276ZOBRAZENÍ

Ve 14. století osídlili území Maorové, pro Evropu objevil Nový Zéland Abel Tasman. Na sklonku 18. století zde James Cook vyhlásil britské panství. Poté nastala kolonizace Británií, která vyústila ve druhé polovině 19. století prohlášením Nového Zélandu britskou kolonií. Během maorských válek byli Maorové téměř vybiti. Počátkem 20. století se stalo souostroví dominiem a vedle Velké Británie bojovalo v obou světových válkách. V polovině 90. let byla na základě dohody mezi Maory a vládou navrácena původním obyvatelům státní půda a stále narůstá snaha o změnu na republiku.

VSTUPNÍ PODMÍNKY
K cestě na Nový Zéland je třeba cestovní pas ČR s platností o 3 měsíce delší, než je doba pobytu. Od 1. ledna platí opětovně zavedená vízová povinnost. Vízum mohou čeští občané získat za poplatek 100 novozélandských dolarů cestou New Zealand Immigration Office v Londýně. Očekává se, že novozélandská strana přenese vízovou agendu na úřad, který je blíže k hranicím ČR. Aktuální podmínky vydávání víz vám sdělí pracovníci konzulátu v Dykově ulici 19, Praha 10 (02/22514672, 24254640).
Pro vstup na Nový Zéland není předepsáno žádné očkování, očkovací průkaz není vyžadován. Obecná přihlašovací povinnost neexistuje. Krátce před příjezdem na Nový Zéland každý návštěvník vyplňuje Agriculture and Customs Declaration. Formulář je třeba vyplnit pravdivě a také deklarovat veškeré dovážené položky. Pozor na to, že když letíte přes Austrálii, potřebujete také australské tranzitní vízum.
Na Nový Zéland není dovoleno dovážet potraviny v syrovém ani konzervovaném stavu. Zdůrazňujeme, že celní kontrola je velice přísná a nekompromisní. Obsah zavazadel je důkladně prověřován. Veškeré potraviny, dovážené na Nový Zéland, musí být deklarovány a předloženy celní kontrole. Musí být taktéž deklarovány rostliny nebo jejich části (živé i neživé), zvířata, vybavení pro účely kempování, biologické vzorky. Dovoz domácích zvířat včetně psů, koček na území Nového Zélandu není pro turistické účely možný, neboť získání dovozního povolení od Ministry of Agriculture ve Wellingtonu předchází nutnost zvíře dopravit do Velké Británie a ponechat po dobu 6 měsíců v karanténě.
Povinná směna valut se nevyžaduje, návštěvník ale musí disponovat dostatečným množstvím finančních prostředků na dobu zamýšleného pobytu (výše finančních prostředků není specifikována, podle zkušeností však postačí zhruba 1000 NZD na osobu a jeden měsíc, lze s úspěchem použít i kreditní kartu) a zaplacenou zpáteční letenkou.
Nový Zéland má několik držav, bývalých kolonií, většinou ve špatném hospodářském stavu. Jedná se o Cookovy ostrovy v Tichém oceánu (290 km2, 19 tisíc obyvatel, hlavní město Avarua), ostrov Niue (264 km2, 2000 obyvatel, hlavní město Alofi) a souostroví Tokelou (10 km2, 1600 obyvatel). O podmínkách cestování na tato místa vás bude informovat novozélandský konzulát v Praze.

PODNEBÍ
Nový Zéland je kouzelným místem planety. Cestovatelé tu najdou krásnou přírodu plnou stěží uvěřitelných barev, sopky, gejzíry, dlouhé a čisté pláže s bílým pískem, blankytně modré moře Tichého oceánu a Tasmánského moře, krásné korálové útesy s exotickými obyvateli moře a hlavně příjemné domorodé obyvatelstvo. Podnebí Nového Zélandu je velmi různorodé, roční období se střídají obráceně, než jak jsme zvyklí. Nejteplejším měsícem tak je prosinec, následovaný lednem a únorem. Nejchladnější je červen, červenec a srpen. Rozdíly mezi zimou a létem však jsou malé. Zima je velmi větrná a deštivá, proto není tato doba pro návštěvu Nového Zélandu příliš vhodnou. Nejlepší dobou pro návštěvu novozélandského ráje je prosinec až březen, kdy je počasí stálé. Je však třeba mít v patrnosti, že slunce zde svítí velice ostře a nechráněná pokožka se tak velmi rychle spálí. Proto jsou nutné opalovací krémy a také sluneční brýle s UV filtrem.
Na Nový Zéland se dostanete letecky, a to buď přímo, nebo přes Austrálii, kde však budete potřebovat tranzitní vízum. Cesta je poměrně drahá.

DŮLEŽITÉ KONTAKTY
Jeden z nejbližších zastupitelských úřadů je v Austrálii: Embassy of the Czech Republic, 38 Culgoa Circuit, O'Malley, Canberra ACT 2606, tel.: 00612-62901386, fax: 00612-62900006; Generální konzulát ČR v Sydney: Consulate General of the Czech Republic, 169 Military Road, Dover Heights, Sydney, NSW 2031, tel.: 00612-93710860, 93718877, fax: 00612-93719635; Honorární konzulát ČR ve Wellingtonu: Honorary Consulate of the Czech Republic, 48 Hair Street, Wainuiomata, Wellington, tel.: 0064-4-5646001, fax: 0064-4-5649022. Důležitá telefonní čísla: policie, záchranná služba, požárníci 111 bez poplatku.

NEMOCNICE, SLUŽBY
Zdravotnická péče na Novém Zélandu je na dobré úrovni, ceny lékařských služeb jsou však vysoké. Dohoda o bezplatném poskytování zdravotní péče mezi ČR a Novým Zélandem neexistuje. Je proto zcela nezbytné, aby turista před cestou na Nový Zéland uzavřel pojistnou smlouvu na cestu a dobu pobytu v zahraničí.
Služby jsou na vysoké úrovni. Síť hotelů je velmi hustá, nicméně jako způsob ubytování je to pro cestovatele z České republika drahá záležitost. Kempování není příliš rozšířené, je vhodné se předem zeptat na svolení majitele pozemku. V největších turistických střediscích však veřejná tábořiště existují, spíše tu však najdete chatky a bungalovy než místa pro stan. Oblíbené jsou Backpapers, levné ubytovny především pro mladé lidi. Najdete je téměř v padesáti městech, seznamy jsou zdarma na letištích a nádražích. Na členskou kartu poskytují slevy. Pokrývky tu jsou sice k dispozici, je však lepší mít s sebou vlastní spací pytel. V sezóně jsou ale ubytovny obsazené, proto je lepší předchozí rezervace. Ubytovat se je možné i v motelech, které jsou na rozdíl od hotelů cenově přijatelné.Také seznam motelů najdete na letištích, nádražích a ve všech informačních centrech. Téměř padesát hostelů je nazváno písmeny YHA. Farmy, které jsou na Novém Zélandě velmi stylové, nabízejí poměrně drahé ubytování. Ve všech druzích ubytovacích zařízení však platí jedno pravidlo. Pokud skýtají kvalitní služby, jsou opatřeny logem KIWI HOST.
Co se týče stravování, nejlevnější je v restauracích Takeaways. Většinou se však jedná o jídlo s sebou, jen málokde najdete malé stolky. V obchodech jsou ceny pevné, nesmlouvá se. Obchody i supermarkety nabízejí široký výběr kvalitních produktů, otevřeno je většinou od 9 do 18 hodin. Suvenýry je možné koupit přímo u výrobců, kteří na ně upoutávají u většiny novozélandských cest. Telefonní automaty jsou na každém rohu, fungují spolehlivě. V zelených se platí telefonní kartou, ve žlutých kreditní kartou, v modrých budkách mincemi. Elektrická síť je 220/240 V, 50 Hz, zásuvky jsou odlišné, je nutno opatřit si adaptér.

DOPRAVA

Novozélandské silnice jsou ve velmi dobrém stavu, dostanete se na všechna zajímavá místa. Automobil je také nejrozšířenějším dopravním prostředkem. Jezdí se však vlevo. Cestovatel z České republiky potřebuje mezinárodní řidičský průkaz, minimální věk řidiče je 21 let. Půjčovny jsou téměř v každém městě. Při pronájmu věnujte pozornost druhu pojištění, abyste se vyhnuli nemilému překvapení. Obvykle se skládá záloha, kterou obdržíte zpět při navrácení nepoškozeného vozu a zaplacení nepředplacených služeb.
Provoz je hustý jen poblíž velkých měst. Maximální povolená rychlost je 50 km/h v obci a 100 km/h na ostatních úsecích. Toleruje se 0,8 promile alkoholu v krvi. Ve všech situacích se musí používat bezpečnostní pásy.
Autobusová doprava je řídká, ale zdejší autobusy jezdí pravidelně. Je možné zvolit některou z mnoha soukromých společností, lze zakoupit také zvýhodněné jízdenky na 5, 22 nebo více dnů. Tyto slevy lze kombinovat i s jinými způsoby dopravy.
Železniční doprava spojuje jen největší města a je poměrně drahá. Dají se však zajistit různé atraktivní slevy, které je možné kombinovat například s autobusovou dopravou. Leteckou dopravu na ostrovech zajišťují tři velké společnosti i řada malých aerolinek. Linky spojují především tato města: Auckland, Blenheim, Dunedin, Gisborne, Hamilton, Hastings, Hokitika, Invercargill, Kaitaia, Napier, New Plymouth, Oamaru, Palmerston North, Rotorua, Taupo, Tauranga, Timaru, Wanganui, Wellington, Whakatane a Whangarei. Čas je plus jedenáct hodin. Mezi začátkem října a polovinou března tu platí letní čas, časový posun je tedy plus deset hodin.

NEBEZPEČÍ
Nový Zéland je civilizovanou zemí. Je však třeba, aby turisté věnovali pozornost svým osobním dokladům i cenným předmětům. Na severovýchodě severního ostrova žije převážná část domorodého obyvatelstva Maorů a v případě zájmu navštívit tuto oblast doporučujeme konzultovat cestu do této oblasti v příslušném regionálním informačním centru. Maorů se ale cestovatelé nemusejí bát, jsou přátelští a seznámení se s jejich kulturou je životním zážitkem. Nedoporučuje se však je fotografovat bez předchozího svolení. Na pozoru je třeba se mít ve větších městech, například Aucklandu, noční ulice tu mohou být velmi nebezpečné.