631ZOBRAZENÍ

Ostrovy objevili španělští mořeplavci na počátku 16. století. Koncem 18. století je navštívil britský námořní kapitán John Marshall, po kterém je souostroví pojmenováno. Na přelomu 19. a 20. století se území stalo německou kolonií, po začátku 1. světové války ho ale obsadili japonští vojáci. Později získaly nad ostrovy poručenství Spojené státy americké. Po vyhlášení republiky Marshallovy ostrovy bylo souostroví volně přidruženy k USA. Poručenství však bylo zrušeno v roce 1990, kdy OSN uznala dohodu, podle které USA poskytují ekonomickou pomoc a odpovídají za ochranu ostrovů.

VSTUPNÍ PODMÍNKY
Cestovatel potřebuje pas platný minimálně šest měsíců po vstupu do země a vízum, které vydává Chief of Immigration, Ministry of Foreign Affairs, Republic of the Marshall Islands, Majuro 96960, tel: 6253181, fax: 6253685. Vízum platí 90 dnů, prodloužení je možné. Turista potřebuje dostatečnou hotovost a zpáteční letenku či jízdenku. Bezcelně je možné dovézt 600 cigaret nebo 454 g cigár či tabáku, 2 litry alkoholu (platí jen pro turisty starší 21 let). Naopak zakázán je dovoz zbraní, munice, drog a pornografických materiálů. Pro operace se zvířaty či rostlinami, stejně jako se starožitnostmi, je nutné povolení.

PODNEBÍ
Marshallovy ostrovy jsou příjemným koutem planety, kam je nejlepší vyrazit během května až září, kdy je klidné a teplé počasí. V ostatních měsících trápí souostroví občasné deště, které jsou nejkrutější během měsíců březen, duben, říjen a listopad.
Na Marshallovy ostrovy je komplikovaná cesta, protože musíte letět většinou přes Austrálii či Nový Zéland na Fidži, Kiribati, Tuvalu nebo Honolulu a teprve odtud na mezinárodní letiště Majuro na Marshallových ostrovech. V Majuru je také mezinárodní přístav, do kterého plují lodě z většiny přístavů Oceánie.

DŮLEŽITÉ KONTAKTY
Jeden z nejbližších zastupitelských úřadů ČR je v Austrálii: Embassy of the Czech Republic, 38 Culgoa Circuit, O Malley, Canberra ACT 2606, tel: 00612/62901386, fax: 62900006, mail canberra@embassy.mzv.cz. Informace turistům i případnou pomoc v nouzi zajišťuje Marshall Islands Visitors Authority, P.O. Box 1727, Ministry of Resources and Development, Majuro, Marshall Islands 96960, tel: 625-3206, fax: 3218, e-mail: tourism@ntamar.com.

NEMOCNICE, SLUŽBY
Zdravotnická péče je na přijatelné úrovni, ale je dostupná pouze v Majuro a Ebeye. Všude je vyžadována platba v hotovosti, proto nezapomeňte na dobré cestovní pojištění. Doporučuje se pít pouze převařenou, či spíše kupovanou balenou vodu v lahvích s neporušeným uzávěrem.
Marshallovy ostrovy jsou v porovnání s mnoha jinými ostrovy Oceánie poměrně levné. Pokud budete nocovat v nejlevnějších hotelech, stravovat se individuálně a žít střídmě, postačí vám okolo 40 USD denně. Pokud si budete vyskakovat, připravte si až pětinásobek. Banky jsou ve všech turistických oblastech, kde bez problémů akceptují kreditní karty a cestovní šeky.
Ubytování je na Marshallových ostrovech poměrně snadno dostupné, především na Majuro se můžete ubytovat v téměř 150 hotelech. Mimo tento atol však není výběr ubytovacích zařízení tak pestrý, většinou najdete jednodušší penziony. Na mnoha plážích Marshallových ostrovech jsou kempy. Hlavní hotel v Majuro je luxusní, jedna noc přijde na 100 USD.
Restaurace jsou dostupné pouze na atolu Majuro, podávají australskou, čínskou, polynéskou i evropskou kuchyni. Na menších ostrovech naleznete pouze rychlá občerstvení. Počítejte s tím, že konzumace alkoholu je na mnoha atolech zakázána. Elektrické napětí je 110 V, 60 HZ.

DOPRAVA, ČAS
Pro řízení osobního automobilu na Marshallových ostrovech vám postačí náš řidičský průkaz, který můžete s klidem využívat po dobu třiceti dnů. Půjčovna automobilů se nalézá v Majuro a nabízí většinou japonské vozy. Jezdí se vlevo. Silnice na atolu Majuro jsou plné výmolů, neznačených oprav, toulavých zvířat a dětí, které na automobily hází kamení a klacky. Žádná ze silnic nemá silniční značení nebo osvětlení. Po těžkých deštích navíc komunikace zůstávají nesjízdné. Pohled na opilého řidiče za volantem je tu bohužel běžný, především o víkendech. Autobusové doprava neexistuje, ale taxíky jsou běžné na každém rohu a velmi levné. Dopravu mezi ostrovy zajišťují čtyři státní trajekty, které plují podle přesného jízdního řádu. Další lodi, většinou soukromé, mohou být najaté pro individuální plavby mezi atoly, pro potápění, vodní sporty nebo relaxaci. Hlavní přístav je na Majuro. Letouny zajišťují spojení s malými ostrovy. Čas je na Marshallových ostrovech plus jedenáct hodin.

NEBEZPEČÍ
Marshallovy ostrovy jsou poměrně bezpečným místem planety. Kriminalita je tady nízká, ale v poslední době se zvyšuje. Nejčastějším trestným činem jsou krádeže z hotelových pokojů, kapesní krádeže a vykrádání vozidel. Cestovatelé se setkávají i s vandalismem. Doporučujeme nenechávat osobní věci bez dozoru, především na plážích.