121ZOBRAZENÍ

Do roku 1948 je historický vývoj totožný s Korejskou republikou, od tohoto roku se datuje vznik KLDR. Po útoku na Korejskou republiku v padesátých letech probíhala mírová jednání, ale příměří bylo uzavřeno až po několika letech. V čele státu, kde vládne jeden z nejkrutějších komunistických totalitních režimů, stál nejdříve jako šéf strany a předseda vlády, později jako prezident od počátku až do své smrti Kim Ir-sen. Země se dostala vlivem socialismu do velmi obtížné hospodářské situace, u vlády je tajná politická policie, obyvatelé jsou odkázáni jen na přídělový systém.

KDY A JAK

V KLDR je mírné klima se čtyřmi rozdílnými sezónami. Nejtepleji je v červenci a srpnu, kdy tu také nejvíce prší. Nejchladněji je v prosinci a lednu, na dalekém severu jsou zimy extrémně tvrdé. Jaro a podzim jsou příjemné a suché, a proto jsou nejlepší dobou návštěvy.
Do KLDR se nejlépe dostanete letecky, země má nejlepší spojení se socialistickými nebo postsocialistickými státy, například s Čínou a Ruskem. Při letecké cestě můžete využít mnoho letišť, z nichž nejbližší je zřejmě v Berlíně. Přímé linky však létají i ze Sofie nebo z Londýna, odkud trvá let do hlavního města KLDR necelých 13 hodin. Silniční, železniční nebo námořní cesta je sice možná, ale v praxi ji nikdo nevyužívá.

NEMOCNICE, SLUŽBY

Zdravotnická zařízení jsou po celé zemi, ale péče v nich může být velmi limitovaná. Útěchou může být to, že většina turistických míst má vlastního lékaře, jehož služby jsou většinou lepší než služby ve státních zdravotnických zařízeních. Mezi zdravotní rizika patří cholera, malárie a vzteklina. Nutné je dobré cestovní pojištění, protože lékaři vyžadují platbu v hotovosti.
Služby jsou na přijatelné úrovni, ale kupodivu jsou neúměrně drahé. Ani pokud budete šetřit, nocovat ve velmi levných hotelech a stravovat se v nepříliš drahých restauracích, nedostanete se pod 100 USD denně. Platební karty jsou přijímané ve větších městech. Do KLDR se ovšem s klidem můžete vydat i s jinou měnou, než jsou americké dolary. Bez problémů tu například udáte německé marky.
Ubytovacích zařízení není v KLDR zrovna dostatek. Hlavní město má několik lepších hotelů, ale problémem je to, že v nich často ubytovávají pouze turistické skupiny a zájezdy. V dalších městech je většinou po jednom hotelu, v němž mají opět přednost početnější skupiny. Nocleh pod širým nebem nedoporučujeme.
Přijatelné restaurace najdete často pouze ve velkých městech. Nabízené pokrmy se většinou skládají z hlavního jídla s neodmyslitelnou rýží. Je lepší vybrat si z menu korejské, čínské či japonské jídlo, protože evropská jídla nejsou příliš chutná a navíc je v jídelním lístku najdete jen mimořádně. Elektrické napětí je 110/220 V, 60 Hz.

DOPRAVA, ČAS

Možnosti dopravy v zemi jsou značně omezené. Cizincům není povoleno řídit, soukromá auta jsou všeobecně v katastrofálním stavu, tudíž extrémně nebezpečná. Silnice ve městech i mimo ně jsou plné výmolů, děr a vraků vozidel. KLDR je proto závislá na železniční dopravě, která je rozsáhlá, ale zpoždění vlaků jsou častá. Hlavní linky jezdí mezi městy Pchjongjang, Haeju, Sinuiju a Chongjin. Návazná autobusová doprava neexistuje, proto může být doprava do míst, která jsou od železniční stanice více vzdálená, obrovským problémem. Ten neřeší ani letecká doprava, protože letouny létají pouze mezi městy Pchjongjang, Hamhung a Chongjin, navíc je cestovatelům kvůli nekvalitním a nebezpečným strojům i službám rozhodně nedoporučujeme. V hlavním městě zajišťuje dopravu nepříliš bezpečné město a stále přecpané autobusy. Čas je plus osm hodin.

NEBEZPEČÍ

Kriminalita v KLDR není příliš zmapovaná, neboť zdejší vláda zásadně neuvolňuje informace o stavu své země. Cestovatelé, kteří pobývali v Pchjongjangu, přinášejí údaje o tom, že i malá kriminalita je v zemi vzácností především díky tvrdé ruce bezpečnostních složek. Nebezpečné je proto zejména letiště v Pchjongjangu, kde dochází k drobným krádežím. Živnou půdou pro nárůst kriminality může být neustále se zhoršující ekonomická situace země.
KLDR je podle mnoha zdrojů policejním státem, který každého turistu pečlivě sleduje kvůli možné výzvědné činnosti. Cestovatelé jsou často pod neustálým policejním dozorem, jejich telefony a faxy v hotelových pokojích jsou monitorované a v jejich nepřítomnosti jim bývají prohledány věci. Jakékoliv fotografování je bezpečnostními složkami chápáno jako špionáž.

OSOBNÍ ZKUŠENOSTI

Před cestou do KLDR si zabalte lehké bavlněné a plátěné oblečení, které upotřebíte zejména během léta. O trochu teplejší oděvy si vezměte, pokud do země míříte během jara a podzimu. V zimě si klidně zabalte velmi teplé šaty a nezapomeňte na čepici a rukavice. Nepromokavé věci budete upotřebíte během deštivé sezóny.
Pozor na vodu, kterou musíte považovat za zdravotně závadnou. Pijte pouze balenou pitnou vodu a v žádném případě si neobjednávejte led. Podceňovat byste neměli ani obyčejné čištění zubů. Zvýšená bezpečnostní opatření dodržujte i při konzumaci mléka, kterému se obloukem vyhněte. Pozor na mlékárenské výrobky. V restauracích si objednejte jen pořádně propečené maso, nejlépe ryby. Zeleninu jezte pořádně omytou pod kupovanou vodou. Ovoce je nejlepší loupané.

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Kaesong
Město s více než 200 tisíci obyvateli, které mělo před 800 lety téměř čtyřikrát více obyvatel. V té době totiž bývalo hlavním městem dynastie Koryo. Poté byl Kaesong bohatou metropolí přeplněnou buddhistickými šlechtici. Století zanedbání a tři velké války změnily toto malebné město k nepoznání, přesto tu najdete několik půvabných památek a dobrých muzeí.
Songgyungwanská novo-konfuciánská kolej byla postavena v roce 992. Po roce 1592 musela být opětovně vystavěna, protože ji zničili Japonci. Dnes je sídlem Korejského muzea, v jehož místnostech najdete keramiku a různé buddhistické pozůstatky. Někdy se tu konají zajímavé konfuciánské ceremoniály.
Kaesong je moderním městem s širokými ulicemi, ale vše podstatné se děje ve staré čtvrti. Je tvořená tradičními domy s dlaždicovými střechami, které se objevují snad na každé fotografii z tohoto kouzelného města. Dalším zajímavým místem je most Sonjuk z roku 1216 i památník Songin oslavující hrdinu Chong Mong-jua.
Za hranicemi města se nalézá hrobka krále Kongmina a jeho ženy. Kongmin vládl na sklonku 14. století, podle kronikářů se vyznačoval příjemnou povahou a chladnou hlavou. Jeho hrobka je bohatě zdobená klasickými žulovými sochami, které rozhodně stojí za vidění.

Kumgang
Světoznámé pohoří poblíž 38. rovnoběžky je známé zejména díky dvanácti tisícům vrcholkům. Pro tuto oblast jsou typické časté dešťové a sněhové srážky, díky nimž žulové skály během staletí vytvořily úžasnou přírodní scenérii.
Pohoří Kumgang má různé názvy podle ročních období. Na jaře, kdy jsou rostliny v plném květu a nádherně voní, se nazývá Diamantové hory, protože jejich krása oslepuje stejně jako diamanty. V létě, kdy jsou příkré útesy zahaleny mraky, okolí je zelené a plné ptačího zpěvu, má název Pongnae. Na podzim plane nádhernými podzimními barvami a měsíčním světlem, a proto se mu říká Pungak. V zimě, kdy přitahuje oči turistů zasněženými kopci, se nazývá Kaegonal Ale nejznámější je pod názvem Kumgang.
Nejvyšší vrchol se jmenuje Piro a měří 1639 metrů. Celé pohoří zaujímá rozlohu 40 kilometrů od západu k východu a 60 kilometrů od severu k jihu. Je děleno na Vnitřní Kumgang, Vnější Kumgang a Přímořský Kumgang. Trvalo by vám přes týden, než byste ho procestovali. Pokud se už k návštěvě Kumgangu odhodláte, nezapomeňte na nepromokavé oblečení.

Paekdusan
Vyhaslá mystická sopka je s výškou 2744 metrů nejvyšším útvarem Korejského poloostrova. Rozkládá se na korejsko-čínské hranici a je obklopená krásnou divočinou. Její hlavní vrchol je celý rok pokrytý hustým sněhem. Odtud pochází název, který znamená Hora s bílou hlavou. Na vrcholu sopky se nachází obrovské kráterové jezero Chonji neboli Nebeské jezero. Obklopují ho obnažené skalní útesy a jde o jedno z nejhlubších vysokohorských jezer na světě. Ačkoliv jej naplňují dva horké prameny, je rovněž jedním z nechladnějších.
Paekdusan je posvátný pro všechny Korejce, protože podle korejské mytologie je Paekdusan místem, kde syn Lorda země sestoupil na zem a založil první Korejské království. Historické prameny také říkají, že právě odtud byl v roce 1920 veden rozhodující útok proti Japoncům.

Pchjongjang
Severokorejská metropole je překrásným městem na dolním toku řeky Taedong. Pro turisty, kteří si oblíbili starodávnou historii, je Pchjongjang skvělou přehlídkou starodávných hradeb, bran a hrobek. V dřívějších dobách se Pchjongjangu říkalo město vrb, protože vrby tu rostou opravdu na každém rohu. Nachází se tu i obrovské množství rostlin, takže město je jedním velkým parkem. Nejkrásnější je Pchjongjang v období okolo 15. dubna do 1. května, kdy se slaví narozeniny prezidenta Kim Il Sunga. Ve městě kvetou lilie, magnólie a azalky.
Dominantou metropole je vrch Mansu, na němž má své sídlo bronzová socha prezidenta Kim Il Sunga. Je známá jako Velký památník. Prezident Kim Il Sung je tzv. otcem národa. Korejci věří, že oslavovaný muž s nimi bude navždy. Nikdy jej proto nepřestali obdarovávat kyticemi, dokonce ani po jeho smrti. Korejští diplomaté, obchodníci vracející se domů, cizinci - všichni pospíchají s náručí květin z letiště rovnou k Velkému památníku, aby otci národa vzdali čest. Budova za sochou je Korejské muzeum revoluce.
Neméně známým místem je dům, ve kterém se prezident Kim Il Sung narodil. Nachází se na západním konci Pchjongjangu, v Mangyongdae, necelou čtvrthodinu chůze od centra města. Celou oblast tvoří jeden park. Speciální průvodci vám na místě přiblíží životní osudy Kim Il Sunga, starý způsob zemědělské výroby a tvorby tradičních hrnčířských výrobků. Vzhledem k tomu, že se příběhy za desítky let nezměnili, vyprávějí někteří turisté s jistou mírou nadsázky, že by dnes mohli dělat průvodce sami.
Také poslední zajímavost Pchjongjangu, Vítězný oblouk, je spojen s postavou prezidenta Kim Il Sunga. Oblouk byl totiž postaven v dubnu 1982 na oslavu prezidentova návratu. Je vyroben z více než 15 tisíc kusů žuly, je 60 metrů vysoký a 52,5 metrů široký. Jeho rozměry jsou tedy větší než míry Vítězného oblouku v Paříži. Na honosné stavbě je vepsána píseň generála Kim Il Sunga a dále data 1925 a 1945, která znamenají, že se vydal na osvobozovat vlast v roce 1925.