289ZOBRAZENÍ

Ostrovy objevili španělští mořeplavci v polovině 16. století, pod nadvládou Španělska byly až do konce 19. století, kdy je španělská vláda prodala Německu. V období před první světovou válkou a mezi válkami je okupovalo Japonsko, na konci druhé světové války obsadili Palau Američané, pod jejichž správou byly ostrovy součástí poručenského území OSN. Na začátku 80. let se plánovalo volné přidružení k USA, k němuž však přes opakovaná referenda nedošlo. Nezávislost byla vyhlášena v roce 1994.

KDY A JAK

Palau je velmi mladou republikou, která vznikla teprve roku 1994. Největší z ostrovů se pyšní krásnou přírodou s mnoha plážemi a vodopády. Na Palau je možné přijet kdykoliv mimo únor a březen, kdy je trochu deštivo. Vhodnou dobou návštěvy není ani období od června do srpna, protože tu často řádí bouře a občas přicházejí i tajfuny. V ostatních měsících je ale souostroví kouzelné, teplota vody nikdy neklesá pod 19 °C.
Nejjednodušší cesta na mezinárodní letiště Koror Babeldaop poblíž palauské metropole vede přes Manilu, odkud se na Palau létá třikrát týdně. Je možné přicestovat i lodí, hlavní přístav je u hlavního města.

NEMOCNICE, SLUŽBY

Zdravotnická péče je přijatelná, na Palau funguje několik velkých nemocnice a malá lékařská střediska jsou i na menších ostrovech. Drobné úrazy a nemoci vám vyléčí spolehlivě. Většina lékařů však vyžaduje platbu v hotovosti, proto nezapomeňte na kvalitní cestovní pojištění.
Palau není nejlevnější destinací. Pokud vám bude stačit nocleh v malém hotelu, jídlo z tržišť a doprava pěšky, vystačíte s 50 USD denně. Pokud si dopřejete nezapomenutelnou dovolenou, připravte si 200 USD denně. Oficiální měnou je americký dolar, a proto si na Palau nemusíte měnit žádnou hotovost. Banky jsou v každém turistickém středisku, platební karty a cestovní šeky přijímá většina hotelů a obchodů.
Na Palau je pestrý výběr ubytování od luxusních hotelů s nadstandardními službami přes lepší penziony až po pouhé plážové bungalovy bez služeb, v nichž si cestovatelé musí uklízet sami. Nejvíce hotelů a penzionů je v hlavním městě Kororu a na ostrově Babelthuap, ale ubytovací kapacity na jižních ostrovech jsou klidnější a odloučenější.
Restaurací je hodně především v palauské metropoli, nabízejí mix všech možných světových kuchyní. V jídelních lístcích se nejvíce objevují čerstvé dary moře, ale najdete tu i evropská, čínská a japonská jídla. Nejčastějším nápojem jsou džusy z čerstvého ovoce. Elektrické napětí je 115/230 V, 60 Hz.

DOPRAVA, ČAS

K řízení osobního vozu na Palau potřebujete náš i mezinárodní řidičský průkaz. Půjčovny jsou ve všech hlavních městech. Jezdí se vpravo, nejvyšší povolená rychlost je 40 km/h. Předjíždět pomalejší vozy je zakázáno. Silnice v metropoli městě Kororu a na celém ostrově Babelthuap jsou v horším stavu, ostatně podobně jako na jiných ostrovech. Proto je dobré vypůjčit si vůz s pohonem všech čtyř kol. Taxíků je dostatek v Kororu, nabízejí příjemný způsob dopravy do mnoha míst souostroví. Nemají taxametry, jízdné je fixní.
Dopravu mezi ostrovy zajišťují motorové lodi. Mezi ostrovy Babelthuap a Kayangel nejezdí podle jízdního řádu, takže je někdy problém s orientací mezi jednotlivými spoji a časy jejich odjezdu. Ostrovy Peleliu a Anguar obsluhují pravidelné linky, jejichž jízdní řády jsou přesné. Letoun létají dvakrát denně na trasách Peleliu-Koror, Peleliu-Angaur a Koror-Angaur. Čas je plus osm hodin.

NEBEZPEČÍ

Kriminalita na Palau je vyšší než na jiných pacifických ostrovech, není ovšem nijak hrozivá. Na rozdíl například od Nauru se tu však turisté mohou setkat také s násilnou trestnou činností. Proto je lepší zachovávat obezřetnost a neponechávat osobní věci bez dozoru, především na plážích. Není vhodné ani ukazovat příliš velkou hotovost.

OSOBNÍ ZKUŠENOSTI

Nejtradičnějším a naprosto typickým suvenýrem z Palau jsou velké kusy dřeva, většinou ve tvaru krokodýla, želvy nebo ryby, na nichž jsou pestrými barvami zaznamenané staré příběhy, pohádky a básně. Stejně jako v celé Oceánii můžete i na Palau koupit sukně z trávy, ze dřeva vyřezané masky nebo přívěšky z mušlí.

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Angaur
Ostrov na jihu Palau má kouzlo pro individuální turisty, kteří rádi sejdou z vyšlapané cesty. Je to maličké místo s jedinou vesničkou a pouhými dvěma stovkami obyvatel. Na začátku 20. století se tu začaly zkoumat možnosti těžby fosfátů. V roce 1909 tady začali výnosný produkt těžit Němci a až do druhé světové války v tom pokračovali Japonci. Místo původních dolů se dnes můžete potěšit pohledem na zelené rybníky, které vznikly místo starých těžebních jam a jsou domovem malé kolonie krokodýlů.
Jediná vesnička Angauru se rozkládá na západním pobřeží. Přístav má tak klidnou vodu, že na první pohled vypadá jako veliké koupaliště. Na sever od vesnice stojí starý japonský maják. Ukrývá se v útrobách neprostupné džungle. Pokud zvládnete trable spojené s jeho hledáním, budete odměněni nádherným pohledem z jeho vrcholu.
Na severozápadním pobřeží nedaleko překrásné pláže stojí miniaturní dřevěná kaple Šinto. Rovněž se tady nachází socha Panny Marie, která prý chrání Angaur před mořskými bouřemi. Nedaleko je pomník na památku padlým japonským vojákům. Na severovýchodní straně pak můžete vidět děsivý hřbitov letadel s vraky z druhé světové války. Můžete také prozkoumávat hustou džungli a když budete mít dobré oči, najdete malé letadlo typu korzár s neporušenými křídly. Pokud nebude štěstěna na vaší straně, nevadí. Úžasná struktura ohromných kořenů, do nichž je snadné se zaplést, je stejně zajímavá.

Babelthuap
Druhý největší ostrov v oblasti tvoří z převážné části hustá džungle. Babelthuap má rozlohu 400 kilometrů čtverečních, což je čtyřikrát více než celková rozloha všech ostatních ostrovů. Ovšem hustota obyvatel je nízká, protože mladí lidé se stěhují za prací na ostrov Koror.
Babelthuap je sopečný ostrov se vznešenými horami, čistými písečnými plážemi na východní straně a hustými lesy na západě. Část džungle zůstává stále neprozkoumána a mnoho vesniček je dosud propojeno jen starodávnými kamennými stezkami. Horská úbočí bývala plná schodů a pyramid. Archeologové se domnívají, že pocházejí ze druhého století našeho letopočtu. Jsou to kuriozity opředené určitým tajemstvím.
Na severním konci ostrova leží stát Ngarchelong. Právě tady se nacházejí rozsáhlé prostory s řadou čedičových monolitů známých jako Badrulchau. Podle legendy slouží jako ochránci bohů. Na jižním konci ostrova v Airai je mezinárodní letiště Palau. V severním státě Ngaraard se pak nalézají jedny z nejkrásnějších pláží ostrova.

Koror
Nejdůležitější ostrov a stejnojmenná metropole ostrovní republiky Palau je krásným místem na zemi. Jsou tu vysoké hory, hustá džungle, jeskyně, vodopády, ohromné pláže i nádherná skalnatá pobřeží. Voda je tak čistá, že plavci mohou vidět až sto metrů pod hladinou. Metropole Palau je moderním městem plným palem a zeleně. Obyvatelé jsou živi zejména z turistického ruchu, nejoblíbenější zábavou je potápění.
Koror a ostatně i celé souostroví je bohaté také historicky. Některá místa byla osídlena už ve druhém století před naším letopočtem. Po četných bitvách zůstaly vraky lodí, ruiny pevností a dobových domů. Místní kultura je podivnou směsí, v níž vítězí tradice okořeněná japonskými a americkými prvky.