265ZOBRAZENÍ

Ve starověku bylo území osídlováno khmerskými kmeny, v 11. až 12. století se tady usadili Thajové. Ve 13. století zabíralo thajské království Ajuthaj většinu Malajského poloostrova. Začátkem 17. století se o získání nadvlády snažili portugalští kolonizátoři, ale země odolala. Už o 150 let později byla říše Ajuthaj poražena, k moci se dostala nová dynastie a Bangkok se stal hlavním městem. Ve třicátých letech 20. století se absolutistická monarchie změnila na konstituční a zároveň došlo k vytvoření názvu Thajsko. Po 2. světové válce se státu vyhnuly revoluce a občanské války, které postihly oblast Indočíny a od 80. let se země prudce rozvíjí.

VSTUPNÍ PODMÍNKY
Cestovatel potřebuje cestovní pas ČR, jehož platnost přesahuje plánovanou dobu pobytu alespoň o šest měsíců. Turistické vízum na dva měsíce uděluje thajské velvyslanectví, které sídlí na adrese Romaina Rollanda 3, Praha 6 (02/20571435, 20571439, 20570055, telefax 20570049, úřední hodiny ve všední dny od 8.30 do 12, od 13.30 do 16.30). Při příletu do Bangkoku je třeba vyplnit evidenční kartu se základními údaji. Občané ČR mohou získat turistické vízum na dobu 14 dnů na letišti v Bangkoku. Do Thajska lze bez omezení dovážet v přiměřeném množství věci pro osobní potřebu neobchodního charakteru. Je přísně zakázáno pašování narkotik. Povinná výměna valut neexistuje.

PODNEBÍ
Thajsko je zemí fascinujících památek a dlouhých mořských pláží s korálovými útesy, které obklopují tropické pralesy, kokosové palmy a kaktusy. Během roku se v zemi střídají tři různá období. Doba dešťů trvá od května do října, přicházejí i silné monzuny. Nejlepším obdobím pro návštěvu Thajska je zima, tedy období od listopadu do února, kdy je tu dostatečné teplo, ale pobyt nekazí tropický déšť. Turistická sezóna v Thajsku však trvá prakticky po celý rok, protože cestovatele nelákají jen písčité pláže, ale také exotická příroda a drsné hory.
Nejjednodušším způsobem dopravy do Thajska je přímá linka Praha - Bangkok, letouny létají po většinu roku dvakrát týdně. Využít ale můžete i jiná významná evropská letiště, například ve Frankfurtu nad Mohanem či v Londýně, odkud trvá let necelých jedenáct hodin. Po souši se do Thajska dostanete po silnici z Barmy, Laosu a Malajsie. Železniční spojení je z Laosu, Malajsie a Singapuru. Námořní doprava je možná, ale příliš zdlouhavá.

DŮLEŽITÉ KONTAKTY
Zastupitelský úřad ČR v Bangkoku: Embassy of the Czech Republic, 71/6 Ruam Rudee Soi 2, Phloenchit Road, Bangkok 10330; tel.: 00662-2553027, 2555060, 2554978, fax: 00662-2537637. Důležitá telefonní čísla: 191 policie, 2467338 - 42 městské policejní rádio centrum, 199 hasiči, 2811544 ambulance, 2815051 centrum pomoci turistům, 2816241 dálniční policie, nemocnice: St. Louis 2120033 - 48, Sukhumvit 3910011.

NEMOCNICE, SLUŽBY
Zdravotní péče je na dobré úrovni, ve velkých městech dokonce mezinárodní kvality. Každý lékařský zákrok včetně první pomoci je třeba platit. Ceny za ošetření jsou vysoké, a proto se doporučuje před individuální cestou připojištění. Při delších pobytech se doporučuje očkování proti choleře a malárii. Rozhodně nepijte vodu z vodovodního řadu, nekonzumujte nemyté či neloupané ovoce.
Služby jsou na evropské úrovni, kvalitní a cenově blízké ČR. Ubytování v hotelech se pohybuje mezi 20 až 150 USD za noc v závislosti na kvalitě, ale bez problémů můžete sehnat i velmi levné ubytování. Plně vyhovují penzióny a hotely v ceně 35 až 70 USD na noc s klimatizací, sprchovým koutem a WC, případně ledničkou. Kempinky v zemi téměř neexistují, spaní pod širým nebem se nedoporučuje.
Thajská strava je vyhlášená daleko za hranicemi země. Je bohatá na dary moře, zeleninu, hovězí nebo vepřové maso, často je ale příliš kořeněná. Přílohou je rýže. Doporučujeme nekonzumovat pochoutky z tržišť, protože tu hrozí nebezpečí nákazy některou chorobou nebo žaludeční problémy kvůli rozdílnému bakteriologickému složení jídla. V obchodech nakoupíte potraviny bez problémů. Vodu kupujte balenou a s neporušeným uzávěrem. K pití se doporučují kupované limonády nám známé výroby. Spropitné by se mělo pohybovat kolem deseti procent. Elektrické napětí je 220 V, 50 HZ, jsou tu ale různé druhy zásuvek, které většinou neodpovídají tuzemským.

DOPRAVA, ČAS
Při pronájmu vozidla budete potřebovat český řidičský průkaz, mezinárodní většinou nebývá vyžadován, je však větší jistotou. Pronájem vozidla i motocyklu je snadný ve větších městech a oproti evropským letoviskům velmi levný. V Thajsku se jezdí vlevo a provoz je tu mnohem rychlejší a hustější, proto je jistější zvolit jiný způsob dopravy. Využít můžete například levné taxíky, tříkolky samlor nebo tuk tuk.
Autobusová doprava je kvalitní, spojuje prakticky všechna města. Levné autobusy mohou být přeplněné, ale když zvolíte dálkové vozy s klimatizací a zaplatíte si nepříliš drahou místenku, bude vaše jízda velmi příjemná. Železniční doprava spojuje všechna hlavní města s výjimkou Phuketu. Poslední dobou byly koleje protaženy do významných center na východním pobřeží, kde jsou čtyři hlavní trati spojující severní, východní, jižní a severovýchodní regiony a města Thon Buri a Nam Tok. Na těchto trasách jezdí denně řada vlaků s klimatizovanými jídelními a lůžkovými vozy. Také proto je železniční doprava nejpříjemnější možností, jak procestovat tuto zemi. Navíc jsou mnohé jízdní řády v angličtině.
Thajsko má tisíce kilometrů splavných řek, jejichž přesný počet kolísá podle ročních období. Lodě operují mezi Thanon Tok a Nonthaburi, můžete si objednat také přepychové plavby na krásných či starodávných lodí. Dostupné jsou i soukromé dálkové motorové čluny nebo vodní taxíky, které vás za pár drobných převezou z jednoho břehu řeky na druhý. Thajské aerolinky létají do všech hlavních měst, mimo turistickou sezónu poskytují významné slevy.
V samotném Bangkoku zajišťují městskou hromadnou dopravu autobusy, které jsou nesmírně levné a přitom jezdí spolehlivě. Využít můžete i soukromé minibusy. Taxíky, v nichž je lepší sjednat cenu předem, stojí na každém rohu, ale nedoporučujeme je. Bangkok totiž trápí velké dopravní zácpy, proto je výhodnější najmout si prakticky stejně drahý taxi-motocykl, který se z každé zácpy rychle dostane. Přes řeku Chao Phraya se dostanete díky lodním taxi. Podrobné plány městské hromadné dopravy jsou k dostání u řady turistických informací a na letišti. Čas je v Thajsku plus šest hodin, v létě plus pět hodin.

NEBEZPEČÍ
Thajsko je atraktivní turistickou zemí s adekvátní bezpečnostní situací. Bangkok je cílem mnoha turistů z celého světa, kteří jej navštěvují za účelem zábavy, ale i sexu, protože země je vyhlášeným sexuálním rájem. Je třeba se proto mít na pozoru před onemocněním AIDS.
Doporučuje se maximální obezřetnost v souvislosti s lákavými nabídkami na převoz drog. Už za pašování několika gramů heroinu se trest může pohybovat od 30 let vězení až k trestu smrti. Narkotikový zákon z roku 1979 definuje pět kategorií drog, jež rozděluje podle stupně závislosti a negativního vlivu na zdraví.
Za výrobu, vývoz, dovoz a nakládání s nejméně nebezpečnou skupinou omamných nebo psychotropních látek, popřípadě chemikáliemi k jejich výrobě hrozí trest odnětí svobody na 10 až 50 let společně s pokutou. S nebezpečností omamné nebo psychotropní látky (snižující se označení kategorie) se zpřísňuje trestní postih. Za výrobu, vývoz, dovoz a nakládání s nebezpečnými drogami hrozí trest doživotí nebo trest smrti, v případě množství menšího než 100 g trest odnětí svobody na pět let až doživotí spolu s pokutou od 50.000 do 500.000 THB. Postihována je rovněž pomoc osobě, která se dopouští trestné činnosti s narkotiky.

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Bangkok
Nejdůležitější místo Thajska, ve kterém se odehrává většina důležitých věcí. V ulicích se snoubí historie se žhavou současností, vedle starých chrámů kypí život v supermoderním nákupním centru. Jezdí tu 95 procent všech automobilů Thajska, do škol tu chodí 85 procent všech studentů. Bangkok je přitom městem se zajímavou historií, ještě poměrně nedávno se mu totiž říkalo Benátky východu.
Mezi nejhlavnější památky patří Velký palác, vybudovaný králem Ramou I. na konci 18. století. Je pestrou směsicí nejrůznějších stylů, protože každý z následníků Ramy I. si k paláci připojil svou vlastní část. Dnes je sídlo nejvyšších vládců Thajska někde úplně jinde, takže cestovatelé mohou bez obav zamířit do interiérů honosné stavby. Jen některé z bohatě zdobených pokojů jsou však přístupné veřejnosti, ale naštěstí je tak v případě Smaragdového Buddhy, jehož osudy jsou více než pohnuté. Malou sošku z jaspisu našli v 15. století chudí obyvatelé menšího městečka. V jejich rukou však dlouho nezůstal, putoval do buddhistických chrámů na severu země, kde se však Smaragdového Buddhy zmocnili dobyvatelé z Laosu. Na dlouhé roky soška zmizela, až se objevila ve Vientiane. Když se to Rama I. dozvěděl, okamžitě vypravil armádu, která Smaragdového Buddhu skutečně našla a přivezla zpět do jeho vlasti. Dnes je pečlivě opečovávanou atrakcí krásného chrámu Wat Phra Kao a také nejuctívanější soškou Buddhy, o kterou pečuje sám král. Vedle něj stojí v areálu za návštěvu ještě Trůnní sál, v němž se dodnes konají ceremonie.
Nejstarším chrámovým komplexem v Bangkoku je Wat Po jižně od Velkého paláce. Zabírá plochu neskutečných osmi hektarů a ukrývá strohé kobky jednotlivých mnichů i bohaté pavilony s desítkami soch. Nejvyhledávanějším místem je však socha ležícího Buddhy. Je téměř padesát metrů dlouhá a pokrývají ji pláty z ryzího zlata.
Podstatně cennější Buddha se nachází v chrámu Wat Timir. Měří tři metry, váží 5,5 tuny a je celý z ryzího zlata! Také jeho osudy jsou zvláštní, v padesátých letech ho totiž nalezli dělníci na dně přístavu. Nevzhledná socha byla pokrytá sádrou, a tak na dlouhou dobu skončila v nuceném příbytku, ve stodole. Jednou při manipulaci se však dělníkům vysmekla, spadla na zem a sádra se roztříštila. Zazářilo ryzí zlato. Odborníci dodnes neví, jak se nevídaná vzácnost dostala do říčního bahna. Soudí však, že Zlatý Buddha pochází ze zřícenin bývalého královského města Authaye jižně od Bangkoku, ke kterému se blížili nájezdníci. Mnichové z Authaye proto cennost zamaskovali bezcennou sádrou, takže útočníkům potom vůbec nevadilo, když jim Buddha sklouzl z lodi do řeky.
Navštěvovaným místem je také Čínská čtvrť, která se rozkládá po obou stranách ulic Charoen Krung a Yaowaray. Typický mumraj se skládá z výkřiků prodavačů zlata, kol, koření a dalších věcí, proseb žebráků i typické asijské hudby. Skutečně fantastickým zážitkem však jsou tzv. plovoucí trhy. Nejznámější z nich se nachází na kanálu Dao Kanong. Je to stát ve státě. Na malých loďkách žijí někteří lidé celý svůj život. Spí tu, pracují, odpočívají, baví se, plodí děti. Mezi stálejšími místy věčně živého plovoucího trhu pendlují vodní autobusy, probíhá tu neustálý trh, přemlouvání. Výlety sem organizuje řada cestovních kanceláří.

Chiang Mai
Druhé největší město Thajska bylo založeno roku 1296. Okolo historické části jsou dodnes zřetelné zbytky příkopu. Nachází se tu stovky nejrůznějších chrámů, mezi něž patří i chrám Chiang Man, domov téměř dva tisíce let staré křišťálové sošky Buddhy, klasický chrám Phra Singh a chrám Chedi Luang, který byl částečně zničen během zemětřesení a dělostřeleckého ostřelování. Dnes je rozsáhle restaurován. Jeden z nejsvatějších thajských chrámů Doi Suthep se tyčí do výšky necelých 1700 metrů západně od města. Pokud se rozhodnete jej navštívit, naskytne se vám překrásný výhled na velkou část města i blízké okolí.
Moderní část města je oblíbeným cílem turistů. V porovnání s Bankokem jsou zdejší večery chladnější, čímž lákají k dlouhým procházkám okolo nočního tržiště, kde místní obchodníci nabízejí desítky druhů nejrůznějšího zboží. Tradiční při uzavírání obchodu je smlouvání, které se automaticky očekává i od turistů.
Chiang Mai je výchozím bodem pro pěší túry do okolních hor. Mnoho místních penziónů vám přitom nabídne výlet mezi místní obyvatele, kterým ovšem toto porušování tradičního života není vždy po chuti.

Ko Samui
Jeden z nejhezčích ostrovů, plný zelených palem, dlouhých čistých pláží a historických zajímavostí. Jeho hlavním městem je malý rybářský přístav Nathon, v němž se život dodnes příliš nezměnil. Každé ráno jeho obyvatelé nasedají do malých člunů a vyrážejí lovit ryby, za svou obživou.
Mezi největší atrakce Ko Samui patří mumie mnicha, který zemřel při meditaci před pouhými dvěma desítkami let. Dodnes je v meditační poloze, jeho duše bude už navěky patřit těm, ke kterým se modlil i v okamžiku smrti. Žádná z cestovních kanceláří nevynechá ani významné vodopády, zajímavé skalní útvary nebo botanickou zahradu. Na ostrově jsou však i historické památky, například zlatá buddhistická pagoda, obří Buddhova socha a také otisk jeho nohy.
Moderní čtvrtí Ko Samui je pláž Chaweng plná skvělých thajských restaurací, barů, obchodů i nočních podniků, ve kterých to po západu slunce žije žhavým životem.
Ač se to bude zdát neuvěřitelné, čilý turistický ruch není pro obyvatele ostrova nejdůležitější činností. Tou je pěstování kokosů, vždyť na ostrově je kolem patnácti milionů kokosových palem. Ani sběr plodů není bez zajímavosti. Domorodci k němu totiž využívají speciálně vycvičené opice Makaky, kteří hbitě šplhají po vysokých stromech a jednotlivé kokosy umě shazují dolů. Při troše štěstí je můžete při práci pozorovat.
Na nedaleké hrstce ostrůvků se nachází Námořní rezervace. Její obyvatele, často velmi vzácné tvory, můžete pozorovat ze speciálních lodí s proskleným dnem. Písečné pláže tu jsou stejně impozantní, jako v celém Thajsku.

Mae Sot
Město u barmských hranic je pověstným centrem zločinu. Kvete tady černý trh se zbraněmi, narkotiky i drahokamy. Město je pestrou směsicí nejrůznějších etnik, v obchodech i na ulici tu můžete vidět Barmánce, Muslimy i divoké obyvatele zdejších hor. Velkou část obyvatelstva tvoří čínští a indiánští majitelé obchodů a příslušníci malých soukromých armád chránících obchod s opiem.

Pattaya
Vyhlášené letovisko v sousedství hlavního města země, Bangkoku. Nenabízí příliš mnoho pamětihodností, ale dlouhé čisté pláže roubené věčně zelenými palmami, azurové moře jen lehce zvlněné příjemným mořským větrem a fantastické korálové útesy, kolem nichž se to hemží pestrobarevnými rybkami, želvami a dalšími obyvateli podmořského světa.
Pattaya je plná skvělých hotelů, restaurací a barů, je to letovisko, v němž se neustále něco děje. Během sluncem zalitého dne tu můžete surfovat, potápět se, projíždět se na lodích s proskleným dnem nebo se jen nechat unášet teplými vlnami či ležet na pláži.
V noci získá letovisko novou podobu. V restauracích se rozzáří světla, začne hrát typická asijská hudba a pestrý program může začít. Od tanečních zábav přes diskotéky, kulečníky či různé soutěže můžete dojít až k erotickým klubům, v nichž vám krásné dívky rozehrají úžasnou hru světel, stínů a nádherných těl. Samozřejmostí jsou ringy, v nichž zuří zápasy v thajském boxu.
V Pattayi však život nekončí. Můžete se vydat například na některý z opuštěných ostrovů nebo podniknout výpravu na kánoích. Nedaleko je Elephant Village, v níž můžete bez obav řádit na ochočených slonech a dokonce se s nimi vydat i do vnitrozemí. Zážitkem je také návštěva krokodýlí farmy. Z ostrých zubů těchto dravců vás bude ještě dlouho brnět v zádech. Perličkou závěrem je Mini Siam - vesnička miniaturních staveb z celého světa.

Phuket
Původně centrum cínařství, které tu těžila i známá britská Východoindická společnost, dnes světoznámé letovisko a čtyřicetitisícová metropole stejnojmenného ostrova. Mezi nejvýznamnější památky Phuketu patří buddhistický chrám Wat Chalong a čínský chrám Put Jaw, zasvěcený čínské bohyni milosrdenství. Návštěvníci tu však mohou shlédnout také doly na cín nebo farmy, v nichž se pěstují speciální perlorodky.
Nedaleko města pak leží známá Thajská vesnice. Skanzen plný tradičních staveb a dějiště mnoha zajímavých akcí, festivalů, folklorních představení. Není třeba dodávat, že je v ní o cestovatele velmi dobře postaráno. Kroky turistů míří často také k sousedním farmám orchidejí, v nichž rostou květiny fantastických barev i tvarů. Obdobou je motýlí zahrada plná voliér s mimořádně vybarvenými kousky motýlů, jejíž součástí je i velké akvárium a botanická zahrada. Skutečným fajnšmekrům pak doporučujeme návštěvu příslušníků domorodého kmene Chao Lai, kterým se kvůli barvě pleti říká také Mořští cikáni. Jsou zvyklí na vodu a na potápění, díky čemuž patří mezi vyhlášené lovce perlorodek.
Především je však Phuket vyhlášený svými dlouhými písečnými plážemi a korálovými útesy s pestrobarevnými obyvateli moře. Moderně zařízená letoviska, hotely, bazény a zábavní centra slibují fantastickou dovolenou. Perličkou mohou být luxusní výlety, například v kánoích do zdejších nízkých přímořských jeskyň nebo na ostrov Jamese Bonda, na němž se natáčel jeden z dílů tohoto slavného cyklu filmů o nepřemožitelném agentovi.