326ZOBRAZENÍ

Ke sjednocení země došlo v 7. století. Na konci 16. století země odolala invazi Japonska, ale nastala úplná izolace země, kterou na konci 19. století prolomily Spojené státy americké společně s evropskými velmocemi a bylo vyhlášeno císařství. Po okupaci Japonskem v prvních letech 20. století se stala japonským protektorátem a byla připojena k Japonsku. Po osvobození americkou a sovětskou armádou ve 40. letech byla stanovena 38. rovnoběžka jako hranice mezi Jižní a Severní Koreou a byla vyhlášena Korejská republika. Krátce poté vznikla KLDR, která krátce nato vyvolala krvavou válku. Příměří bylo uzavřeno v roce 1953, ale jednání o sjednocení poloostrova trvají i v současné době. Dnes patří Korea mezi prosperující státy s fungující demokracií.

KDY A JAK

Korea je úchvatnou zemí s dlouhými písečnými plážemi, typickými památkovými oblastmi a také svébytnou kulturou. Vládnou tady mírné klimatické podmínky. Nejteplejší část roku je během deštivé sezóny v červenci a srpnu, nejstudenější je prosinec a leden. Nejvhodnější dobou proto zůstává podzim, kdy tu je sucho a zemi neokupují davy turistů.
Do Korejské republiky se dostanete nejlépe letecky přes Soul, který má pravidelné spojení se všemi evropskými velkoměsty, například s Paříží, Londýnem, Frankfurtem na Mohanem nebo Curychem. Do země se dá dostat i po železnici přes Rusko, ale vzhledem k délce a nebezpečí však tuto variantu nedoporučujeme.

NEMOCNICE, SLUŽBY

Po celé Korejské republice je hustá síť kvalitních zdravotních zařízení, které poskytují velice profesionální služby. Zdravotní péče je ale velmi drahá, a to včetně léků a hospitalizace, proto se doporučuje kvalitní cestovní pojištění.
Služby pro turisty jsou velmi dobré, Korejská republika dělá vše proto, aby se tu cestovatelé ze všech koutů planety cítili dobře. Veškeré služby, ať už ubytování nebo stravování, jsou ale velmi drahé. Ubytování je možné získat prakticky na všech úrovních, největší možnosti jsou samozřejmě ve velkých městech. Stravovacích kapacit je v celé zemi přehršel, a to i v nižších cenových relacích. Elektrické napětí ji 110/220V, 60 Hz.

DOPRAVA, ČAS

Problémem může být snaha vypůjčit si vůz pro pobyt v Koreji. Některé půjčovny totiž služby nabízejí jen turistům, kteří mají mezinárodní či korejský řidičský průkaz a pobývají tady déle než dva roky. Silnice i dálnice, které spojují všechna hlavní města země, jsou kvalitní, dálnice se platí při výjezdu, úsek dlouhý 500 kilometrů stojí 15 USD. Korejci jsou známí korektním chováním na silnicích, jen v hlavním městě Soulu panuje příliš hustý provoz, takže je tu lepší zvolit veřejnou dopravu. Podzemní dráha v metropoli přepravuje asi čtyři miliony lidí denně. Má pět linek, které Soul dokonale pokrývají. Další podzemní dráhy fungují i v Pusanu. Soul navíc obhospodařuje dokonale propracovaná městská autobusová doprava, objednat je možné také taxislužbu.
Zbylé oblasti země pokrývají dálkové autobusové spoje jednotlivých soukromých společností, takže se díky konkurenci dostanete včas prakticky do všech důležitých míst. Železniční spoje fungují precizně, jezdí přesně podle jízdního plánu, jsou čisté, bezpečné. Korejské dráhy mají tři druhy rychlíkových vlaků: super-expres (spojuje Soul s Pusanem, Mokpcho, Kjongdžu, Kwangdžu a Jsou), speciál-expres a rychlík. Vnitrostátní leteckou dopravu zajišťuje více soukromých společností, jde však o nejdražší možný způsob dopravy, ačkoli ostatní možnosti jsou také velmi drahé. Čas je plus osm hodin.

NEBEZPEČÍ

Korea je cestovatelsky bezpečnou zemí, kde je největším nebezpečím spíše to, že neseženete levnou stravu a ubytování. Krádeže hrozí zejména v turistických střediscích a v místech, kde se soustředí mnoho lidí. Nebezpečné však jsou cesty do pohraničních oblastí s KLDR, kde je stále ostře střežená demarkační čára. Vzhledem k občasnému vyhrocování vztahů mezi oběma státy hrozí újma na zdraví. Jakékoliv operace s drogami a psychotropními látkami jsou přísně postihovány a trestány.

OSOBNÍ ZKUŠENOSTI

Ve všech místech turistického ruchu můžete bez obav používat mezinárodní platební karty, například Visa, MasterCard/EuroCard. Vezmou vám tady i cestovní šeky.
Určitým problémem může být jazyková bariéra, jen málokterý obyvatel této atraktivní země umí jiným jazykem, než korejštinou. Angličtinu proto využijete většinou pouze v turistických střediscích a větších městech.
Pokud nenávidíte rýži, zvolte si za cíl cesty raději úplně jinou zemi. Rýže je totiž základním kamenem všech jídel, která jsou velmi chutná i z levnějších restaurací. Další nedílnou součástí je kořeněná zelenina kimčchi nebo mořské plody. K jídlu se používají jídelní hůlky, ve všech restauracích vám však na požádání většinou donesou příbor.
Korejská turistická kancelář (Korean Turist Bureau) i soukromé cestovní kanceláře nabízejí zajímavé zájezdy do různých hezkých míst země. Někdy je lepší zvolit takový výlet, než se na místo trmácet samostatně.
Specialitou korejských kuchyní je pulkogi - proužky hovězího masa marinované v sójové omáčce a dalších přísadách.

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Andong
Jedno z nejkrásnějších měst Jižní Koreje. V 15. století se Andong stal významným střediskem aristokracie a konfucianismu, ale v pozdějších staletích jeho význam poněkud upadl. Půvabné tradiční stavby najdete především u přehrady Andong. Stojí tu muzeum, které bylo postaveno speciálně kvůli památkám vyloveným z umělého jezera. Součástí expozic jsou starobylé mísy a misky, talíře a talířky, zbraně i kusy oděvů.
Zapomenout samozřejmě nesmíme ani na pagodovité kláštery, které dělají z Andong poněkud mystické místo. Na koncích jejich střapatých střech totiž visí zvonky, které neustále jemně cinkají ve větru. Především v noci je to úžasná melodie, kterou ruší jen noční ptáci a šum lehkého vánku.
Západně od Andong se rozkládá nádherný Národní park Songnisan. V jeho srdci stojí chrám Popčusa postavený v roce 553. Má typickou podobu korejského chrámu. Daleko významnější však je Palsanjon - Palác osmi obrazů ze 17. století. Má tvar typické pětistupňové pagody, je ovšem zajímavý něčím jiným. V jeho těsném sousedství totiž stojí největší socha Buddhy na celém světě. Právě tady byl roku 1456 korunován král Sedžong z dynastie Čoson, zakladatel sjednocené Koreje.

Kangnung
Přímořské město, které je centrem rozsáhlé turistické oblasti na východním pobřeží. Korejci sem jezdí za odpočinkem, zábavou a koupáním ve svěžích mořských vlnách. To samé ostatně radíme i vám, protože zdejší pláže jsou považovány za nejkrásnější v celé Koreji.
Okolí Kangnungu však není jen letním střediskem, které s příchodem mrazů umírá. Sportovci a milovníci pohybu sem jezdí i v zimě, protože v nedalekých horách Sorakan, mimochodem nabízejících hornatou a rozeklanou přírodní scenérii, jsou skvělé možnosti lyžování i dalších zimních sportů. V podzimních měsících je tady zase oblíbená horská turistika. Za nejkrásnější místo k procházkám je považován horský masiv Diamantových hor - Kumgangsan.

Kjongdžu
Starobylé město, které bylo od roku 57 před naším letopočtem do roku 935 našeho letopočtu srdcem rozsáhlé říše. Právě odtud vládli téměř tisíc let králové a královny z mocné dynastie Silla. Jejich odkaz ostatně mohou cestovatelé cítit v Kjongdžu téměř z každé stavby, z každé zdi. Na každém kroku stojí královské hrobky, chrámy, zvětralé pagody a buddhistické reliéfy. Okolí Kjongdžu je zase plné pozůstatků mohutných horských pevností.
V dobách největší slávy mělo město jeden milion obyvatel, jimž vládli členové dynastie Silla tvrdou rukou z krásných chrámů, jimž dominuje Pulguksa. Nachází se v Parku královských hrobek, kde tvoří společně s jeskynním chrámem Sokkuram úžasnou podívanou. Pulguksa je skvostným dokumentem korejského umění a Sokkuram postavený na sklonku 8. století zase udivuje svou nápaditostí. V Parku královských hrobek se nalézají i další skvosty - pagoda Punhwangsa nebo astronomická observatoř Čchomsongde.
V Kjongdžu jsou k vidění i jiné památky. Na první místo hned po Parku královských hrobek patří pět mohyl Onung a hrob generála Kim Ju-sina. Opravdovým archeologickým skvostem však je hrobka krále Mundžonga. Když ji odborníci poprvé otevřeli, užasli nad neskutečným množstvím zlata a dalších cenností, které obklopovaly osvíceného panovníka. Dnes je většina pokladů v bezpečí Národního muzea, ale za návštěvu stojí toto posvátné místo i přesto.

Soul
Metropole Jižní Koreje, kdysi sídlo korejských králů, je v současnosti největším městem světa. Důkazem důležité minulosti Soulu jsou staleté paláce, městské brány, svatyně a četné umělecké předměty, které jsou uchovány v muzeích a jejichž cenu nelze vůbec vyčíslit. Moderní mrakodrapy a rušná doprava naopak vypovídají o pulsující přítomnosti Soulu.
Mezi nejdůležitější památky, které neuniknou zrakům žádného cestovatele, patří čtyři starobylé paláce z období království Čoson - Kjongbokkung, Toksugung, Čchangdokkung a Čchanggjongung. Palác Kjongbokkung tvoří ucelený komplex, který není možné zdokumentovat ani sérií fotografií. Jednotlivé stavby totiž stojí na úctyhodné ploše, před zraky lidí pečlivé ukryté v husté zeleni. Areál Kjongbokkung původně sloužil jako královské sídlo. Je postaven v parku, který tvoří pečlivě opečovávané staleté stromy. Součástí komplexu jsou i desítky jezer, v nichž rostou vodní lilie a kvetou lotosy. Za návštěvu ale stojí i chrám Čchanggjongung, který je spojen tajnou stezkou se Zakázanou zahradou Piwon.
Žhavou historií jsou přeplněné i další stavby Soulu, například Národní muzeum. V jeho útrobách se nacházejí desítky tisíc vzácných exponátů, které pečlivě dokumentují minulost korejského státu. Za kulturou naopak zamiřte do Institutu tradiční korejské hudby, Sedžongova kulturního centra nebo do Síně umění Hoam.
Jen několik kilometrů jižně od Soulu se nachází turistická vesnice, která věrně ukazuje tradiční způsob života Korejců. Poslední práce tu byly vykonány v roce 1973, dnes tu cestovatelé naleznou různé typy domů, tak jak se stavěly v jednotlivých provinciích. V kulturních prostorách se konají představení provazochodců, svatební průvody a můžete se tu zúčastnit i soutěží v pouštění typických asijských draků. Samozřejmostí jsou ukázky kovářských, tesařských, hrnčířských a dalších řemeslných prací.
Necelých šedesát kilometrů severně od Soulu leží vesnička Pchanmundžom. Do dějin Jižní Koreje se zapsala 27. července 1953, kdy tu byla podepsána Dohoda o příměří, která ukončila zbytečnou korejskou válku. Vesnička se stále nachází pod kontrolou jednotek OSN a hlídek severokorejské armády, proto je prakticky nemožné ji navštívit.