159ZOBRAZENÍ

Ostrovy byly objeveny začátkem 17. století Španěly, ale pojmenoval je až James Cook ve druhé polovině 18. století, když dostaly jméno Nové Hebridy. Od konce 19. století byly pod společnou nadvládou Francie a Británie. V roce 1980 došlo k vyhlášení republiky.

VSTUPNÍ PODMÍNKY
Cestovatel z České republiky potřebuje cestovní pas platný minimálně šest měsíců po vstupu do země a vízum, které by mělo být vydáno nejdéle do sedmi dnů od podání žádosti a mělo by umožňovat vstup nejdéle na čtyři měsíce. Pro vydání víza je nutná zpáteční letenka. O vízum je možné zažádat na Honorárním konzulátu Vanuatu: Honorary Consulate of Vanuatu, 9 rue Daru, 75008 Paris, France, tel: (1) 40538225, fax: 40538220, e-mail: astourfr@aol.com. Je možné zažádat o vízum i přímo ve Vanuatu: Immigration Department in Port Vila (PMB 014, Vila, Vanuatu), tel: 22354, fax: 25 492. Na Vanuatu je možné bezcelně 200 cigaret nebo 100 cigár nebo 50 doutníků nebo 250 g tabáku, 1,5 l alkoholu, 2 l vína, 250 ml eau de toilette, 100 ml parfému.

PODNEBÍ
Vanuatu se pyšní krásnými čistými plážemi, příjemnými lidmi a fantastickou přírodou. Pokud dostanete chuť na návštěvu souostroví, zamiřte sem v době od dubna do října, kdy je většinou krásné slunečné počasí s průměrnou teplotou kolem 25 °C. Listopad až březen se vyznačuje obrovskými parny a hustými nepříjemnými dešti.
Na Vanuatu se létá, nejsnazší cesta vede přes Londýn odkud trvá let na mezinárodní letiště u metropole Port Vila přibližně 31 hodin. Národní leteckou společností ostrovů je Air Vanuatu, která zajišťuje pravidelné spojení se Sydney, Brisbane a Melbourne v Austrálie a Aucklandem na Novém Zélandu. Využít můžete také služeb Polynesian Airlines, které nabízejí Polypass. Díky němu je možné po dobu třiceti dnů létat na pravidelných linkách mezi letišti Sydney Auckland, Americká Samoa, Cookovy ostrovy, Vanuatu, Nezávislá Samoa, Nová Kaledonie, Fidži a za příplatek také na Tahiti.

DŮLEŽITÉ KONTAKTY
Jeden z nejbližších zastupitelských úřadů ČR je v Austrálii: Embassy of the Czech Republic, 38 Culgoa Circuit, O Malley, Canberra ACT 2606, tel: 00612/62901386, fax: 62900006, mail canberra@embassy.mzv.cz. Důležitá telefonní čísla: informace i pomoc turistům poskytuje National Tourism Office of Vanuatu, P.O. Box 209, Port Vila, Vanuatu, tel: 22515, 22685, 22813, fax: 23889, e-mail: tourism@vanuatu.com.vu.

NEMOCNICE, SLUŽBY
Zdravotnická péče je přijatelná, ovšem skutečně spolehlivá zdravotnická zařízení jsou až na Novém Zélandu a v Austrálii. Central Hospital v Port Vila funguje čtyřiadvacet hodin denně a poskytuje všechny lékařské služby. Další velká nemocnice je v Luganville na Espiritu Santo. Doporučuje se očkování proti malárie, zejména pokud míříte na menší ostrůvky. Na Vanuatu také často dochází ke zranění při potápění, protože korálové útesy jsou velmi ostré.
Vanuatu není levnou destinací, především obě velká města Port Vila a Luganville jsou velmi drahá. Pokud budete bydlet v nejlevnějších hotelech, stravovat se na tržištích a jezdit stejnou dopravou jako domorodci, vyjde vás jednodenní pobyt v těchto městech přibližně na 50 USD. Pokud si však chcete svůj pobyt na Vanuatu skutečně užít a vidět všechny zdejší krásy, budete muset zalovit do peněženky zhruba pro čtyřnásobek.
Počítejte s tím, že mimo velká města může být problém vyměnit peníze. Platební karty a šeky udáte výhradně ve velkých hotelích, směnárnách a obchodech v Port Vila a Luganville. Dobré je nosit s sebou malé bankovky, protože větší může být těžké udat.
Na Vanuatu je obrovské množství hotelů, penzionů a apartmánů. Nejlepší ubytovací kapacity jsou v Port Vila a Luganville, ale podél pobřeží hlavních ostrovů vždy najdete vhodný nocleh. V hlavních turistických oblastech je obrovské množství restaurací a barů. V Port Vila a jiných velkých centrech se nejčastěji podávají skvělé dary moře, ale jídlo je většinou výtečné všude. Ve vanuatské kuchyni se projevuje, že tu žije mnoho cizinců. Velmi silně je proto zastoupena francouzská i čínská kuchyně. Netřeba dodávat, že součástí každého jídla je ovoce. Obvyklým nápojem na Vanuatu jsou džusy, ale koupíte tu i výtečné francouzské víno. Voda z vodovodu by měla být neškodná, ale doporučuje se nakupovat vodu v lahvích s neporušeným uzávěrem. Elektrické napětí na Vanuatu je 220 až 240 V, 50 HZ.

DOPRAVA, ČAS
Pro řízení osobního vozu na Vanuatu potřebujete náš i mezinárodní řidičský průkaz. Půjčovny včetně renomovaných mezinárodních firem mají svá zastoupení v Port Vila. Jezdí se vpravo. Musíte počítat s tím, že Vanuatu je řetěz malých ostrovů a atolů, takže silnic tu mnoho není. Jen v Port Vila a Luganville mají silnice pevný povrch, nejvyšší povolená rychlost je 50 km/h. Silnice v těchto městech jsou dvouproudové, na některých úsecích velmi úzké. Proto je třeba udržovat pozornost zejména v noci i na neznámých místech. Ostatní komunikace na ostrovech jsou prašné a špatně sjízdné. Autobusová doprava funguje mezi centrem Port Vila a letištěm.
Hlavním dopravním prostředkem mezi vanuatskými ostrovy jsou malá letadla a lodě. Letouny zajišťují pravidelnou dopravu mezi Port Vila a osmadvaceti letišti na Vanuatu. Lodě a trajekty plují z ostrovů Efate a Espiritu Santo ke všem ostrovům. Čas je plus deset hodin.

NEBEZPEČÍ
Vanuatu je ostrovní zemí s nízkou mírou vážné kriminality, vraždy a loupeže jsou vzácností. Drobné trestné činy včetně kapesních krádeží jsou bohužel běžné. Doporučujeme nenechávat osobní věci bez dohledu, což platí především na plážích.