676ZOBRAZENÍ

První ostrovy objevili ve druhé polovině 16. století španělští mořeplavci, od konce 19. století byly pod vlivem Velké Británie, která je prohlásila britskou kolonií. Během 2. světové války část ostrovů okupovalo Japonsko, část Spojené státy americké. Po referendu v 70. letech se tehdejší Lagunové ostrovy přejmenovaly na Tuvalu, v roce 1978 vyhlásily nezávislost v rámci Commonwealthu.

VSTUPNÍ PODMÍNKY
Cestovatel potřebuje pas platný minimálně šest měsíců po vstupu do země. Vízum není třeba, vstupní povolení se vydává ihned po příletu na základě předložení pasu, dostatečné hotovosti, dokladu o zajištěném ubytování a zpáteční letenky. Dovážet je možné 200 cigaret nebo 225 g tabáku, 1 l vína a dárky do hodnoty 25 australských dolarů. Naopak zakázán je dovoz tvrdého alkoholu, pornografie, drog, zbraní a munice. Při dovozu rostlin a zvířat potřebujete povolení. Nejbližší honorární konzulát Tuvalu je v sousedním Německu: Honorary Consulate General of Tuvalu, Klövensteenweg 115A, 22559 Hamburg, Germany, tel: 40-810580, fax: 811016, úřední hodiny úterý a čtvrtek od 9 do 11 hodin.

PODNEBÍ
Souostroví Tuvalu je jedním z mnoha ostrovních rájů Oceánie. Nejlepší doba pro návštěvu je od května do září, kdy tady není přílišné vedro, protože vanou příjemné východní větry. Navíc je v této době nižší riziko cyklónů, které Tuvalu čas od času trápí.
Na Tuvalu je poměrně komplikované spojení, protože nemá vlastní leteckou společnost, byť se na jejím zrození pomalu pracuje. Souostroví je obsluhováno společnostmi z okolních zemí, proto sem létají pouze pravidelné linky z Marshallových ostrovů, Kiribati a Fidži. Před cestou je nutné zjistit, zda už nefunguje spojení s Austrálií či s Novým Zélandem, kam by Evropané mohli bez problémů létat z některého velkého evropského letiště, například z Londýna nebo z Frankfurtu nad Mohanem. Další možností, jak se na Tuvalu dostat, je letět do Austrálie či na Nový Zéland a odtud se vydat lodí do Funafuti, hlavního přístavu na Tuvalu. Pravidelné lodní spojení má Tuvalu i s Fidži.

DŮLEŽITÉ KONTAKTY
Jeden z nejbližších zastupitelských úřadů ČR je v Austrálii: Embassy of the Czech Republic, 38 Culgoa Circuit, O Malley, Canberra ACT 2606, tel: 00612/62901386, fax: 62900006, mail canberra@embassy.mzv.cz. Důležitá telefonní čísla: informace i případnou pomoc turistům poskytuje Ministry of Commerce, Trade and Industries, Vaiaku, Funafuti, Tuvalu, telefon, fax 20182.

NEMOCNICE, SLUŽBY
Zdravotnická péče je přijatelná, nejkvalitnější klinika i zubní pohotovost se nalézá na hlavním ostrově Tuvalu, Funafuti. Odtud vyjíždí také první pomoc. Očkování není nutné, vakcína proti žluté horečce a choleře se vyžaduje po cestovatelích, kteří přijíždějí z infikované oblasti nebo se v ní nacházeli během posledního roku.
Služby jsou na nižší úrovni. Pokud se spokojíte s opravdu jednoduchým ubytováním, vlastním jídlem a veřejnou dopravou, postačí vám 40 USD. Na Tuvalu si vezměte australské dolary či cestovní šeky, pokud budete bydlet v hotelu. Platební karty příliš často neudáte, ačkoliv jediná banka na souostroví, National Bank of Tuvalu, uznává karty Mastercard.
Souostroví trpí nedostatkem ubytovacích kapacit. Kromě malého počtu ubytovacích zařízení na Funafuti a jednoho hotelu na Vaitupu proto budete mít se zajišťováním noclehu problémy. Hlavním hotelem celého souostroví je státní Viaku Lagi, z jehož oken je fantastický pohled na zdejší krásnou lagunu. Celkem 17 pokojů je skutečně prvotřídních a kromě výhledu mají také teplou sprchu. Noc ve Viaku Lagi přijde na 45 USD.
Za poloviční cenu můžete mít nocleh a stravu v jednom ze čtyř penzionů a chat (Fisherman's Lodge, Hideaway Guest House, Su's Place Guest House, Filamona Lodge). Pokud budete mít štěstí, najdete jednoho ze soukromníků, kteří nabízejí nocleh a snídani za rozumnou cenu.
Stejně jako ubytovacích zařízení, ani restaurací není na Tuvalu příliš mnoho. Ve většině měst sice fungují rychlá občerstvení, ale klasické posezení najdete pouze na Funafuti, kde existují dvě restaurace s dobrým barem a chutným jídlem. Nejlepší podniky jsou v hotelech, zejména Vaiaku Lagu nabízí skvělé pokrmy, jimž dominují dary moře a mnohé místní speciality. Další dobré podniky jsou Su's a Kai Restaurants. Nejčastěji se pije dovážené pivo. Elektrické napětí na Tuvalu je 220 až 240 V, 60 HZ.

DOPRAVA, ČAS
Pro řízení osobního vozu potřebujete náš i mezinárodní řidičský průkaz. Tato informace vám však bude k ničemu, protože na Tuvalu neexistují půjčovny automobilů, pouze si tady můžete za jeden dva dolary vypůjčit jízdní kolo. Jezdí se vlevo. Většina silnic na Tuvalu je v hrozném stavu, navíc se na nich potulují nepozorní lidé a zemědělská zvířata. Obvyklý způsob dopravy na Tuvalu jsou taxíky a soukromé minibusy, za úplatu vás lidé odvezou i na motocyklech.
Mezi jednotlivými ostrovy Tuvalu jezdí malé lodě, ovšem bez pravidelného jízdního řádu, což činí dopravu komplikovanou. Letecká doprava není na souostroví příliš rozšířená. Čas je plus jedenáct hodin.

NEBEZPEČÍ
Na Tuvalu je velmi nízká míra kriminality, cestovatelům hrozí výhradně drobné trestné činy, jimž dominují kapesní krádeže. Proto doporučujeme nenosit u sebe velkou hotovost, cennosti a dávat pozor na osobní věci. Nikdy je nenechávejte bez dohledu, především na plážích.