595ZOBRAZENÍ

HISTORIE
Nejstarší historie Monaka patří Féničanům, kteří tu ve starověku zakládají první osadu. Malý stát později upadá do područí Řeků, Římanů, Kartaginců a Janovanů. V roce 1297 se stává majetkem šlechtického rodu Grimaldiů, kterým patří dodnes. Více než sto let v šestnáctém a sedmnáctém století je protektorátem Španělska. Později získává ochrannou ruku Francie, k níž je později také připojeno. Od roku 1911 je Monako nezávislou konstituční monarchií, ve které se neplatí daně z příjmů, je tedy daňovým rájem.

PODNEBÍ
Klimatické podmínky: Monacké knížectví se vyznačuje příjemným teplým podnebím s více než 300 slunečnými dny v roce. Podnebí má velkou zásluhu na tom, že Monako je známým turistickým rájem. Nejteplejší měsíce v roce jsou červen, červenec a srpen, kdy rtuť teploměru ukazuje kolem 30 °C. Pláže jsou však plné až do poloviny října. 

Nejlepší doba návštěvy: Mnoha turistům je úplně jedno, v jaké roční době přijíždějí, protože do Monaka míří zejména za hazardem. Pokud se chcete Monakem toulat, zamiřte sem na jaře nebo na podzim, který je stále příjemně teplý. Máte-li v plánu koupání či lákavé festivaly, pak je pro vás ideální horké léto. V této době je však Monako plné lidí. Davy turistů sem přijíždějí také v květnu (závody F 1) a lednu (rallye Monte Carlo).

NEBEZPEČÍ
Charakteristika: Monako je velmi bezpečnou zemí. Prakticky na každém kroku dohlížejí na pořádek policisté, strážníci nebo garda. Hrozbou tak mohou být především kapsáři a zloději, kteří řádí zejména v turistických centrech, hlavních památkách, obchodech a tlačenicích. Nebezpečí může někdy představovat také velmi hustá

ZDRAVOTNICTVÍ
Upozornění: Vzhledem k těsným vztahům se sousední Francií platí pro Monacké knížectví stejné informace jako pro Francii - údaje o zdravotnictví i lékárnách jsou stejné, zdravotnické rady se také neliší. Podrobnosti proto hledejte v kapitole ZDRAVOTNICTVÍ v informacích o FRANCII.

UBYTOVÁNÍ
Charakteristika ubytování: Vzhledem k tomu, že Monako ročně navštíví miliony turistů, najdete tu desítky ubytovacích kapacit. Jsou ovšem velmi drahé, a proto je výhodnější zajistit si nocleh v sousední Francii, kde je i spousta kempů a hostelů. Zato na území Monaka jsou levné kapacity vzácností. 

Pokud vyžadujete ubytování v Monaku, můžete nocovat především ve drahých hotelech a apartmánech. Těch je v knížectví obrovský počet. Hotely se dělí do pěti kategorií. Nutná je rezervace předem. Ideální zařízení hledejte na internetových adresách www.sbm.mc nebo www.monaco-hotel.com. 

Apartmány si můžete pronajmout prostřednictvím cestovní kanceláře nebo nejbližší turistické kanceláře. Také v tomto případě je nutná rezervace dlouho dopředu. Pokud toužíte po levnější variantě noclehu, zamiřte do jednoho z mála hostelů. Podrobnější informace získáte na adrese www.youthhostel.asso.mc.

STRAVOVÁNÍ
Upozornění: Vzhledem k těsným vztahům se sousední Francií platí pro Monacké knížectví stejné informace jako pro Francii - kuchyně je stejná, nápoje stejné, možnosti stravování také. Podrobnosti proto hledejte v kapitole STRAVOVÁNÍ v informacích o FRANCII.

OBCHODY A SLUŽBY

Obchody: Vzhledem k tomu, že Monako je rájem milionářů a celebrit z celého světa, jsou zdejší obchody plné nejrůznějšího zboží. Převládají butiky renomovaných návrhářů, zlatnictví a starožitnictví. Větší města mají otevřeno od 10 do 19 hodin, a to mimo neděli. Supermarkety obsluhují zákazníky sedm dní v týdnu do 21 hodin, mnohdy i déle. V době turistické sezóny jsou obchody otevřené déle. 

Pošty: Poštovní schránky mají žlutou barvu a najdete je prakticky na každém rohu. Většinou jsou umístěné před poštovními úřady, ale stojí i na zdech obchodních domů. Dobu jejich vybírání najdete, stejně jako u nás, napsanou na čelní straně schránky. Pošty mají otevřeno ve všední dny od 8 do 19 hodin, v sobotu od 8 do 12 hodin. Poskytují stejné služby jako pošty v České republice. 

Telefony: Telefonní linky v zemi provozuje Monaco Telecom (www.monaco-telecom.mc). Voláte-li do České republiky, musíte vytočit tuto kombinaci: 00 + 420 + (předvolba) + telefonní číslo. Telefonovat můžete z poštovních úřadů, hotelů a veřejných automatů, které přijímají telefonní karty, kreditní karty nebo mince. Telefonní kartu (télécarte) koupíte v prodejnách tabáku a na poštách. Karty vám umožní volat vnitrostátně i do zahraničí. Volání nouzových čísel (policie apod.) je zdarma. Při telefonování z hotelů je dobré si předem zjistit poplatky hotelu, které se obvykle připočítávají k hovornému. Stejně jako u nás platí, že volání v nočních hodinách a o víkendech je o poznání levnější. 

Suvenýry: Mezi tradiční monacké suvenýry patří parfémy, čokoláda, keramika, oblečení, boty, šperky a výšivky. Mezi sběrateli jsou velice populární monacké poštovní známky. 

Elektřina: 220 voltů, 50 Hz.

AKTIVITY
Kultura: Největší podíl na vybudování monacké kultury má jeho výsost princ Rainier III., který pozvedl za 50 let své vlády monackou hudbu i literaturu bez nadsázky do nadpozemských výšin. Z popudu Rainiera III. byla založena například Monacká hudební akademie, a to v roce 1956. Velkému zájmu se návštěvníků těší i Filharmonický orchestr Monte-Carlo založený v roce 1863. V roce 1953 se stal světoznámý jako Národní orchestr Monte-Carla, ale v roce 1979 se vrátil zpět k původnímu názvu. Tuto monackou chloubu dirigovali mimo jiné Richard Strauss nebo Leonard Berstein. 

Významnými kulturní stánky knížectví jsou Opera Monte-Carlo (www.opera.mc) a Les Ballets de Monte-Carlo (www.balletsdemontecarlo.com). Známými divadly jsou Fort Antoine a Théâtre Princesse Grace. Místem častých návštěv je také Muzeum lodí ve Fontvielle, které bylo otevřeno v roce 1993. Zabírá 600 čtverečních metrů a obsahuje sbírku modelů lodí ze všech koutů světa, včetně válečných. 

Monako je proslavené i rušnými festivaly, kterým kraluje Jarní umělecký festival, Týden barokní hudby a Mezinárodní cirkusový festival. Bližší informace o festivalech najdete na internetových stránkách Monackého turistického úřadu (www.monaco-tourism.com). 

Zábava: Rušný noční život, lesk světel a zábava - to jsou hlavní důvody, proč do Monaka míří lidé z celého světa. Především čtvrť Monte-Carlo není ničím jiným, než průvodcem zábavou. Zajít si proto můžete do různých varieté, diskoték nebo v klidu sledovat film v kině. Ale životem to kypí hlavně v kasinech, kolem nichž jsou diskotéky a varieté soustředěny. Takže popravdě řečeno, ať už zamíříte do jakéhokoliv zábavního podniku, stejně vždy skončíte v kasinu. Chuťové pohárky můžete ukojit v četných restauracích. Přehledného průvodce zábavou v Monaku ve francouzštině naleznete na internetových stránkách www.happymonaco.com. Pokud vás lákají rychle vydělané (nebo prohrané) peníze, zaujmou vás internetové stránky kasin v Monaku (www.sbm.mc). 

Sport: Když se řekne Monako a sport, vybaví se většině turistů motorismus. Není divu, vždyť na území malého státečku se konají dva prestižní závody - rallye Monte-Carlo (leden) a Velká cena Formule 1 (květen). Stránky věnované motoristickým sportům v Monaku najdete na internetové adrese www.acm.mc. 

Krásné počasí přeje vodním sportům. Hlavní veřejnou pláží je Larvotto. Velice populární jsou i pláže Monte-Carlo Beach Club nebo Beach Plaza Sea Club. Koupat se ale nemusíte jen v moři, protože v Monaku je také celá řada plaveckých bazénů. Populární je bazén prince Rainiera III., ale upravené bazény mají všechny větší hotely v knížectví. Častým vodním sportem je také potápění, windsurfing, vodní lyžování a jachting. Všechno o jachtingu najdete na stránkách Jachtařského klubu (www.yacht-club-monaco.mc). 

Mezi suchozemskými sporty se velké oblibě těší golf (jak jinak, v Monaku). Je až k neuvěření, že by se v tak malé zemi našlo místo pro golfové hřiště, ale je tomu tak. Golfový klub, respektive zdejší 18ti jamkové hřiště se nachází v nadmořské výšce 810 na Mont Agel. Takže pokud vás omrzí otloukání bílého míčku, stačí zvednout hlavu a prohlížet si krásné panorama monackého knížectví. Nechcete-li se drápat tak vysoko, zamiřte do Parku princezny Antoinetty, kde si golf zahrajete také, i když je takový mini. Dalším oblíbeným sportem je squash a tenis (www.mccc.mc). Divácky populárním sportem je také kopaná, a to především v podání klubu AS Monaco (www.asm-foot.mc). Velkému zájmu se těší Monacký mezinárodní maratón (www.monaco-marathon.com).

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Monako
Toto město je centrem Monackého knížectví, druhého nejmenšího státu světa, který se rozkládá na břehu Ligurského moře při alpských svazích. Historie města stejně jako celé země sahá do 10. století před naším letopočtem, kdy tu byla Féničany založena osada, která se brzy stala nejen významným přístavem, ale také důležitým centrem obchodu. Řekové a Římané jako někdejší pánové tohoto území úzkostlivě dbali na jeho plynulý rozvoj a stále jej rozšiřovali. 

Dnes Monako žije z cestovního ruchu, čemuž výrazně přispívá i konání jednoho ze závodů série Formule 1 - Velká cena Monaka, kdy se přímo v ulicích města odehrávají strhující sportovní bitvy. Město každoročně navštíví několik milionů turistů. Jedním ze symbolů je proslulé střídání stráží před branami Knížecího paláce a stavby v renesančním stylu s úchvatnými interiéry. Další zajímavostí je známé Oceánografické muzeum s gigantickým akváriem, desítkami vzácných mořských živočichů a středomořskou faunou. Toto muzeum obklopují Svatomartinské zahrady, které vás na okamžik přenesou do daleké Afriky díky rostlinám a stromům typickým pro africkou vegetaci. Nedaleko Oceánografického muzea se nachází také monumentální stavba katedrály z přelomu 19. a 20. století, ve které jsou umístěny mimo jiné hrobky monackých knížat. 

Aniž byste si jakkoliv uvědomili fakt, že vycházíte z města, ocitáte se náhle v druhém městě Monackého knížectví, Monte-Carlu, které je známým letoviskem, obchodním centrem a sídlem desítek luxusních vil milionářů. Monte-Carlo je ale známé především díky kasinům, z nichž první zde bylo založeno už v 19. století. Opravdového rozmachu se odvětví dočkalo až na konci století, kdy tu byla postavena nejznámější stavba Kasina, jejímž tvůrcem nebyl nikdo jiný než architekt pařížské opery Ch. Garnier. V budově je celá řada rozličných heren, restaurací, čajoven a salónků. Okolí kasina tvoří krásné zahrady s terasami, ze kterých je dokonalý výhled na tuto maličkatou, ale velmi zajímavou zemi.