384ZOBRAZENÍ

Západní část země byla nejdříve v državách Nizozemí, poté byla od šedesátých let 20. století součástí Indonésie. Jihovýchod ostrova byl na přelomu 19. a 20. století pod svrchovaností Británie, poté ho získala Austrálie a nazvala jej Papua. Severovýchodní část patřila Německu, v 1. světové válce ji obsadila Austrálie a tak se stala jejím mandátním územím. Po 2. světové válce došlo ke sjednocení obou částí a vznikla Papua-Nová Guinea, které byla v 70. letech poskytnuta samospráva. Roku 1975 byla vyhlášena nezávislost v rámci Commonwealthu.

KDY A JAK

Papua-Nová Guinea je krásnou zemí, která je domovem mnoha zvláštních druhů živočichů. Například tu žije jediný jedovatý pták světa, dotyk jeho peří působí puchýře. Nejlepší dobou pro návštěvu země je suché období od května do října. Nejtěžší deště trvají od prosince až do března, následující měsíc není vhodný pro návštěvu, protože stále drobně poprchává a často je nepříjemné dusno.
Na mezinárodní letiště u hlavního města Port Moresby se dá přiletět z Londýna, let trvá kolem třiceti hodin. Další cesta vede přes některé velké asijské letiště, například Singapur či Manilu. Na Papuu-Novou Guineu se dá dorazit i po moři, což je ovšem velmi zdlouhavá cesta. Hlavní mezinárodní přístavy jsou Lae, Madang, Port Moresby, Wewak, Rabaul, Kieta a Momote.

NEMOCNICE, SLUŽBY

Zdravotnictví je na souostroví na přijatelné úrovni. Všeobecné státní nemocnice jsou ve všech hlavních městech. Menší kliniky a stanice první pomoci fungují ve vzdálenějších oblastech. Je možné využít také služeb soukromých lékařů a klinik. Lékárny jsou v každém větším městě, navíc je možné kupovat základní zdravotnický materiál včetně léků bez předpisu v obchodech s potravinami a v drogeriích.
Největším zdravotním rizikem je malárie. Cestovatel by se měl dobře připravit - po dohodě se zdravotnickým personálem začít používat antimalarika, a to dva týdny před příletem, během pobytu a čtyři týdny po návratu. Prevence před malárií je jednoduchá - používejte přípravky proti hmyzu, noste dlouhé kalhoty, pořádné boty, trika s dlouhými rukávy a pokrývku hlavy. To platí zejména večer, kdy jsou komáři nejaktivnější.
Papua-Nová Guinea je drahou zemí, kde zaplatíte velkou cenu za nepříliš kvalitní služby. Za ubytování budete utrácet asi nejvíce, ale úroveň hotelů není příliš velká. V okrajových částech země nejsou žádné služby, není tu co koupit ani kde se ubytovat, a proto budete muset žadonit v nemocnicích a školách, aby vás v jejich útrobách nechali za mírnou částku přespat. Když se budete snažit šetřit, nocovat v nejlevnějších podnicích či v rodinách, stravovat se na tržištích a chodit pěšky, postačí vám okolo 25 USD denně. Pokud si dopřejete relativní komfort, který se však příliš neliší od komfortu při šetření, připravte si i pětinásobek.
Cestovní šeky a platební karty vám poslouží jen v Port Moresby a několika velkých městech, ale jinak je využijete maximálně jako záložku do knihy. Okamžitě po příletu si proto vyměňte dostatečnou hotovost, nejlépe do menších mincí a bankovek. Mimo turistické oblasti totiž lidé nemají nazpátek.
Nejkvalitnější, ale také patřičně drahé hotely najdete v Port Moresby, Lae, Madang a dalších velkých městech. Ubytovací kapacity horší kvality jsou ve větších městečkách. Využít můžete například bungalovy, které rostou i v zapadlých oblastech. Mnoho z nich je dostupných pouze po řece nebo letecky. Malé domky z přírodních materiálů jsou například ve vyšších oblastech či u řeky Sepik.
Nejlepší restaurace jsou v hotelech a centrech velkoměst, udivují obrovským počtem položek na jídelním lístku. Ve vzdálenějších oblastech a menších městečkách si budete moci objednat jen jednoduché jídlo, výběr nebude příliš veliký. Většinou je k dostání čerstvá zelenina, ovoce a dary moře. Na souostroví je také velký počet podniků, které nabízejí evropskou, indonéskou i čínskou kuchyni. Samozřejmostí je dobrá obsluha. Pijí se čerstvé džusy, kdekoliv si můžete koupit australské či filipínské pivo. Elektrické napětí je 240 V, 50 HZ. Zásuvky jsou jiné než u nás, potřebujete adaptér.

DOPRAVA, ČAS

K řízení vozu po souostroví vám postačí náš řidičský průkaz, ale pro jistotu si přibalte průkaz mezinárodní. Půjčovny včetně renomovaných mezinárodních značek nabízejí služby zejména ve větších městech. Vůz si můžete najmout samozřejmě už na letišti. Jezdí se vlevo. Přijatelné silnice jsou na všech ostrovech, ale vzhledem k členitému terénu je doprava pomalá a úmorná. Autobusy fungují ve větších městech, malé dodávky upravené pro přepravu cestujících jezdí i mezi ostatními obydlenými místy. Vyjíždějí z pravidelných zastávek, ale mohou být kdykoliv zastavené mávnutím. Taxíky jsou ve velkých městech, ale jsou poměrně drahé. Většinou sice mají taxametry, ale stejně je dobré sjednat cenu předem.
Zajímavý způsob dopravy jsou motorové čluny a kánoe, které si můžete najmout pro cestu po hlavních řekách, například po Sepiku. Mezi městy Madang a Lae funguje pravidelná námořní doprava, kterou zajišťují motorové lodi s kabinou pro cestující i občerstvením. Využít můžete i další pravidelné námořní linky. Letecká doprava spojuje všechna hlavní centra, letišť je tady na dvacet, ale je velmi nákladná. Čas je plus devět hodin.

NEBEZPEČÍ

Co se týče kriminality, Papua-Nová Guinea už není tak nevinná jako ostatní místa Oceánie. Zprávy z této země hovoří o drobné kriminalitě, která začíná kapesními krádežemi na ulicích, až po násilnou trestnou činnost, jakou je například znásilnění. Násilná trestná činnost se často týká pouze místních, ale cestovatelé by přesto měli dávat velký pozor. Nejdůležitější opatření jsou: nechodit ven po setmění a v noci, hlavně ve velkých městech, oblékat se střídmě a nikdy neukazovat hotovost ani cennosti.

OSOBNÍ ZKUŠENOSTI

Mezi typické suvenýry ze souostroví patří dřevěné masky z oblastí Angoram i Sepik, košíky a pletené věci, umělecké sekery, vyřezávané sošky krokodýlů z oblasti Trobriands, malované zbraně a zasklení motýli. Na ostrovech jsou totiž specializované motýlí farmy, které své zboží posílají do celého světa.

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Kundiawa
Malé městečko, které slouží spíše jako výchozí bod pro milovníky dobrodružství, hor a řek v provincii Simba. Jen pár kilometrů od města se nachází jeskyně Keu. V okolí Kundiawy je ostatně mnoho jeskyň, které v minulosti sloužily jako pohřební místa. Řeka Wahgi je podle expertů jedním z nejvhodnějších míst na světě pro rafting. Teče hlubokými propastmi, vytváří divoké peřeje a vodopády. Je překlenuta malými lanovými mosty. Milovníci dobrodružství tu mohou absolvovat několikadenní túru po krásných místech planety.
Provincie Simbu je nejmenší a nejhustěji obydlenou provincií celého souostroví. Zdejší terén je hornatý s mnoha nepřístupnými údolími. Vrchol Mt. Wilhelm vysoký 4509 metrů je vůbec nejvyšší horou země. Cestovatelé, kteří zvládají velké fyzické zatížení, mohou bez problémů podniknout výstup na některou z místních hor. Přes domorodé vesničky, hluboký deštný prales, údolí až k jezerům Pindaude vede dobře značená turistická stezka. Pohled z vysokých hor je skutečně nádherný, navíc se na úpatí pohoří nachází farma, ve které místné obyvatelé chovají králíky a pstruhy a kde je možné získat jednoduché ubytování.

Madang
Údajně nejkrásnější město v Jižním Pacifiku. Je plné půvabných parků, průplavů, bujných rozkvetlých stromů a zářivých kolonád. I když nepatří mezi největší, působí velmi moderním dojmem, k čemuž přispívají dobré hotely, velké nákupní domy, živá tržiště i malé obchůdky se suvenýry.
Madang je výborným místem, pokud se chcete dokonale vyžít v okolní oblasti, která proslula nádhernými korálovými útesy a křišťálově čistou vodou. Najdete tu desítky míst vyhlášených mezi potápěči, které oplývají bohatou podmořskou flórou i faunou. Ti, kteří se rádi potápějí k vrakům potopených lodí, budou také nadšeni. Například v zátoce Hansa leží na dně jen pár desítek metrů od břehu téměř čtyřicet japonských lodí. Jsou pokryty korály a skýtají útočiště mořským živočichům.
Za hranicemi Madangu leží oblast Jais Madang Resort, která je jakousi kombinací výzkumné stanice a hotelového zařízení speciálně upraveného pro potápěče. Výcvik potápění je možné absolvovat právě tady, ale můžete využít i jiná výcviková střediska v Madangu, například Madang Resort Hotelu nebo Smugglers Inn.
Další oblíbenou zábavou v Madangu je rybaření. Největší oblibě se přitom tradičně těší okolí ostrovů Karkar a Bagabag. Můžete podniknout i organizovanou návštěvu nedalekých vesnic Bilbil a Yabob, kde je možné vidět tradiční výrobu hliněných nádob.
Jižní Pobřežní cesta vede do oblasti Balek, kde můžete navštívit zajímavé sirné jeskyně, horké prameny nebo se projít po stezkách džunglí. Mezi zajímavosti tohoto místa patří fakt, že se tu natáčely mnohé scény z filmu Robinson Crusoe s Piercem Brosnanem.

Port Moresby
Hlavní město souostroví se rozkládá v nádherném prostředí přístavu. O Port Moresby se říká, že je zkažené zločinem, ale podle našeho názoru se jedná o pomluvy. Skutečnost totiž není tak špatná. Navíc je tu řada turistických lákadel, mezi něž patří Budova parlamentu. Je postavena ve veselém uvolněném stylu. Další krásnou stavbou je Národní muzeum a Umělecká galerie, v jejíchž útrobách jsou umístěny poutavé ukázky národní geografie, historie, kultury, flóry i fauny. Turisté často míří i na tržiště Gordons, které je jednou z nejživějších oblastí města.
Pokud máte rádi vodní radovánky, nezapomeňte navštívit Idlerovu pláž východně od města. Zajímavým místem v okolí jsou také divoké útesy Sinasi a ostrov Dango s krásnými plážemi. Severovýchodně od Port Moresby se nalézají velkolepé vodopády Rouna a také národní park Varirata, vůbec první národní park souostroví. Najdete v něm bezpočet přírodních zajímavostí a dobře značené stezky.
Severně od hlavního města teče Hnědá řeka, jejíž součástí jsou desítky míst jako stvořených pro koupání, relaxaci nebo rafting. Nejoblíbenější vycházkovou trasou je Kokoda, která vede po místech těžkých bojů mezi Japonci a Američany během druhé světové války.

Rabaul
Rabaul býval v minulosti jedním z nejmalebnějších měst na celém souostroví. Tak tomu však bylo jen do září 1994, kdy byl Rabaul zničen výbuchem sopky Tuvurvuru. Krásné budovy mezi přístavem Simpson a sopkami podél mořské hladiny vzaly během několika minut za své.
Dnešní město tvoří kouzelná pustina ukrytá za pásem černého vulkanického popela. Rabaul vypadá jako ukázka z filmové apokalypsy i díky desítkám rozbořených domů. Přestože se při jeho návštěvě procházíte zničenými ulicemi bez života, má Rabaul pro cestovatele ojedinělou a lákavou atmosféru, protože rozvaliny lidského snažení dokumentují ohromnou sílu přírody.
Vidět tu můžete i stále doutnající a zjevně činnou sopku Tuvurvur. V jejím okolí se dá plavat i potápět v moři a zkoumat pozůstatky válečné techniky která leží na dně oceánu. V horských stěnách v okolí Rabaulu jsou stovky tunelů a jeskyní, které během 2. světové války sloužily jako japonské úkryty. Dosahují celkové délky okolo 500 kilometrů!