237ZOBRAZENÍ

Země byla poprvé sjednocena ve 13. století, pak ji v 16. století ovládli Gurkhové, kteří Nepál znovu sjednotili pod svou dynastii, která zemi vládne dodnes. Po britsko-nepálské válce na začátku 19. století území obsadila Británie, která však o století později uznala její nezávislost. V padesátých letech 20. století byla obnovena moc královské dynastie a vytvořena konstituční monarchie. Několik let nato zrušil král ústavu, ale po dlouhotrvajících protestech slíbil v roce 1990 její opětovné zavedení.

VSTUPNÍ PODMÍNKY
Doklady: Nutný je platný cestovní pas ČR. Od návštěvníků přijíždějících z oblastí žluté zimnice se vyžaduje očkování prokázané předložením mezinárodního očkovacího průkazu.
Vízová povinnost: Je zavedena. Turistické vízum lze získat na nepálském velvyslanectví v Německu: Nepal Botschaft, Im Hag 15, 5300 Bonn, tel.: 0049228/343097, 343099, fax: 0049228/856747. Druhou variantou je získání víza na hranicích nebo na letišti v Káthmándú, a to na 14 dní (15 USD) nebo na měsíc (30 USD). Vízum lze prodloužit na imigračním úřadě v Káthmándú. Turistické vízum platí pouze pro místa se sjízdnými cestami. Pro turistické cesty mimo sjízdné cesty nebo pro cesty do hor je třeba získat zvláštní povolení, tzv. Trekking Permit. Poplatek za jeho vydání závisí na trase a délce pobytu. Pokud plánujete opustit sjízdné cesty na dvou či více různých místech, musíte žádat o více povolení. Pro každé z nich budou požadovány dvě fotografie. Povolení lze získat na imigračním úřadě v hlavním městě Káthmándú: Department of Immigration, Thamel, Káthmándů (009774/18573, 12337, neděle až čtvrtek 10.30 až 14, pátek 10.30 až 12 hodin). Bez platného Trekking Permit se nelze dostat daleko, protože v Nepálu existují kontroly, které cizince bez povolení zastaví a vrátí zpět. V nejsevernějších a nejzápadnějších oblastech Nepálu některé cizince, kteří nemají potřebné povolení ke vstupu, dokonce deportují. Porušení trasy povolené v Trekking Permit je považováno za trestný čin.
Celní předpisy: Povoluje se pouze dovoz věcí osobní potřeby, 200 cigaret, 50 doutníků, max. 1,15 litru alkoholického nápoje, 12 plechovek piva, dalekohledu, kamery s max. 12 filmy, fotoaparátu s max. 15 filmy, kazeťák s max. 15 kazetami, dětského kočárku, tříkolky, spacího pytle a holí. Jiné předměty jsou zpravidla bezcelně propuštěny v případě, že jejich hodnota nepřesahuje 800 nepálských rupií.
V případě vývozu se povoluje bezcelně vyvézt to, co bylo do Nepálu dovezeno a dále suvenýry. V případě pochybností, zda nejde o starožitnost, jejichž vývoz je z Nepálu zakázán, vydá potřebné potvrzení nepálský archeologický úřad (Department of Archeology, National Archives Building, Ram Shah Path, Káthmándů, telefon: 009771/215358).
Vedle starožitností je dále zakázáno vyvážet drahokamy a polodrahokamy, jakékoli předměty ze živočichů (včetně kůží, loveckých trofejí). Zakázán je dovoz i vývoz nepálských rupií, narkotik, zbraní, lihovin. Cla se pohybují v rozmezí 10 až 20 % z hodnoty zboží.
Ostatní předpisy: V Nepálu existuje přihlašovací povinnost, kromě pobytů kratších 24 hodin. Pobyt je nutno zaregistrovat na nejbližší místní policejní stanici. Lepší hotely za své hosty registraci provedou samy.

PODNEBÍ
Nejvhodnějším obdobím pro vysokohorskou turistiku je leden, říjen a listopad. Poznávacím cestám přeje březen a duben. Monzunové deště panují od června do září. V prosinci a lednu může být v Nepálu dost zima, naopak v květnu až červnu příliš velké horko.
Nejlepší letecké spojení do Nepálu je přes Frankfurt nebo Londýn. Tranzit přes Indii se příliš nedoporučuje. Pokud jej cestující použije, měl by být vybaven i indickým turistickým vízem. V žádném případě se nedoporučuje cestovat vlastním vozem. Většina českých turistů přijíždí do Nepálu pozemní cestou z Indie. Pozemní spojení mezi Indií a Nepálem je závislé na počasí a ročním období, protože se jedná o oblast častých záplav v monzunovém období (červen až srpen). Mimo záplavové oblasti leží přechody Biratnagar a Jaynagar. Hraniční přechod mezi Nepálem a Čínou (Tibetem) je vyhrazen pro malý pohraniční styk.

DŮLEŽITÉ KONTAKTY
Diplomatickou a konzulární působností pro Nepálské království je pověřeno velvyslanectví ČR v Indii: Embassy of the Czech Republic, 50-M, Niti Marg, Chanakyapuri, New Delhi 110 021, tel: 009111-6110205, 6110318, 6110382, fax: 009111-6886221. Důležitá telefonní čísla: linky tísňového volání v Nepálu neexistují.

NEMOCNICE, SLUŽBY
Zdravotnictví v Nepálu je na velmi nízké úrovni. Doporučuje se v případě nutnosti vyhledat soukromého lékaře. Do Nepálu je nutno cestovat v dobrém zdravotním stavu. Je třeba nechat si zkontrolovat páteř, zádové svalstvo a chrup. Kvalitní cestovní pojištění je nutností, je však důležité pamatovat na to, že většina pojišťoven ve svých podmínkách pro zdravotní pojištění do zahraničí stanoví, že se pojistné nevztahuje na trekking a horolezectví.
Soukromá zdravotnická zařízení vyžadují zaplacení úkonu ihned po jeho provedení, ať už jde o drobné ošetření nebo náročnější operace. Proto je nutné, aby cestovatelé byli vybaveni odpovídající hotovostí. Pokud nemají dostatek financí na náhradu léčebných výloh, mohou být ošetřeni v charitativních a misijních nemocnicích. Nejčastějším zdrojem onemocnění je voda. Doporučuje se nepít vodu kromě převařené, nejíst potraviny prodávané na ulici, nejíst nedostatečně tepelně upravená a syrová jídla, omývat ovoce i zeleninu a nepít nápoje s ledem. Na cestě je nutno ve zvýšené míře dodržovat základní hygienické návyky. Přesto se turisté neubrání cestovnímu průjmu. U téměř všech cizinců se po několika dnech pobytu vyskytnou bolesti žaludku a střevní potíže, které jsou vyvolané změnou mikroflóry v organismu a nikoli, jak se často návštěvníci domnívají, vlivem nějaké choroby. Dieta a klid pomohou toto období přestát bez větších problémů. V případě, že problémy neustávají, je nutno vyhledat lékařskou pomoc, mohlo by se jednat o choleru (v minulosti proběhlo v Nepálu několik epidemií cholery s následkem stovek úmrtí, je proto třeba počítat s jejím výskytem), spíše však půjde o žloutenku, amébózu či lambliózu.
V jižních částech země se od srpna do listopadu vyskytuje japonská encefalitida, na níž každoročně umírá mnoho lidí. Od listopadu do května propuká epidemie meningitidy. Při styku se zvířaty hrozí zvýšené riziko nákazy vzteklinou, především ve večerních hodinách. Doporučuje se očkování proti virové hepatitidě A (při delším pobytu také proti B), břišnímu tyfu, tetanu a poliomyelitidě, při pobytu ve venkovských oblastech proti japonské encefalitidě a meningitidě. Kromě Káthmandú a oblastí výše než 1300 metrů nad mořem přetrvává riziko nákazy malárií. Doporučuje se používat repelent proti komárům, kteří malárii přenášejí. Od cestujících, kteří přiletěli z oblastí výskytu žluté zimnice (Afrika či Jižní Amerika) a nebo jimi projížděli, může být při vstupu vyžadováno potvrzení o očkování. V nepřehledném terénu mimo horské oblasti je nutné dávat pozor na jedovaté hady!
Služby nejsou na příliš vysoké úrovni. Ceny v restauracích jsou výrazně nižší než v ČR. Jídlo bývá v Nepálu jednotvárné a také nepříliš chutné. Často se jedná o luštěninovou polévku nebo zeleninu na kari. Zdraví nebezpečné bývá maso i zeleninové saláty. Je třeba pamatovat na to, že místní obyvatelé považují kuchyni za svaté místo, kam nesmí cizinec - nehinduista. Ani do ohně v kuchyni se nesmí hodit odpadky před přípravou jídla. Stejně tak je nepřípustné ochutnat jídlo někoho jiného nebo z hrnce. Nepálci se dokonce ani nedotknou láhve, když z ní pijí. Bavit se před jídlem a během jídla je obvyklé, ale po jídle je slušné co nejdříve odejít. Pozor na místní vodu, pokud možno pít jen nápoje z uzavřených plastikových lahví. Dokonce i Nepálci samotní, pro které jsou nápoje v plastikových lahvích drahé, nepijí vodu jen tak, ale jen po důkladném převaření a přefiltrování. Mohlo by se zdát, že Nepál nemá s čistou vodou problémy, ale opak je pravdou. Je proto vhodné pít čaj, kávu nebo pivo (tzv. Chang). Vyplatí se dát si místo mléka jogurt. Nikdy nepijte nápoje s ledem! Nikdy se nespoléhejte na vlastní žízeň, ale pijte často a hodně i bez žízně!
Hotely a ubytovací zařízení jsou soustředěny především v turistických centrech, v horách jen v jednoduchých chatách. Nejlevnější ubytování se pohybuje kolem 10 USD na noc. Vytápěné a klimatizované hotely jsou mnohem dražší. Při kempinku je běžné stanování v horách.
Rychlý převod peněz do Nepálu je možný z ČR prostřednictvím American Express (peníze poslat například do American Express, Hotel Mayalu, Jamal Tol, Kathmandu) nebo Western Union (peníze poslat například do Annapurna Travel&Tours; Ltd., Kasmiri Takya Durbar Marg, Kathmandu, tel. 009771/223530).
Turisté mění peníze zpravidla na černém trhu (často cestovní kancelář nebo obchod s koberci), což je sice ilegální, ale v Nepálu tolerované. Jako jinde i zde hrozí riziko obdržení falešných bankovek. Je proto lépe měnit v bance. Pozor na velké kursové rozdíly a poplatky za směnu u různých bank. Mezi banky s nejlepšími kursy patří Nepal Bank Ltd., Nepal Grindlays Bank, Rastriya Banijya Bank či Nepal Indo-Suez Bank. Doporučuje se přivézt si do Nepálu americké dolary, především pak padesátidolarové bankovky. Bez problémů jsou měněny cestovní šeky, pokud jsou vystaveny v amerických dolarech, britských librách, německých markách nebo australských dolarech. V obchodech se platí buď místní měnou nebo indickými rupiemi. Pozor, mimo velká města se velmi těžko mění bankovky v hodnotě 100, 500 nebo 1000 nepálských rupií. Často se stává, že zdejší obchodníci, taxikáři a podobně nemají drobné na vrácení. V Nepálu je často požadována platba v amerických dolarech nebo jiné světové konvertibilní měně. To se týká téměř všech hotelů a leteckých společností, ale i cestovních kanceláří. Hlavní kreditní karty jsou přijímány jen v největších městech. Místní telefonní linky jsou přetížené, zato spojení do zahraničí funguje lépe než u nás. Pošta je velmi pomalá. Hlavním dnem pracovního klidu je v Nepálu sobota, zatímco neděle je běžný pracovní den. Mimo větší města často nebývá elektřina. Když je zavedena, často vypadává. Elektrické napětí je 220 V, 50 HZ, často však kolísá.

DOPRAVA, ČAS
Pro řízení osobního vozu potřebujete náš i mezinárodní řidičský průkaz. Půjčoven však tady mnoho není. Silnice jsou ve špatném stavu. Levným způsobem dopravy je taxislužba, která je spolehlivá a bezpečná. Železniční doprava v Nepálu neexistuje. Autobusová doprava je levná, ale nepohodlná. Zvýšenou pozornost je třeba věnovat balení zavazadel, protože se přepravují na střeše autobusu. Letecké společnosti Royal Nepal Airlines a Indian Airlines nabízejí lidem do 30 let na spojích mezi Indií a Nepálem slevu ve výši 25 procent. Držitelům mezinárodního studentského průkazu do 26 let jsou na vnitrostátních letech poskytovány slevy ve stejné výši. Vnitrostátní letenky musí být placeny ve volně směnitelné měně. V Nepálu je v zimě o čtyři a tři čtvrtě a v létě o tři a tři čtvrtě hodiny více než u nás.

NEBEZPEČÍ
Charakteristika: Bezpečnostní situace v Nepálu je dlouhodobě stabilní, cestovatelům tady hrozí spíše zdravotní rizika než závažná trestná činnost. Pouliční kriminalita je často namířena proti cizincům, jedná se o kapesní krádeže, krádeže osobních zavazadel atd. Také ženy bývají obtěžovány. Proto se doporučuje zejména ženám chodit vhodně oblečeny (ne krátké sukně a tílka), a to zejména v odlehlých oblastech. Jsou také hlášeny krádeže cestovních pasů.
Z krátkodobého hlediska není rozumné cestovat do západních, méně osídlených oblastí země. Od roku 1996 totiž probíhá povstání proti vládě ze strany maoistických bojůvek a povstalci operují převážně v zemědělských oblastech na západě země.
Drogová kriminalita: Nepálský zákon o kontrole narkotik, jež jsou v zákoně definována, zakazuje jejich pěstování, výrobu, přípravu, prodej, distribuci, vývoz, dovoz, přepravu, skladování i užívání. Trestní postihy se liší od druhu narkotika, jeho množství a způsobu, jakým se s ním nakládá. Postihy zahrnují tresty odnětí svobody v rozmezí několika měsíců až několika let. Za porušení zákona je možné uložit i trest doživotí, a to například tehdy, když pachatel prodává, vyváží, dováží či jinak distribuuje narkotikum v množství překračujícím 100 gramů. Tresty odnětí svobody jsou doplňovány peněžitými tresty.

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Bahagtapur
Třetí největší město Nepálu se pyšní největší pagodou země Nytapola i staletou historií. První zmínky o Bahagtapuru jsou už z 8. století, největší slávu však město zažilo až o sedm staletí později. V této době tu jako z vody vyrostla řada nejrůznějších staveb, od obyčejných obydlí až po výstavní chrámy a paláce.
Centrem města je umělá vodní nádrž Siddhi Pokhari, v jejím těsném sousedství leží náměstí Dárbar s královským palácem a mnoha dalšími budovami. Do nebývalé krásy vyrostla nejen už zmiňovaná nejvyšší pagoda země Nytapola, ale také její stálá konkurentka Pashupatinath.

Káthmandú
Metropole Nepálu Káthamandú leží ve stejnojmennému údolí, které je synonymem působivé krásy a naděje na lepší život. Jeho historie sahá do 8. století, kdy založil první osadu jménem Sárkár nebo také Kántipursi král Gunakama Déva. Současné jméno Káthmandú získalo hrdé město nad řekou Višnumati podle pagodovité stavby Kašthamanapa na náměstí Dárbar. Podle pověsti je postavena ze dřeva jediného stromu.
Celé náměstí Dárbar je doslova oblepené významnými stavbami. Staré paláce, chrámy a další budovy symbolizují vyspělost zdejší civilizace, kterou dnes paradoxně trápí chudoba. Mezi obdivovaná turistická místa patří sídlo králů Hanumán Dháka, chrám bohyně Tálédžu, socha krále Pratápamally, kongresová hala nebo korunovační plošina.
Bránou opičího krále Hanúmana je možné vejít na nádvoří starého královského paláce, jehož součástí je další pagoda, tentokráte devítipatrová a s úchvatnými dřevořezbami. Pagody jsou ostatně pro Káthmandú typické. Méně zdobené a také nižší stavby najdete rozeseté po celém městě. V jedné z nich sídlí bohyně života, ostatní jsou zasvěcené dalším důležitým bohům.
Impozantní budovou, u níž se Bongo Bongo zastaví, je klasicistický palác Sinha dárbar. Stále je sídlem nejvyšších představitelů země, kteří tak dodržují staletou tradici. Cestou k němu je možné vidět památník obětí, který zobrazuje mučedníky a krále Trihuvana Bíra Bikrama Šáha Dévu, tedy muže se zajímavě dlouhým jménem. Asi nejvíce fascinující pohled však na turisty čeká z padesát metrů vysoké věže Dharary, kterou nechal postavit ministr Bhímséna Thány na začátku 19. století.
Káthmandú leží ve stejnojmenném údolí, v nejpříjemnějším místu země. Ze všech stran je obklopené horami a protéká jím hlavní řeka Bagmati. Důkazem toho, že jde o oblíbené místo, je také přítomnost dalších dvou největších měst Nepálu, Bhatapuru a Patanu. K vidění tu však jsou také další pamětihodnosti. Necelých pět kilometrů od Káthmandú stojí dvě tisícovky let stará, nejspíš nejhezčí stavba celé země, buddhistická stúpa Svajambhútanova. Vysoká věž je plná mistrně ztvárněných reliéfů. Pět kilometrů severovýchodně od Káthmandů jsou skvostné vodní zahrady, v nichž chrlí vodu na dvacet krokodýlích hlav. Východně od řeky Bágmatí má svůj svatostánek bůh Šiva. Pagoda zdobená stříbrem je často v objektivu fotoaparátů. Jen osm kilometrů severovýchodně od Káthmandů je královská rezervace Gókarnaban, plná zdravých kusů zvěře a nezkažené přírody. Nedaleké městečko Kirtipur obývají typičtí obyvatelé, kteří si dodnes nezvykli na moderní oděv a styl života.

Lumbini
Místo, kde se před více než dvěma a půl tisíci lety narodil Siddhartha Guatama, zakladatel buddhismu. Cestovatelé, kteří navštívili Mekku nebo Betlém, budou podobou Lumbini velmi překvapeni. Byť se jedná o nábožensky velmi důležité místo, nenachází se tady žádné gigantické a nákladné stavby ani davy poutníků. Lumbini je opuštěné místo, klidná část země odtržená od velkých cest, což zdůrazňuje postoj, jaký mají buddhisté ke světskému majetku, věcem i potřebám. Pouhých 30 kilometrů východně od Lumbini leží vesnice Tilaurakot, která je domovem královského paláce Kapilvastu. Právě tady Buddha vyrůstal jako princ dynastie Shakya až do svých 29 let, kdy se tohoto postu vzdal a jal se hledat osvícení.

Patan
Druhé největší město Nepálu, v němž žije téměř 200 tisíc obyvatel. Leží poblíž Káthmandů, protože všechna důležitá osídlená místa se nalézají ve stejnojmenném údolí. Patan je proslulý především řemeslnou výrobou a šikovností svých obyvatel. Fascinující pohled je proto téměř do všech zdejších dílen, v nichž se vyrábí krásné předměty z bronzu i drahých kovů. Ty se tu vyrábějí odjakživa respektive už od 3. století, kdy byl Patan založen. Největší slávu obyvatelé zažili v 17. století, v dobách největšího rozkvětu města. Nejen trhy však stojí za zmínku.
Střed města tvoří stejně jako v Káthmandú náměstí Dárbar, obsypané impozantními chrámy, pagodami a paláci. Právě královský palác vás na první pohled upoutá svou malebností. Zahanbit se však nenechají ani další stavby - chrám Krishna Mandir, Hiranya Varna Mahavihar neboli Zlatý templ, jeden z nejpůsobivějších buddhistických klášterů v Nepálu.

Pokhara
Město je proslulé spíše působivou polohou, než historickou a kulturní důležitostí. Klidné místo u jezera a hor častou slouží jako oáza, kde turisté mohou znovu čerpat síly po dlouhých vyčerpávajících túrách. Pokhara je půvabná i mírumilovnou atmosféru.
Nachází se tu řada tibetských sídel, klášterů na vrcholcích hor i úchvatných vodopádů, které zdobí zdejší pohádkovou přírodu. Při jednodenním výletu můžete spatřit vápencové jeskyně Sarangkot v Mahendra Gufa či jezera Rupa a Begnas Tals. Více námahy bude stát čtyřdenní výlet k obzoru Annapurny.