SAMOA

Na konci 19. století byla země pod společným protektorátem Spojených států, Velké Británie a Německa, v dalších letech byla rozdělena na německou Západní a americkou Východní část. Během 1. světové války obsadil Západní Samou Nový Zéland, který ji získal jako ..

Papua - Nová Guinea

Západní část země byla nejdříve v državách Nizozemí, poté byla od šedesátých let 20. století součástí Indonésie. Jihovýchod ostrova byl na přelomu 19. a 20. století pod svrchovaností Británie, poté ho získala Austrálie a nazvala jej Papua. Severovýchodní část patřila ..

PALAU

Ostrovy objevili španělští mořeplavci v polovině 16. století, pod nadvládou Španělska byly až do konce 19. století, kdy je španělská vláda prodala Německu. V období před první světovou válkou a mezi válkami je okupovalo Japonsko, na konci druhé světové války obsadili Palau ..

NOVÝ ZÉLAND

Ve 14. století osídlili území Maorové, pro Evropu objevil Nový Zéland Abel Tasman. Na sklonku 18. století zde James Cook vyhlásil britské panství. Poté nastala kolonizace Británií, která vyústila ve druhé polovině 19. století prohlášením Nového Zélandu britskou kolonií. ..

VANUATU

Ostrovy byly objeveny začátkem 17. století Španěly, ale pojmenoval je až James Cook ve druhé polovině 18. století, když dostaly jméno Nové Hebridy. Od konce 19. století byly pod společnou nadvládou Francie a Británie. V roce 1980 došlo k vyhlášení republiky. VSTUPNÍ ..

TONGA

Souostroví bylo objeveno Nizozemci na začátku 17. století, ve druhé polovině 18. století je mořeplavec James Cook nazval Přátelskými ostrovy. V polovině 19. století bylo souostroví sjednoceno pod jednu dynastii a vznikla monarchie, která trvala až do sedmdesátých let 20. století ..

KIRIBATI

První zmínka o ostrovech pochází od španělských mořeplavců z počátku 17. století. Kiribati však pojmenoval na začátku 19. století až věhlasný ruský učenec A. I. Krusenstern. Společně s Lagunovými ostrovy byly na přelomu 19. a 20. století součástí britského ..

TUVALU

První ostrovy objevili ve druhé polovině 16. století španělští mořeplavci, od konce 19. století byly pod vlivem Velké Británie, která je prohlásila britskou kolonií. Během 2. světové války část ostrovů okupovalo Japonsko, část Spojené státy americké. Po referendu v 70. ..

NAURU

Tento ostrov byl objeven na konci 18. století americkými rybáři, do počátku 20. století byl pod protektorátem Německa. Během 1. světové války ho ovládla Austrálie, ve zlých časech 2. světové války byl pod okupací Japonska. Pak ho až do sedmdesátých let spravovala Austrálie. ..

MARSHALLOVY OSTROVY

Ostrovy objevili španělští mořeplavci na počátku 16. století. Koncem 18. století je navštívil britský námořní kapitán John Marshall, po kterém je souostroví pojmenováno. Na přelomu 19. a 20. století se území stalo německou kolonií, po začátku 1. světové války ho ale ..

FIDŽI

Jednotlivé ostrovy byly osídleny před třemi tisíci lety domorodci, koncem 17. století je pro Evropu objevil holandský mořeplavec Abel Tasman. Původem domorodé království se ve druhé polovině 19. století stalo britskou kolonií. Ve druhé polovině 20. století bylo Fidži ..

MIKRONÉSIE

V 17. až 19. století bylo souostroví španělskou kolonií, na konci 19. století převzalo nadvládu Německo. V urputných bojích 1. světové války ostrovy obsadili krvežízniví japonští vojáci. Od konce 2. světové války až do devadesátých let bylo území součástí ..