památkami a dalšími zajímavostmi. Mezi nejvýznamnější patří největší gotická stavba Itálie, 160 metrů dlouhá a téměř 110 metrů vysoká budova Milánského dómu. Její monumentalitu zdůrazňuje především exteriér budovy, který zdobí přes dva tisíce soch, více než stovka věží a věžiček, bronzové dveře a bílý mramor. V interiérech najdete hrobky významných osobností italských dějin a velmi cenný chór. Sestoupit můžete i ke zbytkům baptisteria S. Giovanni alle Fonti. 

V Miláně je také největší a nejslavnější divadlo Itálie - Teatro alla Scala, do jehož hlediště se vměstnají neuvěřitelné tři tisíce diváků. Zajímavé je i Museo Poldi-Pezzoli s expozicí starých zbraní, sbírkou gobelínů a obrazů italských mistrů. Obrazy světových velikánů malířství naleznete ve světoznámé obrazárně Pinacoteca di Brera. 

Zámek Castello Sforzesco, na jehož výzdobě se podílel Leonardo da Vinci, tvoří komplex několika budov se dvěma nádvořími. Jsou tu umístěna muzea, obrazárna a pokladnice. Vedle chrámu S. Maria delle Gracie s bílou kopulí se nachází bývalý dominikánský klášter, ve kterém můžete vidět známou fresku od Leonarda da Vinciho Poslední večeře Páně. 

Z dalších významných památek města zmiňme dominikánský kostel S. Eustorgio, klášterní komplex Monastero Maggiore, Mírový oblouk, chrám S. Ambrogio a velký park Villa Comunale, jehož součástí je i zoologická zahrada. 

Neapol
O hlavním městě Kampánie, ve kterém žije okolo 1,25 milionu obyvatel, se tvrdí, že je jedním z nejkrásnějších měst světa. Jeho poloha u zálivu s ostrovy Ischia, Procida a Capri společně se sopečným Vesuvem tvoří fantastickou podívanou snad z každé vyhlídky. 

Město láká návštěvníky také mnohými historickými památkami. Jednou z nich je Dóm (Duomo di S. Gennaro) s novogotickým průčelím, do něhož jsou zabudovány tři původní gotické portály. V níže položeném trojlodním chrámu se nachází nejstarší křesťanská bazilika. Interiéry jsou bohatě zdobeny freskami a skulpturami. 

Mezi další zajímavosti města patří Museo Archeologico Nazionale s jednou z největších sbírek antického umění na světě. Villa Floridiana, v níž je umístěno Museo Nazionale della Ceramica, je známá především díky jedinečné sbírce porcelánu a stříbrných nádob. Za návštěvu stojí i Castel Nuovo, původně hrad, dnes zámek přestavěný ve stylu ranné renesance. Do vnitřního nádvoří a dále do gotické kaple se vchází vítězným obloukem. Dnes tento zámek slouží městským úřadům. 

Klášter Santa Chaira je jednou z nejdůležitějších středověkých památek města. Po zničení během 2. světové války byl znovu zrestaurován do původní gotické podoby. V interiéru jsou umístěny četné náhrobky významných neapolských obyvatel. Ve zdech zdejšího kláštera pobýval například Giordano Bruno. Z dalších zajímavostí překrásného města zmiňme Posillipo, pevnost Castel S. Elmo, rybářskou čtvrt' Santa Lucia a bránu Pizza Capuana. 

Palermo
Největší a nejdůležitější město Sicílie leží uprostřed palmových a pomerančových hájů, pod skalami divokých hor. Zakladateli města byli dobyvatelé z Kartága, kteří v osídlování ostrova vystřídali Řeky. Po nich tu žili ještě Římané, Germáni a Arabové, které vyhnali na konci 11. století Normané. Za nich také Palermo rozkvetlo do nevídané krásy. Vznikla tu například nádherná katedrála s náhrobky panovníků na náměstí Pza Catedrale. Z normanské doby pochází i královský palác Pallazo dei Normanni v sousedství půvabné barokní brány Porta Nuova z poloviny 16. století. Nejskvělejší normanskou památkou je kaple Cappela Palatina s mozaikovou výzdobou. V nedaleké zahradě je křížová cesta, opodál zase kapucínský klášter i normanský palác La Zisa s arabskými vlivy. 

Významné jsou normanské chrámy Martorana, Cataldo nebo barokní Caterina. K pozdějším památkám náleží Garibaldiho park s domem, v němž je světoznámé muzeum loutek. Naproti pak leží palác Chiaramonte ze 14. století. 

V okolí Palerma je největší zajímavostí vesnice Piana degli Albanesi, kterou založili na konci 15. století přistěhovalci z Albánie. Půvabné jsou i rozvaliny římského města Solunto. Mezi další významná města Sicílie patří Syrakusy s mnoha krásnými památkami, třeba známým chrámem Apollóna, římskou pevností Castello Maniace, katakombami nebo pohřebištěm s četnými skalními hroby. Za návštěvu stojí i Údolí chrámů u Agrigenta, divadlo v Segestě a rozhodně nemůžeme zapomenout na sopku Etnu, na níž se dá vystoupat z Catanie. 

Pisa
Jedno z nejznámějších italských měst se rozkládá po obou březích řeky Arno. Žije v něm okolo 100 tisíc obyvatel. Dříve přístavní město se dnes důsledkem naplavenin nachází přibližně 10 kilometrů od pobřeží. 

V tomto pozoruhodném městě najdete na jediném náměstí hned čtyři skvosty italské architektury. Zřejmě nejproslulejší je šikmá věž (Torre Pendente). Po naklonění, ke kterému došlo zcela náhodně díky měkkému podkladu z naplavenin, byla stavba přerušena a dokončení se věž dočkala až v roce 1350. Z jejího vrcholu je krásný výhled. 

Uprostřed náměstí stojí Dóm, jehož fasáda se čtyřmi řadami sloupů nad sebou společně s bronzovými dveřmi od Bonanna Pisana a jedinečnými interiéry tvoří impozantní celek. Další památkou je Baptisterium, v jehož interiérech o průměru 35 metrů se nachází překrásná osmiboká křtitelnice a kazatelna od Pisana. Kopule Baptisteria má průměr 18 metrů. 

Poslední ze čtveřice památek je hřbitovní budova Composanto. Má tvar obdélníku a byla postavena jako křížová chodba. V interiéru se nachází více než 600 náhrobků, skulptur a antických sarkofágů. Zdi jsou zdobeny freskami s výjevy z bible. Mezi další zajímavosti města patří Museo Nazionale di S. Matteo, Palazzo Medici a dnešní radnice, palác Gambacorti. 

Řím
Hlavní město Itálie je skutečným politickým, kulturním a společenským centrem země. V této metropoli se nachází úřady vlády, významné univerzity i sídla většiny důležitých kulturních institucí. 

Nejstarší zmínky o Římu se datují do druhé poloviny 8. století před Kristem. Opravdový rozmach města se udál především díky obrovskému rozvoji obchodu a řemesel přibližně 30 let před Kristem, kdy se z římské republiky stal tzv. principát. V té době vznikaly na území Říma velmi zajímavé stavby. V průběhu 5. století bylo město v důsledku nájezdů různých kmenů několikrát zcela zpustošeno. Ve století šestém význam města upadal, aby ve století osmém Řím opět stoupl na významu, především v souvislosti se vznikem tzv. Církevního státu. Rozvoj města se mírně pozastavil ve 14. století, kdy se sídlem papežského stolce stal na krátkou dobu Avignon. Po návratu Papeže do Říma po necelých osmdesáti letech pokračoval rozvoj italské metropole obrovským tempem. Důkazem jeho významu bylo stanovení Říma hlavním městem Itálie v roce 1870. 

Výčet historických památek a dalších zajímavostí této světové metropole je nekonečný, a tak zkusme uvést alespoň některé z nich. Po Michelangelově schodišti se směrem od Pza Aracoeli dostanete k budově Kapitolu, centru starého Říma. Nedaleko této budovy leží náměstí Pza del Campidolio se sochou Marka Aurelia a Muzeem Capitolino s kopiemi významných děl antických sochařů. 

Jednou z hojně navštěvovaných míst Říma je bronzová socha Kapitolské vlčice na náměstí Palazzo dei Consevatori. Na tomto náměstí se nacházejí také další významná díla sochařských mistrů. Traianův sloup ze začátku druhého století najdete v areálu Traianova fora. Nepřehlédnutelný je vítězný oblouk Septimia Severa, nacházející se u republikánského fora. Má celkem tři průchody a je zdoben válečnými reliéfy. 

Jen pár desítek metrů dál leží jeden ze symbolů Říma - Koloseum. Bylo postaveno císařem Vespasianem v 1. století a pořádaly se v něm krvavá gladiátorská klání. Tato stavba je jedinečná svou architekturou. Je čtyřpatrová se čtyřmi branami a osmdesáti vchody. Do hlediště se vměstnalo až 50 tisíc diváků této barbarské zábavy. 

Nedaleko od Kolosea projdete kolem Neronova Zlatého domu k chrámu S. Clemete, kde spí svůj věčný spánek slovanský věrozvěst sv. Cyril (Konstantin). Prohlídka chrámu vám zabere větší množství času, protože jeho interiéry s několika mozaikami, malbami a nástěnnými freskami jsou vskutku výjimečné. 

Na příjemném Tiberském ostrově stojí za vidění především kostel S. Bartolomeo. Z ostrova směrem k budově Marcellova divadla vede Ponte Fabricio - nejstarší most Říma. Jedním z velmi významných římských kostelů je S. Paolo fuori le Mura. Jde o monumentální církevní stavbu ze 4. století, založenou císařem Konstantinem Velikým. V interiéru kostela vás zaujmou nástěnné mozaiky, kazetový strop a ostatky sv. Pavla umístěné v mramorové rakvi. Chrám Pantheon (chrám všech bohů) se nachází na Pza della Rotonda a jde o nejvyšší zaklenutou stavbu na světě. Tady je hrob Raffaelův i hroby italských králů. 

Navštívíte-li Řím, nelze samozřejmě vynechat prohlídku Vatikánu. Je sídlem papeže, který je zároveň hlavou tohoto ministátečku. Suverénně nejznámějším a nejnavštěvovanějším místem Vatikánu je chrám sv. Petra na náměstí Pza di S. Pietro, nejvýznamnější křesťanská stavba na světě. Bohatou sochařskou výzdobou vás zaujme Madernova fasáda s lodžií, ve které papež uděluje požehnání. V předsíni chrámu, do které máte možnost vstoupit jedním z pěti vchodů, se nacházejí sochy Karla Velikého a Konstantina Velikého. Dalších pět dveří vás pak zavede přímo do nitra chrámu, který vás doslova ohromí svou monumentalitou. Celkem interiéry chrámu zabírají neuvěřitelných 15 tisíc metrů čtverečních. Navštívit můžete podzemní prostory - kryptu s hrobkami papežů, terasu chrámu nebo vnitřní okraj kopule, kam vás vyveze výtah. 

Samotné náměstí je obepnuto dvěma kolonádami, vyzdobenými 150 sochami. Uprostřed se k nebi majestátně tyčí egyptský obelisk, který zdobí náměstí už od dob císaře Caliguly. Sídlem papeže je Apoštolský palác, který těsně sousedí s chrámem sv. Petra. Vstup do místností bedlivě střeží švýcarská garda, která společně s papežovou osobní palestinskou gardou tvoří jediné vojenské útvary na území Vatikánu. Většina místností paláce není běžně přístupná veřejnosti. 

Vchod do vatikánských muzeí se nachází nedaleko chrámu sv. Petra. V egyptském muzeum si kromě sbírek cenné keramiky, egyptských nápisů, gobelínů či antických maleb můžete prohlédnout například mumie či historické mapy. Muzeum Chiaramonti stojí za návštěvu už kvůli římským a řeckým sarkofágům. Zajímavá sbírka děl světových sochařů se nachází v muzeu Pio-Clementino. Řecké a římské skulptury a významné skvosty řeckých umělců společně se sbírkou obrazů je v dalším vatikánském muzeu, Světském gregoriánském muzeu. Interiéry Raffaelových síní zdobí překrásné nástěnné fresky znázorňující život svatých z dílny nejen samotného Raffaela, ale i několika dalších malířů. 

Na prohlídku Vatikánu je dobré vyčlenit ze svého programu alespoň jeden celý den. V kratším časovém úseku je totiž zcela nemožné si tento malý, ale na pamětihodnosti velmi bohatý státeček důkladně prohlédnout.