549ZOBRAZENÍ

Souostroví bylo objeveno Nizozemci na začátku 17. století, ve druhé polovině 18. století je mořeplavec James Cook nazval Přátelskými ostrovy. V polovině 19. století bylo souostroví sjednoceno pod jednu dynastii a vznikla monarchie, která trvala až do sedmdesátých let 20. století pod britským protektorátem. V roce 1970 došlo k vyhlášení nezávislosti.

VSTUPNÍ PODMÍNKY
Cestovatel potřebuje vízum, které je vydáváno po příletu na základě předložení platného pasu, zpáteční letenky a dostatečné hotovosti. Někdy je vyžadováno potvrzení o zdravotním stavu. Je lepší zjistit přesné informace na Tonga High Commission, 36 Molyneux Street, London W1H 6AB, tel: 0171-7245828, fax: 7239074, e-mail: tongahighcommission@btinternet.com, úřední hodiny ve všední dny od 9 do 17 hodin. Vízum je vydáváno na dobu třiceti dnů, neplatí se žádné poplatky. Pokud chcete vízum prodloužit, požádejte na Imigračním úřadě. Vízum může být prodlouženo až na šest měsíců, poplatek činí 26 TP.

PODNEBÍ
Tonga je malým královstvím s velkým počtem písčitých pláží. Nejlepší dobou pro návštěvu je období od dubna do října. V době od listopadu do března je totiž Tonga ve spárech hurikánů, vládne tu obrovské horko, dusno a často silně prší.
Souostroví je poměrně dobře dostupné, protože na Tongu létají hned čtyři významné pacifické letecké společnosti. Je možné letět například přes Austrálii nebo Nový Zéland, let z Londýna na letiště u tonžského města Nuku'alofa trvá 20 hodin. Využít můžete také služeb Polynesian Airlines, které nabízejí tzv. Polypass. Díky němu je možné po dobu třiceti dnů létat na pravidelných linkách mezi letišti Sydney Auckland, Americká Samoa, Cookovy ostrovy, Vanuatu, Nezávislá Samoa, Nová Kaledonie, Fidži a za příplatek také na Tahiti.
Vstupními přístavy království jsou Nuku'alofa, Pangai, Neiafu a Niuatoputapu. Bohužel sem nejezdí žádné pravidelné lodní linky, ale kotviště jsou otevřená pro soukromé jachty z celého světa.

DŮLEŽITÉ KONTAKTY
Jeden z nejbližších zastupitelských úřadů ČR je v Austrálii: Embassy of the Czech Republic, 38 Culgoa Circuit, O Malley, Canberra ACT 2606, tel: 00612/62901386, fax: 62900006, mail canberra@embassy.mzv.cz. Důležitá telefonní čísla: informace i pomoc turistům poskytuje v nouzi Tonga Visitors' Bureau, P.O. Box 37, Nuku'alofa, Tonga, tel: 25334, fax: 23507 nebo 22129, e-mail: tvb@candw.to.

NEMOCNICE, SLUŽBY
Zdravotnická péče na souostroví Tonga je přijatelná, ale nepříliš rozšířená. Města Nuku´alofa a Neiafu mají nemocnice s pohotovostí i s ambulantní péčí. V případě vážnějších zdravotních komplikací však většina bohatších místních obyvatel vycestuje na Nový Zéland. Platit je třeba v hotovosti, proto nezapomeňte na kvalitní cestovní pojištění.
Voda z veřejné vodovodní sítě by měla být zdraví neškodlivá, je ovšem jistější pít kupovanou vodu v lahvích s neporušeným a dobře překontrolovaným uzávěrem. V malých vesnicích se vyvarujte nápojů s ledem.
Tonga je o něco levnější zemí než ostatní ostrovní ráje Oceánie. Pokud se budete stravovat ve velmi levných restauracích, nocovat v horších hotelech a chodit pěšky, postačí vám na jeden den kolem 30 USD. Pokud si chcete pobyt v království užít, budete večeřet u stolu se svíčkou, spát v posteli s nebesy a jezdit půjčeným terénním vozem, připravte si kolem 150 USD.
V Nuku´alofě jsou tři komerční banky, v nichž je možné měnit peníze: Bank of Tonga, ANZ Bank a MBF (Malaysian Borneo-Finance). Bank of Tonga má pobočky na Tongatapu, Vava'u a Ha'apai. Platební karty a cestovní šeky využijete výhradně v největších hotelech a nejlepších restauracích. Doporučujeme cestovní šeky v australských dolarech či britských librách, karty Diners Club a VISA tu příliš nevyužijete.
Ubytovat se můžete téměř na každém ostrově, protože Tonga oplývá ubytovacími kapacitami. Najdete tu luxusní hotely v západním stylu, tradiční plážové domky v duchu tonžské historie i malé kempy s jednoduchými apartmány. Nejlevnější pokoj se dá pořídit za 12 USD za noc, ve stylovějších hotelech zaplatíte i 100 USD za noc. Kompletní seznam hotelů má k dispozici Tonga Hotel Association, P.O. Box 37, Naku'alofa, Tonga, tel: 2533, fax: 23507, E-mail: tvb@candw.to.
Restaurace jsou na ostrovech výhradně s obsluhou a většinou tvoří součást hotelu. Zahrnují od tonžské, francouzské, taiwanské až po japonskou kuchyni. Místní specialitou jsou lu pullu, to je maso a cibule marinované v kokosovém mléce a opečené v listech taro v hliněné peci. Feke je grilovaná chobotnice v kokosové omáčce. Ke každému jídlu se přidává zelenina a saláty ze zdejších darů půdy jsou skutečně excelentní. Pamatujte na to, že dobrá hostina hraje značnou roli v životním stylu obyvatel království. Proto vám mohou naservírovat až třicet předkrmů, hlavních jídel a zákusků. Pijí se džusy z čerstvého ovoce. Elektrické napětí je 240 V, 50 HZ.

DOPRAVA, ČAS
K řízení osobního automobilu v království Tonga potřebujete místní řidičskou licenci, kterou je možné získat na každé policejní stanici. Většinou postačí náš i mezinárodní řidičský průkaz s pasem a malý poplatek. Minimální věk je 18 let. Půjčoven je na ostrovech dostatek a často vyřídí nutnost místní licence za řidiče. Je možné si půjčit kvalitní vozy nebo si najmout řidiče. Jezdí se vlevo. Silnice v Nuku´alofě mají pevný povrch, ale ostatní silnice většinou ne. Navíc se na silnicích často pohybují chodci, jezdci na koních a zemědělská zvířata. Především v noci se proto turistům jezdit nedoporučuje.
Autobusy a minibusy zajišťují hromadnou dopravu na Tongatapu, taxi si můžete najmout jen ve větších městech. Trajekty jezdí mezi hlavními ostrovy. Pravidelná lodní doprava funguje mezi Nuku'alofou, Ha'apai a Vava'u. Jízdní řády trajektů se často mění podle počasí. Leteckou dopravu zajišťuje Royal Tongan Airlines, pravidelné linky fungují mezi Vava'u, Ha'apai, Eua, Niuatoputapu a Tongatapu. Čas v království Tonga je plus 12 hodin.

NEBEZPEČÍ
Tonga je královstvím s velmi nízkou mírou kriminality, cestovatelům hrozí výhradně drobné trestné činy, jimž dominují kapesní krádeže. Proto doporučujeme nenosit u sebe velké peníze, cennosti a neponechávat osobní věci bez dohledu, především na plážích.