99ZOBRAZENÍ

Maďarsko - ve starověku římská provincie Panonie - se po osídlení Slovany stalo od 6. století centrem Avarské říše. Velká část dnešního Maďarska patřila v 9. století k Velkomoravské říši, která padla v důsledku náporu kočovných ugrofinských kmenů na přelomu 9. a 10. století. 

Významný mezník v historii země i ve stylu života dnešních Maďarů přišel v roce 955, kdy maďarská vojska prohrála bitvu na řece Lechu. Maďaři přešli k usedlejšímu stylu života, přestali kočovat a začali vyznávat křesťanství. Na konci 10. století vzniklo Uherské království, později rozšířené o Slovensko a Sedmihradsko. 

V roce 1527 se Uhersko stalo součástí habsburské monarchie, na rozdíl od českých zemí si však Uhry udržely alespoň formální samostatnost. Až do konce 17. století však území dnešního Maďarska sužovaly nájezdy Turků. Když bylo v roce 1867 vyhlášeno Rakousko-Uhersko, tvořilo dnešní Maďarsko významnou část Uher. Po rozpadu monarchie v roce 1918 přišly Uhry o většinu území na úkor nově vzniklých států - Jugoslávie, Rumunska a Československa. 

Za druhé světové války bylo Maďarsko spojencem Německa, obsadilo Podkarpatskou Rus a část Slovenska. Po válce ovládl zemi komunismus, který se poprvé vážněji otřásl v roce 1956, kdy se v Maďarsku odehrála revoluce. Vojska Sovětského svazu ji ale krvavě potlačila. Definitivní pád komunistického režimu tak nastal až v roce 1989, kdy se Maďarsko stalo zemí demokratickou. Poslední ruský okupant z Maďarska odešel v roce 1991.

PODNEBÍ
Klimatické podmínky: V Maďarsku vládne příjemné kontinentální podnebí. Nejstudenějším měsícem je leden, kdy se průměrné teploty pohybují těsně pod nulou, takže zima naštěstí není extrémně studená. Naopak nejvýše vyšplhá rtuť teploměru v měsících červenci a srpnu. Jaro a podzim jsou mírné. 

S dešťovými přeháňkami se setkáte po celý rok, v zimě pochopitelně déšť vystřídá sníh. Nejvyšší počet slunečních hodin ve dne je během června, července a srpna, obvykle kolem devíti nebo desíti denně. Aktuální předpověď počasí v Maďarsku najdete na těchto stránkách: http://weather.yahoo.com/regional/hungary.html a www.wunderground.com/global/HU.html. 

Nejlepší doba návštěvy: Milovníci vysokých teplot a vodních radovánek do Maďarska zamíří v červenci a srpnu, kdy je nejteplejší vzduch i voda v Balatonu. V září už není na Balatonu zrovna nejtepleji a koupají se jen otužilejší turisté. Pro poznávání země a chození po památkách je zase přijatelnější spíše jaro (speciálně květen) nebo začátek podzimu (září, říjen). V těchto obdobích je Maďarsko prosté davů turistů, takže se vyhnete nepříjemným tlačenicím a zaplněným restauracím. Během zimních měsíců do Maďarsko míří proti létu poměrně málo zahraničních návštěvníků. Zřejmě i proto má mnoho muzeí a galerií zavřené dveře.

 
NEBEZPEČÍ
Charakteristika: Bezpečnostní situace je na přijatelné úrovni a srovnatelná se situací v České republice. V Maďarsku se objevují stejné problémy jako ve většině evropských zemí. Proto je nutné dodržovat standardní bezpečnostní opatření, tedy dávat pozor na osobní věci, neukazovat hotovost na veřejnosti a řetízky nebo jiné cennosti nenosit viditelně na těle. Budapešť je velkoměsto, ve kterém je bezpečnostní situace srovnatelná s Prahou. Je třeba dávat pozor zejména na kapesní krádeže. 

V poslední době často dochází k okrádání českých občanů na dálnici M1 v úseku Győr - Tatabánya. Skupina zlodějů zastavuje auta přímo na dálnici nebo si vyhlédne oběť na odpočívadle. Snaží se vylákat řidiče z auta (začne vypouštět vzduch z pneumatiky) a když řidič vystoupí, druhý člen skupiny ukradne volně vystavenou tašku nebo peněženku z auta. 

Drogová kriminalita: Podle platného maďarského trestního zákoníku ten, kdo omamnou nebo psychotropní látku pěstuje, vyrábí, dává do oběhu, získá, přechovává, nabízí, předává, doveze nebo vyveze, převáží přes území Maďarska nebo s drogou obchoduje, páchá trestný čin, za který může být potrestán odnětím svobody nepodmíněně na dobu 5 let. 

Odnětím svobody na 2 až 8 let se trestá pachatel, který s drogou obchoduje, je ozbrojen či zneužívá nezletilé osoby při nakládání s drogami. Trestní sazba se zvyšuje v případě obchodování s drogami ve velkém rozsahu, popř. členství v organizaci, která pěstuje, vyrábí, získává, dává do oběhu a obchoduje s narkotiky. Trestán je i ten, kdo materiálně napomáhá při zneužívání drog či na veřejnosti vyzývá k užívání drog.

ZDRAVOTNICTVÍ
Charakteristika zdravotnictví: Mezi Maďarskou a Českou republikou dosud platí dohoda o recipročním poskytování první pomoci zdarma. To se však týká jen případů, při nichž dochází k ohrožení života. V jiných situacích musí turista z České republiky za poskytnutou lékařskou péči zaplatit hotově (platí se kromě ošetření i za léky a poskytnutý zdravotnický materiál). Ceny jsou přitom podstatně vyšší než v České republice. Proto doporučujeme cestovní pojištění na celou dobu pobytu v cizině. Pro cestu do Maďarska není předepsáno žádné očkování. 

Kvalita poskytované péče je srovnatelná s péči v České republice. Zdravotnická zařízení jsou dostatečně zařízená a lékaři jsou zkušení. Nemocnice se nacházejí ve všech velkých městech, na venkově narazíte většinou jen na praktického lékaře. První pomoc je připravena přijet hned po zavolání na telefonní číslo 104. Pokud budete potřebovat šikovné ruce zubařovy, zavolejte na telefonní číslo 330 189. Pokud budete hledat specialistu, najdete ho v telefonním seznamu (na adrese www.matav.hu/tudakozo/index_e.html je on-line seznam dokonce v angličtině). 

Léky a lékárny: V každém větším městě naleznete lékárnu. Poznáte ji podle klasického štítu (zelený kříž). Budapešťské lékárny jsou obvykle otevřené od 8 do 17 hodin. Na dveřích těchto lékáren naleznete adresu nejbližší lékárny, která je otevřená nonstop. 

Další rady: Pokud se hodláte toulat zachovalou maďarskou přírodou, doporučujeme očkování proti žloutence typu A a B. Citlivější turisté mohou po příjezdu do Maďarska trpět cestovním průjmem, který přináší změna potravin a prostředí. Za pomoci běžných léků však průjem brzy odezní. Voda z vodovodního řadu je pitná. Pokud jí ale nevěříte, kupujte balenou pitnou vodu. Návštěva Balatonu ani vyhlášených maďarských lázní nepřináší žádná rizika.

OBCHODY A SLUŽBY
Obchody: Maďarsko má stejné spektrum obchodů a zboží jako Česká republika. Na rozdíl od České republiky je ale možné i v malých obchůdcích platit platebními kartami. Obchody jsou obvykle otevřené ve všední dny od 10 do 18 hodin, v sobotu od 9 do 13 hodin. Potraviny mají většinou otevřeno už od 7 nebo 8 hodin. Supermarkety, které se stejně jako v České republice nacházejí v okrajových částech měst, bývají otevřené až od 8 do 20 hodin a nakupovat v nich můžete i v neděli. Některé obchody ve velkých městech mají otevřeno do pozdních večerních hodin (21 a 22 hodin), jiné jsou otevřené nonstop. Cenová hladina zboží i základních potravin je oproti České republice o něco vyšší. 

Pošty: Poštovní úřady najdete ve všech městech. V malých vesničkách jsou alespoň poštovní schránky. Telegramy lze podávat na každé poště. Otevírací hodiny pošt jsou ve všední dny od 8 do 18 hodin. Na hlavním nádraží v Budapešti je pošta otevřená každý den mimo neděli od 7 do 21 hodin. Známky zakoupíte na poštách nebo v trafikách. 

Telekomunikační služby: Telefonovat lze z poštovních úřadu, hotelů a veřejných telefonních budek. Ty jsou na mince nebo telefonní karty, které zakoupíte na poště, v pouličních kioscích či kancelářích turistických úřadů (www.tourinform.hu/angol/index.htm, na této adrese najdete adresy jednotlivých úřadů). Telefonní karty mají hodnotu 50 nebo 100 jednotek. Automaty na mince přijímají platidla v hodnotě 20, 50 a 100 FT. Předvolací číslo do Maďarska je 36. Pokud voláte z Maďarska do České republiky, je potřeba vytočit nejdříve 00, pak kód země (ČR - 420), předvolbu oblasti a až nakonec samotné číslo. Telefonní seznam maďarských domácností i firem (v angličtině) najdete na internetové adrese www.matav.hu/tudakozo/index_e.html. 

Suvenýry: Velkému zájmu cestovatelů se těší zejména výtvory lidové tvořivosti - proslavené jsou výšivky, dřevořezby, ručně vyráběná keramika, tkané výrobky nebo nádherně glazované nádoby. Zapomenout nesmíme na porcelán a krásy z čirého křišťálu. Na cestu domů je možné přibalit pravý uherák a láhev některého ze skvělých maďarských vín, třeba tokajské. 

Elektřina: 220 voltů, 50 Hz.

AKTIVITY
Kultura: Maďarsko je zemí bohatých kulturních tradic. Nachází se tu tisíce muzeí, divadel, galerií i koncertních hal a zapomenout nesmíme ani na četné zámky a hrady. Centrem společenského a kulturního života země je už tradičně velkoměsto Budapešť, které si proto vysloužilo celou řadu přezdívek (mimo jiné Paříž východu). Nejznámější maďarské kulturní stánky jsou: Státní opera, Hudební akademie, divadlo Erkel, koncertní hala Pest a Městské divadlo operety. 

Pokud patříte mezi milovníky krásných expozic, můžete navštívit neuvěřitelných 1 250 muzeí nebo galerií (přibližně 200 se jich nachází v Budapešti). Otevírací doba muzeí je denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin. V pondělí je zavírací den. Ani ctitelé divadelních prken nepřijdou v Maďarsku zkrátka, protože v zemi naleznou přes 30 divadel. A pokud vám snad tyto možnosti kulturního vyžití nestačí, můžete navštívit některý z mnoha festivalů, které se během letních měsíců konají po celém Maďarsku. Stránky věnované maďarské kultuře včetně vyhledávače objektů a jednotlivých akcí naleznete na internetových stránkách www.port.hu/kultura. 

Svátky a dny pracovního klidu: 1. leden - Nový rok, 15. březen - Národní den, Velikonoční pondělí (pohyblivý svátek), 1. květen - Svátek práce, Svatodušní svátky - pondělí (pohyblivý svátek), 20. srpen - Den ústavy, 23. říjen - Den vyhlášení republiky a pak 25. a 26. prosinec - Svátky vánoční. 

Slavnosti a festivaly: Léto je v Maďarsku zasvěcené festivalům. Snad v každém městě na vás čekají nějaké slavnosti. Mezi nejznámější festivaly patří Mezinárodní taneční festival Savaria, Mezinárodní folklórní festival Zlatá mušle, Květinový karneval v Debrecenu či Letní operní a baletní festival Budapešť. 

Zábava: Bavit se v Maďarsku můžete na tisíc způsobů. Pokud vás neláká večerní posezení na dřevěné lavici v příjemné venkovní restauraci (třeba nad sklenicí skvělého maďarského vína), můžete zamířit do některého z podniků s večerním programem. Těch je v Maďarsku bezpočet. Prakticky každé město (v sezónně rovněž každé turistické středisko) má příjemnou diskotéku, kino a hudební i taneční kluby. Velká města nabízejí milovníkům nočního ruchu kasina, noční kluby a varieté. Bujarým nočním životem jsou proslulá také letoviska v okolí Balatonu. 

Pokud se chcete pobavit v Budapešti, avšak nevíte kde, doporučujeme vám zajímavou adresu www.budapestinfo.hu/en/programmes. V angličtině a němčině tu najdete řadu výborných tipů na jednotlivé možnosti vyžití v maďarské metropoli. 

Zdravotní turistika: Maďarsku se také někdy říká Mekka lázní. Na povrch země zde proniká celkem 135 léčivých vřídel. Příjemné lázeňské budovy se rozkládají u 35 termálních pramenů, ale navštívit můžete i dalších 30 venkovních koupališť s léčivou termální vodou. Nejznámější maďarské lázně jsou Hévíz, Eger, Debrecen, Balatonfüred, Sárvár a Guyla. 

Sport:Maďarská krajina i jednotlivá města nabízejí cestovatelům pestrou paletu možností ke sportovnímu vyžití. Obrovským lákadlem pro milovníky pěší turistiky je pět národních parků Maďarska, do kterých přijíždějí každým rokem tisíce turistů. Zřejmě největšímu zájmu se těší pohoří Mátra, okolí Balatonu a vrchovina na jihu země. Informace o agroturistice v Maďarsku najdete na internetové adrese www.ftur.hu. 

S pěší turistikou souvisí rovněž populární sledování ptáků. Na maďarských řekách, jezerech a mokřinách hnízdí desítky vzácných druhů ptáků. Pokud vás ptačí svět opravdu zajímavá, pak vám doporučujeme národní park Hortobágy na východě země. 

Cyklistiku je možné provozovat ve městech (chybí speciální pruhy na silnici pro bicykly) i na polních cestách v maďarské přírodě. Kola si můžete pronajmout v hotelech nebo půjčovnách. Kromě cyklistiky je v Maďarsku oblíbená i házená a kopaná. Přítomnost největšího sladkovodního jezera v Evropě - Balatonu - Maďarsko doslova předurčuje k tomu, aby se stalo vyhlášeným cílem milovníků vodních sportů. Na Balatonu je populární plachtění, mimo jiné i proto, že zde jsou zakázány motorové čluny. Na jezeře Velence se zase provozuje windsurfing. Na řekách Dunaj, Tisa a Körös můžete spatřit veslaře, kanoisty a kajakáře. Když budete chtít, můžete se samozřejmě připojit do jejich řad. 

Divácky oblíbené jsou motoristické sporty. Když se jede Velká cena Maďarska vozů Formule 1 na okruhu Hungaroring (www.hungaroring.hu) poblíž Budapešti, je to doslova státní svátek. V té době se celé okolí závodiště mění v obrovský chaos plný lidí. Zároveň je téměř nemožné sehnat v Budapešti a okolí ubytování. Pro milovníky golfu je určeno několik špičkových hřišť (mimo jiné ve městech Bük, Hencse, Kisoroszi, Máriavölgy, Pécs a Tata). Podrobnější údaje naleznete na internetové adrese www.holeinone.hu.

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Budapešť
Hlavní město Maďarska leží podél obou břehů Dunaje. Jméno hrdé maďarské metropole vzniklo na konci 19. století sloučením jmen dvou původních měst Budína a Pešti. Nejstarší historie města patří Keltům, které postupem času vystřídali Římané a pak další více či méně civilizované kmeny, mezi nimi i Maďaři (na začátku 9. století). Obě města - Budín i Pešť - zažila největší rozkvět v 15. století. Už o sto let později se tu však usídlili Turci. Kostely byly přeměněny na mešity, v původně hrdých domech žili koně. Od konce 17. století, kdy se městu podařilo z turecké nadvlády vymanit, začal další rozvoj Budapešti - dnes často nazývaného Paříží východu. Mezi nejvýznamnější památky patří parlament postavený na přelomu 19. a 20. století. Je jednou z nejvýznamnějších staveb novogotického slohu. Impozantní budova s mohutnou, téměř sto metrů vysokou kupolí v sobě skrývá deset nádvoří, třicet schodišť a téměř sedm stovek místností. Dnes tu sídlí vláda. 

Naproti přes Dunaj, k dosažení také stylovou lanovkou, leží vrch Gellért s pevností z 19. století a řadou krásných staveb, například Rybářskou baštou, hradbami nebo kostelem sv. Matyáše. Noční procházka po Gellértu, citlivě osvětleným stovkami silných světel, je životním zážitkem. Jednou z nejstarších čtvrtí Budapešti je Belváros s výstavní budovou radnice a Národním muzeem. Vedle dalších paláců tu najdete i široké obchodní bulváry plné zeleně, dobrých obchodů i restaurací. Za zmínku ještě stojí také kostel sv. Alžběty, Opera, bazilika sv. Štěpána nebo jedno z nejhezčích náměstí, Kossuthovo. 

Budapešť je i městem více než stovky termálních pramenů, které z maďarské metropole dělají jedno z největších lázeňských měst na světě. Léčivých pramenů tu užívali už staří Římané, ale obyvatelé krásného města do nich rádi chodí i nyní. Na adrese www.budapestinfo.hu najdete vše o hlavním městě Budapešti v němčině a angličtině. 

Debrecen
Jedno z největších měst Maďarska je často přezdíváno Mekkou studentů, protože je sídlem prestižních univerzit a škol. Debrecen proslul tím, že tady bylo v 19. století vyhlášeno sesazení Habsburků z trůnu. Dominantou města je Velký kostel pro tři tisícovky věřících. Za návštěvu však stojí také nejstarší hotel země U zlatého býka, bohatě vyzdobená synagoga, větrný mlýn nebo lázně u zoologické a botanické zahrady. V četných muzeích můžete vidět původní zařízení škol, zlaté předměty, staré knihtisky, stará poštovní zařízení i telefony. 

Jižně od Debrecenu leží Hajdúszoboszló, významné termální lázně, které vrací chuť do života především lidem s bolestmi kloubů a zad. Velmi čisté a útulné lázně jsou vyhledávané už několik stovek let, dnes sem však cestovatelé míří i za poznáním. Ve zdejších muzeích je totiž možné vidět řadu zajímavých exponátů, například historické drobnosti, které se vztahují k dějinám města, cenné malby, grafiky i lidovou tvorbu. 

Jihozápadně od Debrecenu se rozkládá město Szolnok, které už stovky let funguje jako přechod přes řeky Tisa a Zagyva. Zejména na začátku 20. století bylo jedním z významných center umění, protože ve zdejších kavárnách se scházela umělecká elita. V muzeu je pečlivě oprašovaná památka na generála Damjanicha, který tu v polovině 19. století zvítězil nad rakouskými vojsky. Dnes je město plné i sportovních zařízení a stadionů. 

Györ
Významné město maďarské víry. Sídlo na soutoku tří řek se totiž pyšní nejen památkami, ale i tím, že je už tisíc let sídlem biskupa. Právě jemu je věnován Biskupský palác, monumentální stavba, která je snad na všech pohlednicích z Györu. Cestovatelé však nepohrdnou ani dalšími stavbami - obytnou věží z 13. století, působivými měšťanskými domy, kostely či náměstím Széchenyi tér, na kterém v minulosti bydleli nejváženější měšťané - obchodníci, soudci a rentiéři. 

Györ je městem mnoha muzeí. Jmenujme například muzeum afrického a zámořského umění, muzeum medicíny a lékařské vědy nebo muzeum lékárnictví. V městském muzeu mohou lidé ukojit touhy po poznání řeckého a římského umění, čínského porcelánu a dalších cenností. 

Nedaleké město Szombathely je vyhledávaným cílem turistů především kvůli krásnému skanzenu Vás, který najdete téměř ve středu města u velkého rybníka. Lidová vesnička je plná zajímavých staveb, jejichž původní místo však bylo úplně jinde. Dělníci je sem svezli z mnoha částí země, aby tu historikové vytvořili jeden vkusný celek. Vidět můžete vodní mlýn s holubníkem, zvonici, kovárnu i obyčejné domy s interiéry přesně v té podobě, jakou měly před lety. Oknem si prohlédnete začouzená kamna, umně vyřezané dřeváky, světnice s malovaným stolem nebo postel, která jakoby vypadla z románů Boženy Němcové. Do toho všeho se ozývá hýkání oslů a dupot králíků. Szombathely, město založené císařem Claudiem, je ale poutavé i významnými vykopávkami, jejichž nejdůležitější část je umístěna v muzeu Savaria. Historické centrum je plné dobových chrámů, katedrál, měšťanských domů a dalších skvostných objektů. 

V severozápadním cípu Maďarska leží Sopron, město bohaté minulosti. Ve starověku se tudy proháněli obchodníci s jantarem, proto byl Sopron střežen jako oko v hlavě už v době Římské říše. Exponáty z této doby mohou cestovatelé spatřit v šedesát metrů vysoké Požární věži, z níž je nezapomenutelný rozhled. Nejstarší části města situované kolem náměstí Fő tér nabízejí příjemnou procházku mezi krásně zdobenými domy, kostely, fontánami a také věčně zelenými parky. K odpočinku po putování může skvěle posloužit některá z kaváren či restaurací v romantických podloubích a kamenných sklepech. 

Hévíz
Půvabné městečko kolem jednoho z největších termálních jezer v Evropě, které je obklopeno přírodním parkem. Průměrná teplota jezera je 30 °C, takže se v něm můžete koupat po celý rok. Vodní plocha měří téměř 50 tisíc metrů čtverečních a je proslulé vodou s nepatrnou příměsí síry, která je vhodná především pro léčbu revma, kloubních nemocí a dalších neduhů. Nad jezerem jsou vybudované moderně řešené lázně s množstvím šaten a půjčoven nezbytných černých nafukovacích duší, na kterých si můžete dosyta užít teplé vody. Okolní městečko je plné hotelů, penzionů a barů, které slouží lázeňským hostům. 

Hévíz leží v jižním cípu Balatonu, který je jedním ze symbolů Maďarska a nejoblíbenějším turistickým místem. Největší jezero střední Evropy je dlouhé téměř osmdesát kilometrů a jeho šířka kolísá od dvou do patnácti kilometrů. Okolí světoznámé lokality je obsypané kvalitními hotely, hostely a kempy, které nabízejí služby za ceny srovnatelné s našimi. Často se v nich ubytovávají rybáři, jejichž splávky nikdy nezůstanou u Balatonu netknuté. Ve zdejších vodách totiž žije několik desítek různých druhů ryb, kterým kraluje stříbrný candát, ryba bez jediné kosti v těle. Vyhlášené balatonské pláže jsou zejména na jižním kraji jezera, kde se dlouhé písčité plochy jen zvolna noří do čistých vln. Akarattya a Kenese, to jsou názvy asi nejoblíbenějších letovisek. Na opačné straně Balatonu jsou pláže podstatně prudší, i sem se však cestovatelé rádi vracejí. 

Zajímavým koutem Maďarska je městečko Balatonfüred v těsné blízkosti Balatonu. Nacházejí se tu nejstarší lázně v zemi. První pacienti si tu léčili nemoci srdce už před staletími. Moderní Tapolca je zase místem, kde se můžete podívat do podzemí. Dá to sice trochu práce najít vchod do jeskyně, ale stojí to zato. Na železných pramicích proplouváte zvláštním systémem průduchů a průrev, ve kterých musíte často dávat pozor na hlavu. 

Pokud jste však přesvědčeni, že vody už bylo opravdu dost, zkuste navštívit například Tihany, zhruba tři kilometry široký poloostrov s bohatou historií. Vykopávky dokládají osídlení už v době železné. Zdejšími obyvateli byli Římané, později tu sídlili Benediktýni. Dnes míří turisté do Tihany nejen kvůli památkám, ale i proto, že odtud vyplouvají lodě k protějšímu břehu. Krásným místem v okolí Balatonu je Veszprém. Milé městečko je ukryté v kopcích a na každém kroku z něj čiší historie. Budovy mají téměř mystické vzezření, ať už se jedná o gotickou katedrálu, barokní biskupský palác nebo středověké měšťanské domy. 

Impozantním dojmem zase působí hrad Sümeg na vysokém kopci. Vede k němu široká cesta, která se jen zvolna šplhá do výšin. Historii hradu ze 14. století popisují hradní výstavy. Během teplých měsíců tady můžete vidět koně, rytíře, souboje a ve zdejší restauraci vám k jídlu zahrají skuteční housloví mistři nebo se bude z reproduktorů linout famózní Bolero od skladatele Maurice Ravela. 

V Keszthely je výstavní zámek Festetics s více než stovkou krásných místností. Najdete ho u náměstíčka plného malých krámků se suvenýry, vyšívanými dečkami a výtečným vínem. Městečko Siófok je významným centrem lodní dopravy po Balatonu, protože sem míří takřka všechny pravidelné linky. Vlastní muzeum má v Siófok skladatel Emmerich Kálmán. V létě se tu konají různé soutěže, představení a festivaly. 

Miskolc
Významné město leží na řece Szinvě. Jeho dominantou je výstavní gotický kostel na hoře Avas se zvonicí, která hraje každých patnáct minut. V těsné blízkosti se nachází i rozhledna, z níž je působivý rozhled po širokém okolí. Stejně jako ostatní historická města země je i Miskolc plný krásných chrámů, katedrál, kostelů i měšťanských domů. Cestovatelé tu najdou i četná muzea. Asi nejvýznamnější je církevní muzeum, pozoruhodné je však také nedaleké Hradní muzeum, původně sídlo maďarských panovníků. 

Jihozápadně od Miskolce leží Eger, jedno z nejkrásnějších maďarských měst. Nejslavnější kapitola města se začala psát v polovině 16. století, kdy se hrstka obránců bránila dlouhé týdny několikanásobné přesile tureckých vojáků. Původní hrad je dnes spíše novostavbou, protože byl kompletně zrekonstruován a dostavěn. Přesto působí impozantním dojmem. Téměř z každé střílny je dokonalý výhled na město. Součástí komplexu je také historické muzeum a panoptikum voskových figurín slavných postav země. Výraznou dominantou města je turecký minaret s uzoučkým schodištěm, na němž je problém vyhnout se cestovatelům, kteří se už pokochali krásným výhledem. Ale pozor, pro slabší nátury je nepatrná římska na špičce minaretu téměř vražedná, protože jim hrozí nepříjemné závratě! Významnými stavbami Egeru je i bazilika, arcibiskupský palác a barokní lyceum na náměstí Esterházy tér nebo hvězdárna Spekula se zajímavým periskopem. Navštívit je možné i bývalé vězení v ulici Kossuth Lajos, v němž je možné vidět zajímavé exponáty. Dnes se jezdí do Egeru také za vyhlášenými venkovními lázněmi. Komplex vodních ploch je sice poněkud nepřehledný, ale přesto stojí za návštěvu. 

Pécs
Starodávné město, jehož historie se začala psát před více než dvěma tisíci lety. Pécs leží na křižovatce důležitých obchodních cest, což věděli už římští vojáci. Během jejich vlády Pécs rozkvetla do nebývalé krásy. Z časů Římské říše pochází hrobky, některé výstavní domy, chrámy, kaple nebo třeba bazilika na náměstí Dóm tér. Krásné je i zachovalé staré město, jehož součástí jsou zrekonstruované domy v křivolakých, strmých a romantických uličkách. 

Řada památek Pécse pochází z časů, kdy město na jižním svahu pohoří Mecsek ovládaly turecké hordy. V objektivech fotoaparátů se často nachází například mešita Ghasi Kasim na náměstí Széchenyi tér nebo mešita Jakowali Hassan Pascha v ulici Rákóczi. Dnes slouží jako muzeum turecké historie a umění. Pořádným útokem na unavené nohy je výšlap na nedaleký minaret. Působivý pohled nabízí zachovalé opevnění, jemuž dominují nejen masivní zdi, ale také kruhové bašty se střílnami. Za nimi se ukrývají další památky, například barokní kostely, studna Zsolnay na Szécheny tér nebo muzea. Jmenujme například muzeum umění či muzeum tradičních kožených výrobků. 

V okolí Pécse zvídaví cestovatelé najdou město Kaposvár. Duše romantiků určitě potěší zdejší staré město, jehož povznesená atmosféra je skutečně nakažlivá. Vedle řady opravených budov, chrámů a kostelů tu je možné navštívit také četná muzea, například archeologie, dějin města, etnografie či umění. Zajímavý pohled je na hrad Siklos z 12. století. Za návštěvu stojí nejen kvůli zrekonstruovaným exteriérům, ale i kvůli hradnímu muzeu. V podhradí se nachází mešita Malkotsch Bey. 

Szeged
Město dlouhé historie a smutnější současnosti. Řada krásných staveb totiž vzala za své během povodně, která Szeged zpustošila koncem 19. století. Prohlídku začínají cestovatelé většinou na Dómském náměstí, kde se také nalézá většina krásných budov. Zdejší impozantní kostel nechali postavit na důkaz díků lidé, kteří ničivou povodeň přežili. Jeho interiéry jsou vskutku výstavní. Často se v nich konají koncerty vážné hudby. Asi nejstarší částí města je Dimitrova věž, původně součást románského kostela. Hříchem by bylo nenavštívit Novou synagogu, na níž jsou patrné vlivy maurské secese. 

Szeged je dalším městem, který dokazuje maďarskou úctu k historii i uměleckým skvostům, protože se v něm nachází celá řada muzeí. Jmenujme například muzeum Ference Móra na náměstí Roosevelt tér s archeologickými, uměleckými a lékárenskými exponáty či městské muzeum ve zbytku zdejšího hradu. Zvláštností je i expozice v ulici Felső-Tiszapart, která je věnovaná výrobě vyhlášených salámů. 

Severně od města leží vesnice Csongrád, jejíž působivé domy s rákosovou střechou nenajdete nikde jinde v Maďarsku. Lokalita v parku slouží jako vyhlášené výletní místo nejen obyvatel země, ale i turistů. Ještě severnější Szarvas je dokonce jeden velký park. Jeho zakladatelé tu na přelomu 19. a 20. století nasázeli tisíce různých druhů stromů. Zajímají-li vás podrobnosti o městu Szeged včetně turisticky hodnotných údajů, navštivte adresu www.livin4.com/szeged.