713ZOBRAZENÍ

Území bylo objeveno Španěly a stalo se jejich kolonií, během času bylo součástí kapitanátu Guatemaly, do počátku 18. století patřilo místokrálovství Peru. V dalších letech se Panamy zmocnila Nová Granada, pod kterou země spadala až do počátku 19. století. Panama vyhlásila svou nezávislost v roce 1903. Dosud napjaté vztahy s USA se vyhrotily na konci 80. let, kdy ozbrojené americké jednotky zasáhly proti generálu Manuelu Noriegovi.

VSTUPNÍ PODMÍNKY
Cestovatel potřebuje cestovní pas, jehož platnost končí minimálně šest měsíců po ukončení pobytu. Nutná je vízová povinnost, vízum je možné získat na velvyslanectví Panamy, které je v Rakousku: A-1010 Vienna, Elisabethstrasse 4/5/4/10, tel: 00431-5872347, 5873182, telefax: 00431-5863080, úřední hodiny od 10 do 16 ve všední dny. Informace je možní získat také na pražském konzulátu se sídlem v Korunní 63, Praha 2 (02/24251411, 254509, úřední hodiny od pondělí do pátku od 8 do 17 hodin). Přihlašovací povinnost pro turisty není zavedena. Základní podmínky bezcelního turistického dovozu a vývozu jsou podobné podmínkám platným pro Spojené státy americké. Není zavedena povinná směna valut.

PODNEBÍ
Panama leží velmi blízko u rovníku a těší se z příjemného tropického klimatu. Teplota kolísá mezi 25 a 30 °C, vlhkost vzduchu je velmi vysoká. Panama má dvě základní klimatické sezóny. Suché období tvá od ledna do středu dubna a doba dešťů od konce dubna do prosince. Lepší je tedy přicestovat během suchých měsíců.
Do Panamy se dostanete letecky přes některé významné evropské letiště, například z Londýna trvá cesta necelých čtrnáct hodin. Variantou je let na severoamerická letiště, odtud do Panamy létá řada pravidelných letů. Námořní cesta je možná, ale velmi zdlouhavá. Vlakem se do země dostanete kvalitním spojením z Kostariky, stejně tak autobusem.

DŮLEŽITÉ KONTAKTY
Zájmy ČR v Panamě hájí velvyslanectví v Kostarice: Embajada de la República Checa, 75, Oeste de la Entrada principal, Colégio Humboldt, Apartado postal 12041-1000, San José, tel.: 0135-00506-2965671. Důležitá telefonní čísla: informace i případnou pomoc v nouzi turistům poskytuje Instituto Paname de Turismo, Apartado 4421, Centro de Convenciones, ATLAPA, Vía Israel, Panamá 5, Republic of Panama, tel: 2267000, 2263167, 2264614, fax 2263483.

NEMOCNICE, SLUŽBY
Zdravotnická péče není na příliš vysoké úrovni, všechny služby se musí platit v hotovosti. Je tedy vhodné sjednat si kvalitní cestovní pojištění. Doporučuje se také očkování proti mnohým nemocím, například proti tetanu, žloutence, žluté zimnici, břišnímu typu a vzteklině.
Služby jsou přijatelné spíše pro dobrodružnější povahy. Jídlo je možné koupit bez problémů za ceny, které odpovídají cenám v ČR. Restaurací je dostatek, je ale lepší vybírat lepší z nich, vyhnete se tak mnohým zdravotním problémům. Veškeré ovoce a zeleninu je potřeba pečlivě omývat, vodu doporučujeme kupovat. Vždy je nutné překontrolovat neporušenost uzávěru.
Ubytování je možné zajistit na mnoha místech, s výjimkou drahých hotelů však neposkytuje příliš vysoký standard. Jde však o poměrně levný způsob ubytování. Nocování venku je sice možné, ale nedoporučuje se. Elektrické napětí je 110 V, zásuvky jsou jiného typu.

DOPRAVA, ČAS
Pro řízení osobního vozu vám postačí náš řidičský průkaz, ale mezinárodní řidičský průkaz je samozřejmě větší jistotou. Jezdí se vpravo, půjčoven je dostatek zejména ve městech Panama City a David. Silniční síť ve městech je přijatelná, venkovské silnice jsou ale v katastrofálním stavu. Řízení je často nebezpečné a náročné kvůli husté dopravě, nedisciplinovaným řidičům, špatnému značení a nedostatečnému osvětlení, které činí noční cestování velmi nebezpečným. Pojištění vozu není povinné, takže je řada automobilů nepojištěných. Pokud dojde k dopravní nehodě, musí být vůz ponechán na místě, dokud policie vše nevyšetří. Záplavy během deštivé sezóny od dubna do prosince zničí stovky silnic ve vnitrozemí a učiní je nesjízdné. Ve městě Yaviza v provincii Darien končí Panamerická dálnice, její poslední část z Chepo do Yaviza je sjízdná pouze během suché sezóny od ledna do dubna.
Autobusové linky spojují řadu měst, ale může jít o pomalý způsob dopravy. Autobusy ani taxi nejsou často dobře udržované, protože tu neplatí žádné technické kontroly a řidičům za špatný stav jejich vozu nich nehrozí. V taxících nejsou taxametry. Lodě jsou hlavní dopravou v řadě oblastí, zejména mezi San Blas a Bocas del Toro. Železnice funguje mezi městy Panama City a Colón, vlaky jedou sedmkrát až osmkrát denně. Cesta skýtá krásný výhled na okolní přírodu a Panamský průplav. Cestovatelé mohou využít trať mezi Bocas del Toro a Puerto Armuelles, která protíná zdejší pole. V hlavním městě zajišťují hromadnou dopravu minibusy. Panama má také domácí letecké společnosti, které létají do mnoha míst. Čas je minus šest hodin.

NEBEZPEČÍ
Kriminalita v Panamě je na přijatelné úrovni, největší nebezpečí je v Panama City a kolem Colonu. Kriminální živly však čím dál častěji stupňují násilí - z ozbrojených loupeží se stávají únosy, přepadení a obchod s narkotiky. Řada trestných činů se stane turistům a obchodníkům, v poslední době jsou evidovány také útoky na obyvatele a návštěvníky rezidenčních čtvrtí Veracruz Beach, Chorillo, Ancon, Curundu, Panama Viejo, San Miguelito, Rio Anajo a Madden Dam. Cestovatelé by proto měli pozorně sledovat své okolí, především v noci, kdy je ostatně lepší nevycházet.
Velmi nebezpečná může být cesta do oblastí u kolumbijských hranic, například za město Yarviza v provincii Darien. V této lokalitě totiž operuje kolumbijská guerilla, různé ozbrojené skupiny a narkomafie. Navíc je návštěva této oblasti limitovaná přítomností panamské policie, což se bohužel týká i zdejších národních parků včetně Darienu. Jeho návštěvu proto v žádném případě nedoporučujeme jednotlivcům ani menším skupinám. Nebezpečné je pobřeží a plavba na lodi v této oblasti, protože právě tady se po moři často pašují drogy a cestovatelé se mohou stát obětí mafiánských válek i zásahů policie.

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Boquete
Kosmopolitní město mnoha tváří, v němž se občas budete cítit chvíli jako v Evropě a chvíli jako v nejzapadlejší vesničce latinské Ameriky. Malebné horské městečko je pokryté barvami nejrůznějších květin, keři kávy a farmami s pomeranči. V horské části si můžete vychutnat míruplnou krásu zdejšího okolí z chatek v La Montana y El Valle s vynikající kuchyní nebo z nově postavné Villas Maritza s jednoduchou stravou. Hustá síť stezek provádí turisty mezi květinovými loukami, divokými orchidejemi, stovkami pomerančovníků, tisíců kávových keřů a panenským tropických pralesem. Při návštěvě navíc máte možnost spatřit desítky druhů exotických ptáků, zvířat, hmyzu i motýlů. V prodejním stánky se suvenýrů si můžete koupit tradiční panamské ruční výrobky, umělecké předměty i nejrůznější mapy.

Colón
Město na pobřeží Karibiku. Významný přístav je prvním místem, do něhož zamíří lodi při plavbě do Tichého oceánu. Ano, právě tady začíná, a nebo také končí Panamský průplav, impozantní dílo lidské dovednosti, které spojuje oba oceány.
Údajně úplně první plány na propojení oceánů vznikly už na konci 16. století, tedy pouhých pár desítek let poté, co do Panamy připluli španělští mořeplavci. Na nejužším místě kontinentu viděl možnost, jak ulehčit obchodním lodím cestu na západní pobřeží Ameriky. Dosud museli námořní kapitáni Jižní Ameriku zdlouhavě obeplouvat přes nejjižnější cíp kontinentu, Ohňovou zemi, přes Mys Horn nebo Magalhaesův průliv. Španělská vláda však s takovým návrhem nesouhlasila, protože měla v tomto obchodu monopolní postavení, byť poněkud staromódní. Z Peru totiž incké zlato putovalo podél pobřeží do města Panama, kde se překládalo na koně a mezky a převáželo do Colónu. Teprve v polovině 19. století, kdy bylo v Severní Americe objeveno zlato a cesta z Peru vyschla, byli Španělé nuceni postavit mezi Panamou a Colónem alespoň železnici. O třicet let později založil Ferdinand de Lesseps, který postavil Suezský průplav, společnost a stavba Panamského průplavu nabrala obrátky. Ne však na dlouho, protože si stavba vyžádala desítky tisíc lidských životů. Nelidské podmínky během stavby, malárie a žlutá zimnice, to byla největší past. Říká se, že si někteří dělníci přiváželi ze své vlasti dokonce i vlastní rakve. Práce se na téměř deset let zastavily.
Teprve v roce 1904 podepsala Panama se Spojenými státy dohodu, která pravila, že USA smějí průplav postavit a spravovat. Před znovuzahájením stavebních prací sem však vláda vyslala lékaře, kterým se podařilo vražedné nemoci vymítit. Přesto Panamský průplav nikdy nezískal pověst bezpečného místa, sesuvy půdy, únava, zemětřesení, to vše házelo projektantům klacky pod nohy. Přes všechny nepříjemnosti však byl nakonec Panamský průplav v roce 1914 slavnostně otevřen.
Je dlouhý 82 kilometrů a obsahuje také tři zdymadla, která lodi zvedají téměř o třicet metrů. Jen tak lze překonat převýšení, které stavbařům postavila do země Matka příroda. Všechny propusti měří více než 300 metrů a jsou skutečnou ukázkou lidského důmyslu. Obrovská vrata na každém konci propusti jsou téměř 25 metrů vysoká, obchodní lodě tady táhne šestice lokomotiv. Vláda Spojených států amerických nad Panamským průplavem skončila v roce 1999, kdy přešla definitivně do rukou Panamy.

Panama City
Metropole Panamy většině cestovatelů slouží jako jakési operační centrum. Samotné hlavní město je neuvěřitelně zajímavé a důkladná prohlídka trvá několik dní. Kosmopolitní město totiž nabízí dychtivým zrakům návštěvníků například pozůstatky španělských koloniálních budov, excelentní muzea, věčně zelené pohádkové parky a výhledy vyrážející dech.
Jen o trochu více než tři kilometry od centra Panama City leží pozůstatky prvního městského útvaru na tomto území, které jsou známé jako Stará Panama (Old Panama) nebo také Panama La Vieja. První domy pocházejí z roku 1519. Části zdí, oblouků a sloupů zdobící prostředí nádherného parku připomíná bývalou krásu prvního španělského sídla v Pacifiku. Právě z tohoto místa byly pořádány výpravy směřující k přemožení mocné Incké říše. Všechno bohatství ukořistěné kolonizátory v Peru, Chile a v Kalifornii proudilo do Španělska také přes toto město. Obrovské množství zlata přitahovalo do blízkosti rovněž piráty, kteří prakticky bez ustání ohrožovali svými loupežnými útoky hlavní obchodní trasy. Když Henry Morgan v roce 1671 obsadil město, přikázal panamský guvernér vyhodit do vzduchu skladiště se střelným prachem a město tak vzplálo v plamenech. Stavby pak byly přesunuty do dnešní metropole Panama City, která byla založena v roce 1673.
Jednou z nejimpozantnějších i historicky nejcennějších budov je katedrála s mohutnou věží se zvonem a Biskupský dům. Před pozůstatky starého města najdete řemeslné tržiště plné tradičních národních výrobků, malé restaurace se skvělým výhledem na pláž, kde se španělské i pirátské lodě často připravovaly na dlouhé plavby. Historickým centrem dnešního města je tzv. Casco Viejo, také známé jako Koloniální Panama. Je to tichá půvabná čtvrť s úzkými uličkami, které překypují květinami. Na samotné špičce čtvrti najdete působivý Francouzský park a v něm památník Francouzským stavitelům, kteří začali se stavbou Panamského průplavu, i malebnou budovu francouzského velvyslanectví. Při cestě kolem památníku se turistům otevírá zajímavý výhled na siluetu městských mrakodrapů. Pamětní destička na chodníku tu připomíná střely z děl vyhánějící z města kolumbijské válečně lodě a utvrzení panamské nezávislosti v roce 1903. Nedaleko odtud stojí stará španělské budova Las Bovedas, která je dnes domovem galerie umění i výborné francouzské restaurace.
Ve čtvrti Casco Viejo je několik pozoruhodných muzeí, mezi něž patří Muzeum průplavu, dokumentující vše týkající se této kolosální stavby. Hned vedlejší dveře patří Muzeu národní historie a Staré katedrále s třpytícími se věžičkami. Jen o kousek dál otevírá své dveře Muzeum náboženského umění. Nedaleká katedrála San Jose se pyšní nádherným zlatým oltářem, který je dokladem řezbářského umu i vkusu. Další zajímavou budovou této čtvrti je Prezidentský dům, který je možné si prohlédnout jen jediný den v týdnu, a to v sobotu.
Mnoho návštěvníků překvapí moderní vzhled některých částí města s neodmyslitelnými budovami mrakodrapů, které se vynořují k obzoru z velké dálky. Tzv. moderní Panama je domovem více než 120 bankovních domů a stovek obchodů s luxusním zbožím. Díky nízké dovozní dani a velkému množství zboží i konkurentů jsou ceny v Panama City velmi nízké. Mezi nejvýznamnější obchodní centra patří Via Espana a Avenida Central. Zdejší restaurace nabízejí snad všechna světová jídla. V mnoha hotelech se můžete směle oddávat hazardu, protože se za jejich zdmi ukrývají renomovaná kasina. Stejně jako tato čtvrť je celé město proslulé žhavým nočním životem a oblíbenými tanečními kluby. Panama City je často místem konání nejrůznějších výstav, společenských akcí a seminářů, který bývají pořádány v moderním sjezdovém centru Atlapa. Místem, které by nemělo ujít vašemu zájmu, je Mořské výstavní centrum, v němž můžete vidět naučné filmy o podmořském životě, expozice korálů, mořských mušlí a hvězdic, kterých se tu můžete klidně i dotýkat, k čemuž vás bude povzbuzovat zdejší personál. Život mořské flóry i fauny v jejich přirozeném prostředí můžete vidět v celkem šesti velkých akváriích. Pokud máte ale dost chození po lidmi zaplněném městě, navštivte okrajové části metropole, konkrétně velký tropický les Parque Metropolitano. Setkáte se s panamskými zvířaty, například s tukany, lenochody a opičkami. Obdivovat tu můžete i smyslnou krásu vznešených orchidejí.