342ZOBRAZENÍ

Na konci 19. století byla země pod společným protektorátem Spojených států, Velké Británie a Německa, v dalších letech byla rozdělena na německou Západní a americkou Východní část. Během 1. světové války obsadil Západní Samou Nový Zéland, který ji získal jako mandátní území. V šedesátých letech se Západní Samoa stala nezávislou, vznikla konstituční monarchie v rámci Commonwealthu. V roce 1997 se změnil název na Samou.

KDY A JAK

Samoa je nádherným souostrovím s čistými plážemi a romantickými skalisky. Nejlepší dobou pro návštěvu jsou měsíce květen až říjen, kdy tu vládne sucho a teploty jsou velmi příjemné. Od listopadu do října je období dešťů, nejtěžší přicházejí v prosinci a v lednu.
Vzhledem k tomu, jak je Samoa daleko a že jde o ostrovy, je jediným způsobem dopravy sem letecká doprava. Mezinárodní letiště Faleolo leží západně od hlavního města souostroví, Apia. Létají sem letecké společnosti z Nového Zélandu a z Austrálie, kam byste měli letět z České republiky. Pravidelné letecké spojení má Samoa také s dalšími ostrovy, mezi něž patří Tonga, Fidži, Havajské ostrovy, Cookovy ostrovy a Americká Samoa. Pravidelné lodní spojení mají samojské přístavy Apia, Asau, Mulifanua a Salelologa s Pago Pago na Americké Samoi.

NEMOCNICE, SLUŽBY

Zdravotnická péče je bezproblémová, pokud jde o běžná ošetření i náročnější zákroky. Samoa má jednu hlavní nemocnici v metropoli Apia, čtyři regionální kliniky a zhruba třicet menších zdravotnických středisek. Své služby tady nabízí i mnoho soukromých lékařů včetně zubařů. Všichni lékaři vyžadují platbu v hotovosti, proto nezapomeňte na cestovní pojištění.
Před cestou je doporučováno očkování proti tyfu a žloutence. Pokud turista přijíždí z rizikové oblasti, musí mít i očkování proti žluté horečce. Každý by měl dodržovat zvýšenou hygienu a dát pozor na pořezání na korálech. Vodu doporučujeme konzumovat jen kupovanou balenou a s neporušeným, pečlivě překontrolovaným uzávěrem.
Nezávislá Samoa je jednou z nejlevnějších zemí v celé Oceánii. Pokud nebudete žít luxusně, bude vám stačit kolem 15 USD denně. To však neznamená, že budete strádat - za tuto cenu se můžete stravovat v levných restauracích, střídmě používat taxi a bydlet v tradičních domech z palmových listů. Pokud si za své sídlo zvolíte nejlepší hotely, jíst budete v nejhonosnějších restauracích a pronajmete si džíp, připravte si kolem 150 USD denně. Platební karty a cestovní šeky užijete v hlavních městech. Na ostrovech jsou tři banky - Bank of Samoa, Pacific Commercial Bank a National Bank of Western Samoa. Jejich pobočky mají otevřeno ve všední dny od 9 do 15 hodin, Bank of Samoa má otevřeno i v sobotu od 8.30 do 11.30 hodin.
Počet ubytovacích zařízení na ostrovech stále roste, pro tento druh podnikání tu totiž existuje podpůrný vládní program. Proto tu jsou desítky hotelů včetně těch opravdu dobrých s přiměřenými cenami. Hotely ve venkovských oblastech, především na pobřeží Upolu a na ostrově Savai´i, jsou většinou levnější. Ubytovat se můžete také v soukromí a pokud si budete přát, budete mít v ceně také stravování. Na mnoha plážích jsou levné chatky z palmových listů, v jejichž okolí jsou navíc možnosti sportovního vyžití - hřiště pro plážový volejbal nebo tenisové kurty.
Restaurace většinou tvoří součásti hotelů, jen málokdy najdete typickou samostatnou jídelnu. V jídelních lístcích často figuruje čínská kuchyně. V hlavním městě funguje několik rychlých občerstveních, v nichž dostanete typické evropské jídlo. Pokud budete mít možnost zúčastnit se typické samojské večeře, neodmítněte - podají vám čerstvé dary moře, pečené vepřové či kuřecí maso, plody chlebovníku a kopec ovoce. Nejčastějším nápojem je národní pití kava. Elektrické napětí na Nezávislé Samoi je 240 V, 50 HZ.

DOPRAVA, ČAS

K řízení osobního vozu potřebujete náš i mezinárodní řidičský průkaz. V některých případech je třeba získat speciální licenci, kterou vydává zdejší dopravní inspektorát po uhrazení malého poplatku. Půjčovny jsou především v hlavním městě, minimální věk pro vypůjčení vozidla je 21 let. Je nutné složit odpovídající zálohu a zaplatit pojištění. Doporučujeme vůz s náhonem na všechna čtyři kola, protože většina hlavních silnic má sice pevný povrch, ale menší silnice bývají štěrkové a zarostlé hustou trávou.
Jezdí se vpravo, nejvyšší povolená rychlost je 40 km/h v metropoli a 56 km/h na zbývajících silnicích. Buďte opatrní, zejména v noci. Na silnicích se totiž stále objevují nepozorní chodci, zemědělská zvířata a navíc místní řidiči jen zřídka dodržují dopravní předpisy.
Autobusy jezdí na všech ostrovech Nezávislé Samoi, nikde však nenajdete jízdní řád. Zeptejte se policistů na New Market Bus Stand v Apia, protože ti mají o odjezdech autobusů naprosto přesné informace. Taxíky jsou levné a v Apii mohou být najaté na každém rohu. Většinou ale nemají taxametry, a proto je nutné domluvit jízdné před nasednutím. Letadla a trajekty spojují oba hlavní ostrovy, plavba lodí trvá devadesát minut. Čas je v Nezávislé Samoi minus dvanáct hodin oproti našemu času.

NEBEZPEČÍ

Nezávislá Samoa je velmi příjemnou zemí, alespoň co se nebezpečí týče. Turistům tu nehrozí vážnější problémy. Samoa se pyšní extrémně nízkou mírou kriminality, občas se tu vyskytnou pouze drobné trestné činy, například kapesní krádeže. Proto doporučujeme nenechávat žádné věci bez dohledu, především na plážích.

OSOBNÍ ZKUŠENOSTI

Na ostrovech byste měli dodržovat střídmost v oblékání, protože obyvatelé jsou velmi mírní a nábožensky založení. Ženy by neměli chodit ve veřejných oblastech v plavkách a v krátkých sukních, muži by neměli vycházet v tílku. Na ostrovech se nosí lavalava, které je příjemná a velmi pohodlná.

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Apia
Hlavní město Nezávislé Samoi si přes všechny moderní prvky, jako jsou třeba vysoké budovy bank, stále zachovává historický šarm. V centru stojí orloj, který je památníkem neštěstí 2. světové války a slouží jako výborný orientační bod. Přesně na západ odtud se nachází trh Flea, na němž místní obchodníci prodávají vše od oblečení přes barevné šátky siapo až po šperky.
V Apii je obrovské množství kostelů, z nichž největší je Katolický kostel na hlavním nábřeží. Nejmenší a zároveň nejhezčí je Anglikánský kostel s nádhernými vykládanými okny. Hotel Aggie Grey, který nese jméno jeho slavného majitele, bývá místem ubytování řady filmových hvězd, které se sem jezdí ukrývat před spáry bulvárních novinářů. Je velmi drahý, ale v jeho baru jsou poměrně levné nápoje. Největším lákadlem města je Plážová cesta, která směřuje do rozlehlého příjemného přístavu.
Mezi hlavní zajímavosti v bezprostřední blízkosti města patří muzeum spisovatele Roberta Louise Stevensona. Leží přesně čtyři kilometry od Plážové cesty. Exponáty jsou umístěné ve skvostně zrekonstruovaném domě R. L. Stevensona. Cestovatelé tu najdou nejen předměty, se kterými si autor slavného Ostrova pokladů pestřil volné chvíle, ale tu i spisovatelův náhrobní kámen. Když zemřel, lidé z okolí pracovali čtyřiadvacet hodin denně, aby vytesali stezku na vrchol hory, kde je autor pohřben. Na náhrobku je Stevensonův oblíbený žalozpěv Domov námořníka je domov z moře a domov lovce je domov z hory.
Nedaleko od Apie jsou i jiné divy, například jeskyně Pool v Piula, vodopády Falefa, mystická skála Papaseea a vodopády Tiavi. Fascinující jsou také posvátné hřbitovy v Mulinu´u. Krásné izolované pláže jsou stvořené ke koupání. Jedním z nejoblíbenějších míst k plavání a potápění je mořská rezervace Palolo.

Falealupo
Městečko na ostrově Savai´i, které je proslavené příjemnými lidmi a skvělými restauracemi. Samotnému ostrovu Savai´i se někdy říká také Duše Samoy. Je nedotčený průmyslem a pyšní se nádhernými plážemi, útesy, deštnými pralesy, vodopády, sopečnými pohořími a také velmi vzácnou flórou a faunou.
Nejlepším způsobem, jak se o tomto ostrově dozvědět nejvíce, je projet ho autem a všechna krásné místa zdolat pěšky. Tento způsob cestování nabízí mnoho příležitostí poznat místní lid i místní pláže. Najdete tu tajemnou Pyramidu a stopu legendárního Mosa. Po výbuchu sopky se vynořil z lávy neporušený Panenský hrob, pozůstatek původního hřbitova. Na ostrově jsou i rezervace deštných pralesů, v nichž vedou udržované turistické stezky. Zajímavým zážitkem může být prozkoumání podzemní řeky a vodopádů, které dosahují místy výšky až 200 metrů a padají s ohlušujícím rachotem do hlubin.

Manono
Malý ostrov nedotčený moderní současností. Nejsou tu silnice ani žádná auta, proto nic neruší neustálý božský klid. Lidé tu žijí jakoby napolo. I doprava na Manono je tradiční, protože nasednete do malé vratké kánoe a domorodci vás úzkým průlivem dopraví až na ostrov. Pokud jste více konzervativní, můžete sem samozřejmě letecky.
Na ostrově si můžete dosyta vychutnat neustálý klid, koupat se v pěnivých mořských vlnách nebo se potápět k nádherným útesům. I příroda tady je fantastická, protože už na první pohled vás upoutá čirá zeleň a působivé zvířecí zvuky.