613ZOBRAZENÍ

Památky Španělska jsou pro každého turistu velmi velkou výzvou. I ti nejzarytější odpůrci návštěv různých hradů, klášterů nebo historických měst musí po návštěvě Pyrenejského poloostrova uznat, že tu opravdu je co vidět. Včetně starých měst v oblasti Andalusie můžete navštívit prakticky cokoliv v celém Španělsku, protože na každém kroku je přítomna historie, střet a úžasný průnik evropské a arabské civilizace. Podívejme se teď na některé památky.

-Začněme hlavním městem Madrid. Královský palác Palacio Real je dominantou města, kterou každý turista pozná podle bohatě zdobené fasády. Po návštěvě tohoto místa můžeme pokračovat do kaple Paseo de la Florida, kde odpočívá známý umělec F. de Goya. Náměstí Plaza de Espaňa je v Madridu jedním z nejznámějších, uprostřed kterého najdete sochy dvou známých literárních postav Dona Quijota a Sancha Panza. Parque del Retiro je podobně jako ve většině velkých měst místem bez ruchu, kde místní obyvatelé ale i návštěvníci Madridu mohou najít klid a relax. Pokud máte rádi umění, určitě byste v Madridu neměli vynechat různé muzea, které obsahují obrovskou a bohatou sbírku díl všech stylů, například Muzeum del Prado nebo Muzeum Joaquína Sorolly.

 

-Přesuňme se nyní z Madridu více na severozápad, do El Escorial. Turista zde může kromě zajímavých procházek centrem města najít i zajímavý barokní chrám, který sloužil v minulosti i jako klášter a útočiště pro pocestné. Obecně ve Španělsku, jako katolické zemi, lze najít spoustu křesťanských chrámů, kostelů, opatství či jiných historických budov, proto pokud máte zájem o poznávání památek tohoto druhu, třeba si určitě rezervovat dostatečné množství času. Samozřejmě jak jsme vzpomínali na úvod, historie přinesla Španělsku kromě křesťanství i arabské náboženství - islám. Díky své poloze bylo Španělsko kdysi geografickou branou z Afriky do Evropy a mnoho arabských kmenů procházelo tímto územím.V Malaze je možné se projít a živě si prohlédnout poměrně zachovalou arabskou pevnost Gibralfa, která na turistu doslova dýchá historií středověkých bojů. Kromě toho je Malaga i rodištěm světoznámého malíře Pabla Picassa, takže procházka po městě vám určitě ukáže různá zákoutí a místa spojená s tímto umělcem.

-Po Madridu je ve Španělsku asi druhým nejznámějším městem Barcelona. Hlavní město Katalánska má spolu až 3 miliony obyvatel a patří mezi historicky nejvyhledávanější destinace. Ačkoliv neleží na jihu země, který je na památky více než bohatý, nabídne vám opravdu nezapomenutelné zážitky. Zkuste navštívit například Gaudího architektonické dílo, chrám Sagrada Familia, ze kterého díky vysokým věžím uvidíte téměř na celé město. Plaza del Rei a Plaza Santa Jumet jsou historické náměstí, na kterých najdete ať už budovu radnice s historickou architekturou nebo pozůstatky z římského osídlení ve starověku. Pokud budete v Barceloně, určitě si nenechte ujít ani návštěvu tzv. Gotické čtvrti, což je vlastně území obklopeno zachovalými římskými hradbami v čele s mohutnou gotickou katedrálou svaté Euálie.

-Přesuňme se nyní více na jih, do města Cordoba. Jedno z nejznámějších měst Andalusie nabízí unikátní ukázku prolínání několika náboženství a kultur. Nachází se zde arabská mešita Abdarrahmán, centrum města je poznamenáno orientální architekturou a atmosférou a zároveň se v Cordobě nachází největší židovská čtvrť v celém Španělsku. Předposlední místo, které dáváme do turistické pozornosti je Sevilla. Třetí největší církevní chrám na světě ve kterém je pohřben mořeplavec Kryštof Kolumbus, islámský minaret La Giralda a historické náměstí ze začátku 20. století Plaza de Espaňa jsou jen některé skvosty, které vám určitě doporučujeme při návštěvě Sevilly navštívit.

 

-V oblasti Galicie se nachází město Santiago de Compostela. Město bylo založeno ve 4. století a nachází se zde jedna z nejkrásnějších bazilik Pyrenejského poloostrova, ne-li nejkrásnější. Ostatky svatého Jakuba, který zde jako jeden z přímých Kristových apoštolů konal misijní pouť, jsou nejnavštěvovanější atrakcí města. Tak, to byl takový malý průvodce památkami ve Španělsku a my pevně věříme, že si z jejich návštěvy odnesete krásné životní zážitky a vzpomínky. Neváhejte a Španělsko klidně navštivte!