792ZOBRAZENÍ

HISTORIE
Území bylo objeveno v 15. století portugalskými mořeplavci. Poté se ho snažili kolonizovat Britové a Nizozemci, nakonec ho však ovládli Němci na konci 19. století. Po 1. světové válce byla země jako mandátní území Společnosti národů ve správě dnešní Jihoafrické republiky a nesla název Jihozápadní Afrika. Po mnoha letech občanské války přijala Jihoafrická republika v roce 1990 rozhodnutí OSN a vyhlásila nezávislost spravované země. Namibie je však stále na Jihoafrické republice ekonomicky závislá.

VSTUPNÍ PODMÍNKY
Cestovatel potřebuje cestovní pas s platností přesahující dobu pobytu o šest měsíců a platné namibijské vízum. Víza vystavují diplomatické a konzulární mise Namibie, jedna z nich sídlí v Moskvě, 2nd Kazachy Lane House 7, tel: 007095-2303275, fax: 2302274, úřední hodiny ve všední dny od 9 do 16.30 hodin. O vízum lze požádat také na velvyslanectví Namibie v jihoafrické Pretorii, které sídlí na adrese 702 Church Street, tel.: mezinárodní kód JAR + 012/3445992, fax: 012/3445998, úřední hodiny od pondělí do pátku od 8 do 17 hodin.
Žádost o vízum je potřeba doložit platným pasem, zpáteční letenkou či potvrzením o zajištěné zpáteční dopravě ze země. Pokud vízum není udělováno do pasu, je nutno k žádosti přiložit dvě fotografie. Víza se udělují nejdéle na devadesát dnů, o prodloužení víza je nutno požádat imigrační úřad během pobytu v Namibii. Pobyt v zemi po uplynutí platnosti víza je trestně stíhán, hrozí i uvěznění. Žadatelé, kteří cestují do Namibie z jiného důvodu než je dovolená nebo obchodní jednání, musí požádat o vízum Ministry of Home Affairs, Private Bag 13200, Windhoek, Namibia.
Bezcelně mohou dovážet zboží pro vlastní potřebu pouze osoby starší šestnácti let. Povolen je dovoz 400 ks cigaret nebo 50 ks cigár či doutníků nebo 250 g tabáku. Dále lze dovézt 1 litr destilátu, 2 litry vína, 250 ml toaletní vody a dárky v hodnotě 1000 jihoafrických randů. Povinná směna valut není zavedena, není nutné ani prokazovat dostatečné množství finančních prostředků na dobu pobytu.

PODNEBÍ
Do Namibie se jezdí především za poznáváním divoké africké přírody, ale existují tu i krásné písečné pláže. Nejlepší dobou návštěvy Namibie je období sucha od března do října, kdy vládne slunné počasí a téměř nikdy neprší. Horkým měsícům od prosince do konce února se raději vyhněte, protože vedro je opravdu nesnesitelné. To platí především pro poušť Kalahari, která zabírá velkou část Namibie. Pobřeží bývá příjemnější, protože chladnější mořské větry nedávají nesnesitelným teplotám šanci cestovatele umořit.
Nejlepší cesta do Namibie je letecká. Národní letecká společnost Namibie létá pravidelně ze dvou velkých evropských letišť - z Frankfurtu nad Mohanem a Londýna, odkud trvá cesta do Windhoeku déle než dvanáct hodin. Letecky se do Namibie dostanete i z okolních afrických zemí, například z Jihoafrické republiky nebo Botswany.
Kvalitní silniční spojení má Namibie s Jihoafrickou republikou. Silnice s pevným povrchem vede z Kapského Města přes Upington do namibijského Grünau. Ze sousední Botswany vede prašná cesta do namibijského Gobabisu. V současnosti se pracuje na začlenění této cesty do nové dálnice přes poušť Kalahari, takže v budoucnu bude spojení obou zemí velmi kvalitní.
Železniční spojení Namibie s Jihoafrickou republikou je velmi dobré. Hlavní trasa vede přes Keetmanshoop do měst Windhoek, Okanhandja, Swakopmund a Walvis Bay. Po železnici se z okolních zemí dostanete i do měst Omarruru, Otjiwarongo, Otavi, Tsumeb a Grootfontein. Do Namibie se můžete dostat i po moři. Země má dva přístavy - Walvis Bay a Lüderitz. První z nich je určený pro velké námořní lodi a tankery, druhý slouží pouze malým lodím.

NEMOCNICE, SLUŽBY

Zdravotnictví je na slušné úrovni a nemocnice jsou velmi moderní, zejména v hlavním městě. Je však třeba uzavřít pojištění léčebných výloh, protože veškerou zdravotnickou péči je nutné platit v hotovosti. Doporučuje se očkování proti tetanu. Na jih od hlavního města se vyskytuje dětská obrna. Nebezpečí malárie je v oblastech Etosha, Ovambu a Caprivi.

V Namibii je poměrně rozvinutý turistický ruch. Tomu odpovídají i ceny, které jsou vyšší než v jiných afrických zemích. Přesto Namibie nepatří mezi drahé destinace. Pokud budete bydlet v obyčejných hotelech, nakupovat jídlo v obchodech a využívat hromadnou dopravu, postačí vám asi 15 USD denně. Pokud budete nocovat v lepších hotelech, stravovat se v restauracích a jezdit taxíkem, připravte si 50 USD denně. Pokud se ubytujete v renomovaném hotelu, jíst budete v hotelové restauraci a půjčíte si terénní vůz, sáhněte do kapsy pro 100 USD denně.

Oficiální měnou je namibijský dolar, ale používat můžete i jihoafrický rand. Kreditní kartou je možné platit ve velkých městech, v hotelech a lepších obchodech. Cestovní šeky znějící na tvrdou zahraniční měnu přijímají namibijské banky bez problémů.Ubytovacích kapacit je v Namibii dostatek. Největší výběr hotelů je samozřejmě ve velkých městech, zejména ve Windhoeku a Swakopmundu. Čtyřhvězdičkové hotely jsou Safari Court Hotel, Kalaharie Sands a Windhoek Country Club ve Windhoeku, Mokuti Lodge v rezervaci Etosha, Swakopmund Hotel Station, Entertainment Centre ve Swakopmundu. Hotely se třemi hvězdičkami jsou Safari ve Windhoeku, Hansa ve Swakopmundu a Canyon v Keetmanshoop. V těchto hotelech je vhodná včasná rezervace. Pro bližší informace kontaktujte HAN - Hotel Association of Namibia, P.O. Box 86078, Windhoek, tel./fax: 61-222904.

Další možnost ubytování nabízejí kempy, které najdete ve větších městech. Bývají ve správě města, proto jsou většinou čisté. Mnoho z nich je navíc vybaveno chatkami. Ceny se pohybují okolo 10 USD za noc. Volné kempování v přírodě není povoleno. V národních parcích včetně rezervace Etosha je dostatek kempů a bungalovů, cena začíná na 7 USD za noc.

Kempinky jsou i v Ai-Ais, horké oblasti směrem k jihoafrickým hranicích, v Hardap Dam na jihu, v Gross Barmen poblíž Okanhandja, u Popa Falls v Kavangu, v parku Namib-Naukluft a na mnoha místech podél pobřeží.

Restaurací a stravovacích zařízení je dostatek zejména ve velkých městech. Podniky připomínají doby, kdy byla Namibie v područí Německa, a proto na jídelních lístcích najdete i typicky evropská jídla. Mezi speciality patří sušené maso biltong a uzené maso rauchfleisch. Elektrické napětí je 220 V, 50 Hz.


DOPRAVA, ČAS
Pro řízení osobního vozu je třeba náš i mezinárodní řidičský průkaz. V Namibii se stejně jako v Jihoafrické republice jezdí vlevo. Nejvyšší povolená rychlost je 120 km/h, pokud místní úpravy nestanoví jinak. Povinné jsou bezpečnostní pásy na všech sedadlech.
S ohledem na velkou rozlohu je při cestách autem nutno vozit zásobu pohonných hmot, protože čerpací stanice jsou pouze u hlavních silnic. Při cestách do vnitrozemí je také bezpodmínečně nutné mít dostatečnou zásobu pitné vody. Pro návštěvu pouští a písečných oblastí na pobřeží je lepší použít auto s pohonem všech čtyř kol. Při cestách ve večerních a nočních hodinách je třeba věnovat řízení zvýšenou pozornost, protože na silnici se často vyskytují zvířata. Stav silniční sítě je ucházející. Většina silnic má sice nezpevněný povrch, ale hlavní trasy jsou velmi dobře udržované.
Půjčovny automobilů fungují na letištích a ve velkých městech. Většinou jde o renomované zahraniční společnosti, ale služby nabízejí i místní firmy. Vozový park určený k pronájmu je obvykle perfektní.
Kvalitní autobusová doprava funguje pouze mezi Windhoekem a hlavními centry v Namibii a Jihoafrické republice. Minibusy jezdí z města Oshakati do Keetmanshoop a z Windhoeku do Swakopmundu a Walvis Bay. Do menších měst nejezdí nic. Obyvatelé používají taxíky, které si můžete najmout ve větších městech. Železniční doprava je na přijatelné úrovni. Kvalitní denní spojení funguje na trase Windhoek, Keetmanshoop a De Aar. Stejně kvalitní je i trasa Walvis Bay, Swakopmund a Tsumeb nebo trasa Lüderitz, Keetmanshoop. Všechny vlaky mají první a druhou třídu, někdy je k dispozici občerstvení. V nočních vlacích je možné kupé v první třídě přeměnit na čtyři lehátka a kupé ve druhé třídě na šest lehátek. Děti do dvou let cestují zdarma, děti od dvou do jedenácti let platí polovinu. Letecká doprava je kvalitní, letouny létají do všech větších měst. Někdy jde o nejekonomičtější způsob dopravy po Namibii. Oproti našemu času je v Namibii plus jedna hodina, zavádí se letní čas.

NEBEZPEČÍ
Koupání v řekách se nedoporučuje s ohledem na možnost střetu s krokodýly a hrochy. Ve většině řek je nebezpečí nákazy bilharzií. Přestože je bezpečnostní situace lepší než v Jihoafrické republice, je lepší mít vůz stále uzamčen. Při opuštění auta nenechávejte věci na sedadlech. Při parkování pokud možno využívejte hlídaných parkovišť. Všechny cenné věci mějte dobře uzamčeny na bezpečném místě, nenoste je s sebou. Před cestou se doporučuje pojistit zavazadla.
Rizikovou oblastí je sever Namibie, ovládaný teroristickými skupinami. Výjimkou nejsou ani útoky na turisty, například v lednu 2000 tu byla postřílena pětičlenná skupina francouzských cestovatelů. Jejich vozy byly na cestě z neklidného pásma Caprivi v severovýchodním cípu této jihoafrické země. Většina turistů se zaměřuje na místní pouště nebo pláže a pouze kolem pěti procent se vydává na sever, do neklidné oblasti Kavango a Caprivi u hranic s Angolou. Často si neuvědomují reálnost nebezpečí, které jim tam hrozí.