319ZOBRAZENÍ

HISTORIE
Ve starověku bylo Švédsko osídleno Germány, kteří odtud podnikali agresivní výpady do Evropy, především směrem na jih a východ. Po sjednocení zdejších kmenů v 10. století vznikl na území dnešního Švédska první stát, který postupně obsadil Finsko i část Pobaltí. 

Od 14. století bylo Švédsko součástí různých unií se sousedními severskými státy, z nichž nejvýznamnější byla tzv. Kalmarská unie (Švédsko, Norsko, Dánsko), ve které hrálo hlavní roli Dánsko a Švédsko bylo odstrčeno na okraj dění. To vyvolalo revoluci, po které se k moci dostala dynastie švédských králů Vasovců (1523 až 1624). 

Vasovci se vyznačovali expanzivní politikou, díky níž se Švédsko stalo důležitou evropskou mocností a zaznamenalo značné územní zisky, mimo jiné v Pobaltí. Třicetiletá a tzv. Severní válka (1700 až 1721) však zemi vyčerpaly natolik, že během napoleonských válek přišlo definitivně o Finsko i další území. V první i druhé světové válce bylo Švédsko neutrální.

PODNEBÍ
Klimatické podmínky: O severském Švédsku bychom řekli, že musí mít zákonitě velmi chladné podnebí. Ve skutečnosti to není tak hrozné, protože zdejší klima mírní teplý Golfský proud, který protéká kolem západního pobřeží Skandinávie. Jen pro zajímavost, díky Golfskému proudu jsou například ve Stockholmu vyšší teploty než na Aljašce, přestože se švédská metropole nachází na stejné zeměpisné šířce. Pro Švédsko je tedy charakteristické poměrně mírné podnebí s častými změnami počasí, kdy sluneční paprsky rychle střídá hustý déšť. 

Nejteplejší měsíce v roce jsou červenec a srpen, kdy se teploty na severu země vyšplhají průměrně na 13 °C a na jihu, v Malmö, na 18 °C. Naopak nejvíce chladno je v prosinci, lednu a únoru, kdy se průměrná teplota pohybuje kolem - 13 °C (na severu u Kiruny) až - 1 °C (na jihu Švédska). Počítejte s tím, že v zimě je Švédsko pod sněhem, který se především ve švédském Laponsku drží až do dubna. Srážky jsou na území Švédska poměrně běžné, ale nijak enormní. V Laponsku ročně spadne pouhých 490 milimetrů srážek, na jihu až 900 milimetrů. Průměrné množství srážek ve Švédsku činí 600 milimetrů. 

Zajímavým úkazem ve Švédsku je tzv. půlnoční slunce. Pozorovat ho můžete především na severu země, jemuž se také proto říká země půlnočního slunce. Severně od polárního kruhu totiž slunce po dlouhé týdny v červnu a červenci vůbec nezapadá. Naopak když tady vládne zima, je slunce opravdovou vzácností. Informace o aktuálním počasí ve Švédsku naleznete na stránkách Švédského hydrometeorologického ústavu (www.smhi.se) a na internetové adrese http://czech.wunderground.com/global/SN.html. 

Nejlepší doba návštěvy: Pokud do Švédska míříte za sportem, poznáváním nebo turistikou, je jednoznačně nejlepším obdobím pro vaší návštěvu léto. V zemi je příjemně teplo, památky jsou otevřené, jen musíte počítat s davy turistů a plnými hotely. Léto je ideální i pro návštěvu švédského Laponska, protože teploty jsou přijatelné a navíc můžete sledovat fantastické nikdy nezapadající slunce. V září zase můžete v Laponsku pozorovat úchvatnou hru barev, protože vegetace dostává velmi pestré podzimní zbarvení. 

Vhodné oblečení: Při cestách do letního Švédska vám postačí podobné oblečení, jaké nosíte u nás během teplého jara. Nezapomeňte však na nepromokavý oděv, protože ten budete určitě potřebovat. Při cestách do švédského Laponska navíc přibalte kvalitní turistickou obuv a také přípravky proti všudypřítomným komárům. 

V zimě se oblečte velmi teple (radíme nepodceňovat), tedy do kvalitních kalhot a zejména do nepromokavé bundy. Doporučujeme i tlusté ponožky, čepici, šálu a rukavice. Součástí výbavy by měly být i sluneční brýle.

NEBEZPEČÍ
Bezpečnostní situace: Švédsko je zemí bezpečnou, ve které neexistují žádná zvláštní opatření nebo omezení. V posledních letech se však vyskytly případy vloupání a vykrádání osobních automobilů a autobusů, ve kterých cestující odpočívali na volných prostranstvích nebo i na parkovištích, a to zejména v nočních nebo ranních hodinách. Proto je žádoucí zvýšená opatrnost i při odpočinku v jízdě. Nedoporučujeme rovněž koupání v moři mimo vyhrazená místa. V minulých letech došlo k několika případům utonutí českých turistů. 

Drogová kriminalita: Ve Švédsku se nachází mnoho českých občanů ve výkonu trestu, a to z důvodu nelegálního dovozu drog. Trestného činu se dopouští ten, kdo nedovoleným způsobem předává, vyrábí, zpracovává, přechovává, prodává narkotika nebo provádí jinou činnost na podporu obchodu s narkotiky. Výše trestu za spáchání takového trestného činu se pohybuje od 6 měsíců do 10 let.

ZDRAVOTNICTVÍ
Charakteristika zdravotnictví: Lékařská péče ve Švédsku je kvalitní a také široce dostupná. V zemi působí řada kvalitních nemocnic, praktických lékařů i specialistů. Většinou se s nimi bez problémů domluvíte anglicky. Mimo hustěji obydlené oblasti je pochopitelně lékařských zařízení méně. Podrobnosti najdete i na internetových stránkách Švédského červeného kříže (www.redcross.se). 

Vzhledem k tomu, že mezi Švédskem a Českou republikou neexistuje dohoda o poskytování bezplatné lékařské péče, veškeré poskytnuté lékařské ošetření ( i převozy sanitními vozy) se platí. Doporučujeme proto uzavřít pojištění pro případ onemocnění nebo nehody při cestě do zahraničí, a to už v České republice. 

Léky a lékárny: Lékárny se ve Švédsku označují jako Apotek. Často jsou součástí nemocnic a najdete je i ve velkých obchodních zónách. Otevřeno mají obvykle od pondělí do pátku od 9 do 18 hodin. Ve velkých městech jsou často otevřené nonstop. Personál je kvalifikovaný, bez problémů se domluvíte anglicky. Léky jsou velice drahé. Proto doporučujeme přivést vlastní léky v dostatečném množství. Seznam lékáren najdete v telefonním seznamu, v červené sekci pod odkazem APOTEKSBOLAGET: Apotek, Jourapotek. 

Další rady: Pro české turisty není pro cesty do Švédska předepsané povinné očkování. Voda z kohoutků je pitná, mimo obydlené oblasti si tento fakt raději ověřte nebo pijte vodu balenou, která je široce dostupná. Kupované mléko je pasterizované, jídlo bezpečné. Občas se u turistů vyskytne tzv. cestovní průjem, který však za pomoci běžných léků zpravidla brzy odezní. Ve Švédsku se vzácně, ale přece vyskytuje vzteklina. Při poranění neznámým zvířetem je proto vhodné zamířit k lékaři. V letních měsících hrozí nebezpečí klíšťové encefalitidy, proto nezapomeňte na kvalitní ochranu. Při cestách do přírody a odlehlých částí země rovněž doporučujeme nepřeceňovat síly a vybavit se patřičným oblečením a obuví.

OBCHODY A SLUŽBY
Obchody: Dobře zásobených obchodů je ve Švédsku velmi mnoho. Koupit zde lze prakticky cokoliv. Pro našince jsou však ceny v obchodech vražedně vysoké. Nakupovat můžete v malých útulných obchodech nebo v gigantických supermarketech. Mimo velká města se setkáte s obchody typu "smíšené zboží", v nichž lze koupit vše podstatné. Ve většině obchodů je možné platit platebními kartami. Otevírací hodiny jsou zpravidla od 9.30 do 18 hodin. V sobotu bývá otevřeno do 14 hodin, v neděli je zavřeno. Obchody s potravinami otevírají dříve, zhruba v 7 hodin. Supermarkety fungují od 8 do 22 hodin. Do pozdních večerních hodin mají otevřeno také některé obchody ve velkých městech, někdy jsou otevřené nonstop. 

Pošty: Většina poštovních úřadů má otevřeno ve všední dny od 9 do 18 hodin, v sobotu pak od 9 do 13 hodin. Specifická je situace na malých městech a vesnicích, kde pošty většinou zavírají dříve, v sobotu jsou zavřené. Hlavní pošta ve Stockholmu je otevřená ve všední dny od 7 do 22 hodin, v sobotu pak od 10 do 19 hodin. Kromě běžných služeb pošty zde lze navíc směnit peníze a cestovní šeky. Poštovní známky si můžete koupit jak na přepážce pošty, tak v automatu, který je zpravidla před poštou. Kromě toho je koupíte i v pouličních stáncích, stejně jako v řadě obchodů. Poštovní schránky jsou tří barev: zelené (pro domácí poštu), modré (pro poštu regionální a uvnitř větších měst) a konečně žluté (pro všechny druhy pošty), včetně zahraniční. 

Telefony: Telefonní předvolba Švédska je 00 46. Veřejné automaty najdete téměř všude. Fungují na telefonní karty, které mají hodnotu 30, 60 a 120 jednotek. Koupit je můžete v obchodech Telia, v tabácích a dalších obchodech. Veřejné telefonní automaty často akceptují také platební karty. Používání mobilních telefonů je ve Švédsku bezproblémové, vždyť jste v domovině proslulé značky Ericsson. Zdejšími mobilními operátory jsou Telia GSM, Comviq GSM a Europolitan GSM. 

Suvenýry: Mezi oblíbené suvenýry patří sklo, a to jak užitkové, tak sběratelské. Oblibě se těší také tradiční šperky, výrobky ze dřeva a kovu, porcelán, výšivky a keramika. 

Elektřina: 230 voltů.

AKTIVITY
Kultura: Švédsko, drsná severská země, má velmi svébytnou kulturu. Turistům se sice nejčastěji vybaví drsní bojovníci Vikingové a jejich kultura nebo typické runové kameny roztroušené po celé zemi, ale švédská kultura a umění, to jsou i nádherné obrazy významného malíře a sochaře Anderse Zorna, který se proslavil motivy venkovského života nebo sochou Gustava Vasy. Švédové nedají dopustit ani na sochaře Carla Millese, jehož úžasné sochy jsou soustředěné na vysokých skalních útesech v Millesgarden. Mnohá díla švédských umělců můžete vidět v četných muzeích, mnohdy pod širým nebem. Podrobnosti o muzeích naleznete na internetové adrese www.icom.org/vlmp/sweden.html. Navštívit můžete rovněž stránky jednotlivých muzeí: Národní muzeum (www.nationalmuseum.se), Umělecké muzeum v Göteborgu (www.konstmuseum.goteborg.se), Muzeum Augusta Strindberga (www.strindbergsmuseet.se) nebo třeba Švédské přírodně-historické muzeum (www.nrm.se) 

Ve Švédsku jsou i skanzeny, které dokumentují fortel švédských stavebníků, vždyť švédská architektura je velmi osobitá. V zemi se nachází přes 3000 kostelů, nejstarší byly postaveny už před jedním tisícem let. Jih země je zase proslulý úžasnými zámky, ve kterých žila švédská šlechta v přepychu a v neustálých taškařicích. 

Obyvatelé této severské země milují i hudbu a divadlo, vždyť například taková Královská opera, Královské dramatické divadlo nebo Švédské národní divadlo má naprosto oprávněné renomé po celém světě. Populární jsou také letní divadelní představení pod širým nebem. Milovníci hudby budou rovněž nadšeni. V zemi působí téměř deset velkých symfonických orchestrů, ale koncerty vážné hudby se odehrávají i v menších městečkách. Také popová, jazzová, rocková nebo třeba metalová hudba má ve Švédsku mnoho příznivců. Velmi populární je skupina The Cardigans, jejíž oficiální stránky najdete na adrese http://cardigans.com. Zapomenout samozřejmě nesmíme ani na nestárnoucí skupinu ABBA (fanclub http://abba.muziek.net). A pokud se chcete dozvědět vše o švédské kultuře v globálu, navštivte internetové stránky švédského ministerstva kultury http://kultur.regeringen.se. 

Svátky a dny pracovního klidu: 1. leden - Nový rok, 6. leden - Tří králů, 1. květen, 25. a 26. prosinec - Vánoce. Kromě toho se slaví i pohyblivé svátky: Velký pátek, Velikonoční pondělí, Svatodušní svátky, Nanebevstoupení Páně, Letní slunovrat a Všech svatých. 

Zábava: Pokud nejste právě milovníky přílišné kultury, toulek přírodou ani poznávání památek, můžete se pobavit ve švédských hospůdkách a barech. Kromě popíjení skvělých nápojů v nich můžete poslouchat hudbu nebo hrát populární kulečník. Rovněž je možné zavítat do četných diskoték, které dokáží být ve studeném Švédsku velmi žhavé. V mnoha tancují krásné dívky jako profesionální tanečnice a pozdě v noci dochází i na striptýz. Ve Švédsku je i mnoho rockových a nočních klubů, takže slavit můžete až do rána. 

Pěší turistika: Nezkažená švédská příroda plná hustých lesů a křišťálově čistých řek láká stále více turistů. Těm hraje do karet i fakt, že ve Švédsku platí tzv. allemansratten, tedy staré zvykové právo, díky němuž mohou cestovatelé přespávat bez omezení v lesích, na horách, prostě ve volné přírodě. Vyhlášeným cílem pěších turistů jsou švédské národní parky, jichž je tu kolem dvaceti. První byly vyhlášené už v roce 1909. Krásné jsou toulky laponskými parky Padjelanta, Sarek a Stora Sjöfallet. Zajímavý je i močálovitý prales Store Mosse nebo ostrovní parky Bla Jungfrun, Gotska Sandön a Ängsö. U vstupu do jednotlivých parků se nacházejí turistické kanceláře, které vám podají bližší informace o turistice v parcích, pomohou vám najít ubytování a prodají vám speciální mapky a průvodce. Kromě národních parků jsou ve Švédsku i přírodní rezervace, které vám ale popisovat nebudeme - je jich totiž více než 700! 

Švédská příroda je plná zajímavostí - nejen v národních parcích a přírodních rezervacích můžete obdivovat krásné vodopády (Storforsen, Brudslöjans vattenfall, Ristafallet a další), vápencové oblasti (Stekenjokk, Stora, Lilla Karlsö), jeskyně (na Gotlandu i v centrálním Švédsku), pralesy (Muddus, Fjällmossen) nebo třeba krásnou skalní rozsedlinu Slattdalsskrevan. 

Turistiku přitom švédské úřady podporují. V zemi se nachází kolem 400 informačních kanceláří, v nichž vám podají potřebné informace a nasměrují na nejlepší stezky. Hlavních turistických tras je téměř 40 a vedou všemi oblastmi Švédska. Vyhlášená je tzv. Královská stezka (Kungsleden), která vede z Abiska na severu až k jižnímu cípu jezera Grövelsjön v kraji Dalarna a měří přes 500 kilometrů. Podél stezek jsou četná ohniště, chýše i dřevěné sruby, v nichž se můžete klidně ubytovat. Stránky věnované outdoorovým aktivitám v zemi najdete na adrese www.outdoor.se, ale bohužel jen ve švédštině. 

Zimní sporty: Ve Švédsku jsou stovky sjezdovek i tratí pro běžkaře, které jsou hojně využívány. Lyžuje se od prosince do dubna a když počasí přeje, i déle. Především zimní střediska v Laponsku (Abisko, Ammarnäs, Dundret, Gällivare nebo Hemaven) jsou plná lyžařů i na začátku května. Je tady kolem 120 sjezdovek, vždy skvěle upravených. Turisté si rovněž mohou pronajmout sněžný skútr nebo se zúčastnit závodů psích spřežení. 

Další lyžařské regiony jsou Värmland se středisky Branäs, Sunne nebo Valfjället. Pyšní se skvěle udržovanými sjezdovkami, které jsou v případě nepříznivého počasí uměle zasněžovány. V noci bývají krásně osvětlené, takže noční lyžování je skutečným zážitkem. Vyhledávaným lyžařským rájem je i kraj Dalarna, respektive jeho pohoří. Nachází se tu mnoho středisek, známé je Bjursas a Gesunda. Lyžuje se rovněž v kraji Jämtland/Härjedalen. Vše o lyžování ve Švédsku najdete na stránkách Švédské lyžařské asociace (www.skidforbundet.a.se, jen švédsky) nebo na internetové adrese www.goski.com/sweden.htm. 

Vodní sporty: Milovníci vodních sportů si ve Švédsku přijdou na své. Allemansratten, zvykové právo, totiž dovoluje jízdu lodí ve všech vodách mimo několik rezervací. Díky tomu je možné proplout na lodi prakticky celé Švédsko. Odvážní vodáci se mohou pustit na rychlou a bouřlivou řeku Vindelälven, která je dlouhá necelých 450 kilometrů a kormidelníci musí zdolat přibližně 150 peřejí. Také řeka Voxnan je známá bouřlivými peřejemi, ale ty nejsou nic proti bouřící vodě na řece Piteälven, na které se mimochodem nachází i úchvatný vodopád Storforsen. Kromě plavby na kanoi nebo na kajaku je ve Švédsku možné i plachtit. Nejlepší podmínky jsou na západním pobřeží, kde se rovněž nachází mnoho plachtařských škol. Pronájem lodi je běžný. Windsurfing se odehrává prakticky na všech vodních plochách. A pokud vás zajímají stránky Švédské veslařské federace, najdete je na adrese www.algonet.se/~swerow. 

Rybaření: Švédsko má mezi rybáři pověst štičího ráje, protože právě štiky se tady nacházejí v hojném počtu. Milovníkům rybaření ve Švédsku stačí koupit povolenku, která může být vypsaná na jeden den i celý rok. Cena je poměrně vysoká, ale výsledek za to rozhodně stojí. Když už jednou nahodíte, můžete se spolehnout, že váš prut nevydrží dlouho neprohnutý. Ve Švédsku je několik vyhlášených rybářských oblastí. Štiky, candáti a okouni na vaši nástrahu čekají v řece Dalälven u města Gävle. Lososovitým rybám je zasvěcen jih země, kde se nacházejí bohaté řeky Atran, Mörrumsan a Eman. Dalším tokem, který je pro milovníky lososů ideální, je řeka Kalixälven v Laponsku. Pstruzi, lipani a siveni zase rejdí v laponské řece Tjuonajokk. A pokud toužíte po mořských rybách, není lepší volba než rybářská oblast Bohuslän. 

Náš tajný tip je Dalarna - region v centrálním Švédsku. Do Dalarny totiž nemusí jezdit pouze pravověrní rybáři, ale k výbavě mohou přibalit i celou rodinu. V Dalarně, která se rozkládá mezi městem Falun a horskými středisky Sälen a Idre, se nabízí mnoho turistických lákadel. Rybáře pochopitelně uchvátí průzračná voda jezer Siljan a Orsasjön plných ryb. Milovníci trekkingu mohou zamířit na desítky turistických tras. Návštěvníci, které uchvátil lov, sem přijíždějí na podzim, kdy je v plném proudu honba na losy. A mládež? Ta si může hrát na plážích, jezdit na kánoích nebo se jen tak toulat lesy, v nichž je možné vidět i bobry. 

Cyklistika: Jízda na kole je ve Švédsku velmi oblíbená. Existuje tu kolem 30 cyklistických tras, které vedou kolem měst i nespoutanou divočinou. Stezky jsou ve skvělém stavu, nechybí na nich přehledné značení a v jejich okolí stojí kempy, informační střediska, různé chýše a občerstvení. Zakoupit můžete rovněž dokonalé mapy pro cyklisty. Nejoblíbenější cyklistická stezka vede od města Karesuanda na severu země do Helsingborgu na jihu. Je dlouhá téměř 2600 kilometrů. Vše potřebné o cyklistice najdete na adrese www.cyklavaettern.com, ale musíte umět švédsky. 

Ostatní sporty: Ve Švédsku jsou populární další sporty, především hokej (www.swehockey.se). Ve zdejších klubech hraje mnoho českých borců a švédská reprezentace patří mezi nejlepší týmy na celém světě. Rovněž motoristické soutěže jsou velmi oblíbené a mezi jezdci patří k nejvíce obávaným. Poučit se můžete třeba na stránkách mezinárodní švédské rallye (www.swerally.se). Jste-li milovníky tenisu (www.tennis.se), můžete si zahrát na stovkách tenisových kurtů a hal. A pokud snad patříte mezi milovníky silných terénních automobilů, přijdou vám vhod internetové stránky www.swedenoffroad.com. Vše o sportu ve Švédsku pak získáte na internetové adrese (www.sportnow.se).

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Gallivare
Je městečko ležící za polárním kruhem s přibližně 22 tisíci obyvateli. Nachází se nedaleko národního parku Muddus a je známé především těžbou železné rudy, s níž se tu začalo už na konci 19. století. Mezi zajímavosti patří dřevěný kostel z druhé poloviny 18. století, který byl vybudován za přispění každé zdejší domácnosti. Druhou stranou mince však je, že obyvatelé byli donuceni přispět. Gallivare je také jednou z cílových stanic snad nejkrásnější železniční tratě Švédska s názvem Inlandsbanan. Vede ze švédského vnitrozemí čarokrásnou přírodou po trase dlouhé přes 1300 kilometrů až za polární kruh. Cesta vlakovou soupravou, která je často doplněna historickými vozy, je rozhodně velmi silným zážitkem. 

Göteborg
Je druhým největším městem Švédska, má téměř 500 tisíc obyvatel a je se svým 17 kilometrů dlouhým nábřežím nejvýznamnějším přístavem země. Na místech nynějšího města nechal Gustav II. postavit pevnost, která měla sloužit jako ochrana přístavu. Pomník Gustava II. se nachází na náměstí starého města v těsné blízkosti budovy radnice ze 17. století. Nejstarší budovou je Kronhuset - místo korunovace krále Karla XI. Největším parkem je Zámecká obora. V Maritima centru bude nejen milovníky moře zajímat několik historických lodí a expozice s tématikou života na moři. Ve městě je i několik muzeí s velice zajímavými, či dokonce jedinečnými expozicemi. Je to Historické muzeum mapující do detailu historii města, Muzeum umění s jednou z nejdůležitějších galerií moderního umění ve Švédsku, Muzeum mořeplavectví s akváriem a Etnografické muzeum s jedinečnou sbírkou laponského lidového umění. O chvíle oddychu se dokonale postará zábavní park Liseberg s desítkami různých atrakcí. Podrobnosti o Göteborgu najdete na adrese www.goteborg.com. 

Örebro
Nachází se na samotném okraji jezera Hjalmaren, které je čtvrté největší ve Švédsku. Město je také střediskem v kraji Narke a v současnosti v jeho ulicích žije na 125 tisíc obyvatel. Stáří města se odhaduje přibližně na 700 let. Vzniklo na místě původní strážní věže, kterou nechal u brodu řeky Svartan vystavět říšský hrabě Birger Jarl. Brod dnes nahradil most Storbron a věž vystřídal na jejím místě hrad a později zámek. Ten byl tichým svědkem mnoha významných okamžiků v historii Švédska (mimo jiné zde byl za následníka švédského trůnu zvolen říšským sněmem Jean B. Bernadotta). 

Dnes je zámek jedním z nejvyhledávanějších turistických míst Švédska. Mezi jeho zvláštnosti patří to, že je zcela obklopen vodou. Velmi půvabným místem je i skanzen Wadkoping v těsné blízkosti zámku, tvořený starými dřevěnými domky z 15. a 16. století. Z nejbližšího okolí stojí za zmínku město Eskilstuna s vyhlášenou zoologickou zahradou a město Strangnas s místním dómem postaveným ze žuly a červených cihel. 

Östersund
Je správní středisko kraje Jamtland a žije v něm necelých 60 tisíc obyvatel. V minulosti bylo posádkovým městem proti Norsku díky strategické poloze. Mezi zajímavosti patří skanzen Jamtli s ukázkami budov a stavení z 18. a 19. století. Z města vedou dva mosty na ostrov Froson, nacházející se v jezeře Storsjon. Ostrov byl kultovním místem zdejších obyvatel už v dobách před Kristem a byl zasvěcen bohyni plodnosti Fro. Jezero Storsjon je hluboké 75 metrů a podle vyprávění zdejších obyvatel je domovem storsjonské příšery. Tu už léta nikdo neviděl, ale žádný z místních nepochybuje o tom, že v jezeře je. Je prý velmi lstivá a možná se jedná o vzdálenou příbuznou slavné Lochnesské příšery. V muzeu je dokonce možné si prohlédnout speciální přístroj, který byl zkonstruován k odchytu této příšery. V nejbližším okolí doporučujeme k vidění kostel z 12. století. Je postavený z šedého kamene, který se nachází v jednom ze zálivů jezera nedaleko městečka Hackas. 

Stockholm
Je hlavním městem Švédska a rozkládá se na čtrnácti ostrovech. Nejstarší zmínky o něm se datují do poloviny 13. století a jsou spojovány s postavou říšského hraběte Birgera Jargla. V průběhu staletí se město rychle rozvíjelo, především díky vzkvétajícímu obchodu s hlavními obchodními partnery - městy Gdaňskem a Lübeckem. Během konfliktu s Dánskem byl Stockholm předán na krátké období Dánsku, respektive dánskému králi Kristiánovi II. Po navrácení si město postupně získávalo postavení metropole království. 

Za opravdové srdce Stockholmu je považováno Staré město (Gamla stan) na ostrově Stadsholmen. Jedním z nejvýznamnějších míst starého města je Muzeum středověku vybudované na místě rozsáhlých archeologických nálezů. Riddarholmský kostel, nacházející se na ostrově Riddarholmen, byl v minulosti tradičním místem posledního odpočinku švédských králů. Dnes se tu nachází muzeum. Neuvěřitelných 550 místností má Královský palác, jehož interiéry zdobí rozsáhlé sbírky porcelánu, gobelínů a obrazů od rozličných autorů. 

Někdejší tržiště i neblaze proslulé popraviště ze Stockholmského krveprolití je náměstí Stortorget v srdci starého města. Místo, na kterém rukou kata ztratila život více než stovka švédských osobností, dnes připomínají jen kameny s letopočtem 1521. Náměstí je obklopeno restauracemi, kavárnami a obchůdky. Unikátními sbírkami děl švédských a dalších světových malířů se pyšní Národní muzeum. Mezi další významná muzea patří Historické muzeum s expozicemi mapujícími dlouhou historii Švédska s důrazem na vikingskou éru a Severské muzeum představující život ve Skandinávii od počátku 16. století. Historii Švédska máte možnost poznat i ve zdejším skanzenu s dobovými budovami selských stavení a měšťanských domů. Pro chvíle oddychu je vhodné navštívit zábavní park Grona Lunds Tivoli. Informace o Stockholmu v mnoha jazycích jsou k mání na adrese www.stockholmtown.com.