275ZOBRAZENÍ

HISTORIE
Ve starověku Norsko ovládly germánské kmeny, které vytlačily původní laponské obyvatelstvo. První státní útvar na území Norska vznikl v 9. století, ale království nebylo příliš pevné ani silné. To byl důvod, proč se Norsko stávalo součástí ostatních království. Sousedním tlakům totiž země nedokázala čelit. V 11. století se tak Norska zmocnila říše Knuta Velikého. Norští Vikingové v té době podnikali dlouhé výpravy na Britské ostrovy, do Grónska a na Island. 

V roce 1319 Norsko uzavřelo spojenectví se Švédskem, v roce 1380 s Dánskem a konečně v roce 1397 vznikla Kalmarská unie, která sjednotila všechny severské státy. Po jejím rozpadu se země stala pouhou provincií Dánska, kterou byla až do roku 1814, kdy vyhlásila samostatnost. 

Už o rok později bylo ale Norsko rozděleno mezi Švédsko a Dánsko, aby definitivní nezávislost získalo až v roce 1905. Během první světové války byla země neutrální. Ve druhé světové válce ji okupovala armáda německé Třetí říše.

PODNEBÍ
Klimatické podmínky: Norské podnebí do značné míry ovlivňuje teplý Golfský proud. Díky němu vládne v Norsku mírné klima, na jihu přímořské a na severu subarktické. Vnitrozemské teploty jsou náchylné k častému kolísání. Také zimní měsíce (od listopadu do března) jsou ve vnitrozemí o poznání mrazivější než léto. V zimě teploty klesají až na - 10 °C, v severní části země ještě níže. Během letních měsíců mohou teploty dosahovat až 30 °C. Srážky jsou běžné během celého roku, ve vnitrozemí během zimních měsíců ve formě hustého sněžení. Aktuální předpověď počasí pro desítky velkých norských měst můžete najít na internetových stránkách www.weatherhub.com/global/no.htm. 

Nejlepší doba návštěvy: Pro návštěvu Norska je ideální období od května do září, kdy je tady nejtepleji a rozmanitá příroda vám nabízí ke shlédnutí většinu půvabů. Především pozdní jaro je velmi krásné, protože celá příroda doslova kvete, dny jsou dlouhé, hotely a pamětihodnosti stále otevřené bez davů turistů. 

Zimní Norsko je vhodné zejména pro milovníky zimních sportů. Pro klasickou turistiku je ale toto studené a tmavé období naprosto nevhodné. Období "věčného dne", kdy slunce nezapadá, panuje od 13. května do 28. července v Norsku a od 28. května do 14. července na Lofotech.

NEBEZPEČÍ
Charakteristika: Bezpečnostní situace je relativně uspokojivá. Je však nutné zachovávat základní pravidla obecné ostražitosti (mít pod trvalou kontrolou vlastní zavazadla, pokud možno neparkovat bez dozoru v evidentně zanedbanějších čtvrtích měst, na těchto místech a v centrech měst se nezdržovat v nočních hodinách apod.). V posledních letech stoupá počet drobných krádeží dokladů, peněz apod. Jde však o ojedinělé případy. 

Drogová kriminalita: Není dovoleno držet jakékoliv, byť minimální množství drogy. Kdo nelegálně vyrábí, importuje, exportuje, nabývá, uchovává nebo přechovává látku, která je považována za drogu, bude potrestán za spáchání "narkotického" trestného činu pokutou nebo odnětím svobody až na 2 roky. 

Za závažný "narkotický" trestný čin se trestá odnětím svobody až na 10 let. Při rozhodnutí, zda se jedná o závažný trestný čin, se bere zvláště v úvahu druh a množství nedovolené látky a způsob spáchání trestného činu. Nejsou výjimečné tresty v délce 14 až 15 let, jestliže se trestný čin týká velmi značného množství drogy. V případě obzvláště závažných přitěžujících okolností může být uložen trest v délce až 21 let odnětí svobody.

ZDRAVOTNICTVÍ
Charakteristika zdravotnictví: Zdravotnická péče a vybavení zdravotnických zařízení je na vysoké úrovni. Většina nemocnic stojí na jihu Norska. Neprostupný a řídce obydlený sever je na zdravotnická zařízení chudší. Pokud cestujete mimo obydlené oblasti a stane se vám nějaká nemilá příhody, měli by vám pomoci zaměstnanci vašeho hotelu. 

Česká republika nemá s Norskem uzavřenou smlouvu o bezplatném ošetřování svých občanů a veškeré zákroky jsou velice drahé. Hospitalizace a komplikovanější případy mohou přijít na statisíce korun. Proto je nezbytné kvalitní cestovní pojištění. Lékaři často vyžadují okamžitou platbu v hotovosti, a tak vám bude částka proplacena až po návratu do vlasti. Počítejte s tím, že pouhá návštěva lékaře bez ošetření stojí od 300 NOK, jeden den hospitalizace v nemocnici od 2500 NOK a ošetření zubu 500 až 2500 NOK. Podrobnosti o zdravotnictví v Norsku najdete na adrese www.helsetilsynet.no. 

Léky a lékárny: Lékárny se v Norsku označují jako Apotek a poznáte je i podle obtočeného hada nad dveřmi. Jsou dobře zásobené a personál je kvalifikovaný, většinou hovoří i anglicky. Obvyklá otevírací doba lékáren je ve všední dny od 9 do 16 hodin. Ve většině lékáren se na vývěsce zároveň dozvíte adresu nejbližší lékárny otevřené také v noci. 

Léky jsou v Norsku velmi drahé. Proto doporučujeme předzásobit se dostatečným množstvím léků před cestou. Volně neprodejné léky jsou k dostání jen na předpis místního doktora, jehož návštěva může být citelnou ranou vaší peněžence. Dalším důvodem k dopravě vlastních léků je také malý počet lékáren mimo velké města a tudíž špatná dosažitelnost medikamentů. 

Další rady: Pro cesty do Norska není pro cestovatele z České republiky předepsané povinné očkování. Vzteklina se vyskytuje na ostrově Svabald. Pokud chcete mít klid na duši, nechejte se očkovat. Některé cestovatele postihují po příjezdu do země nepříjemné cestovní průjmy, které ale zpravidla rychle odezní. Při toulkách přírodou a především pak zalesněnými oblastmi byste si měli dávat pozor na klíšťata. Očkování v tomto případě není od věci. 

Na závěr upozorňujeme na vrtochy místního počasí. Rychlé změny počasí a atmosférického tlaku totiž mohou citlivějším cestovatelům přivodit zhoršení zdravotního stavu. Zapomenout byste neměli také na deštník nebo pláštěnku. Nevyplácí se podceňovat ani intenzitu slunce během letních měsíců a naopak nepříjemné mrazy v zimě. Kvalitní sluneční brýle a opalovací krém určitě v zavazadlech tolik místa nezaberou.

OBCHODY A SLUŽBY

Obchody: Norská města jsou plná kvalitních obchodů s bohatým sortimentem zboží. Najdete tu jak velká obchodní centra, tak malé butiky. Otevírací hodiny norských obchodů jsou různé, většinou je však otevřeno ve všední dny od 10 do 17 hodin, v sobotu od 10 do 15 hodin. Ve velkých nákupních centrech a obchodech s potravinami lze nakupovat dlouho do noci. 

Obchody a obchůdky jsou často součástí typických obchodních center a tříd, do nichž nesmějí motorová vozidla. Mnohá obchodní centra pořádají pravidelné sobotní zábavné dny pro věrné zákazníky. Na venkově plní obchody také jakousi sociální funkci. Setkávají se v nich přátelé a známí z velkých vzdáleností. 

Poštovní a telekomunikační služby: Pošty se nacházejí v hojném počtu ve velkých městech. Ve vzdálenějších oblastech jsou jen ve střediskových obcích. Z poštovního úřadu lze posílat psaní, balíky i telegramy, faxovat, telefonovat a někdy také posílat e-maily. 

Telefonovat je v Norsku možné z pošt, veřejných telefonních automatů a hotelů, což je ovšem nejdražší možnost telefonování. Telefonní automaty fungují na mince a telefonní karty. Mince lze užívat v hodnotách 1, 5, 10 a 20 NOK, minimální možná cena volání je 2 NOK. Telefonní karty se používají v zelených automatech. Koupíte je na poštách nebo v novinových stáncích. Z přibližně 3000 telefonních automatů lze telefonovat i pomocí platebních karet Visa, Diners Club, Eurocard/Mastercard a American Express. V Norsku se užívají tyto systémy mobilních operátorů: GSM 900, GSM 1800 a NMT. Voláte-li z Norska do České republiky, musíte nejdříve zvolit 00, kód země 420, předvolbu kraje a pak už jen koncovou stanici. 

Suvenýry: Chcete-li si z Norska dovézt nějaký pěkný suvenýr, nabízí se celá paleta možností. Obchůdky s ručně vyráběnými výrobky inspirovanými starými styly jsou prakticky v každém městě i vesnici. Populárními a velice prospěšnými suvenýry jsou husté pletené svetry, vesty, rukavice a palčáky. K nákupu doporučujeme také cínové konvice, stříbrné jídelní náčiní, porcelán, ručně malované dřevo, kozí a sobí kůže a výrobky z nich, výšivky, sklo a keramiku. 

Elektřina: 220 voltů, 50 Hz.

AKTIVITY
Kultura: Norsko je zemí s bohatou, svéráznou kulturou. Nacházejí se tady početná muzea, která nabízejí rozličné výstavy a expozice. Populární jsou také venkovní muzea, která dokládají život na severu Evropy v minulých dobách. Součástí muzeí jsou příležitostné výstavy a samozřejmě i stálé expozice. Mezi nejznámější muzea patří Munchovo muzeum (www.munch.museum.no) a Frammuzeum (www.fram.museum.no), obě v Oslu. Kompletní přehled muzeí v Norsku najdete na adrese http://museumsnett.kulturnett.no. 

Ve větších městech se vždy nachází alespoň jedno divadlo, mnohdy soukromé. Oslo jich má hned několik. Divadla jsou většinou zavřená v průběhu léta, v těchto měsících je však možné navštívit četné festivaly a představení pod širým nebem. Co se týká dalších možností kulturního vyžití, větší města nabízejí různá představení i koncerty, například jazzové, bluesové, popové nebo rockové. Samozřejmě nesmíme zapomínat ani na koncerty klasické hudby a operu. Norsko má rovněž několik symfonických orchestrů mezinárodní úrovně. Více informací o kultuře v zemi se dozvíte na adrese www.kulturnett.no (jen norsky). A pokud patříte mezi milovníky umění, pak vám přijde vhod internetová adresa http://kunst.kulturnett.no. 

Svátky a dny pracovního klidu: 1. leden, Velký pátek, Velikonoční svátky, 1. květen, 17. květen, Nanebevzetí Panny Marie, 24. až 26. prosinec. 

Slavnosti a festivaly: Květen až září je v Norsku obdobím festivalů. Každoročně se konají mimo jiné tyto slavnosti: Vossajazz (dubnový festival jazzové a folkové hudby ve Vossu, www.voss-promotion.no), Nidaros blues festival (dubnový bluesový festival v Trondhaimu, www.nidarosbluesfestival.com), Bergen blues and roots festival (květnový festival bluesové, country a rockové hudby v Bergenu, www.oleblues.net), Mayjazz (květnový jazzový festival ve Stavangeru, www.maijazz.no), Norwegian wood (květnový rockový festival v Oslu, www.norwegianwood.no), Porsgrunn international theatre festival (divadelní festival ve městě Porsgrunn, www.grenlandfriteater.com), Molde international jazz festival (největší norský jazzový festival s mezinárodní účastí ve městě Molde, koná se v červnu, www.moldejazz.no) a Lillehammer jazz festival (srpnový festival norského a severského jazzu v Lillehammeru, www.dolajazz.no). 

Zábava: Ve většině velkých norských měst se nabízí pestré možnosti zábavy. Zajít si můžete do kina, na diskotéku, do hudebních a tanečních klubů nebo malých nekomerčních divadel. Za návštěvu stojí i četné bary a hospůdky, které nabízejí široký výběr alkoholických nápojů. Počet zařízení samozřejmě závisí na velikosti daného města. Skvěle se pobavíte i v zábavních parcích. Mezi nejznámější patří Viking Land a TusenFryd u Osla, Kongeparken u Stavangeru a Hunderfossen u Lillerhammeru. 

Pěší turistika, horolezectví: Většina návštěvníků míří za krásou norské přírody, a tak je doménou turistů především pěší turistika. V zemi existuje kvalitní systém turistických cest, jejichž trasy jsou značeny v nejrůznějších průvodcích a mapách. Ty jsou k dostání v četných knihkupectvích a turistických informačních kancelářích. Pěší a horské turistice nahrává i možnost ubytování podél tras, které zajišťují horské a turistické chyty. Více údajů najdete na stránkách Norské turistické asociace (www.dntoa.no). Vše o výstupu na ledovec Jostedalbreen se dozvíte na adrese www.jostedalen-breforarlag.no. 

V norských horách je velmi populární také horolezectví. Norské hory přitom nabízejí podmínky pro začátečníky i ostřílené horolezce. Mezi nejznámější horolezecké lokality patří Romsdalen (Trolltindane), Lyngsalpen, Jotunheimen (Turtagrö), Tysfjord (Stetind), Innerdalen, Litjedalen, Molladalen a ledovce Jostedalsbreen, Svartisen, Folgefonna, Hardangerjökulen, Jotunheimen, Aalfotbreen, Lyngsalpen, Öksfjordjökulen. 

Jeskyně, kanoistika a rafting: Oblíbeným sportem v norských horách je také zdolávání jeskyň, kanoistika a rafting. Nejlepší příležitosti pro zkoumání krás místních jeskyň jsou v Nordlandu, v jeskyni Řyfjellgrotta v Mosjřen a jeskyni Sćtergrotta v Mo. Většinou se jedná o organizované cesty s průvodcem. Poslední dobou je oblíbeným adrenalinovým sportem rafting, který se už tradičně provozuje na řekách Sjoa a Driva, dále pak na tocích Atna, Folla, Rena a Ostri. Nejdelší norskou řekou je Glomma. Vzhledem k četným smrtelným úrazům v minulých letech je dnes povolen jen organizovaný rafting. 

Rybaření: Populárním sportem je rybaření, a to na moři i na tisících místních jezerech a rybnících. V moři lze lovit bez povolení, samozřejmě běžným způsobem. Pro rybaření ve sladkých vodách je nutné zajistit si povolení a zaplatit poplatek, a to na poštách. Pohybuje se od 100 do 200 NOK. Poplatky se ale výrazně liší oblast od oblasti a místy mohou být i mnohem vyšší. Více informací získáte na stránkách Fjord Norge (www.fjordnorway.no). 

Lyžování a snowboarding: Milovníci zimních sportů musí být z Norska nadšeni. Velmi dobré lyžařské regiony se totiž nacházejí rozeseté po celé zemi. Vyřádit se můžete na dokonalých sjezdovkách i na krásných běžeckých tratích, které vedou norskou přírodou. Specialitou místních středisek je jejich péče o nejmenší lyžaře. Dětem jsou obvykle vyčleněny vlastní sjezdovky a hřiště. Běžně dostupné je také noční lyžování. Lyžařská sezóna trvá obvykle od začátku prosince do pozdního dubna. Mezi vyhlášená lyžařská střediska patří Lillehamer, Geilo a Hemsedal (Buskerud), Rjukan (Telemark), Stranda, Narvik (Nordland) a Oslo. Více informací o lyžování v Norsku se dozvíte na adrese www.skiinfo.no. 

Cyklistika: Když zima pomine, vyrážejí norští sportovci i zahraniční turisté na kolo. Členitá norská krajina je totiž dokonalým rájem pro milovníky cyklistiky. V zemi je mnoho dobře značených stezek, které spravuje norská organizace cyklistické turistiky (www.bike-norway.com). U ní lze zároveň získat nejrůznějším mapky. Ty ostatně obdržíte také v informačních kancelářích. Pokud nemáte vlastní kolo, můžete si ho vypůjčit v kempech, prázdninových střediscích nebo specializovaných půjčovnách. Výlety lze pořádat jak jednodenní, tak několikadenní. Zpravidla není problém noclehu. Stačí pouze cestu řádně zorganizovat, třeba s pomocí odborníků v informačních střediscích. Přeprava kol na trajektech je většinou zdarma, v dalších dopravních prostředcích (například ve vlacích) se za přepravu platí. 

Golf a ostatní sporty: Ve vyšších společenských kruzích je populární golf. V zemi se nacházejí nejen četné minigolfové kurty, ale také přibližně pětadvacet 18 jamkových kurtů, třicet 9 jamkových kurtů a několik 6 jamkových. Jsou především v okolí Oslofjordu a nedaleko Bergenu, Stavangeru a Trondheimu. Více informací se dozvíte na stránkách Norské golfové federace (www.golf.no, jen norsky). Široká norská veřejnost pak miluje tenis, lední hokej, kopanou nebo bruslení. Bližší údaje o bruslení najdete na internetových stránkách Norské bruslařské asociace (www.skoyteforbundet.no).

ZAJÍMAVÁ MÍSTA


Bergen
Město, které získalo věhlas zejména díky památkám, je právem zanesené do seznamu kulturního dědictví UNESCO. Jednou z nejpůvabnějších částí města je Bryggen, stará dřevěná čtvrť z 18. století, kde svou práci dodnes předvádějí řemeslníci a výtvarníci. Další památkou je pevnost Bergenhus z druhé poloviny 13. století. Už zdálky upoutá vaši pozornost svou mohutností. 

Bergen se pyšní velkým množství muzeí, z nichž nejzajímavější je Bryggen Muzeum. Nabízí pohled na mnoho sbírek místní tradice a umění. Muzeum lepry, které se nachází v budově nemocnice z počátku 18. století, je věnované vývoji medicíny. Muzeum botaniky, historie, plavby, divadla a dalších oblastí najdete v univerzitním areálu. Nebývalou podívanou nabízí mořské akvárium, které je domovem rozličných obyvatel mořských hlubin. Ti se prohánějí v čistých vodách zhruba padesáti bazénů. 

Odtud na sever leží další známé památky, například dům Edvarda Griega, slavného hudebního skladatele. V útrobách domu se dnes konají večerní koncerty. Zámek Alvoen je zase plný starého nábytku, stříbra, maleb a zbraní. K potěše oka cestovatelům slouží hora Ulriken, na kterou se dá pohodlně dostat lanovou dráhou ze středu města. Podrobné informace o Bergenu naleznete na internetové adrese www.bergen-guide.com. Stránky jsou v norštině a angličtině. 

Bodo
Nejvýznamnější město provincie Nordland leží u moře v jednom z malebných fjordů. Původně nepříliš známý rybářský přístav postupně získával na významu, a to díky fortelu zdejších mořských vlků. I proto byl na začátku 19. století povýšen na město, což obyvatelé přijali dlouhou a vášnivou oslavou. Dnes je Bodo zajímavé především tím, že tu končí severojižní železniční magistrála, ve stanici zastavuje expres Hurtigrute a vyjíždějí odtud trajekty na Lofotské ostrovy. Pěknou vyhlídku nabízí radnice, která byla postavena teprve v roce 1959. Ve vedlejším dómu je zase muzeum letectví. Další z působivých expozic, která zahrnuje hlavně historii oblasti a popisuje život jejích obyvatel Laponců, najdou cestovatelé uprostřed města v ulici Princesgate. Nejvýznamnějším exponátem jsou starověké stříbrné poklady, které se stále nacházejí v okolí města. Muzeem je i soubor šestnácti staveb u zdejšího jezera, jejichž návštěva vám dokonale vysvětlí tvrdý úděl rybářů a následné zpracování jejich úlovků. 

V okolí Bodo můžete navštívit zámeček Lop ze 17. století, v jehož bohatě zdobených interiérech s dodnes dochovaným původním nábytkem pobýval guvernér oblasti. Jeho sídlo obklopuje nádherný park. 

Kristiansand
Město z poloviny 17. století, které stojí na nepříliš vhodném místě, alespoň co se obranyschopnosti týče. Také proto tu byla v minulosti postavena pevnost, která město chránila před nájezdy dobyvatelů. Bohužel ne vždy dokázala splnit svůj úkol. 

Kristiansand je v současnosti pátým největším městem Norska a z místních vysokých škol odcházejí do celé Evropy specialisté na techniku. Asi největší zajímavostí je zdejší muzeum zbraní, v němž je ukryt opravdový skvost zbrojního průmyslu, kterým je dělo s neuvěřitelnou ráží. Nedaleko odtud mohou cestovatelé najít deset bloků titěrných bílých domků s dílnami, obchůdky a malými příjemnými restauracemi - drobnou ukázkou toho, jak Kristiansand dříve vypadal. V hledáčku fotoaparátů a videokamer se často objevuje i novogotická katedrála z 18. století nebo významné kostely v její blízkosti. 

Ale pojďme se namísto historie trochu pobavit. Necelých deset kilometrů od Kristiansandu můžete navštívit největší zoologickou zahradu Norska s obrovským zábavním parkem. Lidé, kteří milují zvířata, tu budou obdivovat vzácné šelmy, velbloudy nebo tropický prales s opicemi a dalšími obyvateli džungle. Dětem zase stoupne nálada při návštěvě městečka Kardemomme s krásnou věží a mnoha atrakcemi. Vyřádit se mohou i v některém ze zdejších bazénů se skluzavkami, vířivkami a umělými vlnami. 

Oslo
Hlavní město Norska s bohatou kulturou králů a církevních úřadů. V současnosti se tu každoročně konají velkolepé závody ve skocích na lyžích, ale ještě před několika staletími bylo město proslavené vikingskými mořeplavci. Nejdříve se živili lovem divoké zvěře a ryb, posléze však zaměřili svou pozornost na moře, kde svým válečným uměním zaskočili nejednu projíždějící loď. Oslo začalo získávat na významu, až se na začátku 11. století stalo hlavním sídlem biskupa a krále. Další rozvoj bohužel zastavil mor, který měl za následek odchod správní rady do jiného města. Z nejhoršího se Oslo dostalo až na konci 17. století, kdy bylo po požáru opět obnoveno. Počátkem dvacátého století navíc získalo nebývalou kolekci soch, jichž se v ulicích objevilo na dvě stě. Další zajímavostí je místní radnice se zvonkohrou s téměř čtyřiceti zvony. 

Přejde-li návštěvník na hlavní ulici Karl Johansgate, dostane se až ke Královskému paláci, v němž dodnes tráví čas královská rodina. Každý den tu probíhá střídání stráží, jejichž přítomnost symbolicky chrání bezpečí panovníků i vnitřní interiéry zámku se vzácnými malbami, klenoty a díly sochařských umělců. 

Další zajímavostí je okolí města, především poloostrov Bygdoy. Právě tady je umístěno Historické muzeum Vikingské tradice. Za zdmi muzea jsou ukryty staré lodě, ozdoby válečníků, zbraně, ale i předměty z běžného života Vikingů. Jinou zvláštností odhalující historii je muzeum polárních cest, v němž je umístěna loď cestovatele Nansena, který putoval po polárním kruhu. Můžete tu uvidět většinu dokumentů zaznamenaných během pobytu na Nansenově lodi. Další budovou plnou cestovatelských zážitků je Norsk Sjofartsmuseum se zápisky a vzpomínkami na cestu objevitele Amundsena. Milovníci námořních plavidel tu však uvidí i návrhy lodí od historie až po současnost. 

Ideálního pomocníka při procházkách Oslem najdete na internetové adrese www.hurra.no (norština, angličtina). Kromě podrobného průvodce jsou na stránkách i různé mapy. Naším druhým tipem je adresa www.oslo.com, na které se ukrývá virtuální průvodce městem v angličtině. 

Trondheim
Průmyslové a univerzitní město, třetí největší v Norsku. Je postavené v členitém terénu, který cestovatele udivuje svou rozmanitostí. Mezi hlavní památky Trondheimu patří kostel věnovaný sv. Klementovi, který před jedním tisícem let postavil král Tryggvason. Katedrála Nidaros z 11. století je vlastně středověký kostel s postavami biblických postav a vládců země. V interiéru jsou umístěny korunovační klenoty. Vidět tu můžete i bohatě zdobená okna a zajímavé ornamenty. V těsné blízkosti katedrály potěší oko milovníka zbraní stálá expozice všeho, čím se mohl člověk bránit i útočit. Další historickou zajímavostí je pevnost z bílého kamene, kterou stavebníci postavili v 17. století. 

Ve středu města je největší tržiště rybích produktů a nedaleko od něj několik muzeí se sbírkami hudebních nástrojů, například muzeum Ringvegard. V okolí zdejšího zámku z 12. století najdou návštěvníci kostelík s bohatou vnitřní výzdobou a vyřezávaným oltářem. Tato část města je také věnovaná zimním sportům, především skokům na lyžích. Odpočinek pak mohou cestovatelé najít v hospůdkách a kavárnách. Ženy zase najdou uspokojení v obchodech. Pokud vás zajímají bližší údaje o Trodheimu, navštivte adresu www.trondheim.com.