482ZOBRAZENÍ

HISTORIE
Starověké Řecko má pro historii Evropy zásadní význam. Právě kolébka civilizace, jak se Řecku také někdy říká, totiž položila základ celé evropské civilizaci. Starořecká kultura, sport i jednotlivé státní útvary (městské státy Athény nebo Sparta) jsou nesmazatelně zapsány v dějinách světa. 

Po rozpadu významných městských států, například Athén, se starověké Řecko ve 4. století před naším letopočtem dostalo do rukou sousední Makedonie. O 2. století později se Řecka zmocnila Římská říše, po jejímž rozpadu se pánem území stala Byzantská říše. 

Na začátku 13. století se odehrál další významný milník v dějinách Řecka - země se dostala do područí Latinského císařství, ale některých ostrovů a přístavů se zmocnili Janované a Benátčané. V roce 1466 ovládli většinu Řecka včetně mnoha ostrovů Turci. V těchto časech se také začalo rodit odvěké nepřátelství mezi Řeky a Turky, které vyvrcholilo v roce 1821, kdy se hrdý řecký národ vzbouřil a vynutil si nezávislost. Turecko nový stát formálně uznalo až v roce 1829. 

Znovuzískaná svoboda však znamenala pro Řeky výzvu k další expanzi, a tak země v následných válkách s Tureckem a sousedními státy na Balkánském poloostrově (Bulharsko, Srbsko, Albánie) zaznamenala významné územní zisky. 

Mocenské ambice Řecka byly zastaveny až v řecko-turecké válce v letech 1921 a 1922, během které byla většina řeckého vojska zdecimována. Za druhé světové války se na území Řecka usídlila německá vojska. Velkorysost Adolfa Hitlera k jeho spojencům vedla k tomu, že část Řecka věnoval Bulharsku. Po skončení nejkrvavějšího válečného konfliktu v dějinách lidstva se hranice vrátily zpět do předválečné podoby. 

V letech 1946 a 1947 Řecko zpustošila hrůzná občanská válka, vyprovokovaná komunisty. I přes potlačení komunistických snah o ovládnutí státu i nadále v Řecku vládla politická nestabilita, která skončila až v roce 1967 vojenským převratem. Noví vůdcové vyhlásili v roce 1973 republiku. Vojenská vláda padla už o rok později, když se vojensky neúspěšně snažila ovládnout Kypr. 

Kromě Bulharska má dnešní Řecko spory se všemi sousedy - s Tureckem kvůli vlastnictví některých ostrovů, výsostných vod a samozřejmě Kypru, s Makedonií kvůli názvu země v souvislosti s možným zájmem Makedonie o části řeckého území a s Albánií kvůli významné řecké menšině.

PODNEBÍ
Klimatické podmínky: Řecko má suché středomořské klima, které se vyznačuje horkými léty a velmi mírnými zimami. Proto je perfektní pro milovníky slunce a vodních radovánek. Klasické dělení na čtyři roční období zde příliš neplatí, protože rozdíly mezi nimi jsou velmi nezřetelné. Průvodci proto uvádějí, že Řecko má tři roční doby - období květu a zrání (březen až červen), období sucha (červen až říjen) a období dešťů (říjen až březen). 

Pokud bychom se chtěli držet klasického dělení na roční doby, pak bychom museli říci, že zimy jsou mírné a deštivé, s teplotou pohybující se kolem bodu mrazu (především na severu země). Léto je dlouhé a suché, s maximální teplotou kolem 37 °C, díky které je průměrná roční teplota asi 17 °C. Průměrné srážky se liší region od regionu, například v Thessaloniki je velmi sucho, spadne tu pouze asi 38 milimetrů srážek. Oblasti západního pobřeží jsou na tom lépe, průměrné srážky dosahují asi 1 270 milimetrů. Aktuální předpověď počasí, a to členitou a velmi podrobnou, najdete na adrese www.ntua.gr/weather. 

Nejlepší doba návštěvy: Je velmi těžké říci, kdy je nejvhodnější doba k návštěvě Řecka, protože příjemné klima láká k pobytu po celý rok. Velmi krásné je Řecko na jaře a na podzim, kdy je příjemné teplo (nepanují tu dusná letní horka), pláže nejsou tak přeplněné a ubytování je levnější než v hlavní sezóně. 

Pokud plánujete v Řecku turistiku a poznávání přírodních a historických památek, nejlepší je přicestovat v květnu a červnu, kdy je země rozkvetlá a krásně zelená. Pro milovníky slunce a vodních radovánek je nejvhodnější přicestovat v průběhu dvou nejteplejších měsíců v roce, tedy v červenci a srpnu, kdy je moře neuvěřitelně teplé. Období dešťů, tedy měsíce říjen až březen, je zase ideální pro cestovatelské fajnšmekry, kteří chtějí poznat sklizeň oliv nebo plánují pro našince poněkud netradiční lyžování na svazích hor (musí ale počítat, že většina hoteliérů už má po sezóně).

NEBEZPEČÍ
Charakteristika: V poslední době se bezpečnostní situace v Řecku zhoršila. Jsou evidovány krádeže, zvláště mezi turisty. Dochází k častým krádežím cestovních pasů. Vzrostla rovněž kriminalita páchaná Albánci nezákonně žijícími v Řecku, kteří jsou ve většině případů ozbrojeni střelnými zbraněmi. Nedoporučuje se individuální táboření mimo vyhrazené kempy ani pohyb v oblastech poblíž albánských hranic, což platí i pro posádky českých plavidel plovoucích okolo ostrova Korfu. Všeobecně se doporučuje dbát větší pozornosti než v minulosti. Počítejte s odlišnými zákony, podle nichž je mák považován za lehkou drogu a nošení nože nebo slzného plynu za nepovolené ozbrojování. Dochází k řadě úrazů na zapůjčených motocyklech. Řecko je také na čelních místech, co se týče úmrtí na silnicích. 

Drogová kriminalita: Dovoz, vývoz, převážení, výroba, prodej, přechovávání drog, pěstování rostlin, z nichž se omamné nebo psychotropní látky vyrábějí, a další způsoby nakládání s drogami jsou trestné. Za spáchání trestného činu souvisejícího s omamnými nebo psychotropními látkami hrozí tresty odnětí svobody nejméně v délce 10 let a vysoký peněžitý trest. Při přitěžujících okolnostech lze uložit trest odnětí svobody na 15 let.

ZDRAVOTNICTVÍ
Charakteristika zdravotnictví: Zdravotnická péče v Řecku je na vysoké úrovni. Lékařská zařízení jsou dobře vybavená, zejména pak v Aténách a Thessaloniki. Mimo hustěji obydlené oblasti je situace o něco horší. Lékař se řekne jatros a zubař odontojatros. Lékaři jsou zkušení a mnozí studovali v cizině, takže většinou mluví dobře anglicky. 

Mezi Českou republikou a Řeckem platí zdravotnická dohoda, na jejímž základě jsou řecké státní nemocnice (Health Center) povinny poskytnout českým občanům pomoc zdarma pouze v případě akutního ohrožení života. Za ošetření při úrazech a onemocněních musí čeští občané platit! Nemocnice mohou vyžadovat také úhradu léků a zdravotnického materiálu. Soukromí lékaři požadují úhradu jakéhokoliv zákroku, i v případě akutního ohrožení života. Poplatky za ošetření jsou přitom velmi vysoké a často je nutné platit zvlášť i zdravotní sestru. Proto doporučujeme necestovat do Řecka bez řádného pojištění. Pro české turisty není předepsané povinné očkování. Bližší informace o řeckém zdravotnictví, respektive odkazy na mnoho dobrých zdravotnických stránek, naleznete na internetové adrese www.geocities.com/Athens/7243/medical.html. 

Léky a lékárny: Řecké lékárny nefungují jen jako prodejny léků, ale můžete se na ně obrátit i s lehčími zdravotními problémy, protože řečtí lékárníci jsou kvalifikovaní a mluví anglicky. Lékárnu (farmakio) poznáte podle červeného nebo zeleného kříže. Nacházejí se ve velkých městech a ve všech turistických střediscích. Obvykle jsou otevřené ve všední dny od 8 do 20 hodin, s přestávkou během siesty od 14 do 17 hodin. Seznam místních lékáren a otevírací hodiny najdete v denním tisku, Athénských novinách. Léky jsou poměrně drahé, a tak doporučujeme předzásobit se dostatečným množstvím léků s ohledem na délku pobytu. 

Další rady: Jídlo a voda z vodovodu jsou zdravotně nezávadné. Běžně ke koupi je navíc balená pitná voda, která je chutná a zdravá. Pití vody mimo oficiální rozvodné sítě se doporučuje až po její sterilizaci. 

Řecké sluníčko je velmi ostré, a proto byste měli dodržovat následující rady - první dny se opalovat jen pod slunečníkem a s důkladně promazanou pokožkou. V následujících dnech už se můžete opalovat bez omezení, ale nezapomínejte na opalovací krém s odpovídajícím faktorem. Dbejte na dodržování pitného režimu a zrak chraňte vhodnými slunečními brýlemi. Rozumné je také nosit pokrývku hlavu, kšiltovku nebo šátek. V zemi se vyskytuje vzteklina, ale pravděpodobnost setkání s nakaženým zvířetem není příliš vysoká. Některé viry a bakterie mohou způsobit lehké střevní potíže, žaludeční obtíže i průjmy, které však za použití správných léků brzy odezní.

OBCHODY A SLUŽBY

Obchody: V Řecku je obrovské množství obchodů, obchůdků i tržišť, na nichž mohou turisté nakoupit prakticky vše, a to velmi levně. Na klasické supermarkety, jaké známe z okrajů měst v České republice, tu však příliš nenarazíte, snad jen na perifériích nejvýznamnějších řeckých velkoměst. V turistických letoviscích (na Krétě, v peloponéském Tolu, v Chalkidiki) jsou mnohé obchody označené jako supermarkety, ale ve skutečnosti jde o klasické obchody. Otvírací doba řeckých obchodů je většinou v pondělí, středu a sobotu od 9 do 15 hodin a v úterý a čtvrtek od 9 do 20 hodin. Většina turistických obchůdků má otevřeno ve všední dny od 9 do 22 hodin. Počítejte s tím, že v Řecku se dodržuje polední siesta, která trvá přibližně od 12 do 15 hodin.

Vyhlášeným centrem nákupů jsou Athény. Klasické řemeslnické stánky, v nichž nakoupíte mimo jiné i krásné suvenýry, jsou snadno dosažitelné z náměstí Syntagma a Omonia. Hlavní nákupní centrum Athén se rozkládá zhruba mezi těmito náměstími. Velmi rušno je tu v únoru a srpnu, kdy jsou hlavní sezóny slev, takže se sem za dobrým nákupem sjíždějí lidé z celého Řecka.

Skvěle se nakupuje také v Soluni, do které často míří čeští turisté. V tradiční obchodní čtvrti, která se rozkládá v centru města mezi ulicemi Egnatia a Mitropoleos, Eleftheriou Venizelu a Ahgia Sophia, je možné koupit kvalitní zboží pro každý vkus a každou peněženku. Obzvláště bohatá je nabídka šperků, ošacení (dámského, pánského i dětského), obuvi a koženého zboží, kožešin, dárkového zboží a tradičních výrobků z mědi. Jsou tu i velké obchodní domy, v nichž naleznete kromě textilního zboží a obuvi i předměty denní spotřeby, vybavení domácnosti i bytu za velmi výhodné ceny. Elegantní obchody na 2 kilometry dlouhé třídě Tsimiski nabízejí převážně exkluzivní zboží. Naleznete tady vynikající klenotnictví, butiky, obchody s kožešinami a výrobky z kůže. V soluňských ulicích Mitropoleos, Egnatias a Aghia Sophia jsou obchody s dobrými cenami. I v městských částech Charilaou Depo, Aghia Triada, Vassilissis Olgas, Kalamaria a Neapoli vznikly v posledních letech obchodní čtvrti, jejichž sortiment je velmi atraktivní.

Pošty: Řecké pošty jsou označené jasně žlutou barvou. To platí i pro poštovní schránky. Podle některých informací se odesílané balíčky musí prohlédnout, a proto je nebalte a nenalepujte na ně známky předem.

Telefony: Telekomunikační služby zajišťuje národní telekomunikační společnost OTE, která provozuje místní i mezinárodní hovory. Úřadovny společnosti jsou ve všech větších městech. Otevřené jsou od 8 do 14 hodin. Telefonovat je rovněž možné z telefonních budek, které jsou na karty. Ty můžete zakoupit ve stánku nebo v kanceláři OTE. Telefonní poplatky jsou levnější po 22 hodině. Pokud chcete telefonovat do České republiky, musíte nejdříve vytočit předvolbu 00 42. Telefonní předvolba Řecka je 00 30. Pokud chcete volat po Řecku, určitě vám přijdou vhod řecké zlaté stránky, které jsou na internetové adrese www.hellasyellow.gr, a to i v angličtině.

Suvenýry: V Řecku mají turisté na výběr z celé řady hezkých suvenýrů. Prakticky všude jsou k dostání miniatury nejkrásnějších řeckých sošek, například těch z athénské Akropole. Dále si turisté vozí krajky, šperky, kovové ozdoby, keramické předměty, oblečení a pletené zboží, kožené výrobky a především vynikající místní víno a alkohol, vždyť taková láhev Metaxy je skvělou a chutnou památkou. Pro okolí Pilia je charakteristický med a léčivé byliny. Z Metsova si turisté přivážejí koberce, z Kréty tradiční vázy a kožené tašky, z Ioanniny stříbrné šperky. Na ostrovech Kos a Rhodos je možné nakupovat v bezcelním pásmu, takže nákupy vyjdou příjemně levně.

AKTIVITY
Kultura: Když Bůh tvořil zemi, proséval půdu sítem a vše úrodné rozhazoval okolo sebe. Zbylé kamení ze síta vysypal za sebe. Tak podle bájí vzniklo Řecko. I přes tento špatný vstupní kapitál hrálo Řecko hlavní roli ve světových dějinách. Zatímco u nás ještě vládla mladší doba kamenná, na Krétě se dvorní dámy procházely po skvostných palácích a krášlily se obdobou dnešní rtěnky. Právem se říká, že Řecko je kolébkou civilizace, kolébkou evropské kultury a tedy i kolébkou kultury celého světa. Je velmi těžké v krátkosti popsat řeckou kulturu, když se o ní běžně píší celé knihy. Takže alespoň v krátkosti… 

Turisté do Řecka přijíždějí především za žhavou historií. Vždyť kde jinde je možné vidět tolik fantastických památek vedle sebe. Městský stát drsných bojovníků Sparta, Mekka sportovců Olympia, kolébka divadelnictví Epidaurus, intelektuálské Athény a mohutné Mykény, to jsou jen některé z úchvatných historických staveb. Nezapomenutelná je i řecká mytologie v čele s bájnou horou Olympem a Diem, který si podle amerických filmařů tak ošklivě zahrál s Herkulem. Mnohé z úchvatných řeckých dějin můžete nasát v muzeích a archeologických sbírkách, v nichž jsou památky staré tisíce let. Ve více než 240 expozicích jsou umístěny sbírky z doby neolitické, helénské nebo třeba byzantské. Nachází se v nich i moderní umění. Pro bližší informace (konkrétní sbírky, vstupné, otevírací doby) navštivte internetové stránky Ministerstva kultury (www.culture.gr), na nichž najdete odkazy a informace o většině muzeí, galerií a dalších stánků kultury. Počítejte s tím, že státní muzea jsou v pondělí zavřená. 

Řecko je rovněž kolébkou divadelnictví, které je i dnes velmi oblíbené. Kromě klasických scén například v Athénách nebo Soluni je možné navštívit i představení ve starodávných divadlech. Vrcholným zážitkem jsou hry v Epidauru, v němž je úžasná akustika, která dosvědčuje, s jakým kumštem staří Řekové divadla stavěli. Kromě toho je možné v Řecku navštěvovat četné koncerty vážné i populární hudby, usednout do moderních kinosálů, zavítat na operu nebo se třeba kulturně vybít v četných kavárnách, v nichž je možné poslouchat tradiční plačtivou hudbu buzuki. Aktuální programy kulturních pořadů jsou k mání v turistických informačních kancelářích nebo v některých listech, například v časopisech Athener Zeitung nebo Athens News. 

Festivaly: Pro Řeky jsou festivaly běžnou samozřejmostí každodenního života. Většina festivalů se koná v době od května do října pod širým nebem, a to v kontinentálním Řecku i na ostrovech. Velmi známé festivaly se konají v Athénách a Epidauru, ale za návštěvu stojí také četné církevní slavnosti. Na nejlepších hudebních festivalech vystupují přední řečtí zpěváci, v jejichž repertoáru je především klasická řecká hudba, ve které převládají strunné nástroje. Když zjistíte, že se bude na festivalu hrát například hudba Mikise Theodorakise nebo Jorjose Dalarase, neváhejte. Lepší zážitek vás už nikde nečeká. A pokud vás snad láká festival vína, zavítejte v létě do vesničky Dafni severozápadně od Athén nebo do Patrasu, kde je možné ochutnat četné druhy vína. Bližší informace o řeckých festivalech získáte i na internetu, konkrétně na adrese www.greekfestival.gr. 

Svátky a dny pracovního klidu: 1. leden - Nový rok (svatý Vasilis roznáší vánoční dárky), 41 dní před Velikonocemi (začíná půst, především v okolí Patrasu se v té době konají masopustní průvody v krojích), 25. březen - Den Nezávislosti (v Athénách se konají vojenské přehlídky), Velikonoce (nejvýznamnější církevní svátek), 1. květen - Svátek práce (Řekové zdobí domy květinami), 50 dní po velikonocích - Konečné pondělí, 15. srpen - Nanebevzetí panny Marie (slaví se posvícením), 28. říjen - Den Ochi (den boje proti italským okupantům během druhé světové války), 25. a 26. prosinec - Vánoční svátky. Počítejte s tím, že některé z těchto svátků jsou pohyblivé, takže se přesné dny mohou lehce lišit. 

Zábava: Řecko je zemí, ve které se určitě nebudete nudit. Zdejší životní styl je totiž bouřlivý a tomu odpovídá i množství aktivit, kterým se tu můžete věnovat. Začněme množstvím divadel, hudebních kaváren, obchůdků, kin, barů, nočních klubů, tanečních klubů, zábavních restaurací, kasin apod. Noční kluby většinou otevírají ve 22 hodin a zavírají až se svítáním. Během letní sezóny se v turistických střediscích koná celá řada open-air diskoték, tedy tanečních zábav pod širým nebem. Mohou být velmi divoké, tancuje se při nich na stolech nebo dokonce v kruzích, které na podlaze vyčaroval oheň - to když obsluha rozlije kolem tancujících silnou pálenku a škrtne sirkou. Ale nebojte se, vše je naprosto bezpečné. 

Zdravotní turistika: V současné době probíhá obrovský rozmach tzv. léčebné turistiky, kdy turisté navštěvují řecké lázně a v teplých minerálních pramenech si léčí zdravotní neduhy. Velký zájem je o léčebná centra s pobytem u moře. V Řecku je možné navštívit celkem 16 lázeňských středisek mezinárodního významu. Každým rokem je navštíví přibližně 10 tisíc lidí a provede se v nich na 1,4 milionu léčebných procedur. 

Vodní sporty: Aktivitou číslo jedna jsou v Řecku rozhodně vodní sporty. Dlouhé pobřeží plné krásných čistých pláží k nim přímo vybízí. Šlapadla, kánoe, vodní lyže, vodní skútry a lodě patří do základní výbavy snad každé pláže. Pro nenáročné je ideální projížďka na vodním banánu. Banán je obvykle osmimístný, ale mohou existovat i jiné varianty. Navlečete si záchrannou vestu, nasednete, za vás se poskládají další účastníci této taškařice a můžete vyrazit. Zapřažení za motorový člun svištíte po mořské hladině, vodní tříšť vám šlehá do tváře, ale vše je velmi příjemné. A když narazíte na šibala v motorovém člunu, dokáže vás pěkně vykoupat. Můžete se sice držet zuby nehty, ale nakonec stejně skončíte ve vodě. 

Náročnější turisté mohou sáhnout po potápěčském vybavení, protože skalnaté pobřeží nabízí mnoho podvodních zajímavostí. Řecko sice není potápěčskou destinací číslo jedna, to však neznamená, že by se tu nepotápělo. Rájem plavců se šnorchly jsou všechny skalnaté pobřežní oblasti Řecka bez rozdílu, protože šnorchlování není zakázáno. Jinak je tomu u potápění s kyslíkovým přístrojem. Někde je takové potápění povolené pouze na vyhrazených místech (Chalkidiki, Mykonos, Kréta), jinde je zcela zakázané. Na Chalkidiki je možné poznávat potopené vraky lodí u obce Kalimatsi, na Mykonosu můžete absolvovat potápěčský kurz na vyhlášené pláži Platys Jalos. Pro informace o oblastech, v nichž je povoleno potápění s kyslíkovým přístrojem, kontaktujte Hellenic Federation of Underwater Activities, Post Office of West Air Terminal, 166 04 Hellenikon, Athens, tel: (1) 981 9961, fax: (1) 981 7558. 

Windsurfing je v posledních letech hodně populární i mezi samotnými Řeky. Zásluhu na tom má zejména řecký surfař Nikos Kaklamanakis, který získal na olympijských hrách v Atlantě v roce 1996 zlatou medaili. Za ráj surfařů v Řecku je všeobecně považován ostrov Paros, součást krásných Kykladských ostrovů. Dalším oblíbeným místem surfařů jsou pláže u městečka Sarti, které se nachází na prostředním prstu Chalkidiki. Ať už se ocitnete kdekoliv v Řecku, nikdy nebudete mít problém najít půjčovnu vybavení. 

Vodní lyžování je sportem, který je na řeckém pobřeží jako doma. Lyžovat je možné na všech plážích, tedy pokud to není výslovně zakázáno. Každý, komu je více než šestnáct let, navíc může zavítat do některé z mnoha škol lyžování a vodní akrobacie, jichž je více než třicet. Podrobnější informace získáte u Water-Skiing Association, 32 Stournara Street, Athény, tel: (1) 523 1875. Nejvíce vodních lyžařů jezdí v pobřežních oblastech Varkiza a Vouliagmeni v kontinentálním Řecku, na jezerech Volvi (Vourvourou) na Chalkidiki a na Kaiafasu na Peloponésu, kde se také v roce 1997 konalo Mistrovství Evropy. Mezi vodními lyžaři je vyhlášená také pláž Paradise na ostrově Mykonos. 

Řecko má také výborné podmínky pro milovníky rybaření. Rovněž je možné nasednout na vodní skútr nebo si pronajmout jachtu na projížďku okolo neobydlených ostrovů. A ti nejnáročnější, kteří chtějí cítit adrenalin v každém póru svého těla, se mohou třeba pověsit za padák tažený motorovým člunem. 

Vodní parky: Řecko si na vodní parky příliš nepotrpí, takže jich tu nenajdete takové množství, jako v jiných středomořských zemích. Jeden z nejznámějších parků, Watermania, se nachází na romantickém ostrově Mykonos, který je součástí souostroví Kyklady. Zatímco na malých náměstích stojí u malířských stojanů umělci, aby v klidu tvořili, ve Watermanii to žije. Tento vodní park se nachází v místě zvaném Elia, na jedné z nejkrásnějších pláží Mykonosu. Nechybí v něm tobogány, černé díry, bazény s umělými mořskými vlnami a další zajímavosti. Otevřeno je od dubna do září. 

Obří klouzačky, tajuplné černé díry, čtyři vířivky, atrakce zvané Kamikaze, Bláznivá řeka, Jaccuzzi a další - to všechno je hlavní devizou vodního parku Aqualand Corfu. Najdete ho na ostrově Korfu na hlavní silnici do Glyfady. Rozkládá se na 70 tisících čtverečních metrech a v jeho útrobách jsou nejen atrakce, ale i restaurace, bary a další zázemí. Water Park, tak jednoduše se jmenuje vodní park, který je velkým lákadlem ostrova Égina v Saronském zálivu. Leží kousek od městečka Faros. Obrovský bazén s příjemně chladnou vodou nabízí úkryt před horkým sluncem. Kolem bazénu jsou lehátka se slunečníky a v areálu samozřejmě nechybí ani další atrakce pro vodní radovány. 

Aqua Splash je jedním ze dvou velkých vodních parků na Krétě, u vesničky Chersoniso. Na úctyhodné ploše 50 tisíc metrů čtverečních se nachází celá řada lákadel - Hydro Tube (uzavřený vodní tobogán dlouhý 70 metrů), Kamikazi (prudký tobogán dlouhý 80 metrů), Černá díra (dva uzavřené tobogány, jeden prudký a jeden pomalý, dlouhé 220 metrů), Obří tobogán (dlouhý 360 metrů) nebo Líná řeka (řeka s pomalým umělým proudem pro relaxační koupání dlouhá 270 metrů). Místo určené k vodním hrátkám je také na ostrově boha Hélia, na Rhodosu. Najdete ho na severu ostrova ve Faliraki. Také tento vodní park obsahuje mnoho tobogánů, vířivek a dalších zajímavých atrakcí. 

Ostatní sporty: Mnoho turistů hraje v Řecku golf. Skvěle udržované kluby jsou v Athénách, na Rhodosu, Korfu a Chalkidiki. Bližší informace o golfu v Řecku naleznete na internetové adrese www.ecs.net/golf/Greece. Po celé zemi je rozeseto velké množství tenisových klubů, které se nacházejí mimo jiné na Krétě, v Thessaloniki, Chalkidiki, Patrasu, na Rhodosu a samozřejmě v okolí Athén. V Řecku najdete také několik jezdeckých klubů, pět v oblasti Attiky, dva v Thessaloniki a po jednom na Krétě a Korfu. Pokud jste milovníky podzemí, můžete navštívit více než 7000 krasových jeskyní. Většina je na Krétě. Bližší informace získáte na adrese Hellenic Speleogical Society, 32 Sina Street Street, 106 72 Athény, tel: (1) 361 7824, fax: (1) 361 7824. Mezi divácky velice populární sporty patří v Řecku kopaná (http://sports.phantis.com/soccer) a košíková. Patříte-li mezi ctitele atletiky, máte k dispozici internetové stránky www.athletix.net. Vše o sportu v Řecku pak najdete na stránkách ministerstva sportu (www.sport.gov.gr).

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Athény
Hlavní a největší město Řecka, které leží spolu s Pireem v pobřežní rovině. Je významným kulturním a hospodářským střediskem země, sídlem prezidenta. Po skončení perských válek se Athény staly nejsilnějším řeckým městským státem. Svůj vliv ztratily po prohrané válce se Spartou, avšak nadále zůstaly střediskem umění a filosofie. Bezprostředně poté, co se zbavily turecké nadvlády, se staly hlavním městem novodobého řeckého státu. 

Dominantou je Akropolis, v mykénském období centrum města (hlavní svatyně, tvrz, palác, zásobárny, pokladnice, zbrojnice). Vstupním prostorem jsou Propylaje (předbraní), ústředním chrámem je Parthenón, Panenský chrám zasvěcený bohyni Athéně. Vedle Parthenónu najdete architektonicky nejsložitější chrám Erechteion. Z Akropole můžete vidět další zachovalé památky jako je Agóra - veřejné a obchodní centrum starověkého města, Dionýsův amfiteátr, Odeion Heroda Atického, v němž se dodnes konají koncerty a divadelní představení, Olympeion - chrám Dia Olympského, z něhož se zachovalo jen patnáct korintských sloupů z původní stovky, Plaka - malebná athénská čtvrť nebo Národní archeologické muzeum. 

Západně od Athén v horském prostředí najdete staré kultovní místo Delfy - nejvýznamnější antickou věštírnu, kde kněžky Pýthie v extázi pronášely věštby, které platily ve své době za neomylné. Ve starověku tu jednotlivé řecké státy stavěly pokladnice. Tehdy byly také Delfy vedle Athén nejvýznamnějším místem Řecka. Svatým okrskem vede od brány svatá cesta do svahu, k pokladnicím, hale Athéňanů a chrámu Apollóna. Nad svahem leží malý amfiteátr a velký stadion, na němž se každý čtvrtý rok konaly soutěže na počest Apollónova vítězství nad Pýthónem. Na opačné straně vyvěrá kastalijský potok, ve kterém se poutníci museli umýt před vstupem do svatého okrsku. Na mramorové terase jsou zbytky kruhového Tholosu, v místním muzeu je bohatá expozice včetně posvátného kamene Omfalos, který platil za pupek světa. 

Korint je nové moderní město u Athén i Korintského průplavu, který odděluje kontinentální Řecko od poloostrova Peloponés. Nedaleko Korintu najdete Archea Korinthos. Stojí tu například Apollónův chrám s dórskými sloupy, divadlo, ódeion a muzeum. Na kopci Agrokorint leží ruiny původně bohatého města. 

Metéora
V severozápadní části Řecka leží komplex bizarních skalních útvarů, které jsou turistickou atrakcí číslo jedna. Ve středověku tu začali mniši a poustevníci zakládat těžko přístupné kláštery Meteora, podle slova velký, vznášející se mezi nebem a zemí. Přístupný je hlavní chrám Megalo Meteoro s bohatými freskami, expozicí ikon a vzácných knih, kaplemi a také celami mnichů. Za zmínku stojí i další kláštery, jichž tu bylo téměř třicet. Dnes byste funkční spočítali na prstech jedné ruky. Zajímavé jsou však ještě ženský klášter Ajios Stefanos a nebo klášter Ajia Triada, v němž je fascinující ruční výtah. Západně od klášterů leží pohoří Pindos, nejrozsáhlejší v celém Řecku. Najdete v něm mimo jiné dva krásné národní parky, jejichž návštěva je skutečnou lahůdkou. Připravte se však na velmi husté lesy, které jsou často neprostupné. 

Sparta
Město na západním pobřeží poloostrova Peloponés bylo ve starověku největším rivalem Athén. Vzhledem k tomu, že se zde stavělo především ze dřeva, zachovalo se jen velmi málo památek. Samotná Sparta je velmi daleko pověsti, která ji předchází. Mnohem zajímavější jsou trosky byzantského města Mystras. Na vrcholu kopce se nacházel mohutný hrad, pod ním v kopci leží trosky domů, kostelů a paláců. 

Na Peloponésu je k vidění skutečně mnoho. Tento hornatý poloostrov ukrývá třeba Mykény, původní hlavní středisko mykénské kultury, sídlo krále Agamemnóna. Vchod do areálu zdobí Lví brána ze tří obřích kamenů, na terase u brány je šest šachtových královských hrobů. Na vrcholu opevněného místa stály domy šlechticů a královský palác, zajímavá je také skalní cisterna, do níž se dá vstoupit i bez baterek. Mimo hrad lze navštívit hrobku Klytaimnéstřinu. V daleké Olympii se staří Řekové scházeli k soutěžím na počest Dia. Společně s Akropolí je Olympie nejzachovalejší a nejkrásnější antická památka. Mimo jiné tady naleznete úžasné chrámy, dílnu sochaře Feidia, sloupovou síň ozvěn a stadion. Epidaurus byl ve starověku lázeňským střediskem kultu boha Asklepia. Léčebné účinky země a podnebí kněží spojovali s lékařskými znalostmi a vírou v uzdravení. Vidět tady můžete základy velkého poutního lázeňského domu i starý Asklepiův chrám. Nejvíce však Epidauros proslavil monumentální antický amfiteátr, jeden z nejzachovalejších v celém Řecku. 

Thessaloniki
Hlavní město řecké provincie Makedonie je významné tím, že se tu v 9. století narodili nám dobře známí slovanští věrozvěstové Konstantin a Metoděj. Z významných památek jmenujme například Bílou věž, která kdysi sloužila jako vězení. Za návštěvu stojí také Aja Sofia, typická byzantská kupolová stavba ve tvaru kříže, Galeriův vítězný oblouk oslavující vítězství nad Persií, Ajos Dimitrios, pětilodní starokřesťanská bazilika, zbytky římské agory nebo prastaré antické tržiště. 

Z Thessaloniki se pořádají výpravy na bájný Olymp, vysoký téměř tři kilometry. Sídlo bohů lze zdolat za jediný den, ale vyžaduje to mnoho sil. U Soluňského zálivu leží Thermopyly s Leonidasovým hrobem, který nese známý epigram Poutníče, zvěstuj Lakedaimonským, že my tu mrtvi ležíme, jak zákony kázaly nám. Lázně Thermopyly jsou proslulé sirnými teplými prameny, do nichž míří cestovatelé především za odpočinkem a úlevou.