116ZOBRAZENÍ

Už vás nudí pořád ta stejná dovolená, na jakou ročně vyrazí tisíce Čechů? Chorvatsko znáte nazpaměť, ale říkáte si, že na jinou dovolenou nemáte? Díky našim tipům si uděláte dovolenou, na kterou nezapomenete, a ani vás nezruinuje.

1. Necestujete s cestovkou

Cestovní kanceláře si berou peníze v podstatě za něco, co vy sami ani nepotřebujete. Naplánují vám program, kde se vám půlka naplánovaných věcí nelíbí a radši byste vyrazili jinam, nebo zrovna ten den chcete strávit na pláži. V dnešní době už je snadné najít si všechno na internetu za naprosto bezkonkurenční ceny. Najdete zde naprosto všechno pro svoji dovolenou. Vyhlídněte se destinaci a pak si najděte tu nejlevnější letenku na trhu. Nízkonákladové společnosti dnes lety organizují opravdu „za babku“. Ten samý princip funguje i na zamlouvání ubytovaní. Pokud si zamluvíte hotel sami, neplatíte cestovní kanceláři zprostředkovatelskou marží, díky které je ubytování hned dražší.2. Vyrazte na „blind“

Pokud si nechcete nic zamlouvat, určete si jenom destinaci, kterou byste chtěli vidět, nastartujte auto a vyrazte. V tomto způsobu cestování je neuvěřitelná volnost a svoboda. Zastavujete si, kde se vám líbí, nikdo vás nehoní z pláže, do které jste se právě zamilovali a nechcete z ní už nikdy odjet a spát můžete kdekoliv. Ať už je to v autě, ve formuli, kempu nebo v pětihvězdičkovém hotelu. V dnešní době se stalo módou čekání na letišti na volné letenky. Vyrazíte na letiště se zabaleným kufrem a čekáte, do které destinace zůstanou volná místa v letadle, které vy koupíte v podstatě zadarmo. Riziko je v tom, že nevíte, jestli poletíte do Norska nebo na Maledivy, takže obsah kufru vám může být na nic.

3. Chce to plán

I když vyrazíte na blind, chce mít něco naplánováno. Jde o základní trasu, ze které samozřejmě můžete uhnout, ale ne nijak extremně. Pak se vám může benzín oproti původnímu plánu pořádně prodražit. To samé se vám může stát, pokud nepočítáte s placenými dálnicemi. V některých zemích je dobré najít si neplacené alternativy. Například ve Španělsku skoro rovnoběžně vedle dálnice vede podobná, ale neplacená silnice.

Naplánujte si i konkrétní program, abyste se pak nenudili. Pokud máte rádi památky, nehledejte je až v mapě, kterou dostanete u infocentra. Najděte si alespoň základní informace na internetu, a pak se jenom optejte, jestli to opravdu stojí za to. Ten stejný princip aplikujte i na pláže, aby se vám pak nestalo, že přijedete na pláž, kde je obrovská chemička a moře má podezřele fialovou barvu.

4. Zjistěte si ceny a udělejte rozpočet

Najděte si alespoň základní ceny ubytování, benzínu, dálnic či jídla a udělejte si předběžný rozpočet. Abyste pak nebyly nepříjemně překvapení, že kemp pro dvě osoby stojí 30 euro na noc a vy máte v rozpočtu jenom patnáct.

Jiný časový režim je jenom jedna z věcí, které vás mohou překvapit…

5. Zjistěte si zvyklosti

Každý národ má jinou náturu, zvláště pokud pojedete do jižních států Evropy. Tady byste mohli být nepříjemně překvapení jejich siestou, kdy prostě zavřou v jednu hodinu krámy, jsou domů odpočívat a znovu otevřou až v šest a vy si nemáte kde koupit ani chleba. Časový režim je jenom jedna z věcí, které vás můžou překvapit. Další věc může být klasické chování jižních národů. Dejte si například pozor na silnici, protože zvláště Italové předpisy moc nedodržují a ještě se rozčilují, že jste jim vjel do cesty.

6. Naučte se jazyk

Nikdo po vás nechce, abyste plynule hovořili jazykem země, do které jedete, ale věřte mi, že školní němčina vám stačit nebude. Možná jste si mysleli, že angličtinou se domluvíte všude, ale není tomu tak. Některé národy jsou hrdé na svůj jazyk, a i když anglicky mluví, budou se tvářit, že na ně mluvíte přinejmenším čínsky. Proto je dobré naučit se pár základních frází, popřípadě sebou nosit malý slovníček, protože budete jistě oceněni, že se snažíte používat jejich jazyk.

A proto, nebojte se vyrazit na dovolenou, kterou nebudete mít do puntíku naplánovanou, protože i kdybyste měli, tak se určitě něco pokazí. Poznávejte svět, dokud to jde a nebojte se! Jděte do toho!